Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Montaż CB w sedanie


Patrykbor

Rekomendowane odpowiedzi

No bo nie wie o czym mów pozatym to jest tylko 4W, więc spokojnie można obok anteny stać wszystko brać na siebie nic nie będzie.

Liniami wysokiego napięcia przesyłane są moce rzędu kilkuset MW i tam to się wytwarza pole magnetyczne które jest szkodlie, rzędu 10kV/m i według normy po 20 metrach mozna juz budynek stawiać, czyli po 20 metrach już zanika.

No to 4W a jakieś 200 000 000 W to jest znacząca różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lekcje chodziłeś :decayed:

:) Ale tylko na te, co mnie ciekawiły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowie tu o mocnych radiach i mocowanu na "Tylnej klapie a nie na dachu "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowie tu o mocnych radiach i mocowanu na "Tylnej klapie a nie na dachu "

To są za małe moce, a bez zezwolenia nie możesz mieć więcej niż 4W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo mozliwe ale przeciez istnieja radia co maja ponad 20W a to moze mieć już znaczenie dlatego ja jak bym miał już montować antene na stałe to bym to zrobił na dachu. tyle na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zieluch ja tez bym na stale zamontował na dachu ale w sedanie nie mam możliwości bo niema tam dziury a w avancie jest .Wiercić mi się nie chcę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo mozliwe ale przeciez istnieja radia co maja ponad 20W a to moze mieć już znaczenie dlatego ja jak bym miał już montować antene na stałe to bym to zrobił na dachu. tyle na ten temat

Kolego tak jak już wcześniej ktoś pisał radia o mocach 20W są zabronione w Polsce. Tylko 4W możesz legalnie użytkować. Istnieją również "wzmacniacze" zwiększające moc seryjnego radyjka ale też są zabronione, jak odpowiednie służby sprawdzą to można mieć problemy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie postanowiłem włożyć CB na stałe po ostatnim mandacie (droga dwupasmowa z pasem zieleni na wylocie miasta przy cmentarzu o 22.40 panowie policjanci wlepili mi 300zl-ograniczenie 50km/h) ale nie chcę zdzierać lakieru jak to zrobił Patryk. Możecie polecić jakieś uchwyty które macie jak to wygląda na samochodzie na allegro patrze ale nie wiem czy lepiej zamontować w rynience czy na klapie i zero zdjęć na samochodzie. Byłbym wdzięczny pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie postanowiłem włożyć CB na stałe po ostatnim mandacie (droga dwupasmowa z pasem zieleni na wylocie miasta przy cmentarzu o 22.40 panowie policjanci wlepili mi 300zl-ograniczenie 50km/h) ale nie chcę zdzierać lakieru jak to zrobił Patryk. Możecie polecić jakieś uchwyty które macie jak to wygląda na samochodzie na allegro patrze ale nie wiem czy lepiej zamontować w rynience czy na klapie i zero zdjęć na samochodzie. Byłbym wdzięczny pozdro

Domyślam się że jest to Avant (combi). Po pierwsze sprawdź gdzie masz lepsza masę (czy na klapie czy na rynience).

Zasada jest taka że antenka musi mieć masę, więc uchwyt który będziesz kupował musi być metalowy i posiadać śruby które się "wbiją" w blachę (śruby te kaleczą lakier i robią dziurkę w lakierze wielkości główki od szpilki).

Teraz w zależności od zasięgu jaki chcesz uzyskać montujesz odpowiednią antenkę, jeżeli wystarczy Ci zasięg ok 10 km (20km średnica) to zamontuj 80 cm antenkę, ładnie się prezentuje i nie szpeci autka (taka antenka wisi na mojej niuni (zobacz u mnie w profilu)).

Jeżeli potrzebujesz większego zasięgu to antenka 2m jest w stanie ściągnąć z 60 km (średnica), niestety kosztem wyglądu auta.

Jeżeli zdecydujesz się na zamontowanie na klapie to pamiętaj że antenka powinna wystawać minimum 0,5m (najlepiej ok 1m) nad dach (czyli jak zamontujesz antenkę 2m to możesz na dole klapy, a jak 80 cm to na górze klapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym zasięgiem to lekka przesada :gwizdanie: ja mam na klapie w sedanie zamontowaną antenke Presidenta Alaske o dlugosci ok 150 cm i zasięg max co udało mi sie uchwycic przy b. dobrym terenie dookoła samochodu to ok 12 km .. dodam, że antenke mam wystrojoną na 1.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym zasięgiem to lekka przesada :gwizdanie: ja mam na klapie w sedanie zamontowaną antenke Presidenta Alaske o dlugosci ok 150 cm i zasięg max co udało mi sie uchwycic przy b. dobrym terenie dookoła samochodu to ok 12 km .. dodam, że antenke mam wystrojoną na 1.1

Jaki montaż, jak na stałe to kiepsko, taki zasięg to jest przy montażu poprzez magnes. We wszystkich autkach na jakich montowałem antenki, nie było problemu z zasięgiem ok 10 km w jedną stronę (na antenkach 80 cm lemm lub sirio, bo tylko te stosuję).

Dodam że jak rozkręcę na full SQL to łapię kolegów którzy są oddaleni o ok 15 km, niestety oni mnie nie słyszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie chcę zdzierać lakieru jak to zrobił Patryk

niszczyłem lakier żeby masa była lepsza :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sedana. A te śruby nie wbiją się od spodu kalpy? Masy nie można podprowadzić na kablu osobnym czy to głupi pomysł? W jaki sposób sprawdzić gdzie jest lepsza masa?

Wbijaja sie od spodu klapy, mase sprawdzasz omomierzem. Jeden przewod do minusa akumulatora a drugi do klapy bądz na rynience. Tam gdzie jest mniejsza wartość jest lepsza masa.

Masy nie możesz poprowadzić drugim przewodem, bo musi byc zachowana "równowaga" (nie wiem jak to określić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem sobie laik, więc pytam - jak jest z masą przy antenach na magnes, które mają podkładkę gumową i zero możliwości styku z gołą blachą? poza tym u siebie miałem swego czasu antenę na dole klapy [avant] i z tego co pamiętam była chyba odizolowana od uchwytu. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli antenę zamontujesz w taki sposób (nie mówię o podstawię magnetycznej), żeby nie miała masy przy uchwycie to SWR będziesz miał bardzo wysoki (w zależności od długości przewodu możesz doprowadzić do spalenia się końcówek w radiu CB, im dłuższy kabel tym większy SWR)

Przy podstawach magnetycznych jest tak że są one na krótkim przewodzie i nie należy go przedłużać. Długość kabla magnesówkach jest tak wyważona żeby była zachowana równowaga (pamiętajmy że jest to częstotliwość 27 MHz i przy odpowiedzim doborze długości antenki i przewodu da się wyważyć tą masę poprzez indukowanie się sygnału = straty) I to te straty odpowiadają za to że antenka montowana na magnesie ma mniejszy zasięg niż ta sama antena zamontowana na stałę, co jest drugorzędnym priorytetem dla firm produjukących anteny, a pierwszorzędnym jest ustawienie SWR okolicach 1,5. Przekroczenie SWR 2 już grozi spaleniem radyjka (końcówki mocy dość szybko się grzeją i trzyba nadawać szybko, żeby ich nie przegrzać), wartość 3 jest już wartością krytyczną.[br]Dopisany: 13 Marzec 2010, 10:40_________________________________________________Na marginesie:

Nieświadomi niczego ludzie nie wiedzą nawet że podłączenie zwykłego TV też jest ta zasada. Tutaj jednak wejście w TV jest równoważone przez sam przewód na którym jest napisane 75 Ohm, w ten sposób na wejściu TV mamy 75 Ohm które jest równoważone przez przewód 75 Ohm. Oczywiście im większa odległość tym mniejsza musi być impedancja (grubszy kabel).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info ale skoro wątek świeży i żywy to poproszę o jeszcze jedną konsultację. miałem na stałe zamontowane radio tti 770 chyba [to większe] i długą antenę lemm na uchwycie na tylnej klapie. obecnie zestaw leży w garażu bo działał z humorami, co mnie wysoce irytowało. gość mi dostroił antenę z tym radiem, a właściwie sprawdził tylko bo się okazało, że ori długość przewodu jest git, a jednak nie zawsze ściągało dobrze radyjko i zasięg chyba też się grubo wahał. pisze chyba bo nigdy nie ma gwarancji jak nadajesz i nie wiesz kto słucha i ilu odpowiada :)

dodam jeszcze, że mam xenony, ale żadnych zakłóceń nie było słychać. gdzie mógł być problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich sytuacjach nie da się namierzyć problemu przez neta. To może być wszystko (ukruszony przewód w kablu, może masę uchwyt tracił a na innym dołku łapał znowu, no i to radio też nie należy do lepszych firm, więc również i ono mogło nawalać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...