Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż i podłączenie zasilania kamery samochodowej (rejestratora jazdy)


sowiq

Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo będę robił upgrade podłączenia zasilania kamerki samochodowej, ale zanim opiszę wersję 2., to pomyślałem, że komuś może przydać się opis sposobu, w jaki podłączyłem w pierwszej wersji.

Mam kamerę Mini 0906 (klik po opis) z Gearbest. W zestawie jest kamera na przód i na tył. Do tego długi kabel do połączenia ich razem. Jest też ładowarka samochodowa, ale moim zdaniem takie podłączenie pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o estetykę.

Ja podłączyłem to tak:

  • kamerka z przodu przyklejona po stronie pasażera
  • kabel micro USB-USB (razem z kablem do tylnej kamery) puściłem w górę i schowałem pod podsufitkę
  • przeszedłem z kablami nad podsufitką, wciskając je delikatnie palcami, aż do słupka A 
  • po słupku przejście na stronę uszczelki drzwi i wciśnięcie kabli pod tapicerkę słupka (da się ją delikatnie odgiąć, miejsca tam jest całkiem sporo)
  • wyjąłem boczek obok schowka pasażera, przeciągnąłem kable ze słupka
  • kabel zasilający puściłem pod schowkiem do gniazda zapalniczki w konsoli. Kupiłem w to miejsce małą ładowarkę (taką, żeby praktycznie schowała się w gnieździe) z 2 gniazdami USB
  • kabel do tylnej kamerki pociągnąłem niżej i puściłem do tyłu pod plastikowymi osłonami pod jednymi i drugimi drzwiami. Wystarczy lekko odgiąć je palcami, miejsca jest sporo
  • potem w górę pod fotele z tyłu, przejście do boczku bagażnika po prawej stronie, potem w górę aż do zawiasu
  • przy zawiasie włożyłem kabel pod plastikową osłonę (miejsca znowu całkiem sporo), a dalej już widać na zdjęciach

 

Według mnie montaż całkiem prosty i schludny. Kamerki nie rzucają się w oczy z zewnątrz (tylna w zasadzie nie jest w ogóle widoczna). Całość włącza się sama przy załączeniu zapłonu, wyłącza po wyłączeniu. Kable nie wiszą i są praktycznie niewidoczne. No i najważniejsze - w każdym momencie można wszystko zdemontować bez śladu. Szczególnie ważne dla osób posiadających ciągle gwarancje, albo mających auto w leasingu. 

 

Załączam kilka zdjęć, żeby pokazać jak to wygląda w praktyce. Na zdjęciach widoczny również Yanosik GTR zamontowany na taśmę dwustronną przy tunelu. Jak widać, pasuje w tym miejscu idealnie. No i również włącza i wyłącza się automatycznie.

 

W planach mam montaż zasilania przez moduł, który umożliwia włączenie trybu parkingowego. Wrzucę tutaj opis jak już to zrobię. 

2019-07-13 17.37.19.jpg

2019-07-13 17.35.36.jpg

2019-07-13 17.36.57.jpg

2019-07-13 17.36.50.jpg

2019-07-13 17.36.39.jpg

2019-07-13 17.36.33.jpg

2019-07-13 17.35.53.jpg

2019-07-13 17.35.47.jpg

  • Pomoc techniczna 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fajny opis i zdjęcia. Dobra robota!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyda się!

 

PS Widzę, że Yanosik w tym samym miejscu co u mnie, idealnie tam wchodzi, co? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czarny69 napisał:

idealnie tam wchodzi, co?

Jakby stamtąd był ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony dodam, że przy wciskaniu kabla pomiędzy poszycie słupka, a szybę w taki sposób jak zrobił to sowiq u mnie pękła szyba czołowa:) Kabel był umieszczany plastikowym rozbierakiem do tapicerek, więc szyba nie została dociśnięta niczym twardym, ale fakt że jest tam bardzo ciasno wszystko spasowane. Polecam uważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@madry Ty piszesz o szczelinie pomiędzy szybą a podsufitką, czy szybą a słupkiem? 

Bo ja nie przeciskałem się pomiędzy słupkiem a szybą, tylko z kablem przeszedłem od strony drzwi, a potem pod uszczelką drzwi i delikatnie odginając tapicerkę słupka. Tam miejsca jest całkiem sporo, bo wchodzisz pod tapicerkę. Idąc od strony szyby rozpychasz wszystko tym kablem i wtedy faktycznie mogą powstać naprężenia. Więc takiego sposobu również nie polecam.

2019-09-03_14-27.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sowiq napisał:

@madry Ty piszesz o szczelinie pomiędzy szybą a podsufitką, czy szybą a słupkiem? 

Bo ja nie przeciskałem się pomiędzy słupkiem a szybą, tylko z kablem przeszedłem od strony drzwi, a potem pod uszczelką drzwi i delikatnie odginając tapicerkę słupka. Tam miejsca jest całkiem sporo, bo wchodzisz pod tapicerkę. Idąc od strony szyby rozpychasz wszystko tym kablem i wtedy faktycznie mogą powstać naprężenia. Więc takiego sposobu również nie polecam.

2019-09-03_14-27.png

Ok, rozumiem, ja pisałem o szczelinie pomiędzy szybą, a słupkiem. U mnie "wypadek" miał miejsce zanim przeczytałem Twój topic, natomiast na zdjęciu wydawało mi się, że zrobiłeś tak samo jak ja, czego nie polecam:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2019 o 11:46, czarny69 napisał:

Przyda się!

 

PS Widzę, że Yanosik w tym samym miejscu co u mnie, idealnie tam wchodzi, co? :D

 

W dniu 15.07.2019 o 12:55, sowiq napisał:

Jakby stamtąd był ;)

Nie macie problemu z zasięgiem GPS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Moskitos napisał:

 

Nie macie problemu z zasięgiem GPS?

Czasem mam, ale na ogół działa dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

carpl1.jpg

carp2.jpg

Yanosik  na CarPlay pięknie śmiga :)

Edytowane przez bar72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrzuciłeś Yanosik  na CarPlay.

pozdrawiam kuzzb 507 828 000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2019 o 08:59, czarny69 napisał:

Czasem mam, ale na ogół działa dobrze

A z łapaniem GPRS ? U mnie dioda świeci potem mruga, potem świeci zamruga. Pali się ciągle w mieście a na trasie jak napisałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś tak samo podłączyłem kamerkę przednią- kabel puściłem w słupku od strony drzwi pod uszczelka jak kolega wyżej. I tak się zastanawiam, czy przy wypadku jak wystrzelą poduszki to czy pasażer nie dostanie z kabla w twarz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, egon47 napisał:

Ja dziś tak samo podłączyłem kamerkę przednią- kabel puściłem w słupku od strony drzwi pod uszczelka jak kolega wyżej. I tak się zastanawiam, czy przy wypadku jak wystrzelą poduszki to czy pasażer nie dostanie z kabla w 

W najlepszym wypadku poduchy wytargają ze sobą wszystko na zewnątrz co stoi na drodze. Dlatego nie powinno się żadnych kabli czy czegokolwiek upychać pomiędzy poduszki a osłony. Jeżeli już to kable powinno się tam mocować do karoseri puszczając je powyżej lub poniżej poduszek i to tak, żeby się nie dyndały. Tak jak fabryczne wiązki.

To że pasażer dostanie w razie wystrzału kabel w twarz jest najmniejszym problemem tutaj. Powód, dla którego nie powinno się tych kabli tak upychać to to, że w zależności od tego co to za kabel, może się tak zdarzyć, że poducha sie nie rozwinie bo ją kabel bedzie gdzieś blokował. Jest to po prostu katgorycznie zabronione, instalowanie czekokolwieg w miejscach stojących na drodze do rozwijania sie poduszek. Nie od parady masz w tych miejscach oznaczenia AirBag. Sprawy z odpowiedzialnością karną już nie poruszę. Ale nie daj Boże ktoś zostanie z tego powodu cieżko ranny lub zginie i rzeczoznawca stwierdzi, że dlatego, że poducha nie rozwinęła sie prawidłowo i co za tym idzie nie spełniła swojej funkcji bo kabel to udaremnił. 

Edytowane przez Muskel1
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to zrobiłem w inny sposób, bez pchania kabla w podsufitkę i słupek. Wszystko śmiga jak trzeba.

EBB3A669-61AE-4719-A0C0-711EF911FE12.jpeg

F404BC71-2B93-4B6A-8B48-F934E3039358.jpeg

610E946F-FD8A-4182-9698-43C403690C85.jpeg

AFAADBB1-F4B5-4FC5-AF14-96F783630BE6.jpeg

Edytowane przez vvalery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Będę się zabierał za montaż kamerki przód + tył. Zasilanie do przedniej kamerki mam już przemyślane, ale zastanawiam się na tyłem.

Wpadłem na pomysł żeby puścić kabel do tyłu pomiędzy podsufitką a dachem, zdejmując panel z oświetleniem kierowcy i pasażera. Pytanie jak podsufitka jest przymocowana do dachu w Avancie i czy jest tam miejsce żeby przepuścić kabel za pomocą np. drutu.

Nie ma tam jakiegoś wypełnienia lub podklejeń?

Zaoszczędziło by to przeciskania kabla przy uszczelkach i kurtynach lub po progach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu w boczku bagażnika masz puszkę z bezpiecznikami. Tam możesz pobrać zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Muskel1 napisał(a):

Z tyłu w boczku bagażnika masz puszkę z bezpiecznikami. Tam możesz pobrać zasilanie.

Chodziło mi o przewód pomiędzy przednią a tylną kamerką. Przekazuje on obraz i zasilanie. Źle to opisałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda podsufitka od spodu. Ma w niektórych miejscach takie gąbki, służące jako odstępy od blachy.

Screenshot_20240204_195732_Allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to mi chodziło. Dzięki. Wydaje mi się że spokojnie wejdzie tam kabel. W poprzednim aucie z kablami od kamerki poleciałem standardowo po słupkach. Teraz spróbuję pod dachem. Jak już zamontuję to dam znać jak wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...