Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Płyn chłodniczy - czy wymieniać?


Czerwoww

Rekomendowane odpowiedzi

Wymieniam płyn przy zakupie auta i przy wymianie rozrządu (km albo czas max 5 lat ) ,oszczędności na tym znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość płynu można sprawdzić.

Dolewanie świeżego płynu, koncentratu nie rozwiązuje utrzymania odpowiedniego składu chemicznego płynu.

Płyn należy wymieniać.

Co do G11 /miałem go w kolorze niebieskim tak jak kolor zakrętki na zbiorniku wyrównawczym/ płyn ten zawierał duże ilości krzemianu podobnie jak żółty.

G12 i G12+ wykonano bez dodatku krzemianu.

G12++ zawiera zmniejszoną ilość krzemianu podobnie jak G13 gdzie dodatkowo dołożono glicerynę.

I to by było na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołem, ja uważam że płyn powinno się wymienić... dobrze że ktoś zauważył wyżej że co wymianę rozrządu czyli 5lat/100tyś km - myślę że słusznie

Druga sprawa myślę że najlepiej kupić koncentrat z ASO G13 (bo G12,G12+ itp już nie produkują dla ASO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniać możecie co ile Wam sie podoba. Prawda jest taka, że ten płyn odpowiednio utrzymywany, tak jak wyzyk pisze - dolewanie koncentratu powinien wytrzymać bardzo długo (ponad 5 lat), bo tak długo będzie trzymać swoje właściwości chemiczne. ważne żeby nie przekroczyć wartości koncentratu (max 60%). Wymiana co 2 lata moim zdaniem jest jak wymiana oleju w skrzyni biegów co rok - bo nowy a stary już sie 'napracował' - niby można, ale ten stary jeszcze ma swoje właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyn wymieniałem dokładnie w czerwcu kiedy padła mi pompa wody na nowy - czerwony. Także myślę, że jeszcze trochę popływa :P


Płyn wymieniałem dokładnie w czerwcu kiedy padła mi pompa wody na nowy - czerwony. Także myślę, że jeszcze trochę popływa :P

Edit: Kolega wyżej dał mi do myślenia: Obowiązkiem jest wymiana oleju w skrzyni co rok? Czy akurat równy rok jest tak konieczny jak wymiana w silniku po określonej ilośći km?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeżeli producent nie zaleca jego okresowej wymiany, powinniśmy to zrobić nie rzadziej niż co 120 tysięcy kilometrów lub 8 lat." Jednak tu wszystko sprowadza się do tego jak się jeździ, ja osobiście uważam, że nawet co 150 by było ok jak ktoś nie katuje silnika a samochód jest mu potrzebny aby jechać na zakupy/do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyn wytrzyma pewnie i więcej. Ten co wylałem pewnie też jeszcze temperaturę krzepnięcia miał w normie. Gorzej z resztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby mnie było stać to bym też nie nic w aucie nie wymieniał tylko co 3 lata kupował nowe auto. Takimi pierdoły jak płyny, oleje, opony, turbina, dwumas itp częsci zamienne /eksploatacyjne ASO by się grzebało. A jak mam używane auto kupione na minimum 5 lat to mam inne podejście do tematu. Zresztą jak się dba tak się ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma gdzieś wymiane podstawowych środków eksploatacyjnych to później sie mówi że auto to skarbonka bez dna.

tak samo jest w przypadku wszystkich płynów ? hamulcowy też co 5 lat ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jakość płynu można sprawdzić.

To jest kluczowe. Sprawdzamy i wymieniamy w razie potrzeby, a nie "na zimę" czy coś. Wszelkie historie o okresach użytkowania służą głownie sprzedawcom i mijają się często z prawdą no ale nie zawsze -jakość wyjściowa też jest ważna. No chyba, że ktoś lubi "mieć uważanie".

Przed złomowaniem jednego ze swoich aut sprawdziłem okazjonalnie(kolega -chłodniarz miał takie ciekawe urządzenie, patrzyło się przez okular na krople płynu czy jakoś tak) jaką ma temperaturę krzepnięcia. Samochód jeździł u mnie coś koło 10 lat i nabił kupę kilometrów. Nie pamiętam wartości teraz, ale śmialiśmy się, że na Syberię można ryzykować wyjazd. Ja sobie nawet mgliście nie przypominałem, kiedy był wymieniany. Ale co jakiś czas go sprawdzałem.

Czego proponuję pilnować to elektrolitu, jeżeli można zajrzeć do niego oczywiście(sprawdza się go, ja nawet mam czym) i płynu hamulcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma gdzieś wymiane podstawowych środków eksploatacyjnych to później sie mówi że auto to skarbonka bez dna.

tak samo jest w przypadku wszystkich płynów ? hamulcowy też co 5 lat ? :)

Płyn hamulcowy niby co 2 lata lub 60 000 kilometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcemy wymieniać płynu w układzie chłodzenia silnika a płyn utrzymuje właściwą temperaturę zamarzania i wrzenia to radzę dodać środek przeciwko rdzy zawierający inhibitory korozji.

Blok silnika, pompa wody i chłodnica może okazać się znacznie droższa.

Co do płynu hamulcowego to jest on wysoce higroskopijny.

Produkt nowy nie zawiera wody.

A zbyt długo używane mogą zawierać nawet 5-10% wody, przy 1% zalecana wymiana.

Zwykle najbardziej zawilgocony płyn jest w zbiorniczku wyrównawczym i na końcach przewodów oraz przy tłoczkach.

Więc niby nie trzeba wymieniać całego płynu lecz myślę, że pracy dużo a oszczędność żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...