Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Zakłócenia w CB


Rekomendowane odpowiedzi

Ja brałem pod uwagę tylko taką małą antenkę, bo długie baty mi nie pasowały. :wink4: Mimo niewielkich rozmiarów zbiera w promieniu ok. 5 km, więc jak dla mnie całkiem przyzwoicie. :decayed:

No tak, jak pisałem. Najważniejsze Twoje zadowolenie.

Dla mnie poprawna instalacja CB to dużo wiecej niż 5 km.

Aczkolwiek muszę przyznać, że do użytku wyłacznie ''drogowego'' więcej nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na każdym aucie zarówno prywatnym jak i służbowym używam floridy...

no tylko na manie tga używam sirio 100 bo jest elastyczna i nie łamie się pod gałęziami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie przesadzajmy. Hustler nie jest taki tragiczny. Faktycznie nie jest to antena z tych najlepszych, ale i dużo gorsze są na rynku. Nie ma tragedii.

Co do strojenie to:

KAŻDĄ ANTENĘ SIĘ STROI !!!!!

Nie wierzcie w opowieści handlarzy z allegro.

Każdą antenkę się stroi ale stacjonarną.

Magnesówek się nie stroi bo jest to bez sensu:

1. Przestawienie antenki magnesowej o cm powoduje już jej rozstrojenie,

2. Tragiczna masa (a właściwie jej brak przy podstawie), dlatego są krótkie kable których wydłużenie powoduje całkowity brak niwelacji zakłóceń.

Ale dla upartych moża i stroić, dużo jest taki co przyjeżdżają żeby magnesówkę im zestroić, no to stroję, sami chcą i nie dadzą sobie wytłumaczyć że to jest wyrzucenie kasy w błoto, ale chcą to mają.[br]Dopisany: 03 Maj 2009, 12:01_________________________________________________Każda antenka jest dobra i z każdej będzie klient zadowolony, jeżeli podłączymy ją na stałę i zestroimy. Nawet antenka za 80 zl ściągnie bez problemowo (czyli bez zakłóceń) z dystansu ok 5 km, a to już wystarcza.

Ale są ludzie co chcą mieć zasięg czysty w graniczach 20 km i wtedy trzeba już zainwestować więcej kaski ok 300 zl na sama antenkę i solidne radyjko, bo z takiego obszaru jest co filtrować.

[br]Dopisany: 03 Maj 2009, 12:08_________________________________________________

:hi:

Witam i o poradę proszę .

Miałem w swojej A4 kłopot związany z zakłóceniami na radiu samochodowym podczas jazdy na światłach bo mi szumiało strasznie w nim i na CB bo też szumiało. Mam ksenony które wymieniłem na te http://www.allegro.pl/show_item.php?item=613630717 i jeśli chodzi o pracę radia samochodowego to szumienie zlikwidowane jest w 100% (wyszukuje stacje radiowe których na poprzednich ksenonach nie szło znaleźć) ale praca CB pozostała na tej samej pozycji czyli jest szum po włączeniu świateł. Dodam jeszcze że jadąc ulicą czasami słyszę na radyjku pracę silnika przeważnie skuterków które sobie śmigają po drogach, jest też słyszalny taki dźwięk jak by było słychać pracę alternatora ale podczas dodawania gazu i wzrostu obrotów ten dźwięk jest na tej samej wysokości.

Moje radyjko to Uniden 520XL i antena Hustlera i mam to podłączone na stałe czyli plus na aku i minus do masy w samochodzie.

Panowie jest jakaś rada i sposób na te objawy?? Szukam już drugi dzień w necie i nic może wam się uda pomóc.

Tu nie jest problem z zasilaniem. Zakłócenia nie pochodzą z zasilania, tylko z "powietrza", zbiera je antenka. Spróbuj ją zestroić i sprawdź czy jest dobra masa (mogło przyrdzewieć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj mój Ty mily...

Ciekawe, ska czerpiesz taką wiedzę? Przestawienie anteny o 1 cm powoduje jej rozstrojenie?? Przecież to jakaś herezja.

Strojenie magnesówki polega na doprowadzeniu jej (wspólczynnika SWR) do stanu bezpiecznego dla radia, i umożliwiającego poprawną komunikację.

Jeżeli np. wystroisz antenę na środku dachu, to zawsze, dopóki bedziesz ją stawiał mniej więcej w tym samym miejscu, bedzie OK.

Jednak stawiajac tą antenę np. na klapie bagażnika już ten parametr może się diametralnie zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc rozstrojenie miałem na myśi, że SWR "ucieknie" trochę i już nie będzie wynosił 1.1, a 1.2 na kanale 20. Im więcej są się przestawi tym większe będzie jej rozstrojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mily czytałem wiele twoich postów o CB i wiem że się dobrze orientujesz w temacie ale sądzę że trochę a nawet bardzo przesadziłeś z tym rozstrajaniem i nie strojeniem. A pozatym sam sobie zaprzeczasz, najpierw twierdzisz że magnesówek się nie stroi a potem polecasz koledze zestroić

Tu nie jest problem z zasilaniem. Zakłócenia nie pochodzą z zasilania, tylko z "powietrza", zbiera je antenka. Spróbuj ją zestroić i sprawdź czy jest dobra masa (mogło przyrdzewieć).

zdecyduj się :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wy w każdym wątku się musicie gryźć :gwizdanie: Truckmaniac i mily :przebiegly:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wy w każdym wątku się musicie gryźć :gwizdanie: Truckmaniac i mily :przebiegly:

Myślę, że to nie gryzienie się, tylko wymiana argumentów, co moim zdaniem może mieć w konsekwencji wymierne korzyści dla zainteresowanych Forumowiczów :drinks:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wy w każdym wątku się musicie gryźć :gwizdanie: Truckmaniac i mily :przebiegly:

Myślę, że to nie gryzienie się, tylko wymiana argumentów, co moim zdaniem może mieć w konsekwencji wymierne korzyści dla zainteresowanych Forumowiczów :drinks:

:good::decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zerknąłem że ma magnesówkę, moja wina :embarrassed:[br]Dopisany: 03 Maj 2009, 21:07_________________________________________________Truckmaniac może się zmówimy na piwko piwko kiedyś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj ludzie ludzie... w antenie liczy sie jej długość, długośc fali. co najciekawsze.. zastanawia mnie to skad ludzie na aukcjach allegro pisza w parametrach np. Zysk +6dBi, przecież to jest NIEMOŻLIWE przy takiej antenie! jak już to -6 dBi a nie +.. herezje.. poczytajcie sobie podstawy CB i zasade działania w jakiejś pożądnej książce a nie czytacie jakies głupoty co pisał ktoś kto nie ma zielonego pojecia o tym bo wszystko co wie to usłyszał od jakiegoś sprzedawcy sprzetu CB ktory powiedzła mu o danej antenie to co ten chciał usłyszeć. dla mnie to jest śmieszne! 80% dobrego odbioru to antena... jeśli chodzi o anteny to są dwa rodzaje. anteny które maja cewke na dole i bat o określonej długości, który jest wydłużany ta cewka do długości fali fali radiowej tj. 11 m (długość fali CB), i te anteny są montowane pionowo i emitują i odbierają fale poziome, z podstaw fali koniec każdej fali poziomej radiowej jest źródłem nowej fali pionowej magnetycznej! i tak to się kręci. drugi rodzaj anten sa to anteny helikalne ktore to całe są cewka (zwinięty jak sprężyna drut), które odbieraja wlasnie fale magnetyczne pionowe! antena ta jest grubsza. jeśli chodzi o strojenie anteny to chodzi o dopasowanie długości bata do radia.. zgranie w fazie anteny z radiem. i potocznie nazywane baty trzeba stroic(cewka na dole i bat), a anteny helikalne mają odpowiednia ilość zwojów i u góry stroik za pomocą którego można niewiele ją korygować, prawie każda antena helikalna jest strojona podczas produkcji! i nie konieczne jest pożniejsze strojenie takiej anteny.

Jeszcze jedna uwaga co do batów, antena im dłuższa tym lepsza, i dużą rolę odgrywa jej zamontowanie.

kabel każdej anteny jest ekranowany!!!

jeśli chodzi o zakłócenia to owszem badziewne xenony a dokładniej przetwornice i stąd jest problem.

cb najlepiej przypiąć bezpośrednio do aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj ludzie ludzie... w antenie liczy sie jej długość, długośc fali. co najciekawsze.. zastanawia mnie to skad ludzie na aukcjach allegro pisza w parametrach np. Zysk +6dBi, przecież to jest NIEMOŻLIWE przy takiej antenie! jak już to -6 dBi a nie +.. herezje.. poczytajcie sobie podstawy CB i zasade działania w jakiejś pożądnej książce a nie czytacie jakies głupoty co pisał ktoś kto nie ma zielonego pojecia o tym bo wszystko co wie to usłyszał od jakiegoś sprzedawcy sprzetu CB ktory powiedzła mu o danej antenie to co ten chciał usłyszeć. dla mnie to jest śmieszne! 80% dobrego odbioru to antena... jeśli chodzi o anteny to są dwa rodzaje. anteny które maja cewke na dole i bat o określonej długości, który jest wydłużany ta cewka do długości fali fali radiowej tj. 11 m (długość fali CB), i te anteny są montowane pionowo i emitują i odbierają fale poziome, z podstaw fali koniec każdej fali poziomej radiowej jest źródłem nowej fali pionowej magnetycznej! i tak to się kręci. drugi rodzaj anten sa to anteny helikalne ktore to całe są cewka (zwinięty jak sprężyna drut), które odbieraja wlasnie fale magnetyczne pionowe! antena ta jest grubsza. jeśli chodzi o strojenie anteny to chodzi o dopasowanie długości bata do radia.. zgranie w fazie anteny z radiem. i potocznie nazywane baty trzeba stroic(cewka na dole i bat), a anteny helikalne mają odpowiednia ilość zwojów i u góry stroik za pomocą którego można niewiele ją korygować, prawie każda antena helikalna jest strojona podczas produkcji! i nie konieczne jest pożniejsze strojenie takiej anteny.

Jeszcze jedna uwaga co do batów, antena im dłuższa tym lepsza, i dużą rolę odgrywa jej zamontowanie.

kabel każdej anteny jest ekranowany!!!

jeśli chodzi o zakłócenia to owszem badziewne xenony a dokładniej przetwornice i stąd jest problem.

cb najlepiej przypiąć bezpośrednio do aku.

Brawo :good:

Dobry materiał poglądowy.

Zapomniałeś dodać jeszcze anten CLC, ale to powiedzmy margines.

No i co do zysku, to poważni producenci (np. Sirio) nie podają zysku. Stara jak świat zasada, jak już powiedziałeś. Im dłuższa antena tym lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbował ktoś stroić antenkę za pomocą ucinania kabla?? Gdzieś kiedyś wyczytałem że ucięcie bata (promiennika) o 1 cm jest równe 15 cm odcięcia kabla antenowego. Próbowałem i poległem. Po tego typu zabiegach musiałem nowy kabel kupować bo mi się wszystko rozjechało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbował ktoś stroić antenkę za pomocą ucinania kabla?? Gdzieś kiedyś wyczytałem że ucięcie bata (promiennika) o 1 cm jest równe 15 cm odcięcia kabla antenowego. Próbowałem i poległem. Po tego typu zabiegach musiałem nowy kabel kupować bo mi się wszystko rozjechało.

kolego nie można tak robić. skracając lub wydłużając kabel zmieniasz jego parametry i nie będzie ci działo.. jeśli chodzi o skracanie bata to też nie wolno go ucinać!! aby go skrócić należy odkręcić imbusem śrubkę przy cewce i wsunąć lub wysunąć bat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbował ktoś stroić antenkę za pomocą ucinania kabla?? Gdzieś kiedyś wyczytałem że ucięcie bata (promiennika) o 1 cm jest równe 15 cm odcięcia kabla antenowego. Próbowałem i poległem. Po tego typu zabiegach musiałem nowy kabel kupować bo mi się wszystko rozjechało.

kolego nie można tak robić. skracając lub wydłużając kabel zmieniasz jego parametry i nie będzie ci działo.. jeśli chodzi o skracanie bata to też nie wolno go ucinać!! aby go skrócić należy odkręcić imbusem śrubkę przy cewce i wsunąć lub wysunąć bat!

Strojenie kabla, to stare historie, jak się podłaczało, co pod ręką było. Dzisiaj bez problemu nabywasz kabel o impedancji 50 Ohm, więc nie ma co stroić.

Co do ciecia anteny, to nie do konca się zgodzę z Pawci_o. Nieraz miejsce lub sposób montażu jest tak "niekorzystny", że musisz antenę "ciachnąć", żeby ją dopasować.

Zazwyczaj na ciężarówkach lub na uchwytach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbował ktoś stroić antenkę za pomocą ucinania kabla?? Gdzieś kiedyś wyczytałem że ucięcie bata (promiennika) o 1 cm jest równe 15 cm odcięcia kabla antenowego. Próbowałem i poległem. Po tego typu zabiegach musiałem nowy kabel kupować bo mi się wszystko rozjechało.

kolego nie można tak robić. skracając lub wydłużając kabel zmieniasz jego parametry i nie będzie ci działo.. jeśli chodzi o skracanie bata to też nie wolno go ucinać!! aby go skrócić należy odkręcić imbusem śrubkę przy cewce i wsunąć lub wysunąć bat!

Strojenie kabla, to stare historie, jak się podłaczało, co pod ręką było. Dzisiaj bez problemu nabywasz kabel o impedancji 50 Ohm, więc nie ma co stroić.

Co do ciecia anteny, to nie do konca się zgodzę z Pawci_o. Nieraz miejsce lub sposób montażu jest tak "niekorzystny", że musisz antenę "ciachnąć", żeby ją dopasować.

Zazwyczaj na ciężarówkach lub na uchwytach.

dokładnie kolego zapomniałem o tym przypadku kiedy konieczne jest skrócenie. dziękuję za sprostowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no takie rzeczy to ja wiem, jak się prawidłowo stroi radyjko.

Jakie parametry zmieniasz ucinając kabel?? Impedancję?? Może i się coś tam zmieni ale chyba nie ma to jakiegoś dużego wpływu. Rezystancja się zmieni może o jakąś 0,01 Ohma, a reaktancja podejrzewam że też w tych okolicach.

Ale nie o to mi chodziło.

Fala się przesuwa w przewodzie sygnałowym, następnie trafia na promiennik i jest wypuszczana w eter (dalej już nasz nie interesuje). Ma tak przepłynąć aby całość została wypuszczona. Zależy to od długości drogi jaką przebędzie. Droga zależy teraz z jakiego materiału jest ośrodek przewodzący ją. I właśnie o tę drogę pytałem, bo gdzieś ktoś mądry obliczył, że 15 cm kabla to jest to samo co 1 cm promiennika. Jeżeli więc chowamy 1 cm antenki to równie dobrze można by skrócić kabel o 15 cm (właśnie apropo ciężarówek, skracam kabel i trzeba celować teraz promiennikiem, ucinać go bo na standardowej regulacji leci wszystko w kosmos). No bo antenki są strojone przez producenta w ten sposób, że jest dobierana odpowiednia długość kabla do długości promiennika i dlatego tak fajnie się stroi teraz antenki (poprzez wysuwanie i wsuwanie, ale warunek jest taki, że jak nie utniemy kabla, albo nie zrobimy z pozostałego nam zapasu cewki zwijając go pod podłogą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no takie rzeczy to ja wiem, jak się prawidłowo stroi radyjko.

Jakie parametry zmieniasz ucinając kabel?? Impedancję?? Może i się coś tam zmieni ale chyba nie ma to jakiegoś dużego wpływu. Rezystancja się zmieni może o jakąś 0,01 Ohma, a reaktancja podejrzewam że też w tych okolicach.

Ale nie o to mi chodziło.

Fala się przesuwa w przewodzie sygnałowym, następnie trafia na promiennik i jest wypuszczana w eter (dalej już nasz nie interesuje). Ma tak przepłynąć aby całość została wypuszczona. Zależy to od długości drogi jaką przebędzie. Droga zależy teraz z jakiego materiału jest ośrodek przewodzący ją. I właśnie o tę drogę pytałem, bo gdzieś ktoś mądry obliczył, że 15 cm kabla to jest to samo co 1 cm promiennika. Jeżeli więc chowamy 1 cm antenki to równie dobrze można by skrócić kabel o 15 cm (właśnie apropo ciężarówek, skracam kabel i trzeba celować teraz promiennikiem, ucinać go bo na standardowej regulacji leci wszystko w kosmos). No bo antenki są strojone przez producenta w ten sposób, że jest dobierana odpowiednia długość kabla do długości promiennika i dlatego tak fajnie się stroi teraz antenki (poprzez wysuwanie i wsuwanie, ale warunek jest taki, że jak nie utniemy kabla, albo nie zrobimy z pozostałego nam zapasu cewki zwijając go pod podłogą)

Ja się nie spotkałem z taka sytuacją wiec nie pomoge.. ale skoro gdzies to przeczytałeś to możesz spróbować(opisać to żeby wszyscy co szukaja jakichś informacji wiedzieli :)), jak sie nie uda to kupisz nowy kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety albo autor się pomylił w obliczeniach, albo tak się nie da. Próbowałem już i wszystko leciało mi w kosmos.

No bo problem jest gdy masz 5 metrów kabla, od kabla do CB jest ok metra. Wtedy się rozjeżdża SWR i trzeba regulować promiennikiem poprzez ucięcie. więc skróciłem kabel o 3,9m (wielokrotność 15 cm), żeby już nie męczyć się z promiennikiem, ale i tak musiałem.

Tak na marginesie jeszcze dlaczego mowa o 1 cm i 15 cm (bo to jest okres tej fali, podobno). No po obliczeniach teoretycznie było wszystko ok, ale w praktyce się nie pokrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...