Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Akwarium


honda

Rekomendowane odpowiedzi

Swiezy zbiornik to u mnie do ok pol roku,swiatlo nie ma tu nic wspolnego w moim bylym baniaczku na 420 l wody mialem 2x24w i zero problemow z zadnymi glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko słabe światło ale i nieodpowiednie widmo tegoż światła ( jeżeli są to np. świetlówki "przemysłowe" ) ... chociaż "moc na litr" też ma znaczenie szczególnie przy dozowaniu CO2 i nawożeniu makro i mikro , a z tego co wiem kolega zapodaje CO2 z bimbrowni :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dozowałeś CO2 ( to po pierwsze ) , ile miałeś światła w przeliczeniu W/litr - netto , nie brutto ! ( po drugie ) , nie miałeś prawie w ogóle flory w tym zbiorniku ( po trzecie ) , nie dozowałeś nawozów bo w takim "prawie malawi" nie miało by to sensu , za pewne grubo powyżej 7Ph ( po czwarte ) , na tych kamieniach to wg. mnie glony ( zielenice a nawet nie wiem czy nie okrzemki bo słabo widać ) ... i jeszcze nie jeden argument bym znalazł :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litraz brutto,to nie prawie malawi tylko tanganika,ph powyzej 8,na kamieniach glony zielone a mowimy tu o okrzemkach,pozatym wlasnie m innymi dzieki slabemu oswietleniu ich nie ma,rozwijaja sie przy sprzyjajacych warunkach w silnie naswietlonych zbiornikach szczegolnie narazonych na swiatlo sloneczne,argument?na co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik jest juz stary, ale jakies 3msc temu zrobilem filtr zewn i w sumie od tego wysypalo wiec czekamy az sie straca :D

swiecilem po 7h bo nie bylo roslin, teraz kilka wiec stiopniowo zwiekszalem swiatlo i teraz 12h ale zas masa nitkowatych :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... rozwijaja sie przy sprzyjajacych warunkach w silnie naswietlonych zbiornikach szczegolnie narazonych na swiatlo sloneczne...

Przy takim oświetleniu mamy do czynienia z zielenicami właśnie :wink:

Okrzemki m.in. nienawidzą mocnego światła :wink: ale lubią skoki amoniaku itp.

---------- Post dopisany at 00:07 ---------- Poprzedni post napisany at 00:04 ----------

zbiornik jest juz stary, ale jakies 3msc temu zrobilem filtr zewn i w sumie od tego wysypalo wiec czekamy az sie straca :D

swiecilem po 7h bo nie bylo roslin, teraz kilka wiec stiopniowo zwiekszalem swiatlo i teraz 12h ale zas masa nitkowatych :facepalm:

A oprócz CO2 dodajesz jakieś nawozy ?

Nitki to m.in. niski poziom składników odżywczych i skoki amoniaku ( prócz niedoborów CO2 ) :wink:

-

---------- Post dopisany at 00:22 ---------- Poprzedni post napisany at 00:07 ----------

Litraz brutto,to nie prawie malawi tylko tanganika,ph powyzej 8,na kamieniach glony zielone a mowimy tu o okrzemkach,pozatym wlasnie m innymi dzieki slabemu oswietleniu ich nie ma,rozwijaja sie przy sprzyjajacych warunkach w silnie naswietlonych zbiornikach szczegolnie narazonych na swiatlo sloneczne,argument?na co?

Po drugie nie porównuj tu zbiorników typu malawi , tanganika itp. ( szczerze nigdy nie miałem tego typu akwarium u siebie , więc ogólnie nie znam się na tego typu biotopach , chociaż coś niecoś wiem ... ) do biotopów amazonki czy innych wód stojących/wolno płynących m.in. Azji/Ameryki Łacińskiej itp.gdzie woda ma zupełnie inny ( przede wszystkim ) odczyn Ph poprzez ruch wody , istniejące tam skały/kamienie i napowietrzenie tejże wody ( co za tym idzie brak CO2 i występowanie tylko nielicznych , na prawdę niewymagających krzaczków )

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik jest juz stary, ale jakies 3msc temu zrobilem filtr zewn i w sumie od tego wysypalo wiec czekamy az sie straca :D

swiecilem po 7h bo nie bylo roslin, teraz kilka wiec stiopniowo zwiekszalem swiatlo i teraz 12h ale zas masa nitkowatych :facepalm:

A oprócz CO2 dodajesz jakieś nawozy ?

Nitki to m.in. niski poziom składników odżywczych i skoki amoniaku ( prócz niedoborów CO2 ) :wink:

Nie dodaje nawozów a CO2 tez ostatnio słabo, muszę wciągnąć w swój budżet miesięczny zestaw do co2 taki na poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony wszelkiego rodzaju pojawiają się też często przy skokach poziomu CO2

Zainwestuj w butlę i kilka niezbędnych dla niej akcesoriów a będziesz pan zadowolony :wink: później jakiś nawóz makro ( tu akurat polecam sole każdą z osobna ) , dobre mikro , światło i będzie git ... prócz ciągłej walki z glonami , niedoborami , nadmiarami ... :grin::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za większość pojawiających się glonów odpowiada najczęściej jakieś zaniedbanie.Póżna wymiana wody,za szybkie zwiększanie świecenia-ilość i moc,skoki Ph,zbytnio bujna lub nagle kilkukrotnie zmniejszona roślinność,padlina,gnijąca roślina.Nitki u mnie chciały robić karierę praktycznie co wiosnę (promienie słońca-dodatkowe światło po zimie),więc skracam świecenie jednej świetlówki w ciągu dnia i robię ze trzy wymianki wody co drugi trzeci dzień.Jak nie mają co jeść to h*j je trafi w momęcie.U mnie pokazywały się zawsze bezpośrednio pod świetlówkami pod powieżchnią wody,w największym natężeniu światła.Na gówno w wodzie polecam także specjalne rośliny(chyba rogatek sztywny) i krewetki amano bezpośrednio żrące wschodzące gloniki ;) Jak ich nie karmić jakąś spiruliną oczywiście ;)

---------- Post dopisany at 18:55 ---------- Poprzedni post napisany at 18:51 ----------

Jeśli słabo rosną rośliny to dobrze glony i na odwrót.Tak mnie uczyli i tego się trzymam. Powodzenia.

---------- Post dopisany at 18:55 ---------- Poprzedni post napisany at 18:55 ----------

Jeśli słabo rosną rośliny to dobrze glony i na odwrót.Tak mnie uczyli i tego się trzymam. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony to przede wszystkim PO4 , NO3 , NH4 i Fe + światło ( szczególnie bezpośrednio padające na akwarium promienie słoneczne ) , bardzo ważne jest też zachowanie odpowiednich proporcji makroelementów ( N:P:K ) który powinien wynosić ~ 10:1:20 , przyczyną powstawania glonów mogą takze być zanieczyszczenia ( podwyższony DOC ) tj. węgiel organiczny powstający z rozkładu różnych materii organicznych

Tak jak już zostało napisane powyżej , jeżeli rośliny wegetują ( nie rosną ) prym w pobieraniu składników odżywczych przejmują glony ( które tylko czyhają na te warunki ) :wink:

Nitki to głównie niedobór CO2 przy mocnym oświetleniu , nadmiar mikro ( w szczególności Fe ) , nadmiar ( kumulację ) Fe mogą powodować np. niedobory makro ( i tak w kółko )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nastąpiła mała awaria u mnie w zbiorniku i proszę o szybką pomoc :facepalm: Po zainstalowaniu pokrywy i doświetleniu akwarium pojawiły mi się na szybach glony... ale to jest najmniejszy problem. w upały miałem temperaturę ok 29`C wczoraj padły mi 2 "glonojady" gupiki pływają jakieś śnięte przy górze. Welony i neony zachowują się jak zwykle. Aktualnie temperatura 25`C napowietrzanie chodziło cały czas dzień i noc przy upałach. Czy bimbrownia mogła mieć wpływ na to co się stało ? wywaliłem ją tydzień temu bo miałem cofkę wody do butli i wywaliła na podłogę. Wodę podmieniam raz na 2 tygodnie ok. pół zbiornika. Jeden glonojad przeżył i ma się dobrze. Czy może po prostu walki między 2 osobnikami je wykończyły ? jeden miał jakby nadgryziony bok. Teraz zostawiłem uchyloną pokrywę na noc. A może powietrze do głowicy powinienem doprowadzać zza pokrywy a nie spod ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ma ktoś z was doświadczenia z rakiem karłowatym (pomarańczowy) ok 3-4 cm. Byłem wczoraj w egzotyku, bardzo fajnie się prezentuje sprzedawca mówi, że nadaje się do ogólnego akwa. on trzyma go razem z krewetkami. Zawsze to coś innego niż rybki:kox:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nastąpiła mała awaria u mnie w zbiorniku i proszę o szybką pomoc :facepalm: Po zainstalowaniu pokrywy i doświetleniu akwarium pojawiły mi się na szybach glony... ale to jest najmniejszy problem. w upały miałem temperaturę ok 29`C wczoraj padły mi 2 "glonojady" gupiki pływają jakieś śnięte przy górze. Welony i neony zachowują się jak zwykle. Aktualnie temperatura 25`C napowietrzanie chodziło cały czas dzień i noc przy upałach. Czy bimbrownia mogła mieć wpływ na to co się stało ? wywaliłem ją tydzień temu bo miałem cofkę wody do butli i wywaliła na podłogę. Wodę podmieniam raz na 2 tygodnie ok. pół zbiornika. Jeden glonojad przeżył i ma się dobrze. Czy może po prostu walki między 2 osobnikami je wykończyły ? jeden miał jakby nadgryziony bok. Teraz zostawiłem uchyloną pokrywę na noc. A może powietrze do głowicy powinienem doprowadzać zza pokrywy a nie spod ?

W dzień odkrywaj pokrywę , w noc chociaż połowę mniej zamkniętą żeby nie było znów za dużych różnic temp. wieczór/rano , woda w akwarium niestety w upały się nagrzewa tym bardziej jeżeli mamy szczelną pokrywę z oświetleniem ( jeżeli masz taka możliwość bo nie wiem jaką masz pokrywę , np. u mnie cały dzień jest otwarta a na noc zamykam jedną "połówkę" , pomyśl jak u mnie się woda nagrzewa jak mam 1W/litr ) , w nocy możesz delikatnie napowietrzać ( najlepszy efekt napowietrzania/wymiany gazowej i tak da lekkie falowanie powierzchni , jeżeli masz filtr zew. możesz na noc nieco unosić ponad pow. wody deszczownię lub tak skierować strumień wody aby powierzchnia lekko falowała a deszczownia była pod wodą , innym bardzo dobrym rozwiązaniem to skimmer , u mnie jest to Eheim 3535000 http://www.akwarystyczny24.pl/eheim-surface-skimmer-filtr-powierzchniowy-akwarium-p-2086.html oczywiście można tańsze skimmery też zakupić lub zrobić nawet samemu )

W dzień nie napowietrzaj tylko włącz CO2 ( przed cofnięciem wody do butli zabezpieczamy się zwykle zaworkiem zwrotnym )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam głowicę filtr+napowietrzanie. Teraz mam uchyloną pokrywę a na noc zostawię otwarte okna na pokrywie. Dziwna sprawa bo w zeszłym roku też były upały i przeżyły to. Chyba zabiorę jednego osobnika z firmy. Zastanawiam się tylko czy się bezproblemowo zaaklimatyzuje bo ma już ponad 2 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorosłe "glonojady" ( zbrojnik niebieski ) tak czasami mają , mi kiedyś samica zabiła prawie raz większego od niej samca

Jak "głowicę filtr" ? To filtr wew. bez wkładów/mediów filtracyjnych tylko głowica filtra wew. ? Oprócz tego masz jeszcze jakąś filtrację ? Mam nadzieję , że masz jeszcze filtr a głowicę stosujesz tylko dodatkowo teraz do napowietrzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do filtrowania i napowietrzania mam coś takiego z twardą gąbką http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-glowica-atman-at-201-do-200-400l-i2265600081.html dodatkowo mam kostkę napowietrzającą z kurtyną powietrzną zakopaną przy frontowej szybie. Gąbkę porę raz w miesiącu po 5 praniu wymieniam na nową. Głowica pracuje całą dobę a kurtyna tylko w dzień bo kostka jest dosyć głośna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...