Skocz do zawartości
IGNOROWANY

POMPOWTRYSKI - WYMIANA USZCZELNIEŃ


sewcio1974

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Wczoraj zrobiłem logi dynamiczne dla grupy 13 (pompowtryski-korekta ).Nie zamieszczę tutaj wydruku ale dla cylindra 1 i 2 miałem idealne wyniki w całym zakresie obrotów(ok.0). Natomiast dla 3 i 4 były to już wartości ok.-1.5 dla wartości dopuszczalnej +/-2.8.W związku z tym mam pytanie czy pompowtryski na cyl.3 i 4 kwalifikują się do wymiany uszczelnień?. Jak zdemontować pompowtryski i czy wymagają one jakiejś regulacji po demontażu?. Auto chodzi b.dobrze ale komputer przekłamuje info . o spalaniu oraz sporadycznie występują lekkie drgania na biegu jałowym. Z góry dziękuje za pomoc.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po wyjęciu musisz je wyregulować, ustawić odpowiednio kąt (możesz zmierzyć odległości jakie masz, lub są na forum wymiary) oraz ustawić odpowiednio "tłoczenie" trochę niezbyt precyzyjnie to nazwałem, ale jeśli masz chociaż podstawowe pojęcie o mechanice mozesz to zrobić sam bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę czytałem na ten temat na forum Passata. Jest nawet link do strony z opisem procedury. Dalej nie wiem natomiast jak wygląda montaż samych pompowtryskiwaczy. Przecież ułożone one są w łożu ciasno tak więc jaki mamy wpływ na te odległości?. Ponadto nie wiem jak obrócić krzywkę popychającą precyzyjnie w najwyższe położenie przecież jest integralną częścią rozrządu samochodu i nie idzie nią swobodnie obracać. Oraz jak za pomocą czujnika zegarowego ustawić śruby na popychaczu wtrysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj zrobiłem logi dynamiczne dla grupy 13 (pompowtryski-korekta ).Nie zamieszczę tutaj wydruku ale dla cylindra 1 i 2 miałem idealne wyniki w całym zakresie obrotów(ok.0). Natomiast dla 3 i 4 były to już wartości ok.-1.5 dla wartości dopuszczalnej +/-2.8.W związku z tym mam pytanie czy pompowtryski na cyl.3 i 4 kwalifikują się do wymiany uszczelnień?. Jak zdemontować pompowtryski i czy wymagają one jakiejś regulacji po demontażu?. Auto chodzi b.dobrze ale komputer przekłamuje info . o spalaniu oraz sporadycznie występują lekkie drgania na biegu jałowym. Z góry dziękuje za pomoc.

Nie może być takiej sytuacji, że 1 i 2 cylinder ma korekcję około zera, a 3 i 4 po minus 1,5 :decayed:

Suma korekcji ze wszystkich czterech cylindrów musi w przybliżeniu dawać zero :whistling:

Poza tym duża wartość korekcji ze znakiem plus wcale nie musi świadczyć o problemie z tym pompowtryskiem, przyczyną może być np. problem z kompresją na danym cylindrze.

Dopiero jak pompkę z tego cylindra zamienisz z taką co ma niskie korekcje, a te wysokie pójdą na miejsce tych poprawnych, to będziesz miał pewność że to wina pompki.

Oczywiście przy demontarzu/montarzu pompek powinno się wymienić uszczelniacze popowtrysków i śruby mocujące :whistling:

W silnikach takich jak AJM,AWX,BPW, które mają jednopunktowe mocowanie, trzeba podczas montarzu zwrócić uwagę na zużycie gniazd pompowtryskw w głowicy, mają one tendencję do zużywania się, co powoduje problemy z e szczelnościa pary gniazdo-pompowtrysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że w silnikach AWX problem z wyrabianiem gniazd akurat nie wystepuje.Dalej natomiast nie wiem jak pompowtrysk mocowany jest w gniezdzie.Czy odległość od krawędzi głowicy ustawiamy obracajac pompke czy przesuwajac w gniezdzie.

Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Piotr wspomniał korekcje powinny dążyć do zera - pokarz nam logi tych korekcji (Grupa 013) oraz dobrze by było pokazać kondycję elektryczną PD (grupa 018 i 023)

Zainteresować sie pompkami można kiedy korekcje przekraczają 1.5 mg/skok

Rozbieżności na wtryskach mogą wynikać z uszkodzenia pompowtryskiwacza (np. słabe rozpylanie paliwa) lub nieszczelności w cylindrze (uszczelki pompowtrysku, pierścienie, niedomykające zawory, uszczelka pod głowicą, podtarty wałek etc. Po prostu przy każdej z wymieninych sytuacji ECU będzie generowało korekcje na PD by zapewnić równomierna pracę.

Duże korekcje na minusie oznaczają, że dany cylinder jest mocniejszy od innych i komputer samochodu stara się podawać jak najmniej paliwa.

W grupie 018 - oceniamy stan elektrozaworu pompowtrysku - powinniśmy spodziewać się samych 0, jak tak nie jest to szybko patrzymy w spis:

000 prawidłowa regulacja

002 sterowanie podczas rozruchu

004 małe dawki wtrysku lub zawór zamknięty

008 osiągnięto maksymalną wartość prądu

016 BIP poza oknem regulacji (np. +/- 100 us)

032 liczba próbkowania zbyt mała

064 błąd przetwarzania

128 rozpoznanie BIP (rozpoczęcie momentu wtrysku) było niemożliwe

Podczas pracy silnika na wolnych obrotach jak i podczas ich zwiększania (przyspieczania) we wszystkich 4 blokach powinny być 0 – oznacza to prawidłową pracę elektrozaworu.

Podczas puszczenia pedału przyspieszenia powinny pojawić się tam wartości 4.0.

W innych przypadku oznacza to problemy.

Jeśli na obrotach biegu jałowego zamiast 0 są inne wartości, oznacza to problemy z wysterowaniem elektrozaworu, brak paliwa (np. zapowietrzony układ) lub brak kontaktu elektrycznego wiązki pompowtryskiwaczy.

Grupa 023 oznacza czas odpowiedzi pompowtrysku na impuls elektryczny – tzw. BIP(y) – poprzez monitorowanie prądu na pompowtryskach.

Wynik idealny to 0, czyli zawór otwierał się dokładnie tyle, ile przewiduje oprogramowanie ECU. Jeśli wartość jest dodatnia, to elektrozawór otwierał się dłużej, wartość ujemna, to krótszy czas otwarcia niż przewidział producent. W silnikach 1.9 TDI za wartość bardzo dobrą uważa się przedział -/+ 30, problemy to -/+ 60 i więcej. Powyżej wartości 127 sterownik rejestruje błąd.

UWAGA: Na wartości BIP ma wpływ jakość połączeń wiązki elektrycznej, regulacja pompowtryskiwacza i synchronizacja rozrządu. Pomiary warto przeprowadzić na wysokich obrotach, np. 3000 rpm. Więc czasem problem zostaje rozwiązany na wiązce elektrycznej do PD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W grupie 18 mam same 0.Czyli ok.Sprawdzilem to na poczatku wiec elektrycznie sa pompki sprawne.Zauwazam jeszcze jedna prawidlowosc.Nad ranem gdy jest chlodno i samochod nagrzeje sie chodzi jakby dynamiczniej a po poludniu jakby ciutke "zamulal" i drgał nie znacznie na postoju.Tak jakby wzrost temp. zew. wplywal niekorzystnie na prace silnika.Ponadto dosc znaczaco przekłamuje zużycie paliwa.Komputer pokazuje 5.0 a w praktyce na baku 70l. robie nie cale 1300km.

Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bak ma ok. 70 litrów ale na mocnej rezerwie tankujesz ok 65-67 litrów - więc 100km * 66 litrów / 1300km = 5,08 litra/100km

W zasadzie zimne powietrze jest bardziej kaloryczne ... ale raczej nie przesadzajmy nie mamy różnic 20-30 st. by to odczuć ... wiec może to jakieś złudzenie.

W uturbionym aucie moc dostępne w danej chwili zależy od "napompowania" turbiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o tym "spadku kopyta" w kontekscie pompowtryskow.Ponadto bralem tez pod uwage wezyki podcisnienia.Moze wraz ze wzrostem temp. traca w "mikrostopniu" szczelnosc.Ogladalem je wczoraj przy okazji naprawy przetwornicy prawej lampy.Wygladaja "niby" ok.Szczegolnie chodzi o ten do gruszki.Czy w przypadku jego uszkodzenia badz samej gruchy "podcisnienie" calkiem pada czy kuleje.Jest autentyczna roznica..rano zbiera sie w momencie wcisniecia gazu.Po poludniu ma "poslizg" i jest troszke inny przydzwiek z turbiny.Byc moze to glupie ale naprawde mam takie wrazenie.

Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Piotr wspomniał korekcje powinny dążyć do zera - pokarz nam logi tych korekcji (Grupa 013) oraz dobrze by było pokazać kondycję elektryczną PD (grupa 018 i 023)

Zainteresować sie pompkami można kiedy korekcje przekraczają 1.5 mg/skok

Rozbieżności na wtryskach mogą wynikać z uszkodzenia pompowtryskiwacza (np. słabe rozpylanie paliwa) lub nieszczelności w cylindrze (uszczelki pompowtrysku, pierścienie, niedomykające zawory, uszczelka pod głowicą, podtarty wałek etc. Po prostu przy każdej z wymieninych sytuacji ECU będzie generowało korekcje na PD by zapewnić równomierna pracę.

Duże korekcje na minusie oznaczają, że dany cylinder jest mocniejszy od innych i komputer samochodu stara się podawać jak najmniej paliwa.

W grupie 018 - oceniamy stan elektrozaworu pompowtrysku - powinniśmy spodziewać się samych 0, jak tak nie jest to szybko patrzymy w spis:

000 prawidłowa regulacja

002 sterowanie podczas rozruchu

004 małe dawki wtrysku lub zawór zamknięty

008 osiągnięto maksymalną wartość prądu

016 BIP poza oknem regulacji (np. +/- 100 us)

032 liczba próbkowania zbyt mała

064 błąd przetwarzania

128 rozpoznanie BIP (rozpoczęcie momentu wtrysku) było niemożliwe

Podczas pracy silnika na wolnych obrotach jak i podczas ich zwiększania (przyspieczania) we wszystkich 4 blokach powinny być 0 – oznacza to prawidłową pracę elektrozaworu.

Podczas puszczenia pedału przyspieszenia powinny pojawić się tam wartości 4.0.

W innych przypadku oznacza to problemy.

Jeśli na obrotach biegu jałowego zamiast 0 są inne wartości, oznacza to problemy z wysterowaniem elektrozaworu, brak paliwa (np. zapowietrzony układ) lub brak kontaktu elektrycznego wiązki pompowtryskiwaczy.

Grupa 023 oznacza czas odpowiedzi pompowtrysku na impuls elektryczny – tzw. BIP(y) – poprzez monitorowanie prądu na pompowtryskach.

Wynik idealny to 0, czyli zawór otwierał się dokładnie tyle, ile przewiduje oprogramowanie ECU. Jeśli wartość jest dodatnia, to elektrozawór otwierał się dłużej, wartość ujemna, to krótszy czas otwarcia niż przewidział producent. W silnikach 1.9 TDI za wartość bardzo dobrą uważa się przedział -/+ 30, problemy to -/+ 60 i więcej. Powyżej wartości 127 sterownik rejestruje błąd.

UWAGA: Na wartości BIP ma wpływ jakość połączeń wiązki elektrycznej, regulacja pompowtryskiwacza i synchronizacja rozrządu. Pomiary warto przeprowadzić na wysokich obrotach, np. 3000 rpm. Więc czasem problem zostaje rozwiązany na wiązce elektrycznej do PD.

u mnie podczas biegu jalowego mam w gr. 018 wszedzie 0.0

gdy zazuje to powyzej 3000 rpm mam 4.0

a przy puszczeniu gazu wszedzie wskakuje 128.

ponoc ten silnik tak ma ...

Edytowane przez niestandardowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiazka pompowtryskow do wymiany, ewentualnie pokrywa w gore i docisnij konektorki we wtyczce do pompek. ewidentnie brak polaczenia elektrycznego z pompowtryskiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam takie pytanie, czy wiązka elektryczna może mieć wpływ na złe odpalanie w mokrą pogodę coś typu odwilż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie bo wilgoć nie dostaje się raczej pod dekiel. :)

Może masz zasyfiony filtr powietrza i paliwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kolego niestandardowy@ strazakowi990 napisałeś że listwa do wymiany. Jemu na jednym cylindrze pojawia się 128. Ja mam natomiast taki sam przypadek tyle ze 128 pokazuje sie na każdym cylindrze. Jak to działa? tzn w przypadku starazak990 widać że może być problem z konektorkiem na jednym cylindrze, a u mnie na wszystkich. Bipy mam w normie a ten błąd 128 się pojawia wszędzie.

Jedyne co wiem w moim przypadku to że mam do uszczelnienia pompowtryski bo cofa mi się paliwo ale czy to może być przyczyną ( choć nie sądzę :/).

Proszę o pomoc.

Dziękuję.

Edytowane przez kociu84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego niestandardowy@ strazakowi990 napisałeś że listwa do wymiany. Jemu na jednym cylindrze pojawia się 128. Ja mam natomiast taki sam przypadek tyle ze 128 pokazuje sie na każdym cylindrze. Jak to działa? tzn w przypadku starazak990 widać że może być problem z konektorkiem na jednym cylindrze, a u mnie na wszystkich. Bipy mam w normie a ten błąd 128 się pojawia wszędzie.

Jedyne co wiem w moim przypadku to że mam do uszczelnienia pompowtryski bo cofa mi się paliwo ale czy to może być przyczyną ( choć nie sądzę :/).

W jakim momencie pracy silnika pokazują się te wartości 128 w grupie 018 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dodawaniu gazu tak do 3-4 tys. I jeszcze gdy na jałowym utrzymać obroty na 1200-1300 obr to czuć że szarpie, trzęsie.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...