Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Radio nieorginalne a wzmacniacz antenowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!! Temat wałkowany dosyć często.Oczywiście chodzi o zanikające fale radiowe w AUDI A4B7 2007r

Obecnie posiadam stację multimedialną dedykowaną do audi (Wcześniej BNS 5.0 i było idealnie)) ale do rzeczy.W oryginalnym radiu jest podwójne gniazdo fakra zakupiłem separator z takim wejściem abym mógł się wpiąć z instalacją i rewelacji brak tzn gdy auto stoi to jeszcze jakoś tam gra ale jak się przemieszcza to słychać jak sygnał się zmienia (raz ciszej raz głośniej raz wyraźniej) Oczywiście separator podpięty prawidłowo (zaznaczę ,że próbowałem dwa rodzaje tych separatorów lecz gdy podpinam + do separatora to coś się tam wzmacnia to chyba zasilanie dochodzi do wzmacniacza ). Naczytałem się o tych wzmacniaczach systemach diversity aż głowa boli. Teraz moje pytanie brzmi

W jakim celu jest

ta podwójna antena do radia

czy zasilanie wzmacniacza leci po dwóch drutach antenowych

czy prawe gniazdo różni się od lewego

czy przy założeniu takiego separatora cały ten układ anten w bocznych tylnych szybach i systemie diversity może działać prawidłowo!!

Wszelkie informacje mile widziane .Może jakieś pomysły dlaczego na oryginalnym jest OK!!

Z góry dziękuję i pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka anten w aucie ma służyć do wybrania w konkretnej chwili tej która ma najlepszy odbiór. Niestety trzeba tym przełączaniem jakoś sterować inaczej wzmacniacz nie wie którą antenę wybrać. Pomiaru siły sygnału można dokonać dopiero po odebraniu konkretnej stacji a to może dopiero zrobić radio a nie wzmacniacz.

To radio wysyła, do wzmacniacza, drugim - zwrotnym kablem informację o poziomie sygnału danej stacji. I to wzmacniacz decyduje czy przełączyć się na inną antenę.

Jeśli wzmacniacz nie dostaje tego sygnału zwrotnego (a tak jest przy nieoryginalnym radiu) to nie wie co ma zrobić i robi co chce.

Reasumując

Diversity działa tylko na oryginalnym radiu

Jednym przewodem leci sygnał do radia i zasilanie 12V wzmacniacza,

Drugim przewodem wraca sygnał (obrobiony tzn konkretnej słuchanej stacji) z radia i steruje systemem diversity we wzmacniaczu.

Jak testuje wzmacniacze z diversity bez podpięcia kabla sterującego (tego drugiego) to wzmacniacze są tępe i chodzą gorzej niż zwykły kawałek drutu. Dopiero z pełnym zestawem zaczyna to działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretną i wyczerpującą odpowiedź.Jeszcze jedno pytanie czy jest jakiś sposób aby wyłączyć to przełączanie tych anten ewentualnie zsumowac te sygnały " na stałe" ewentualnie jakiś inny sposób aby ten sygnał tak nie falował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja nie znam takiego sposobu.

Sygnałów nie da się sumować ponieważ są to zupełnie różne sygnały w dodatku o przeciwnych kierunkach przesyłu.

Jeden leci ze wzmacniacza do radia i jest to całe pasmo radiowe a drugi leci od radia do wzmacniacza i jest to już sygnał konkretnej słuchanej stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki!! .Rozumiem o co chodzi z tymi sygnałami z radia tylko chodzi mi o ty czy nie lepiej by to działało gdyby był wzmacniacz sygnału bez opcji diversity a układ anten zostawić tak jak są ewentualnie je zsumować przecież są też opcje bez przełączania i jakoś to gra. Rozumiem że to już nie będzie tak jak w ori ale może lepiej niż jest teraz. Na postoju jest OK ale jak się samochód przemieszcza to cuda się dzieją z tymi falami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ewentualnie je zsumować" tak tylko do którego wejścia je podłączyć, nie wiadomo które w danej chwili wzmacniacz aktywuje.

Poza tym anteny umieszczone w szybach są antenami kierunkowymi i nigdy nie będą dobrze odbierać w pojedynkę. Stąd efekt jest taki że jak auto się przemieszcza to jego umiejscowienie ma ogromny wpływ na poziom sygnału.

Niestety tych anten nie można tak sobie połączyć drutkami, potrzeba odpowiednie zwrotnice itd. to już naprawdę wyższa inżynieria z zakresu wcz.

Pewnie warto spróbować połączyć te anteny a nóż może coś z tego wyjdzie chociaż wątpię.

Idealna anteną dookólną odbierającą z każdego kierunku (w poziomie) jest zwykły bat, wciąż stosowany i niezawodny.

Czasem w stopce ma wzmacniacz a na pręcie jest nawinięte trochę zwoi drutu aby zwiększyć zysk anteny, zgodnie z zasadą żaden najlepszy wzmacniacz nie pokona dobrej anteny.

Może powinieneś rozważyć opcję zmiany anteny na właśnie taki bat jeśli masz dziurę w dachu, ale tam znów jest antena do telefonu i ewentualnie nawigacji.

Nie jest to jak widać taka prosta sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w B6 też antena jest w szybie ale nie wiem czy są dwie.Radio nie oryg. i wszystko gra czysto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegi edekxp a nie wiesz przypadkiem jaki typ wzmacniacza radiowego ma twoja furka i z jakich anten korzysta? bo chyba są wtedy dwie tylko nie wiem czy dwie boczne czy może boczna i tylna? Zamówiłem teraz taki wzmacniacz typ 8E9035225AF jest bez tego systemu div tylko tam są podłączone dwie anteny jak założę to dam znać co i jak. Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wzmacniaczu z końcówką AF są wejścia na 2 anteny, ale są też 2 wyjścia antenowe. Możesz spróbować pod FM2 IN podłączyć tylną szybę, i FM2 OUT podłączyć do radia, nie będzie wtedy działać AM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki u mnie nr i chyba vagiem nie da się sprawdzić.Trzeba demontować cały bok tapicerki aby się dowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to było pytanie to tak, trzeba zdemontować bok tapicerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...