Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Słabo grające głośniki tył i subwoofer


zioleks

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, dzisiaj pełen nadziei, że naprawię wzmacniacz zabrałem się do wlutowania włącznika. Wszystko poszło po myśli (oprócz kilku drobnych poparzeń od lutownicy) ale niestety głośniki dalej nie grają. Na wzmacniaczu jest napięcie, po podłączeniu kostki słychać "pyk" włącznika, pokazuje się na nim napięcie a głośniki milczą. Wklejam zdjęcie nowego włącznika (z lewej) i starego wylutowanego (z prawej), trochę się różnią parametry, może to jest przyczyną...?

ad407891a030.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zidentyfikowałeś na którą nogę przekaźnika przychodzi zasilanie wzmacniacza a którą powinno wychodzić ? Może tutaj jest problem i mimo że przekaźnik klapie to napięcie wcale przez niego nie przechodzi. Miernik w rękę i mierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy zmiana kondensatorów da coś we wzmaku od Bose ?

Ktoś to praktykował ? albo jakiś inny sposób żeby podnieść trochę moc na tylne głośniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem i przechodzi prąd, nie wiem co mogło w nim paść. Podłączyłem pożyczony wzmacniacz z B6 i wszystko gra jak trzeba. Kupiłem używkę a z tym będę eksperymentował. Kupiłem kondensatory 6800, zobaczymy jaka będzie różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jezeli slabo gra subwoofer w A4 B7 AVANT wystarczy wyjac " CZARNA " wtyczke od subwoofera w bagazniku, obciac wystajacy zabek i wsadzic ja odwrotnie. Roznica dzwieku jest odczowalna. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest ten sam problem . Bardzo cicho graja głosniki tylne subwoofer prawie nie gra i głosnik centralny tez jest niesłyszalny . myslalem ze sie spalil glisnik ale jak przeczytałem ten wątek od poczatku stwierdzam ze moze to byc wina własnie wzmacniacza . polecacie wymienic te kondensatory ? sprawdzony to sposob ?


Swoją drogą co daje przełozenie czarnego kabla przy subie odwrotnie ? potwierdzam ze działa bo sprawdzalismy z kolega i faktycznie gra sub głosniej wiec potwierdzam zdanie kolegi Pablo107

tylko kwestia czy czegos sie w ten sposób nie spali ? cos sie szybciej nie męczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś jak przełączanie phase w zestawie domowym.

Jeżeli w naszym systemie, po włączeniu subwoofera mamy wrażenie że bas jest mniejszy, możemy przypuszczać, że głośniki suba i kolumn nie pracują zgodnie w fazie. Przestawienie tego przełącznika poprawi sytuację. Jeśli nasz sub nie posiada przełącznika, musimy poprzekładać odwrotnie wszystkie kable w głośnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale dlaczego tego w fabryce nie zrobili tak od razu ? przeciez wychodzi na to ze u kazdego głosniki graja w przeciw fazie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w zasadzie bezpieczniej dla żywotności głośnika gdy uderzenie basu go wypycha. Nie zawsze magnetyczny układ ma wystarcajacy zapas miejsca aby ciagac odwrotnie i może się zdarzyć że będzie cewka walić w podstawę.

Ale to zależy od modelu głośnika.Jeśli magnes jest szeroki nie ma obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musimy poprzekładać odwrotnie wszystkie kable w głośnikach.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, jeśli masz na myśli zamianę biegunowości wszystkich głośników w systemie to nie masz racji.

W ten sposób osiągnie się to samo co przed zmianą.

Jeśli już bawimy się fazą głośników w systemie, to zmiany dotyczą poszczególnych głośników a nie wszystkich jak leci. Tak naprawdę to eksperymentuje się z fazą suba i ewentualnie tweeterów.

W dodatku nie chodzi tak naprawdę o zamienienie plusa z minusem na głośniku a o odpowiednie zgranie w fazowanie fali dźwiękowej konkretnego głośnika z pozostałymi, oczywiście najprostszym sposobem jest zamiana biegunowości która daję zmianę fazy o 180 stopni.

Bo w zasadzie bezpieczniej dla żywotności głośnika gdy uderzenie basu go wypycha.

Pewnie tak ale taka sytuacja nigdy nie występuje. Jakikolwiek sygnał idący na głośnik jest sygnałem symetrycznym, jest to sinusoida lub złożenie wielu sinusoid o rożnych częstotliwościach. Sygnał ten posiada dwie połówki (dodatnią i ujemną) w związku z tym membrana w czasie trwania jednej połówki jest wypychana a drugiej jest wciągana.

Nie zawsze magnetyczny układ ma wystarcajacy zapas miejsca aby ciagac odwrotnie i może się zdarzyć że będzie cewka walić w podstawę.

Jeśli taka sytuacja ma miejsce to znaczy że głośnik jest źle dobrany do mocy wzmacniacza, lub odwrotnie.

no dobra ale dlaczego tego w fabryce nie zrobili tak od razu ? przeciez wychodzi na to ze u kazdego głosniki graja w przeciw fazie

W fabryce zrobili dobrze. Od basu oczekuje się aby był słyszalny, ale nie z bagażnika mimo, że tam się znajduje sub. Poprzez zmianę fazy burzymy ten porządek, bas wydaje się silniejszy bo jest bardziej lokalizowany, ale niestety słychać, że jest on w bagażniku a nie z przodu gdzie chcielibyśmy go słyszeć.

Edytowane przez airbob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem chodziło mi o jeden głośnik w przekladce kabli.

Co do plusa i minusa problem w tym że się z tobą zgadzam w teorii a praktyka niszczy mi głośniki w estradowym naglosnieniu przy odwrotnej polaryzacji.I tego jako elektryk pojąć nie mogę.

A jeździć na wymiany i w koło tylko kosz zostaje to trochę boli po kieszeni więc pilnuje polaryzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś nie tak ze wzmacniaczem który zasila ten głośnik, może nie równo idą obie połówki sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj reanimowałem swój system, po walce z wzmacniaczem i bardzo cicho grającymi głośnikami tylnymi udało mi się znaleźć problem. Same głośniki choć cicho grały były uszkodzone. Kupiłem używane i wszystko ożyło, graja 5 razy głośniej niż stare. Wtyczka od gwizdka jedna była wypięta. Wcale bym nie powiedział, że głośniki z tyłu grają normalnie dużo ciszej, różnica jest ale nie tak duża jak mi się wydawało.

Jak ktoś ma podobny problem to sugeruje zdjąć boczek, bajecznie prosta sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie takie pytanie jak nie miałem oryginalnej tuby i przy zakładaniu jej wziąłem napięcie i masę z tylnej kostki zapalniczki to możliwe że przez to słabo słyszę głośniki tył i suba ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie można sprawdzić przez wtyczkę dochodzącą do tego wzmacniacza czy idzie napięcie na poszczególne tylne głośniki? 12V ma być po przekręceniu stacyjki czy cały czas? Czy brak oświetlenia w bagazniku *(brak napięcia na wtyczce lampki) może mieć związek ze wzmacniaczem czy to inny układ? Dodam że zapalniczka w bagażniku działa prawidłowo. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam problem z naglosnieniem w mojej b7 avant,  jakis czas temu z przodu przestal grac prawy przedni glosnik pyrczal i cicho gral ale po podglosnieniu na maxa wracal do normy, zdazylo mi sie to z 3 razy w przeciagu ostatniego tygodnia, od kilku dni glosnik gra normalnie ale zauwayzlem ze zamiast sluchac na poziomie glosnosci 7 -8 musze sluchac 11-12 przy tym samym efekcie zaniepokoilo, mnie to wskoczylem na tyl siedzenia i tam zauwayzlem ze tylne glosniki w drzwiach strasznie slabo graja , malo tego lewy glosnik gra ciszej od prawego, jestem pewny ze tak nie bylo jeszcze tydzien temu, 

auto mam 3 lata z naglosnieniem nigdy nie mialem problemu ale wydaje mi sie ze mam cos ogolnie z  elektryka nie tak, tylne swiatlo stopu(trzecie ledowe)raz dziala raz nie tak mam odkad pamietam, jakis czas temu pozmienialem sobie zarowki na ledowe, to wtedy zaczal mi wariowac co chwile jakies zarowki mi sie palily, caly tylny klosz w blotniku mi nie dzialal, gdy tam zajrzalem zobaczylem ze wtyki przepalilo naszczescie samo sie naprawilo ;] po jakims czasie identyczna sytuacja nastala z lewej strony caly klosz i to samo kostka wypalona mechanik 200zl skasowal cos przedluzyl cos tam poprobil cdziala, teraz mi zarowka rejestracji poszla no i to swiatlo stopu ledowe co jakis czas nie swieci, takze bez watpienia uwazam ze cos sie z elektryka pierdzieli w tym aucie a teraz te glosniki,.... ;/ 

mak tos cos jakies rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacjent A4B6 bez bose. 
Witam, mam problem z tylnymi głośnikami i subem. Przeszedłem z Radia concert 3 na rns-d (Audi Navigation Plus) oryginalnie miałem concert 2. Kupiłem adaptery plug&play do concerta 3. Ściągnąłem je dodałem masę i radio RNS-D działa. Oczywiście kupiłem takie kostki aby działa zmieniarka cyfrowa. Podłączyłem. Prawie wszystko smiga. Bardzo cicho grają głośniki z tylu i sub prawie wgl nie gra. Widzę ze mam jedna kostkę wolna ze strony elektryki auta. Tu powstaje moje pytanie czy brakuje mi jakiejś kostki aby radio działało tak jak stare? Podpinam stare radio i Wszytko smiga tak jak powinno. Kodowanie mam dobre sprawdzałem. Spotkał się ktoś z takim problemem? Jeśli brakuje jakiejś kostki poproszę o nazwę ewentualnie link na alledrogo. Dziękuje i pozdrawiam cieplutko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtyczka z prawej. Brąz i czerwony przewód. Zmieniasz miejscami

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2018 o 19:59, kubajvc napisał:

Wtyczka z prawej. Brąz i czerwony przewód. Zmieniasz miejscami

Jest serio jakas roznica po tym wykonaniu ? nie spali sie nic i wogole ? pytam bo jestem lekko zielony w tym temacie akurat wiec nie bede zgrywal zadnego znawcy pozdrawiam.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...