Czyszczenie parownika
5 5

53 odpowiedzi w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, ile IPA potrzeba wpuścić w przewody na parownik? Myśle o zapuszczeniu przy obiegu zamknietym przez wentylator uruchomiony na maxa.

Btw, czy klima ma być włączona? Temp na HI czy LOW?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja kupiłem w aerozolu 400 ml i wpuściłem ok połowy opakowania i do tego 400 ml środka do dezynfekcji klimatyzacji. Wszystko przez otwór po demontażu filtra przeciwpylkowego i w końcu pomogło. Wcześniej ozonowalem i nie pomogło.

Temp na Low

Wysłane z mojego Xperia Ray przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@sowiq, zasada działania dokładnie ta sama:wink:

Podczas mojej ostatniej wizyty w Bieszczadach:beach: Znalazłem gościa który wyczyścił mi klimę tak jak właśnie powinno się to wykonywać. Kolo jest inżynierem i na codzień pracuje w firmie budowlanej. Jego pasja są właśnie instalacje klimatyzacyjne i pompy ciepła. Za własne pieniądze jeździ po Polsce na szkolenia i wykłady. Jednym słowem świr w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Robi to w trochę obskurnym garażu, ale ma na wyposażeniu wszystkie urządzenia, płyny i chemie. Podczas rozmowy telefonicznej pytał się o szczegóły związane z autem i jego instalacja żeby przygotować się do pracy. Jednym słowem pełna profeska rzadko spotykana gdziekolwiek indziej.

Ja odkręciłem mu wcześniej schowek, a facet na podstawie przygotowanych wcześniej materiałów rozebrał kanał4uko.jpg i przepłukał parownik i kanały odpowiednia końcówką Teroseptem dwa razy po ok. 0,7L:

xcq1.jpg

Następnie już po złożeniu "przewietrzył" ozonatorem przez 20min i sprawdził termometrem nawiewy.

W czasie zabiegu opowiadał trochę o środkach dostępnych na rynku i odradzał używanie pianek właśnie. Mówił ze w A4 ustawienie parownika i kształt radiatorów parownika jest trochę niefortunne(zaplanowane?) i zmuszające do częstego czyszczenia układu. Ogólnie oceniam bardzo wysoko kwalifikacje jak i sam zabieg.

Facet marnuje się poprostu na tym odludziu:decayed:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wie ktos gdzie jest pod samochodem otwór gdzie spływa nadmiar wody z parownika?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Napisano (edytowane)

W tym miejscu:

f5jncnba.jpg

tl4smgpg.jpg

Pogoda w tym roku nie rozpieszcza. Klima przeczyszczona profilaktycznie IPA(zdjęty wentylalator), oraz przedmuchana O3 generatorem laboratoryjnym. Wydajność nieosiągalna w urządzeniach używanych w warsztatach. :wink:

Edytowane przez griga-st

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a może ktoś mi powie czy da radę wyczyścić ten parownik od strony zewnętrznej tzn. ostatnio czyściłem podszybie z liści i innych rzeczy i od lewej strony po ściągnięciu tego całego plastiku ukazała sie kratka i widać że jest poniżej wentylator a za wentylatorem widać jakby był parownik, może się mylę jesli tak to sorki ale jesli tak jest to czy ktoś próbował to czyścić od góry bez rozbierania.

Czy faktycznie trzeba to od środka czyścić i bawić sie w rozkręcanie żeby się dostać do parownika.

Jeszcze jedno ile tak trzeba tego IPA żeby to dobrze wyczyścić?

Zakupiłem 1l w spryskiwaczu i tak się zastanawiam czy wystarczy, bo nie chciałbym żeby zabrakło jak już wszystko będę miał rozkręcone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

IPA to zamało. W GB macie jeden z najlepszych dostępnych na rynku środków do czyszczenia klimy:

RTU-CC-1L-GB-300x300.jpg

http://www.advancedengineering.co.uk/rtu-cc

Lepsze nawet od dostępnego u nas Teroseptu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ok dzięki!! rozejrzę się jak coś to zakupię. ogólnie to zbieram jakiekolwiek informacje na temat tego czyszczenia i w najbliższych tygodniach jak bedzie czas to się będę za to brał.

A z tym dojściem to nie wiesz jak jest? da radę od góry to jakoś wyczyścić, spryskać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Napisano (edytowane)

Odgrzeję temat. Dobrałem się dziś do jak mi się wydawało parownika. Ale tak się zacząłem zastanawiać czy to aby nie nagrzewnica? W kanale znajdują się dwa wymienniki:

NOXeY6kl.jpg

Jest też korek z napisem BEHR jak się domyślam do czyszczenia parownika jakąś specjalną maszynką. Ale znajduje się on pomiędzy wymiennikami i tak jakby środek przez niego wtryskiwany miał działać na parownik to wychodzi mi że jest on drugim z kolei wymiennikiem. Poza tym przewody do niego dochodzące bardziej mi wyglądają jak te od klimy niż od wody. No chyba że się mylę.

5bbTf0al.jpg

Anyway - następnym razem skombinuję kawałek rurki i będę wtryskiwał izopropyl przez ten otwór "serwisowy".

[edit] Jednak nie. Patrząc na Allegro wychodzi ewidentnie że parownik jest bardziej z przodu. W takim razie po grzyba ten korek? Może tam się coś rozpyla przy wyłączonym wentylatorze...

Edytowane przez LoboV

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udało się wam skutecznie pozbyć krótko trwałego nie przyjemnego zapachu który pojawia się po włączeniu klimatyzacji, po wyczyszczeniu parownika Izopropanolem ??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy drobnoustroje w klimatyzacji mogą być przyczyną częstych przeziębień? Ostatnie ozonowanie miałem 2 lata temu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście, że mogą. Brak czyszczenia przez dwa lata, to tam sporo różnego rodzaju syfu rośnie który później wydostaje się wraz z nawiewem. Samo ozonowanie nie jest kosztowne. Kolejna sprawa, to użytkowanie. Ja nawet czasami zimą załączę klimatyzacje, aby był tam jakiś ruch w systemie.

Przeziębienia mogą być też spowodowane tym, że wchodzisz spocony z gorącego w chłodne.

Generalnie odsyłam do tekstu http://nocar.pl/blog/jak-rozsadnie-uzywac-w-lecie-klimatyzacji-samochodowej/masz tam kilka przydatnych wskazówek jak używać klimatyzacji latem, aby nie szkodziła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj dobrałem się do całego układu, zdemontowałem schowek i całą tą plastikową tubę w której siedzi wiatrak,  bliżej silnika jest na 100% parownik od klimatyzacji, bliżej drążka zmiany biegów jest nagrzewnica. Sprawdzałem to ręką co jest ciepłe a co zimne.

Pomiędzy nagrzewnicami wywierciłem dziurę fi 2cm żeby sobie zaświecić i podejrzeć co tam jest i przez ten otwór ropowicą podłączoną do sprężarki umyłem wymiennik.

W sumie robota prosta ładnie wszystko się zdemontowało i zamontowało. Najwięcej ubrudzony był wentylator od nawiewu.

Mam nadzieje że to pomoże na nieprzyjemne zapachy.

Możecie ewentualnie polecić jakąś silną chemię którą można by wykorzystać do mycia parownika??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Wczoraj dobrałem się do całego układu, zdemontowałem schowek i całą tą plastikową tubę w której siedzi wiatrak,  bliżej silnika jest na 100% parownik od klimatyzacji, bliżej drążka zmiany biegów jest nagrzewnica. Sprawdzałem to ręką co jest ciepłe a co zimne.
    Pomiędzy nagrzewnicami wywierciłem dziurę fi 2cm żeby sobie zaświecić i podejrzeć co tam jest i przez ten otwór ropowicą podłączoną do sprężarki umyłem wymiennik.
    W sumie robota prosta ładnie wszystko się zdemontowało i zamontowało. Najwięcej ubrudzony był wentylator od nawiewu.
    Mam nadzieje że to pomoże na nieprzyjemne zapachy.
    Możecie ewentualnie polecić jakąś silną chemię którą można by wykorzystać do mycia parownika??

Spróbuj umyć parownik alkoholem izopropylowym IPA.

Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Umyłem parownik IPĄ w sposób opisywany w moim poprzednim poście i nie mam już smrodu . Wcześniej po włączeniu klimy byłatraszny zapach i tak samo po wyłączeniu. Teraz jest ekstra tak jak powinno być

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Umyłem parownik IPĄ w sposób opisywany w moim poprzednim poście i nie mam już smrodu . Wcześniej po włączeniu klimy byłatraszny zapach i tak samo po wyłączeniu. Teraz jest ekstra tak jak powinno być
    Może warto jeszcze kanały powietrzne i obudowę filtra potraktować preparatem Tunap 996

Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@johnny2002

Dzięki za instrukcję!

Bez niej nie byłbym w stanie samemu dojść do parownika i go potraktować IPA.

Najtrudniejsze było dla mnie złożenie tej pierwszej dużej części, trzeba sie naprawdę mocno nakombinować, żeby ją spasować i żeby ten zatrzask górny zamknąć. 

Z problemem klimatyzacji borykałem sie już drugi rok. W poprzednim udało się go usunąć ozonem. W tym roku ozon niestety nie pomógł.

Czyszczenie w warsztacie to koszt ok. 600 zł - przynajmniej ja taką ofertę otrzymałem we Wrocławiu. IPA z dostawą 20 zł. Czyli się opłaca te kilka godzin się pomęczyć :-) 

Po pierwszym uruchomieniu klimatyzacji nie czułem już tego nieprzyjemnego zapachu. Mam nadzieje, że problem definitywnie jest rozwiązany. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Napisano (edytowane)

Siemka może filmik komuś pomoże. Pozdrawiam

P.S.

Przy okazji wyjaśniło mi się dlaczego od pewnego czasu nie mam podświetlenia schowka. "Spece" którzy montowali mi wyłącznik poduszki podłączając go pozbyli się kabelków doprowadzających zasilanie do tej brążowej kostki jak widzicie dochodzą do niej tylko 3 kabelki od zasilania wyłącznika poduszki. Szukałem luźnych kabelków nie znalazłem ktoś wie gdzie je trzeba doprowadzić z tej brązowej kostki. Dzięki za info.

image.png

Edytowane przez mrarturko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

super dzięki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    W dniu 6.05.2018 o 13:05, mrarturko napisał:

Siemka może filmik komuś pomoże. Pozdrawiam

Świetny film kolego, dzięki. W weekend planuję zrobić podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    21 godzin temu, jatoka napisał:

Świetny film kolego, dzięki. W weekend planuję zrobić podobnie.

najwięcej czasu schodzi na czyszczenie ale ogarniasz zagadnienie sam i wiesz co zrobiłeś teraz klima od włączenia jest "Świeża" Powodzenia jak coś to pisz jak będę wiedział to pomogę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrobione. Gładko to poszło, najwięcej czasu faktycznie zajmuje czyszczenie. Dodam od siebie, że można wyczyścić też wentylator i wlot powietrza od strony silnika można łatwo odkręcić i dać go pod kran, jest na 3 śrubach.

IMG_0912.jpg

IMG_0909.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi