Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Otwieranie sklepu motoryzacyjnego;]


DeeJay_Kill

Rekomendowane odpowiedzi

oj, dev. nie wiem czy caly vat 23% od nowego blaszaka wyciagniesz, z tego co ja sie orientuje to od kazdego samochodu kupionego na firme na fakture vat mozna odliczyc 60% z 23% wartosci podatku vat. tj kupisz auto za 10tys pln brutto to nie odliczysz 2300pln, a 60% z kwoty 2300pln czyli 1380.

jesli wartosc zakup auta brutto bedzie wyzsza to i tak maksymalny vat jaki mozna od zakupu auta odliczyc to max 6tys pln.

ja mam kung fu pande van i odliczam vat za paliwo, czesci, kosmetyki do auta itd, dochodowy i amortyzacje.

moja dziewczyna tez prowadzi dzialalnosc i ma nowego fiata bravo, ale z homologacja na ciezarowy 505kg ladownosci, ale nie spelnia wymogow vat1 bo jest zarejestrowany na 4 osoby i ma kratke za tylnymi siedzeniami a nie przednimi, takze tez kupilismy dla niej za tysiaka fiata uno van, 2 osobowy, kratka, vat1 wbity w dowod i gitarka.

kazdemu kto prowadzi jakakolwiek dzialalnosc i jest na ksiazce przych-rozch polecam kupienie czegokolwiek byleby z vat1, najtansze takie samochody to: fiat cc van, fiat sc van, fiat uno van, panda van, tico van:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodzenia w realizacji planów, najlepsze co mógłbyś zrobić to połączyć handel z usługami ale do tego trzeba mieć potężne zaplecze.

Jakkolwiek - własna inicjatywa to jest to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2013 r.

Wchodzący w życie od 1 stycznia 2013 r. art. 86a ustawy o VAT (zawarty w art. 1 pkt 12 ustawy o zmianie ustawy o VAT) ustala nowe zasady odliczania VAT przy nabywaniu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, a także odliczania paliw do napędu tych pojazdów. Regulacje, jakie zawiera przepis, uwzględniają stan prawny, który obowiązywał przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (konsekwencją czego jest zmniejszenie ograniczeń dotyczących m.in. odliczania VAT od zakupu paliw).

Zgodnie z regulacjami art. 86a ustawy o VAT od 1 stycznia 2013 r., analogicznie jak obecnie, przewidziano zakaz odliczania VAT od paliw do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (art. 88a ustawy o zmianie ustawy o VAT), za wyjątkiem pojazdów samochodowych wymienionych w pkt 1–7 art. 86a ust. 2 ustawy o VAT (są to te same pojazdy, które zostały wymienione w art. 3 ust 2 pkt 1–6 ustawy o zmianie ustawy o VAT). Zakaz odliczania VAT od paliwa nie dotyczy również pojazdów samochodowych innych niż wymienione w pkt 1–5 art. 86a ust. 2, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,

B) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,

c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w pkt 1–4 art. 86a ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o VAT stwierdzane będzie na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzanego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

W przypadku gdy w pojazdach tych (tj. pkt 1–4 art. 86a ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o VAT) wprowadzone zostaną zmiany, w wyniku których pojazdy te nie będą spełniały wymagań do odliczenia VAT od paliwa nabytego do ich napędu, podatnik będzie obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonał jego odliczenia (art. 3 ust. 3 i 4 ustawy o zmianie ustawy o VAT).

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz liczba miejsc (siedzeń), o których mowa w pkt 6 art. 86a ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o VAT, określana będzie na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie ww. decyzji nie będą miały określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznawane będą za samochody osobowe.

Należy tu podkreślić, iż minister finansów będzie mógł od 2013 r. na mocy wydanego przez siebie rozporządzenia ustalić rodzaj dokumentów, na podstawie których można:

a) stwierdzić, że pojazd jest pojazdem specjalnym, a także

B) określić dopuszczalną ładowność pojazdu oraz liczbę miejsc (siedzeń), uwzględniając konieczność prawidłowej identyfikacji pojazdu na potrzeby skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz przepisy prawa Unii Europejskiej.

Odliczanie VAT od paliwa do samochodów ciężarowych niewprowadzonych przez podatnika do ewidencji środków trwałych (updof) oraz niestanowiących składników majątku podatnika (updop)

Można odliczyć VAT od paliwa do samochodów ciężarowych (o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczajacej 3,5 tony) niewprowadzonych przez podatnika do ewidencji środków trwałych (updof) oraz niestanowiących składników majątku podatnika (updop), o ile spełnione będą ogólne wymagania dotyczące wykorzystywania zakupionego paliwa do celów prowadzonej działalności opodatkowanej VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Podatnicy mają bowiem prawo do odliczeń VAT od zakupu paliw na analogicznych zasadach jak właściciele tych pojazdów (updop) czy podatnicy, którzy wprowadzili swoje samochody do ewidencji środków trwałych.

Bez homologacji na cieżarowe mozna sie teraz pocalowac w dupe :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj, dev. nie wiem czy caly vat 23% od nowego blaszaka wyciagniesz, z tego co ja sie orientuje to od kazdego samochodu kupionego na firme na fakture vat mozna odliczyc 60% z 23% wartosci podatku vat. tj kupisz auto za 10tys pln brutto to nie odliczysz 2300pln, a 60% z kwoty 2300pln czyli 1380.

jesli wartosc zakup auta brutto bedzie wyzsza to i tak maksymalny vat jaki mozna od zakupu auta odliczyc to max 6tys pln.

ja mam kung fu pande van i odliczam vat za paliwo, czesci, kosmetyki do auta itd, dochodowy i amortyzacje.

moja dziewczyna tez prowadzi dzialalnosc i ma nowego fiata bravo, ale z homologacja na ciezarowy 505kg ladownosci, ale nie spelnia wymogow vat1 bo jest zarejestrowany na 4 osoby i ma kratke za tylnymi siedzeniami a nie przednimi, takze tez kupilismy dla niej za tysiaka fiata uno van, 2 osobowy, kratka, vat1 wbity w dowod i gitarka.

kazdemu kto prowadzi jakakolwiek dzialalnosc i jest na ksiazce przych-rozch polecam kupienie czegokolwiek byleby z vat1, najtansze takie samochody to: fiat cc van, fiat sc van, fiat uno van, panda van, tico van:)

Dokladnie tak :thumbup1: Umknelo mi 60% :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i już jestem mądrzejszy;] Pytanko jest - czy lepiej podnająć na papierze od babci część domu na sklep, czy lepiej wyremontować to z własnej kasy i po prostu traktować to jako moja siedziba? (wiadomo - od powierzchni handlowej jest jakiś podatek...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i już jestem mądrzejszy;] Pytanko jest - czy lepiej podnająć na papierze od babci część domu na sklep, czy lepiej wyremontować to z własnej kasy i po prostu traktować to jako moja siedziba? (wiadomo - od powierzchni handlowej jest jakiś podatek...)

Tak ale od tak małego metrażu jak sklep wyjdzie Ci ze 200zł może troszkę więcej na rok:wink: Spisujesz umowe użyczenia(czy jakoś tak) i tyle:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja. Można to odliczyć, ale serio nie wiem, czy jest sens - sam rozumiesz - pit dla babci, pit dla mnie, papierki.. Potrzebne to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...