Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym ogrzewać dom?


grafi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam do was zapytanie, a mianowicie jestem w trakcie budowy swojego gniazdka i nie wiem czym je sobie mam ogrzewać , żeby było w miarę tanio i wygodnie do wyboru mam:

Ogrzewanie - eko-groszkiem

- olejem opałowym

- gazem

- węglem/drewnem

Dogrzewane będzie również kominkiem od święta :)

Więc jak macie jakieś doświadczenie w tej dziedzinie to proszę o wasze doświadczenia i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba zależy od tego w jaki sposób masz dom ocieplony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba zależy od tego w jaki sposób masz dom ocieplony

Wiec tak piwnica od zewnątrz 5 styropian a góra 10 styropian ogrzewanie będzie centralne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaz i olej bym sobie darował, a pokłady eko-groszku na kopalniach się konczą, i możesz mieć problem, najlepiej kup piec, pewnie kupisz z podajnikiem, więc kup np. tłokowy na wegiel, miał i wszytsko tego pokroju, te piece są droższe ale nie będziesz miał problemów żeby zaopatrzyć się w węgiel czy flot albo miał...

ps. pracuje w górnictwie więc conieco moge powiedzieć :tongue4::wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałam piec na ekogroszek, ale z dozownikiem (zasypanie starcza na 2-3 dni) do tego kominek z turbiną rozprowadzający ciepło do wszystkich pomieszczeń.

Jak na ten czas , chyba oiptymalny wybor, przyszlosciowo montowalbym pompe ciepla, poczytaj troche o nich , dosc droga inwestycja, ale sie zwroci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 2 lat ogrzewam Ekogroszkiem, :good: jeśli chodzi o koszty to o połowe mniej wychodzi od oleju, :gwizdanie:

troszke zabawy jest z czyszczeniem pieca w okresie grzewczym co 2 tyg. w letnim co mieśiąc, :disgust:

największy problem to jakośc ekogroszku trzeba znaleśc dostawce dobrego jakościowo ekogroszku, bo jak

bedzie marnej jakości opał to troche lipa :thumbdown: niechce sie palić duże ilości popiołu i takie tam :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz troszkę kasy to warto zainteresować się pompą ciepła. A dla typowego rozwiązania tak jak pisał kolega piec na wszystko to wychodzi najtaniej.

Zresztą wydaje mi się że bez pieca i tak się nie obejdzie.

Można do tego z czasem dorzucic kolektory słoneczne tylko to musisz z góry przewidzieć (baniak z podwójną wężownicą, miejsce montażu, piony).

Podumowując jak chcesz oszczędzać musisz się liczyć z uciążliwością używania pieca. Jak chcesz wygodnie czyli gaz to już wychodzi drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pompami ciepła to różnie mówią słyszałem opinie te taka pompa jest do wymiany po około 10 latach ,

a własnie tyle czasu potrzeba żeby sie zwróciła poniesiona inwestycja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja powiem tak

moj ojciec wybudował dom parterowy 150m i ogrzewa zwyklym snieciuchem i ma od świeta kominek który ogrzeje tez dom.kiedy zabraknie pradu ci którzy maj na gas płacza bo maja zimno i drogo bo gas jest drogi.dom ma podwójny mór i jest ciepły.napalic mozna wszystkim.jedyny minus to ze musi kontrolować co jakis czas.wygodne jest oczywiscie tak ze ustawisz sobie np. piec gazowy na odpowiednia temp.i cały czas ja utrzymuje, ale wygoda kosztuje i to duzo kasy. w okresie zimowym sasiedzi płaca ok 700-900zł za miesiać a moj ojciec 200zł i wtym ma wegiel i drewno buczyna.a sa tacy którzy zmienili na smieciucha i maja kase nawet wyjechac na wakcje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ,najtaniej jest grzać prądem z przed licznika , hyhy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grafi: to nie jest taka prosta sprawa. Obecnie najlepiej ekogroszkiem, bo najtaniej i ciepło jest inne. Istotą jest sposób cyrkulacji powietrza w domu i zasilanie pieca w powietrze. Ale z drugiej strony gazem jest najwygodniej i czysto w domu. Jednak ten cały kurz od węgla czy jego pochodnych unosi się w powietrzu i brudzi wszystko wokoło. No jest to pytanie czy powinno się wliczać np. koszty częściejszego malowania ścian w koszty ogrzewania. Szczególnie jest to widoczne przy kominku. Koszty to tak jak poprzednio wspomniał Cristoforo, przy gazie około 700 miesięcznie, gdy mamy programator. Przy groszku dużo taniej i stosunkowo cieplej. Ale jak wyjeżdżasz w góry to piec gazowy utrzymuje stała temperature w domu, można nim kierować za pomocą komórki itd. A do pieca z groszkiem musi ktoś podsypać. Ogólnie co nie używać to koszty stosunkowo duze. :confused4:

Ja starałem się obniżyć koszty ogrzewania poprzez kominek, wydałem 7 tys. i efekt jest dobry, ale zimą tylko centralne.

Także jeżeli 300 miesięcznie dodatkowo nie są dla Ciebie kosztem to tylko gaz i nie ma co kombinować. Czysto, wygodnie i bez zbędnych problemów. Kominek dodatkowo na wieczory z lampką wina. :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to nie kwestia 300 zł zależy czy gaz ziemny czy z butelki :mysli:

w moim przypadku (ekogroszek) dom kubatura 550 m3 w porównaniu do domu sąsiadów obydwaj olej

to żeby mieli taka temperatute w domu jak u mnie to wychodzi róznicy około 800 zł mieś.

Dlatego oni jadą cały czas kominkami i mają salono-kotłownie :tongue4:

Jak bym miał dostęp do gazu ziemnego to bym zamontował piec na gaz + piec wszystkopalny w jednej kotłowni

Bo jak wyjeżdzam w zimie na narty na pale dni to po powrocie potrzeba dwa dni żeby nagrzać bude do normalnej

temperatuty. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku grafi polecił bym ci :

Piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny do tego dwa solary + bojler jeżeli chcesz kominek wkład polecam z płaszczem wodnym moga ci wpią w instalację ogrzewania. Co do solarów wode masz zawsze ciepłą bojler do solarów potrafi trzymac nawet do 6 dni temp wody więc w lecie możesz sobie gaz wyłaczyc :) w okresie od października do listopada mozna dogrzewac kominkiem. Dobry solar + bojler jakies 12 000 - 14 000 tyś ale zwrot po jakiś 2 - 3 latach.

Pompy ciepla ........ jezeli chcesz jest to bardzo oszczedna forma ogrzewania ale powiem jedno koszty horendalne po drugie jak masz mała działkę nawet nie ma się co ubierac.

Olej opałowy nie polecam mieszkałem w domu na olej opałowy z jednej strony tankujesz i nic cię nie obchodzi ale koszty sa duże ......... jest myk robisz instalacje z piecem po odbiorze zmieniasz tylko dysze w piecu i mozesz palic zuzytym olejem silnikowym :) miałem już takie przypadki

Eko groszek ..... drewno ............ wegiel tania alternatywa ale pierwsza sprawa zabawa z pakowaniem do pieca wynoszeniem popiołu .... trzeba miec składzik na to wszystko ..... w pomieszczeniu się zawsze kurzy jeżeli zawsze lubisz dłubac dobre rozwiązanie :)

Jak coś chcielibyscie się dowiedziec więcej piszcie z chęcią doradze bawię się w projektowanie od paru lat i troszke zjadłem na tym zęby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawe.

Wiec można na razie wykluczyć spokojnie olej opałowy i Pompy ciepła.

Pozostaje GAZ + kominek z wkładem

Piec na wszystko + kominek z wkładem

I chyba tak jak piszecie trza wybrać pomiędzy wygodą i a ciągłym pilnowaniem temperatury na piecu :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawe.

Wiec można na razie wykluczyć spokojnie olej opałowy i Pompy ciepła.

Pozostaje GAZ + kominek z wkładem

Piec na wszystko + kominek z wkładem

I chyba tak jak piszecie trza wybrać pomiędzy wygodą i a ciągłym pilnowaniem temperatury na piecu :mysli:

Przy piecu na ekogroszek nie musisz pilnować temperatury tam jest zamontowany taki sam sterownik jak w piecach na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom w Polsce ma około 150 m2 i płacimy 700 w zime, gdy jest naprawdę zimno i około 300 jak jest około zera. Ale w domu nie jest bardzo ciepło, mamy nastawioną temperature na 20 stopni - piec włacza się około 4/5 razy dziennie. Na ekogroszek jest cieplej, ale ja jestem poza granicami a żona nie ma siły nosić węgla. Ostatecznie jest ok. Wydaje się, że jak na dzisiaj to ekogroszek to dobry pomysł.

Tak jak wspomniał alpin ,jak jest bardzo zimno -15 to płacimy więcej około 1200 złotych. Sami widzicie że siedze w UK to jeszcze 100 czy 200 funtów nie ma dla nas bardzo dużego znaczenia. Generalnie ogrzewanie w Polsce jest bardzo drogie, no ale jakoś trzeba to rozwiązać. Przynajmniej jak wyjeżdzamy to jesteśmy pewni że nie popękają kaloryfery. Zdrówka :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre jest to że w piecu węglowym napalisz wszystkim.... Węgiel, koks, miał, drewno no śmieci :>......

Ja w domu taki mam i sobie chwale :naughty:....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...