Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Faktura Netto przy nip eu dla firm? O co z tym chodzi?


Wandej

Rekomendowane odpowiedzi

FELGI ALUMINIOWE "19x8.5J 5x112 AUDI VW (3800702600) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Chce kupić te felgi.

W aukcji napisane jest że jeśli firma ma nip PL mogą wystawić fakturę bez VAT netto. I co z tym dalej?? Czy ktoś ten VAT bedzie musiał zapłacić?

Dzwoniłem do kumpla który pracuje w biurze rachunkowym i stwierdził że to i tak VAT trzeba zapłacić.

Może mi ktoś wytłumaczyć jak to zrobić żeby zapłacić faktycznię cenę netto i żeby firma nie bujała się potem z tym VATem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba płacić Vat-u jak wystawiam FV do De to w rubryce gdzie powinno być 23% wpisuje NP fakt ze odbiorca płaci VAT ktory pózniej jest mu oddany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba płacić Vat-u jak wystawiam FV do De to w rubryce gdzie powinno być 23% wpisuje NP fakt ze odbiorca płaci VAT ktory pózniej jest mu oddany.

No właśnie "ja" będę odbiorcą. Czyli zaprzyjaźniona firma dostanie tą fakturę od której zostanie im naliczony VAT i potem go sobie odliczą czy po prostu przy końcowym rozliczeniu rocznym wartość VAT od tej faktury jest pominięta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dalej dokładnie nie wiem to już księgowa się zajmuje, a nie lepiej kupić normalnie i odliczyć 23% vatu i 19% ? Jak masz firmę to chyba lepiej tak?

Wysłane z mmi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dalej dokładnie nie wiem to już księgowa się zajmuje, a nie lepiej kupić normalnie i odliczyć 23% vatu i 19% ? Jak masz firmę to chyba lepiej tak?

Wysłane z mmi

No właśnie nie mam firmy i szukałem jakiejś żebym mógł podać dane to mi wystawią FV z VAT`em 0%:wink: A tu mnie szwagier taką informacją zaskoczył:kwasny: Znowu prezes u mnie w firmie mówi że jeżeli bierze w koszty tą fakturę to VAT jest 0% i nic się dalej z tym nie robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niech Twój prezes kupi felgi na siebie Ty będziesz miał 23% w suchym a on odliczy sobie 19% ;) ja przynajmniej tak zrobiłem

Wysłane z mmi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest przypadkiem tak,ze firma która zakupi towar z O% VAT i nie sprzeda go dalej,czyli powiedzmy zakupuje na własne potrzeby,musi wystawić fakturę wewnętrzną VAT i odprowadzić należny VAT,w tym przypadku 23%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten vat Panowie 0 % może dotyczyć tylko firm które zarejestrowane są poza Polską, wtedy rozliczają się w swoim kraju ze swoją skarbówką.

W Polsce nie ma możliwości zakupu w cenie netto.

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce nie ma możliwości zakupu w cenie netto.

hehe to oczywiste:wink:,ale Wandej chce kupić te felgi od firmy,która chce NIP eu,więc pewnie FV będzie wystawiona w którymś z państw członkowskich i może być z 0vat,ale wtedy trzeba zapłacić VAT w PL,także bez sensu,może być nawet drożej,VAT w DE 19,w PL 23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce nie ma możliwości zakupu w cenie netto.

hehe to oczywiste:wink:,ale Wandej chce kupić te felgi od firmy,która chce NIP eu,więc pewnie FV będzie wystawiona w którymś z państw członkowskich i może być z 0vat,ale wtedy trzeba zapłacić VAT w PL,także bez sensu,może być nawet drożej,VAT w DE 19,w PL 23

Dokładnie tak. Tylko wrzucając w koszty ta fakturę z vat 0% trzeba nadal go jakoś fizycznie doliczyć?? Fakturę wystawia firma z Anglii

Wysyłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce nie ma możliwości zakupu w cenie netto.

hehe to oczywiste:wink:,ale Wandej chce kupić te felgi od firmy,która chce NIP eu,więc pewnie FV będzie wystawiona w którymś z państw członkowskich i może być z 0vat,ale wtedy trzeba zapłacić VAT w PL,także bez sensu,może być nawet drożej,VAT w DE 19,w PL 23

Dokładnie tak. Tylko wrzucając w koszty ta fakturę z vat 0% trzeba nadal go jakoś fizycznie doliczyć?? Fakturę wystawia firma z Anglii

Wysyłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 2

wystawia sie fakture wewnętrzną i VAT wykazuje sie do US w odpowiednim druku PIT,ale nie jestem na 100% pewny,powiedzmy max na 99%:wink:

Niech sprzedadzą ci te felgi na FV za 1/10 ceny jako towar uszkodzony:decayed:,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Felgi kosztują 1000 zł netto angol wystawia fakturę wewnątrz-wspolnotową i w rubryce Vat pisze 0 jeśli obydwaj macie nip eu. Ty otrzymujesz taką fv i wrzucasz w koszty. Nikt w ttm momencie vatu nie płaci bo angol go nie nałożył a ty masz fv też w kwocie netto więc nic nie odliczasz bo go nie płaciłeś. Oczywiście wszystko na koniec miesiąca wrzucasz w bilans i finito.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Felgi kosztują 1000 zł netto angol wystawia fakturę wewnątrz-wspolnotową i w rubryce Vat pisze 0 jeśli obydwaj macie nip eu. Ty otrzymujesz taką fv i wrzucasz w koszty. Nikt w ttm momencie vatu nie płaci bo angol go nie nałożył a ty masz fv też w kwocie netto więc nic nie odliczasz bo go nie płaciłeś. Oczywiście wszystko na koniec miesiąca wrzucasz w bilans i finito.

:drinks:Dokładnie o to mi chodziło. Szwagrowi muszę powiedzieć niech się doedukuję:decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Felgi kosztują 1000 zł netto angol wystawia fakturę wewnątrz-wspolnotową i w rubryce Vat pisze 0 jeśli obydwaj macie nip eu. Ty otrzymujesz taką fv i wrzucasz w koszty. Nikt w ttm momencie vatu nie płaci bo angol go nie nałożył a ty masz fv też w kwocie netto więc nic nie odliczasz bo go nie płaciłeś. Oczywiście wszystko na koniec miesiąca wrzucasz w bilans i finito.

I przy kontroli US pani zapyta o deklaracje VAT-UE i będzie ałaa:whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Felgi kosztują 1000 zł netto angol wystawia fakturę wewnątrz-wspolnotową i w rubryce Vat pisze 0 jeśli obydwaj macie nip eu. Ty otrzymujesz taką fv i wrzucasz w koszty. Nikt w ttm momencie vatu nie płaci bo angol go nie nałożył a ty masz fv też w kwocie netto więc nic nie odliczasz bo go nie płaciłeś. Oczywiście wszystko na koniec miesiąca wrzucasz w bilans i finito.

Panowie radzę poczytać o wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów...

Otrzymując fakturę od kontrahenta z UE ze stawką 0% jesteś zobowiązany rozliczyć to w deklaracji miesięcznej/kwartalnej (w zależności jak się kto rozlicza).

Przykład:

Firma transportowa której prowadzę księgowość dostała w grudniu fakturę od kontrahenta z Holandii za przeprawę promową. Bylo tylko kwota ze stawką 0%.

Trzeba w takim wypadku wystawić fakturę wewnętrzną i do kwoty na fakturze doliczyć 23%. To się księguje jako import usług, (przy zakupie towarów wewnątrzwspólnotowe nabycie). Te kwoty należy wykazać w deklaracji VAT.

Teraz jak to działa, że US wie co gdzie i jak...

Kontrahent zagraniczny jak cos sprzedaje do innego kraju w UE ze stawką 0% to jest zobowiązany złożyc deklaracje VAT UE gdzie zamieszcza się NIP-y swoich kontrahentów. Tak samo w Polsce-jak wystawisz np. Niemcowi fakturę za usługę ze stawka "0" czy "np" to jesteś zobowiązany złożyć deklaracje VAT UE z nipem tego niemca i kwotą.

Urzędy w UE wymieniają te informacje między sobą. W razie nie rozliczenia importu usług czy nabycia towarów US wysyła wezwanie.

Tomeks kumasz temat :wink::hi::hi::hi:

---------- Post dopisany at 21:19 ---------- Poprzedni post napisany at 21:07 ----------

Felgi kosztują 1000 zł netto angol wystawia fakturę wewnątrz-wspolnotową i w rubryce Vat pisze 0 jeśli obydwaj macie nip eu. Ty otrzymujesz taką fv i wrzucasz w koszty. Nikt w ttm momencie vatu nie płaci bo angol go nie nałożył a ty masz fv też w kwocie netto więc nic nie odliczasz bo go nie płaciłeś. Oczywiście wszystko na koniec miesiąca wrzucasz w bilans i finito.

I przy kontroli US pani zapyta o deklaracje VAT-UE i będzie ałaa:whistling:

Nawet nie przy kontroli tylko wcześniej. Jak pisałem wyżej deklaracje VAT UE składa się po to, żeby urzędy mogły wymienić się informacjami. Jak Polak składa VAT UE z Niemieckim kontrahentem i kwotą 1000 EUR to US w Niemczech dostaje po czasie takie info ze ich podatnik powinien rozliczyć te 1000 EUR :wink: Jak nie rozliczy to wezwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna sprawa z tym vatem..., Jeśli kupiony towar lub usługa jest związany z prowadzoną działalnością to ten vat naliczony w fakturze wewnętrznej można odliczyć czyli w większości wypadków wychodzi na zero bo tą sama kwotę się nalicza i odlicza :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko obramcam kilkoma bańkami na surowcu do samsych DE ale od 4 lat źle sie rozliczam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna sprawa z tym vatem..., Jeśli kupiony towar lub usługa jest związany z prowadzoną działalnością to ten vat naliczony w fakturze wewnętrznej można odliczyć czyli w większości wypadków wychodzi na zero bo tą sama kwotę się nalicza i odlicza :decayed:

Czyli tak. Dostaję fakturę vat 0% na firmę w kwocie 2k zł. Firma musi złożyć deklarację VAT UE że taka faktura została na nich wystawiona. Potem przy rozliczeniu miesięcznym czy kwartalnym firma odlicza sobie ten VAT z powrotem? Sorki ale nie kumam nic spraw podatkowych itp:kwasny: Takie faktury rotują dosyć często więc jakieś uniwersalne działanie jest chyba:whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...