Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Baza wiedzy o skrzyni biegów Multitronic w A4 B6 i B7


Bart-S

Rekomendowane odpowiedzi

VAG NUMBER 01J 927 156 FA, Component V 30 01J 2,5ITDI Rdw 3022, Soft 00001 SHOP WSC 63351 a symbolika skrzyni to GEC. Mam pytanie czy nie mógł skasować albo uszkodzić soft bo był rozłączany akumulator. mam pytanie dlaczego na P dodaje gazu a samochód nie zwiększa obrotów(ktoś mi mówił że powinno się zwiększać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2.5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Obroty powinny wzrastać w każdym położeniu dźwigni (oprócz biegów także na N i na P). Coś tu jest nie tak - sprawdzałeś błędy w module silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W silniku nie ma żadnych błędów. Był robiony silnik po zrobieniu działało dodawanie gazem a przejechaniu paru kilometrów skrzynia zaczęła szarpać i przestał działać gaz na p i n. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Ciebie też poproszę nr sterownika oraz wersję softu. Skoro wyskoczył Ci tryb awaryjny na FIS to w sterowniku powinien zapisać się błąd – sprawdź co to i wklej tutaj. Kolejna sprawa – wrzuciłeś D i nie wskoczył bieg? Poza tym, że nie pojechałeś - czy to ma znaczyć że na FIS nie podświetliło się D? Jeśli sytuacja się powtórzy – zobacz który bieg jest podświetlony na FIS. Tak wstępnie… możliwe, że do ustawienia będziesz miał wybierak lub coś zaśmieca sygnał z czujników halla (te znajdują się pod sterownikiem w drążku zmiany biegów skrzyni – jest tam bramka magnetyczna, która zależnie od pozycji drążka zmienia swoje położenie – to z kolei jest odczytywane przez czujniki halla i przekazywane do sterownika skrzyni). Czekam na info – potem pomyślimy co dalej…

BTW – niestety nie znam, żadnego warsztatu naprawiającego Multi w Wawie więc nie pomogę…

Coś takiego

Magical_Snap_-_2010.09.05_16.09_-_001_png_300x300_q85.jpg

niestety (albo stety) żaden błąd się nie pokazał, ale możliwie, że robię coś źle.

Dzisiaj sytuacja się powtórzyła.

Auto jedzie, hamulec i staję na światłach, światło zielone, gaz i... i nic. Obroty rosną a bieg nie wskakuje. Rzeczywiście na wyświetlaczu FIS-a nie podświetla się literka D.

Przełączam na sekwencyjną i ruszam.

Po chwili włącza się tryb awaryjny.

Po zatrzymaniu i przełączeniu na "P" multi już działa.

Dodatkowo po kilku kilometrach poczułem przy dodawaniu gazu (bardzo delikatnie) lekkie szarpnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy sprawdzasz wchodząc w Fault Codes.

Co do FIS - skoro nie było podświetlenia D, to jaki bieg był zaznaczony?

Potestuj trochę wybierak i FIS, zobacz czy poprawnie pokazuje Ci wybrany tryb pracy (wykonaj kilka próB).

Być może potrzebujesz dostroić wybierak? Bardzo ładnie zostało to opisane w instrukcji naprawy HAYNES-a (dla A4 '01-'04).

Sterownik masz dla 7-lamel. Soft też OK (chociaż jest już nowsza wersja, jednak Twoich problemów z oprogramowaniem bym nie wiązął).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy sprawdzasz wchodząc w Fault Codes.

No właśnie nic mi nie pokazało

Co do FIS - skoro nie było podświetlenia D, to jaki bieg był zaznaczony?

No właśnie żaden - nie było podświetlenia na na niczym (tylko "gołe" literki PRNDS)

Potem po chwili włączał się awaryjny (wszystkie migały). Po przełączeniu na sekwencyjną, dalej migały (ale już cyferki 654321) z tym że było widać podświetlenie biegu.

Po zatrzymaniu i włączeniu P na chwilę multi już pracowała.

Potestuj trochę wybierak i FIS, zobacz czy poprawnie pokazuje Ci wybrany tryb pracy (wykonaj kilka próB).

Przepraszam za może durne pytanie. ale co to jest "wybierak" i jak się go testuje? :)

Być może potrzebujesz dostroić wybierak? Bardzo ładnie zostało to opisane w instrukcji naprawy HAYNES-a (dla A4 '01-'04).

A mógłbyś użyczyć jakiegoś linka :)

Wymieniać olej, czy to może coś charakterystycznego dla inszego błędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy sprawdzasz wchodząc w Fault Codes.

No właśnie nic mi nie pokazało

co to było to NIc? no bo nie bylo pustego okienka raczej.

a jest roznica pomiedzy komunikatem ze brak bledow a komuniaketem ze nie odczytano bledow bo ALBO ich nie ma ALBO jest problem z komunikacja...

czy po prostu wszystkie okeinka zostaja "szare" i nie da sie nic nacisnac?? to tez oznacza problem z komunikacją ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc wybierak miałem na myśli drążek zmiany biegów.

Jeśli chodzi o instrukcję - podręcznik jest dostępny tylko w języku angielskim: http://allegro.pl/audi-a4-2001-2004-instrukcja-napraw-haynes-i1188908203.html - możesz spróbować poszukać skanów w necie (Multitronic ma rozdział 7C).

Możesz też sprawdzić bloki wartości mierzonych sterownika skrzyni - pod kątem poprawności sygnału odczytu wybranego biegu (najlepiej w trakcie ujawnienia się usterki - jednak to będzie ciężkie do zrealizowania). Jutro napiszę więcej - dziś już padam z nóg...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy sprawdzasz wchodząc w Fault Codes.

No właśnie nic mi nie pokazało

co to było to NIc? no bo nie bylo pustego okienka raczej.

a jest roznica pomiedzy komunikatem ze brak bledow a komuniaketem ze nie odczytano bledow bo ALBO ich nie ma ALBO jest problem z komunikacja...

czy po prostu wszystkie okeinka zostaja "szare" i nie da sie nic nacisnac?? to tez oznacza problem z komunikacją ...

Nic nie pokazało, znaczy że nie pokazało błędów:

Address 02: Auto Trans

Controller: 8E2 910 155 D

Component: V30 01J 1.9l PD RdW 3261

Coding: 0000001

Shop #: WSC 26999

No fault code found.

Grupa 065 w Master Blokach także czysta. 0/0

Mimo wszystko z komunikacją chyba też coś się dzieje, bo co jakiś czas okienka szarzeją i pozostają szare tak około 10-15 sekund, po czym "bieleją" na około 1 minuta, i znowu szare 10-15 sek i tak dalej.

Mówię tu o połączeniach z adresu 02 (Auto Trans).

[br]Dopisany: 06 Wrzesień 2010, 21:45_________________________________________________OK. Byłem u fachwców (podobno). Podłązyli pod interfejs HEX-CAN i wyszło "cuś" takiego - 2 błędy.

CODE001

17090 P0706 Transm.Range Sensor Circ Range/Performance

circuites- F125: range performance.

CODE 002

17106 P0722 Output Speed Sensor

circuites- G195: no signal

Diagnoza:

"Padł komputer" - trza naprawić.

Łącznie z roboizną ca. 2400 PLN

Powiedzieli że żadnego wybieraka sie nie dostraja.

Mają rację czy walą w bambuko ???

Byłbym wdzięczny za wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sterownik do naprawy :gwizdanie: ale żeby 2400PLN chcieć, to w ch*j... :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(mam nadzieję, że mogę tutaj pisać)

Ojciec kupił Audi A4/S4 B6 2,5 TDI (163km) Avant Multitronic 2003r.

Często nim nie będę jeździł, miałem okazję wczoraj. Oczywiście przyspieszenie itd. ma super, ale myślę, że na dłuższą metę automat jest po prostu nudny. Jak to jest z przełożeniami manualnymi, mają jakikolwiek sens takie zabawy? Zyska się coś na tym, tzn. warto przed wyprzedzaniem przestawić się na manual, wrzucić bieg niżej?

Jechałem chwilę z dużymi prędkościami, próbowałem się bawić, ale jakoś to już nie to samo, co manual. Nie czuję w ogóle tego samochodu. Być może kwestia przyzwyczajenia i obycia autem.

Jak to jest u Was, jeździcie na D, czy zmieniacie ręczeni biegi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sterownik do naprawy :gwizdanie: ale żeby 2400PLN chcieć, to w ch*j... :blink:

Znaczy sie w to wchodzi również wymiana oleju.

PS.

Z tego co wyczytałem usterce uległy jakieś sensory.

Czy rzeczywiście w takim przypadku wymagana jest ingerencja w sterownik i jak taka naprawa ewentualnie mogłaby wyglądać?

Jest konieczność rozbiórki skrzyni, czy też można to zrobić w miarę prosto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki są elementami sterownika - najczęściej pękają połączenia elektryczne (luty).

Do naprawy sterownika trzeba spuścić olej - procedura została opisana tutaj: http://www.a4-klub.pl/smf/index.php?topic=53159.0;highlight=multi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sterownik do naprawy :gwizdanie: ale żeby 2400PLN chcieć, to w ch*j... :blink:

Znaczy sie w to wchodzi również wymiana oleju.

I tak strasznie drogo, ja zapłaciłem za naprawę sterownika, płukanie skrzyni i wymianę oleju 1064zł brutto. Robiłem to u Sopy, wiem że są różne opinie na forum o tym serwisie, ale że mam blisko i zagwarantowali mi że zrobią to w miarę szybko (trwało to 6h), to skorzystałem z ich oferty. A że było to wczoraj, przez to cena aktualna, zrobiłem już ~400km i wszystko działa jak powinno, to mogę ich tym razem polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze kilka pytan, pisalem nie tak dawno(kilka postow wstecz), iz samochod wszedl w tryb awaryjny - migajace lampki, raz sie to zdarzylo i trwalo 1 minute i do teraz minely jakies 2 tygodnie, w tym czasie bylo ok, diagonstyki jeszcze nie robilem bo nie zakupilem kabelka a ze sprawa ucichla myslalem ze bedzie ok, jade sobie na D a tu nagle dojezdzam do skrzyzowania i mam cosik wysokie obroty patrze a na wyswietlaczu S natomiast dzwignia polozenia D, po momencie tryb awaryjny, minuta wylaczonego zaplonu i ok, prosze mi powiedziec czym grozi jezdzenie w trybie awaryjnym, czy moze sie zepsuc cos jeszcze, jakie sa skutki, rozumiem ze prawdopodobnie siada mi sterownik czy moze juz siadl? z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze kilka pytan, pisalem nie tak dawno(kilka postow wstecz), iz samochod wszedl w tryb awaryjny - migajace lampki, raz sie to zdarzylo i trwalo 1 minute i do teraz minely jakies 2 tygodnie, w tym czasie bylo ok, diagonstyki jeszcze nie robilem bo nie zakupilem kabelka a ze sprawa ucichla myslalem ze bedzie ok, jade sobie na D a tu nagle dojezdzam do skrzyzowania i mam cosik wysokie obroty patrze a na wyswietlaczu S natomiast dzwignia polozenia D, po momencie tryb awaryjny, minuta wylaczonego zaplonu i ok, prosze mi powiedziec czym grozi jezdzenie w trybie awaryjnym, czy moze sie zepsuc cos jeszcze, jakie sa skutki, rozumiem ze prawdopodobnie siada mi sterownik czy moze juz siadl? z gory dzieki

To, że auto wpada w tryb awaryjny na jakąś przyczynę. Jeśli jej nie usuniesz zazwyczaj problem się pogłębi, albo, co gorsza, spowoduje kolejne usterki.

Niestety. Bez diagnostyki się nie obejdzie, bo nikt tu z fusów nie wróży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ok. Wybierak do ustawienia. Mam teraz wyjazd do Wawy na głowie więc instrukcję przygotuję na poniedziałek. Przy czym vag i tak obowiązkowy.

Sprawdź też w grupie 2 czy prawidłowo pokazuje Ci aktualną pozycję drążka.

Grupa 002:

1: Pozycja drążka zmiany biegów

P

ZP (między P i R)

R

ZN (między R i N lub N i D)

N

D

S

Er (w przypadku błędu)

2: Przełącznik wielofunkcyjny zakresu przełożeń (F125)

0 1 0 1 (P)

0 1 0 0 (ZP - między P i R)

0 1 1 0 R

0 0 1 0 (ZN - między R i N lub N i D)

0 0 1 1 (N)

1 0 1 0 (D)

1 0 0 0 (S)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...