Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mniejsze ciśnienie sprężarki klimy przy wzroście obrotów silnika


galabaku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :) 

Problem jest następujący:

Klimatyzacja chłodzi tylko na wolnych obrotach. Wtedy ciśnienie czynnika jest w zakresie 11-14 barów. Po dodaniu gazu ciśnienie spada do 6-7 barów (im większe obroty tym mniejsze) i powietrze przestaje być chłodzone. 

W sterowniku nie ma żadnych błędów.

Odczyty z bloku pomiarowego 001: prąd sterowania zaworu regulacyjnego N280 cały czas przy włączonym układzie wynosi ok. 0,65 A;  współczynnik trwania impulsu wysterowania zaworu N280 między 65 a 70%. Te wartości się nie zmieniają natomiast ciśnienie spada. 

W zeszłym roku były zmienane chłodnica (stara była nieszczelna), osuszcz i dławik. Wydaje mi się, że ten problem wystąpił po tej naprawie, ale mógł być obecny już wcześniej. Ja zarejestrowałem to dopiero teraz bo mamy upały. 

Na ten moment rozważam wymianę zaworu N280, bo może ma usterkę mechaniczną. Sprawdzałem wiązkę i wtyczkę i sa ok. Nie mam innego pomysłu. Jakieś sugestie? 

 

Edytowane przez galabaku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca powinieneś sugerować się ciśnieniem w układzie choć fakt jest ono istotne. Najważniejsza z punktu widzenia regulacji jest temperaturą parownika która powinna oscylować w granicach 1,5 do 3 stopni powyżej 0. Sprawdzisz ją w bloku 010. Jeśli temperatura parownika wraz ze wzrostem prędkości obrotowej będzie rosła to sprawdził bym stan dyszy rozpreznej i ilość czynnika w układzie (najlepiej po odciagnieciu czynnika zobaczyć w jakim stanie jest dysza). Jak dysza czysta, to nabić czynnik na nowo w dedykowanej ilości i sprawdzić czy wszystko jest ok. Dodatkowo zobacz w bloku 002 czy podczas przyspieszania nie pojawiają się jakieś warunki wyłączenia sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. O wymianie kompresora myślałem w ostatniej kolejności, najpierw chce wyeliminować wszystkie inne potencjalne przyczyny.

 @Dev myślisz że to na pewno kompresor? Czemu na niskich obrotach jest w stanie nabić ciśnienie? 

Na postoju przy wysokim ciśnieniu temperatura parownika była 2 st. C. Później przejadę się i zobacze jak się zmienia i jakie są warunki wył. kompresora. 

Może zacznę od wymiany dyszy, bo to groszowe sprawy. Przy okazji zobaczę jak wygląda i czy nie ma opiłków...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może masz przeolejony układ i blokuje się zawór w kompresorze. Na "wyłączonej" klimatyzacji jakie pokazuje Ci ciśnienie? Przy obecnych temp. powinno być 4-5bar po wyrównaniu ciśnienia w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie też sprawdzę, ale wydaje mi się, że było mniej więcej tyle. 

Czynnika jest tyle ile być powinno bo sprawdzałem i dobijałem kilka dni temu. 

Jak sprawdzić ilość oleju w układzie? I jaka ilość jest prawidłowa? Wiem, że część oleju jest w sprężarce a część razem z czynnikiem. 

Edytowane przez galabaku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, galabaku napisał:

Jak sprawdzić ilość oleju w układzie? I jaka ilość jest prawidłowa? Wiem, że część oleju jest w sprężarce a część razem z czynnikiem. 

Jeśli przy odzysku czynnika wyciągnie CI więcej niż 30-40g oleju to już go jest za dużo. U nas jest praktyka, że zawsze co dobijanie czynnika walą po 10g więcej oleju niż odzyskano. Nie zamarza Ci rurka za dyszą rozprężną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka za dyszą nie zamarza. 

Wczoraj wieczorem potrzymałem auto trochę na biegu jalowym z włączona klima i temp. na parowniku spadała do jakiś 6 st. Nie wiem czemu nie mniej, być może kwestia wysokiej temp na zewnątrz. Jak wczeniej testowałem a nie było takich upalow to było tam 2 st. 

Zauważyłem że klima od czasu do czasu sama z siebie się wyłącza, wtedy temp na parowniku dochodzi do nawet 20 st. Wtedy słuchać syczenie z dyszy, słychać je też po zgaszeniu silnika, to normalne? 

Jak jechałem w ciągu dnia to było na parowniku 30 st. (tak jak na dworzu). 

Jak ciśnienie na kompresorze spadało samo z siebie to klikałem econ czekałem chwilę i klikałem znowu i wtedy cisnienie znów rosło... 

Jak wyłączalem klimę na wolnych obrotach to było ciśnienie 5 barów. Jak jechałem to 8 barów. 

Warunkek wyłączenia kompresora cały czas 0. Jak przygazowalem to na chwilę pokazywała się dwójka. W adaptacjach w kanele 3 mam zmienione na 0 żeby nie wyłączało klimy. 

Planuje odciągnąć czynnik i wymienić dysze. Przy okazji sprawdzę ten olej. 

Na kompresorze mam napisane że ma być 120 cm3 oleju. Jak sprawdzić ile jest łączenie w układzie ze sprężarka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to masz napisane na kompresorze ile oleju ma mieć, układ go nie potrzebuje tylko kompresor. Z tego co pamiętam to oryginalny Denso potrzebuje 150 ml oleju, sprawdzić możesz jedynie spuszczając cały olej z kompresora i zalewając go od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, galabaku napisał:

Jak sprawdzić ile jest łączenie w układzie ze sprężarka? 

To jest raczej już całkowita pojemność układu. Jeśli chodzi o kompresor to teraz powinieneś spuścisz z niego około 50% całkowitej ilości oleju, bo reszta jest w pozostałych elementach układu. Jak rozszczelniasz układ to obowiązkowo osuszacz do wymiany.

1 godzinę temu, galabaku napisał:

słychać je też po zgaszeniu silnika, to normalne? 

Tak, bo wyrównują się ciśnienia.

Edytowane przez przem8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Z racji, że sam nie miałem czasu drążyć tematu oddałem auto do warsztatu, gdzie po diagnozie stwierdzili, że winny jest kompresor :( Całe szczęście znaleźli dobrą używkę, wymienili i teraz klima działa jak należy, a mnie nie pociągnęło to aż tak po kieszeni. 

Temat do zamknięcia. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...