Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana/czyszczenie enkodera Audi Concert II (problem z regulacją głośności) fotostory


adrian242424

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Chciałbym opisać operacje wymiany/naprawy enkodera w radiu Audi Concert II jednak myślę, że w pozostałych radiach bedzie podobnie. Uszkodzenie enkodera objawia się przeskokiem podczas pogłaśniania/ściszana radia, czyli podczas płynnego pogłaśniania radio zamiast pogłaśniać się wg. skali np. 5,6,7,8.. po kolei ma przeskoki np. 5,6,7,1,10 itp. Zazwyczaj wystarcza czyszczenie (opisane na samym końcu) jednak u mnie były już wyczuwalne duże luzy na oście, postanowiłem więc go wymienić. W internecie dostępne są dedykowane enkodery do tego radia w cenach ok 50zł… gdy podobny można zakupić za 3-5zł w prawie każdym sklepie elektronicznym lub znanym portalu aukcyjnym, jednak wymaga on małej przeróbki, szczegóły niżej.

Link do przykładowej aukcji z enkoderem, do dostania także w większym sklepie elektronicznym.

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6457544714

Naprawa dotyczy radia Concert II!!! W przypadku Concert I wymiana nic nie da bo tam za usterkę poziomu głośności odpowiada procesor.

Co będziemy potrzebować:

-śrubokręt TORX T5

-śrubokręt TORX T6

-zestaw do lutowania

-klucze do wyciągnięcia radia

-środek do czyszczenia np. Kontakt IPA

Do przeprowadzenia operacji wymiany, będziemy potrzebować enkoder, zbliżony parametrami do oryginalnego o następujących parametrach:

-30 impulsów na 360 stopni (można użyć np. 20 impulsowego, osiągnięcie danej głośności wydłuży się o 0,5 obrotu gałki więcej)

-długość ośki 15mm

-długość całkowita 19-20mm

-średnica ośki 6mm (korony)

-funkcja ON/OFF (włącznik)

Porównanie oryginalnego impulsatora ALPIS i zamiennika:

819c756353540.jpg

df5ee0d50f271.jpg

Do dzieła

1.Po demontażu radia z samochodu zaczynamy od zdjęcia dolnej i górnej pokrywy, nie jest ona nigdzie przykręcona wystarczy ją podważyć od strony kostek i dźwignąć go góry i wysunąć z panelu.

789435cb3c2d9.jpg

2.Następnie musimy odkręcić po 2 śruby (torx T5) z prawej i lewej strony mocujące panel i zdemontować panel poprzez pociągnięcie go.

1f1db12d79ba6.jpg

e80830832e641.jpg

c5bf56e1ebfe2.jpg

3.Gdy mamy zdemontowany panel musimy zdemontować gałki enkoderów poprzez pociągniecie, foto jak powinna być ona potem zamontowana:

338a27560b04c.jpg

 

4.Następnie z panelu odkręcamy plastikowe wzmocnienie (torx T5), a następnie płytkę PCB zamocowaną 2 wkrętami (torx T6) i demontujemy ją z obudowy panelu. Po tym zabiegu możemy przystąpić do wlutowania enkodera ( polecam użyć odsysacza do cyny, ułatwi robotę)

e990a3b9a290c.jpg

cf02dbe4e6e6e.jpg

W przypadku wymiany może okazać się, że impulsator będzie działał w odwrotną stronę, czyli ściszając będzie pogłaśniał, w takim wypadku trzeba będzie zamienić nóżkę 1 i 3, przeróbka nie jest profesjonalna, ale ważne, że działa. Zalecam najpierw sprawdzić czy przeróbka jest konieczna, wszystko zależy od impulsatora i sygnałów A i B, jednak bez oscyloskopu tego nie sprawdzimy i pozostaje jedynie sprawdzenie na radiu.

202833261649b.jpg

946e6b5935e02.jpg

Wlutowujemy enkoder, składamy w odwrotnej kolejności i cieszymy się sprawnym radiem.

Czyszczenie enkodera:

Zaczynamy od odgięcia 4 blaszek i rozdzielamy obudowę, nie ma się czego bać, jeżeli impulsator nie jest uszkodzony mechanicznie nic nie powinno z niego wypaść. Czyścimy płytkę i ślizgi, ja użyłem do tego środka Kontakt IPA (izopropanol) i składamy.

73b23681d71f7.jpg

c3bc3a74a6823.jpg

 

____

Wersja PDF  Wymiana i czyszczenie enkodera radia Audi Concert 2.pdf

Edytowane przez adrian242424
Aktualizacja zdjęć
  • Pomoc techniczna 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest gdzies jakas fotoporada jak wyjac to p"pokretlo" od podglasniania/przyciszania w RNSe? Bo mam wlasnie taki objaw, ze podczas podglasniania troche sie podglosni,przyciszy,podglosni itp :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest gdzies jakas fotoporada jak wyjac to p"pokretlo" od podglasniania/przyciszania w RNSe? Bo mam wlasnie taki objaw, ze podczas podglasniania troche sie podglosni,przyciszy,podglosni itp :/

Też by mnie to interesowało...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest gdzies jakas fotoporada jak wyjac to p"pokretlo" od podglasniania/przyciszania w RNSe? Bo mam wlasnie taki objaw, ze podczas podglasniania troche sie podglosni,przyciszy,podglosni itp :/

Też by mnie to interesowało...

hmm raczej nic nie znajdziesz, ale żeby dobrać się do encodera w RNSe, musisz zdjąć przedni panel i odkręcić ramkę.

Pomocne tematy

https://a4-klub.pl/index.php?/topic/277123-naprawa-tasmy-wyswietlacza-rns-e/

https://a4-klub.pl/index.php?/topic/261053-rezanie-przedniego-panelu-rns-e-pod-b5/?/topic/261053-rezanie-przedniego-panelu-rns-e-pod-b5/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest gdzies jakas fotoporada jak wyjac to p"pokretlo" od podglasniania/przyciszania w RNSe? Bo mam wlasnie taki objaw, ze podczas podglasniania troche sie podglosni,przyciszy,podglosni itp :/

Też by mnie to interesowało...

hmm raczej nic nie znajdziesz, ale żeby dobrać się do encodera w RNSe, musisz zdjąć przedni panel i odkręcić ramkę.

Pomocne tematy

https://a4-klub.pl/index.php?/topic/277123-naprawa-tasmy-wyswietlacza-rns-e/

https://a4-klub.pl/index.php?/topic/261053-rezanie-przedniego-panelu-rns-e-pod-b5/?/topic/261053-rezanie-przedniego-panelu-rns-e-pod-b5/

To jest na wtyk czy to jest polutowane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A będziesz miał jak pstryknąć fotki, czy już nie bardzo? Dużo zabawy z tym, żeby się do niego dostać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie wymienialem u siebie i tez enkoder mial odwrócone blaszki przez co dziala odwrotnie ale zostawilem bo nie chcialo mi sie rozkręcac 2 raz. Tak mysle sobie zeby zamiast zamieniac nozki zalozyc podstawke ze starego alpsa do nowego. Musze spróbować bez kabelkologii by bylo :-) i zawsze to 3,5 a nie 40zl.

Do sprawdzenia enkodera nie trzeba zaraz oscyloskopu wystarcza dwie diody led, rezystor i bateryjka. Krecac wolno w punkcie przeskoku widac ktora dioda zapali sie jako pierwsza a ktora jako druga. Sprawdzone doswiadczalnie przy okazji budowy innego urządzenia. Szkoda ze zakladajac enkoder w radiu o tym zapomniałem. Czasem na aukciacj jest dokumentacja i mozna sprawdzic w która strone jakie będą impulsy bo enkodery występują w 2 wersjach.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez osa_84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A będziesz miał jak pstryknąć fotki, czy już nie bardzo? Dużo zabawy z tym, żeby się do niego dostać ?

Niestety nie zajmuje się tym zawodowo, wiec nie wiem kiedy trafi się okazja.

Sluchajcie wymienialem u siebie i tez enkoder mial odwrócone blaszki przes co dziala odwrotnie ale zostawilem bo nie chcialo mi sie rozkręcac 2 raz. Tak mysle sobie zeby zamiast zamieniac nozki zalozyc podstawke ze starego alpsa do nowego. Musze spróbować bez kabelkologii by bylo :-) i zawsze to 3,5 a nie 40zl.

Nie pomyślałem o tym, żeby zmienić podstawkę, wtedy możliwe, że wystarczyło by wyczyścić ślizgi w podstawce i zaadaptować nową górę w przypadków luzów na starej. Jak przeprowadzisz testy daj znać czy działa, dopisze do głównego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdze i dam znac mam jeszcze ten stary :-)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Dobra sprawdzilem :-)

8009cc814654a1081005289e8361a615.jpg

Po lewej Alps po prawej zwyklak za 3,5

Efekt po zlozeniu z 2 jednego :-)

2c8c34f7e69fbf6f4331bcf69f4f71b7.jpg

Radyjko dziala super tak jak po wymianie na nowy i w dobra stronę. Jedyne co trzeba zrobic to wyciac 4-slupki dystansowe ktore sa w podstawce Aplsa takie male wypustki ktore uniemożliwiają złożenie w całość dwóch. Bedziecie widzieć o ktore chodzi. Blaszkę wlacznika przelozylem z nowej podstawki choc stara tez byla ok.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez osa_84
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Fido lutowac trzeba bez wyjecia nic nie zrobisz. Przy lutowaniu tez ostroznie bo obudowa dobrze oddaje cieplo i na raz odsysaczem nie pojdzie.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez osa_84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze możesz. Roznica bedzie w konstrukcji ale powinno podejść. Pamietaj zeby wysokosc zmierzyc na wycisnietej galce co by nie kupic za niskich. Jutro popatrzę na foty gdzieś to jeszcze Ci potwierdzę ale raczej sie to uda

Dobra sprawdzilem od razu bo spac by mi to nie dalo [emoji12] zmierz wysokosc i smialo kupuj wyprowadzenie sa te same inna konstrukcja jest samej oski enkodera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli moje radio samo się ścisza i przygłasza samoczynnie tylko przy wysokiej temperaturze, np. jak jest powyżej 25st na zewnątrz, to jest ten problem, czy coś ze wzmacniaczem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2017 o 09:01, kqba napisał:

Jeżeli moje radio samo się ścisza i przygłasza samoczynnie tylko przy wysokiej temperaturze, np. jak jest powyżej 25st na zewnątrz, to jest ten problem, czy coś ze wzmacniaczem?

Jakie masz radio? Masz system Boss? Ten problem występuje na postoju czy w czasie jazdy, może to głupie, ale sprawdź czy nie masz ustawionego systemu GALA na full wtedy wraz ze wzrostem prędkości radio automatycznie się podgłaśnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...