Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mandat z fotoradaru - legalny?


maciucha512

Rekomendowane odpowiedzi

Napotkałem takie teksty w internetach:

Mandat? Podetrzyj się wezwaniem! - 3obieg.pl | 3obieg.pl

Akcja: Tusk za kierownicą, czyli obrona przed radarem - 3obieg.pl | 3obieg.pl

Tekstu jest dość sporo, ale coś trzeba w pracy robić :decayed:

W podanych tekstach autor stara się pokazać, że wezwania do zapłaty za fotoradary, czy też wezwania do wskazania winnego są niekompletne lub bezpodstawne. Ciekawy jestem czy ktoś z Was miał już do czynienia z taką sytuacją jak mandat z foto budki i czy rzeczywiście da się z tego wykręcić. Póki co nie miałem jeszcze przyjemności bycia sfotografowanym w aucie, ale nigdy nic nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ostatnio wracałem w nocy z Katowic droga dwupasmową i w pewnym momencie ograniczenie do 70km/h i znak fotoradar. Jadąc praym pasem zwolniłem z około 85km/h do jakichś 72-73km/h. Jakieś 50 metrów od fotradaru lewym pasem wyprzedzał mnie jakiś van. Fotoradar stał od lewej strony jezdni z naszego kierunku. Za mną też jechało prawym pasem jakieś auto ale o ile dobrze pamiętam to szybko sie do mnie zbliżało. I teraz sytuacja wyglądała następująco - gdy byłem na prawym pasie około 10 metrów od fotoradaru ten który mnie wyprzedzał był chyba tuż przed nim. W tym momencie zobaczyłem błysk czerwonej lampy.

I teraz nie wiadomo komu fotoradar zrobił to zdjęcie. Czy jest tak możliwe, że ten z lewego pasa jadąc dużo szybciej ode mnie przejechał skrzyżowanie bez fotki, a ja mając przekroczone może 2-3km/h zostałem sfotografowany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę. Fajnie, że wkleiłeś ten temat. Ja miałem zrobić to samo od razu po tym jak uzyskam dostęp co całej części forum. Polecam każdemu przeczytać artykuły.

YATES gdybyś dostał mandat z fotoradaru to postępuj tak jak w artykule i powinno być GIT.

Chociaż danielom Ci już chyba udzielił poprawnej odpowiedzi, więc luzz. : ) :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej z całej sytuacji z foto budkami zastanawia mnie co się dzieje w przypadku kompletnego olania sprawy. Rozmawiałem z ludźmi, szukałem po necie i nie znalazłem informacji, że ktoś po olaniu sprawy dostał wezwanie do sądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dostałbyś mandat bez tych wszystkich artykułów co trzeba to normalnym powinno być olanie sprawy :)

ale, że to bandyckie organizacje to będą chcieli ściągnąć od Ciebie kasę. Dlatego należy wysłać im to co jest napisane w artykule. :D Jeśli olejesz to nie jestem pewien czy potem komornik tego nie ściągnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej z całej sytuacji z foto budkami zastanawia mnie co się dzieje w przypadku kompletnego olania sprawy. Rozmawiałem z ludźmi, szukałem po necie i nie znalazłem informacji, że ktoś po olaniu sprawy dostał wezwanie do sądu.

ja jakiś czas temu dostałem fote z fotoradaru, olałem sprawę ( jak na razie mam spokoj), dzisiaj dostałem kolejna... po przeczytaniu tego artykułu tym bardziej ja oleje :)

---------- Post dopisany at 19:21 ---------- Poprzedni post napisany at 19:16 ----------

A ja ostatnio wracałem w nocy z Katowic droga dwupasmową i w pewnym momencie ograniczenie do 70km/h i znak fotoradar. Jadąc praym pasem zwolniłem z około 85km/h do jakichś 72-73km/h. Jakieś 50 metrów od fotradaru lewym pasem wyprzedzał mnie jakiś van. Fotoradar stał od lewej strony jezdni z naszego kierunku. Za mną też jechało prawym pasem jakieś auto ale o ile dobrze pamiętam to szybko sie do mnie zbliżało. I teraz sytuacja wyglądała następująco - gdy byłem na prawym pasie około 10 metrów od fotoradaru ten który mnie wyprzedzał był chyba tuż przed nim. W tym momencie zobaczyłem błysk czerwonej lampy.

I teraz nie wiadomo komu fotoradar zrobił to zdjęcie. Czy jest tak możliwe, że ten z lewego pasa jadąc dużo szybciej ode mnie przejechał skrzyżowanie bez fotki, a ja mając przekroczone może 2-3km/h zostałem sfotografowany ?

W zeszłym tygodniu "ścigałem" się z kumplem który jechał ścigaczem yamaha :), sytuacja była taka, ze na odcinku z fotoradarem zwolniłem do 50 a on wyprzedzil mnie z predkoscia conajmniej 150, zludzenie takie jakobym to ja został złapany na rzekomym przekroczeniu prędkości... z tego co mi mówił to zdjęcie uchwyciło go a ze jechał motocyklem to i tak foty nie dostanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... nie znam się aż tak bardzo, ale wskazanie niewłaściwej osoby to karalne... także lepiej tak nie robić..

jeśli wszystko przeczytacie to będzie jasne.. właśnie piszecie do nich m.in. że nie wskażecie osoby kierującej samochodem, ponieważ boicie się odpowiedzialności za złe wskazanie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecej aut niz jedno na zdjeciu, fotka do kosza :wink:

Zależy jakim fotoradarem, zależy w jakim obszarze kadru, nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Najbardziej z całej sytuacji z foto budkami zastanawia mnie co się dzieje w przypadku kompletnego olania sprawy. Rozmawiałem z ludźmi, szukałem po necie i nie znalazłem informacji, że ktoś po olaniu sprawy dostał wezwanie do sądu.

Jak olejesz sprawę, to jesteś skazany zaoczenie z art. art. 96 § 3 KW (dzielnicowy się postara abyś odebrał pismo od wiejskich, jeżeli tego nie zrobisz).

najlpiej nie odpisywać albo wskazac kogoś z Ukrainy

Takie porady powinny trafiać do kosza.

Co zrobisz jak zaproszą Cię w charakterze świadka?

Polecam przestudiować forum prawne, masa aktualnych informacji i sposobów postępowania.

Nie słuchać ludzi, którzy twierdzą, że dwa auta na zdjęcie to zdjęcie do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako małe OT

GITD wyda 4 mln zł na kampanię promującą fotoradary | Forsal.pl - Giełda, Waluty, Finanse

To jest dopiero farsa fotosiowa :polew::polew::polew::polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio dostałem fotkę z GITD.

Uprzejmie odpisałem, że bardzo bym chciał wskazać sprawcę ale bez zdjęcia to nie jestem pewien a przyjęcie mandatu lub wskazanie innej osoby może skutkować wprowadzeniem w błąd organów Państwa, co jest karalne (GITD przytacza tylko art. 234 KK, więc ja im przytoczyłem jeszcze 233 KK).

Czyli poprosiłem o przesłanie zdjęcia. Ukarać za niewskazanie mnie nie mogą, bo nie odmowiłem. Skierować do sądu nie mogą, bo nie odmówiłem. Jak przyślą fotę i będzie czytelna, to biorę to na klatę. Jeśli nie będzie czytelna albo co bardziej prawdopodobne - od tyłu, to ... niech się bujają.

Tyle w teorii. Zobaczymy jak w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś dopisać, że pojazdem mogły kierować następujące osoby: podajesz siebie i kogoś z kim jechałeś (art. 96 § 3 KW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, bo mógłbym narazić bliską mi osobę na konsekwencje karne a w takim przypadku mogę odmówić składania wyjaśnień, gdyby wezwali mnie na świadka, więc "Państwo" musi się wykazać i udowodnić winę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh ja dzis tez dostałem kwity od GITD :/ i wąłsnie chodzi o to czy jest jakaś mozliwośc wglądu w zdjecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wąłsnie zarazie dostałem jakies wzory oswaidczeń i informacji i z nich wynika ze narazie mam im to odesłać i albo przyznac sie do winy albo nie :D albo podac kto kierowal ale jechalo nas czworo w samochodzie i teoretycznie nie wiem kto prowadzil :D Jutro musze zadzwonic i sie wszystkiego dowiedzieć co i jak bo jak nawet zdjecia nie dostane za taka kase to lipa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

często jest tak,że fotoradary są źle ustawione jak w przypadku tej suszarki....

Mandat za nadmierną prędkość? Nie tym razem - Prosto z Polski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BE fotoradary tylko robią foty z tyłu i nikogo nie obchodzi czy ty pamiętasz kto jechał czy nie pamiętasz płaci właściciel a jeśli wiesz kto jechał to podajesz jego dane i po sprawie.

Kilka takich wykroczeń grozi sprawą w sądzie i zatrzymaniem prawka na jakiś czas więc ludzie korzystają z tego systemu że fotka jest robiona z tyłu i podają podłożone osoby aby się nie narazić....:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie jest tak że powinieneś dostac zdjęcie wraz z mandatem? Bo wydaje mi się że tak

No właśnie cwaniaki nie mają takiego obowiązku, ale chyba kończy im się eldorado.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...