Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Akwarium


honda

Rekomendowane odpowiedzi

jeszcze nie w poniedziałek powinno mi przyjść to -> http://allegro.pl/seachem-flourish-100ml-nawoz-dla-roslin-w-akwarium-i2250477657.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej było kupić tanie i sprawdzone nawozy z linii Aqua-Art ?

Bardzo sobie chwalę i nie tylko ja

http://www.aqua-art.pl/

A makro podawać z soli

W tym nawozie który podałeś jest m.in. azot , wapń , po co ? Masz super miękką wodę , nie masz ryb ?

Azotu zacznie brakować przy na prawdę mocnym świetle , bardzo gęsto zarośnietym zbiorniku , przy bardzo dobrej dystrybucji CO2 i na dodatek z bardzo małą obsadą rybną

Wapnia masz przecież pod dostatkiem ( a raczej na pewno nadmiar w stosunku do magnezu ) w kranowicie , no chyba że stosujesz wodę z filtra RO , ale wtedy raczej musiałbyś stosować mineralizator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będę dodawał te nawozy to potrzebuję jakieś dodatkowe testery do wody żeby nie przedobrzyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś chciał kupic zestaw do co2 butla 1,5kg reduktor elektrozawór itd to niech piszę na pw :-) z helendra chce się na malawi przerzucić :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moskal pojawiły się ślimaki od Ciebie :decayed: mam nadzieję że nie opanują mi akwarium. Jutro jak będę odbierał pokrywę to kupię dwie helenki niech się pasą i kontrolują sytuację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będę dodawał te nawozy to potrzebuję jakieś dodatkowe testery do wody żeby nie przedobrzyć ?

Z testami to jak z Totolotkiem , ale warto mieć takie podstawowe jak na NO3 i PO4 ( polecam JBL lub Sera , do JBL można później za połowę ceny kpl. testu dokupić uzupełnienia ) inne to strata kasy i na prawdę loteria ( np. Zoolek ) , nie ma co kupować testów na Fe bo nikt do końca nie wie jakie żelazo te testy wykrywają , można kupić także do pomiaru twardości ogólnej i twardosci węglanowej , również przydatny może być test na Ph ( u mnie ten test zastępuje test ciągły na CO2 )

Warto też sprawdzić na stronie wodociągów ze swojej miejscowości skład chem. wody , często takie info wodociągi podają , innym sposobem jest zadzwonienie do laboratorium wodociągów

---------- Post dopisany at 23:15 ---------- Poprzedni post napisany at 23:08 ----------

Przed nawożeniem warto ( a nawet trzeba byłoby ) sprawdzić właśnie poziom NO3 i PO4 , stosunek ten najlepiej utrzymywać jak 10:1 ( potas wtedy 20 ppm ) >>> N:P:K - 10:1:20 lub np. 5:0,5:10 itd.

Jak wspomniałem wyżej makro najlepiej podawać solami ( bardzo łatwo można wtedy sobie wyliczyć ile czego trzeba dodać żeby było dobrze )

Aha i bardzo ważne , nawożenie zawsze rozpoczynamy od najwyżej połowy zalecanej dawki bo bardzo łatwo można sobie poważnych problemów z glonami narobić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawożenie zawsze rozpoczynamy od najwyżej połowy zalecanej dawki bo bardzo łatwo można sobie poważnych problemów z glonami narobić :wink:

wszystko zrozumiałem oprócz tej "najwyższej połowy" :grin: WTF ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej macie w tabelce zależność miedzy NO3 i PO4 wg. Redfielda

58334082.jpg

Warto zajrzeć też na tą stronkę

http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm#boven

---------- Post dopisany at 23:28 ---------- Poprzedni post napisany at 23:22 ----------

nawożenie zawsze rozpoczynamy od najwyżej połowy zalecanej dawki bo bardzo łatwo można sobie poważnych problemów z glonami narobić :wink:

wszystko zrozumiałem oprócz tej "najwyższej połowy" :grin: WTF ?!

Tzn. jeżeli powiedzmy dany producent nawozu np. Aqua-Art "Planta Gainer Classic" ( PGC ) zaleca dodać 1 ml tego nawozu do każdych 4 litrów podmienianej wody np. przy podmianie 40 litrów powinieneś dodać 10 ml PGC , ale Ty jako "początkujący" zaczynasz od połowy tej dawki czyli na 4 litry dajesz 0.5 ml , na 40 litrów 5 ml itd.

Jeżeli chodzi o makro dajesz normalnie tzn. też bez przesady tak aby np. NO3 był na poziomie ~ 5 ppm , PO4 ~ 0.5 ppm i K ~ 10/12 ppm

Magnez zależy ile jest wapnia , najlepiej jak stosunek Ca:Mg wynosi 4:1 :wink:

W twardej wodzie jak wiadomo Ca będzie dużo , Mg na 100% będą niedobory ( stosunek Ca:Mg bedzie bardziej "rozjechany" ) , w miękkiej wodzie może nawet i tak być że nie trzeba będzie dodatkowo dodawać Mg ( albo ew. bardzo małe ilości )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:hi:

---------- Post dopisany at 19:40 ---------- Poprzedni post napisany at 06:23 ----------

moskal jak fachowo nazywa się ta "trawka" co ją mam od Ciebie ? Chciałem to dzisiaj kupić ale nawet nie wiedziałem o co zapytać. To jest jedyna roślina której welony nie ruszają i z tego co widzę trzyma się najlepiej ze wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:hi:

---------- Post dopisany at 19:40 ---------- Poprzedni post napisany at 06:23 ----------

moskal jak fachowo nazywa się ta "trawka" co ją mam od Ciebie ?

to jest nurzaniec , nie kupuj oezy co2 , dobrym oswietleniu i nawozeniu bedzie puszczał nowe pedy , duzo nowych pedów. U mnie tak wrosł ze nie mogłem go z podłoza wyrwac ^^

A jak ci nie bedzie rosł to ci podesle druga porcje , pewnie za 2-3 tygodnie bedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstalowalem sprzet z sody i kwasku do co2 , fajnie dziala dosyc, ale jak sie na sodzie zrobi warstwa wody z kwaskiem to potem ciezko z tym startnac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszle juz wyżucone, baniak ma już prawie miesiąc wszystko wydaje się w pożądku (parametrów nie sprawdzałem) obsada: gupik (samica i z 15 małych), molinezja 3 szt, mieczyki 5 szt., kiryśnik czarniplamy 2 szt., krewetki 4 szt. i zaczołem się zastanawiać nad kompletowaniem obsady. Na początku myślałem o skalarach, ale poczytałem trochę i stwierdziłem, że nie potrzebuję agresywnych rybek. Zastanawiam się nad gurami dwuplamisty lub/i brzanka sumatrzańska ( ok 6-8szt). Potrzebuję zagospodarować środkową i górną część akwa. Doradzcie coś:eusathink: żeby rybki sobie na wzajem nie przeszkadzały (brałem terz pod uwagę bocje ale podobno lubi podgryzać mniejsze rybki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszle juz wyżucone, baniak ma już prawie miesiąc wszystko wydaje się w pożądku (parametrów nie sprawdzałem) obsada: gupik (samica i z 15 małych), molinezja 3 szt, mieczyki 5 szt., kiryśnik czarniplamy 2 szt., krewetki 4 szt. i zaczołem się zastanawiać nad kompletowaniem obsady. Na początku myślałem o skalarach, ale poczytałem trochę i stwierdziłem, że nie potrzebuję agresywnych rybek. Zastanawiam się nad gurami dwuplamisty lub/i brzanka sumatrzańska ( ok 6-8szt). Potrzebuję zagospodarować środkową i górną część akwa. Doradzcie coś:eusathink: żeby rybki sobie na wzajem nie przeszkadzały (brałem terz pod uwagę bocje ale podobno lubi podgryzać mniejsze rybki)

Brzanki sumatrzanskie za***iste ale w taskim litrazu to minimum stadko 20-25 sztuk m, wtedy bedzie je widac :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200l 100x30x50

to 150 litrów :wink: ... no chyba , że masz standardowy rozmiar 100x40x50 to wtedy będzie 200 litrów

Brzanki Sumatrzańskie ok ale rybki te mają jedną wadę tj. obgryzają innym rybom dłuższe płetwy , ja bym polecił od siebie neonki , razbory , ew. któreś z danio tak ze 15-20 szt. do tego akwarium nic więcej ( tym bardziej , że masz tam już ryby żyworodne i za niedługo będzie ich o wiele więcej , pamiętaj , żeby nie "przerybić" tego akwarium ) , lepiej będzie jeżeli będą wszystkie te same tj. nie np. 5 brzanek , 5 neonków , 5 danio tylko np. 15-20 neonków/razbor ... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstalowalem sprzet z sody i kwasku do co2 , fajnie dziala dosyc, ale jak sie na sodzie zrobi warstwa wody z kwaskiem to potem ciezko z tym startnac..

musze coś pomysleć nad odprowadzeniem wody znad sody bo jak sie zrobi warstwa tak 2-3cm to juz nie gazuje :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to 150 litrów :wink: ... no chyba , że masz standardowy rozmiar 100x40x50 to wtedy będzie 200 litrów

Masz rację przekręciłem 100x40x50. Pojadę dzisiaj do egzotyka to zobaczymy może śa jakieś fajne okazy:naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...