Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wszystko o pielęgnacji auta - kosmetyki samochodowe


lukaszr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Łukasz mam pytanko-kolor mojej niuni to czarny (rocznik 2004). Możesz coś ciekawego doradzić do pielęgnacji? Przede wszystkim mam trochę mniejszych rysek (na czarnym autku rzuca się to bardzo w oczy) i trochę odbić na masce od kamyczków. Niestety podczas ostatniego czyszczenia zauważyłem że poprzedni właściciel niezbyt się przejmował szybkim usuwaniem ptasich odchodów i na dachu widać pod odpoweidnim kątem lekkie zmatowienie lakieru. Chodzi mi o jakiś ciekawy zestaw na czarny kolor, po którym autko by fajnie wyglądało oraz utrwalenie tego efektu podczs kolejnych myć samochodu. Dodatkowo coś do mycia tapicerki. Tu mam jednak dodatkowo pytanie, czy wystarczy samo wycieranie ręcznikiem po użyciu detergentów czy trzeba mieć jakiś sprzęt do suszenia i wyciągania wody z brudem tak żeby nie porobiły się plamy. Dzięki za porady. Pozdrawiam :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4.7 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Łukasz mam pytanko-kolor mojej niuni to czarny (rocznik 2004). Możesz coś ciekawego doradzić do pielęgnacji? Przede wszystkim mam trochę mniejszych rysek (na czarnym autku rzuca się to bardzo w oczy) i trochę odbić na masce od kamyczków. Niestety podczas ostatniego czyszczenia zauważyłem że poprzedni właściciel niezbyt się przejmował szybkim usuwaniem ptasich odchodów i na dachu widać pod odpoweidnim kątem lekkie zmatowienie lakieru. Chodzi mi o jakiś ciekawy zestaw na czarny kolor, po którym autko by fajnie wyglądało oraz utrwalenie tego efektu podczs kolejnych myć samochodu.

Coś ciekawego zawsze można doradzić, wszystko zależy od środków finansowych jakie chcesz na to przeznaczyć.

Od razu powiem, że odprysków od kamyczków nie usuniesz także to musisz sobie odpuścić. Wszyscy to mamy i są one raczej do podkładu.

Jeżeli chodzi o mikroryski i plamki/odbarwienia od ptasich odchodów to wystarczy zastosować Ultimate Compound i wszystko zejdzie.

Poniżej masz przykładowy zestaw do czarnego lakieru. Jest podział na środki konieczne oraz środki, które możesz sobie kupić, ale nie jest to konieczne do wykonania podstawowych prac:

Środki konieczne to:

Meguiar's NXT Generation Car Wash - mycie

Meguiar's Smooth Surface Clay Kit - glinkowanie

Meguiar's Ultimate Compound - usuwanie rys

Meguiar's Deep Crystal Car Polish - politura do nadania mokrego połysku

Meguiar's NXT Generation Tech Wax 2.0 - wosk

Meguiar's Ultimate Quik Detailer - po myciu oraz do uzyskania pięknego efektu odpychania wody

Akcesoria konieczne:

Meguiar's Water Magnet Drying Towel - do osuszania auta - nie rysuje go, a świetnie wsiąka woda.

Meguiar's Soft Foam Applicator Pad (2-pack) - musisz mieć absolutnie minimum trzy 2-packi czyli 6 aplikatorów - potrzebne będzie, bo aplikatory się brudzą przy pracy i trzeba je zmieniać - potem można je spokojnie wyprać ręcznie i będą jak nowe na długi czas.

Meguiar's Supreme Shine Microfiber Towels - minimum jeden 3-pack - uwierz mi, że to się przydaje nawet w domu więc ludzie przeważnie biorą po dwa 3-packi.

Teraz dodatki, które kupisz jak chcesz:

Meguiar's Endurance High Gloss - do opon - będą wyglądać lepiej niż nowe na długi czas oraz guma nie będzie narażona na pękanie i starzenie.

Meguiar's Natural Shine Protectant - wszystkie plastiki, deska rozdzielcza, boczki itp - wyglądają jak nowe i nie mają brzydkiego połysku.

Meguiar's NXT Generation Glass Cleaner - do czyszczenia szyb - pozostawia na szybach fajną zabezpieczającą powłokę i woda fajnie spływa.

Dodatkowo coś do mycia tapicerki. Tu mam jednak dodatkowo pytanie, czy wystarczy samo wycieranie ręcznikiem po użyciu detergentów czy trzeba mieć jakiś sprzęt do suszenia i wyciągania wody z brudem tak żeby nie porobiły się plamy. Dzięki za porady.

Można kupić sobie Quik Out oraz białe frotowe ręczniki i ręcznie spokojnie całą tapicerkę w aucie zrobić.

Jak masz garaż to potem sobie zostawiasz uchylone okna i po jakimś czasie wyschnie.

Generalnie najlepiej byłoby użyć maszynę piorącą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki, dzięki za odpowiedź. A te środki konieczne+akcesoria konieczne ile mniej wiecej z rabacikiem będą kosztować? Mam czarny samochód i czytałem we wcześniejszych wątkach, że było coś takiego jak Deep Crystal Paint Cleaner-do usuwania rys. Meguiar's Ultimate Compound jest lepszy czy jak? Tak samo odnośnie tego Ultimate Quik Detailer? Czy to jest lepsze od NTX Generation Speed Detailer czy też od Quick Wax lub NTX Generation Spray Wax? Nie chcę przepłacać za to a wiem że samochód czarny wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na to że po prostu wszytko na nim widać. Zależy mi więc na sprawdzonych środkach i ogólnie na jakości.Chcę być zadowolony.Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista Łukasza jest niezbędna jeśli chodzi o chemię do czarnego lakieru. Mam dwa czarne auta i ze wszystkich tych pozycji korzystam. Jedyna różnica to ręczniki i ścierki z mikrofibry, można kupić w marketach za 1/5 ceny a są również skuteczne.

Co do Quik Out to ostatnio wyczyściłem nim plamy ze smaru i smoły, takze działa i to rewelacyjnie :)

P.S. W zestawie Meguiar's Smooth Surface Clay Kit jest juz Detailer, takze nie musisz kupować Meguiar's Ultimate Quik Detailer, bo po co dublować produkty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz mam jeszcze takie pytanie o różnicę między DC Step1, DC Step2 a DC Car Polish. Jeśli chodzi o ten Ultimate Compound to po przeczytaniu wszystkich wątków mam obawy, czy nie bezpieczniej byłoby zastosowanie SwirliX czy Deep Crystal Paint Cleaner (o ile jeszcze jest w sprzedaży). Zdaję sobie sprawę że na uszkodzenia maski od kamyczków nie pomoże żaden środek ścierny mniej czy bardziej. Rysy nie są wyczuwalne palcem więc co powiesz na SwirliX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz mam jeszcze takie pytanie o różnicę między DC Step1, DC Step2 a DC Car Polish.

DC 1 - to jest taki jakby cleaner - usuwa delikatne oksydacje, bardzo małe ryski, a raczej hologramy.

DC Step2 i DC Car Polish to to samo tylko różnie nazywane. Jest to politura nadająca głębokiego, mokrego połysku (sprawdza się głównie przy ciemnych lakierach).

Jest jeszcze DC Step 3, ale to wosk, a w te miejsce lepiej użyć NXT 2.0.

Jeśli chodzi o ten Ultimate Compound to po przeczytaniu wszystkich wątków mam obawy, czy nie bezpieczniej byłoby zastosowanie SwirliX czy Deep Crystal Paint Cleaner (o ile jeszcze jest w sprzedaży).

Nie martw się, UC jest stworzony żeby przeciętny użytkownik nie zepsuł czegoś.

Jeżeli nie używasz UC do polerki to nie ma możliwości żeby coś popsuć.

Jakbyś użył go z polerką, ale niezgodnie z zasadami (chodzi o maszynę) to oczywiście można narobić szkód, ale to też trzeba naprawdę umieć :wink4:

DC1 już nie kupisz - zastąpił go w pewnym sensie SwirlX - jest od niego po prostu trochę agresywniejszy.

Zdaję sobie sprawę że na uszkodzenia maski od kamyczków nie pomoże żaden środek ścierny mniej czy bardziej. Rysy nie są wyczuwalne palcem więc co powiesz na SwirliX.

Myślę, że możesz pokusić się o UC i SX - jeden się przyda do głębszych uszkodzeń, a drugi do słabszych oraz finishu po UC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w tych ciężkich warunkach wytrzymują wasze furki? Nakładałem w listopadzie NXT 2.0 i dalej się trzyma:) zauważyłem, ze przy obijaniu się o śniegowe bandy, można łatwo porysować lakier :) na wiosnę będę musiał machnąć UC zderzak, bo pojawiło się delikatne przetarcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w tych ciężkich warunkach wytrzymują wasze furki? Nakładałem w listopadzie NXT 2.0 i dalej się trzyma:) zauważyłem, ze przy obijaniu się o śniegowe bandy, można łatwo porysować lakier :) na wiosnę będę musiał machnąć UC zderzak, bo pojawiło się delikatne przetarcie :)

Trzyma się trzyma. Warto po każdym myciu przelecieć auto gdzieś w cieplejszym miejscu Ultimate Quik Detailerem - pomaga :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w tych ciężkich warunkach wytrzymują wasze furki? Nakładałem w listopadzie NXT 2.0 i dalej się trzyma:) zauważyłem, ze przy obijaniu się o śniegowe bandy, można łatwo porysować lakier :) na wiosnę będę musiał machnąć UC zderzak, bo pojawiło się delikatne przetarcie :)

Trzyma się trzyma. Warto po każdym myciu przelecieć auto gdzieś w cieplejszym miejscu Ultimate Quik Detailerem - pomaga :good:

myciu? Przy tej temp. bez garażu nie myłem już auta hohoho... Ciekawy jestem jak lakier to zniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w tych ciężkich warunkach wytrzymują wasze furki? Nakładałem w listopadzie NXT 2.0 i dalej się trzyma:) zauważyłem, ze przy obijaniu się o śniegowe bandy, można łatwo porysować lakier :) na wiosnę będę musiał machnąć UC zderzak, bo pojawiło się delikatne przetarcie :)

Trzyma się trzyma. Warto po każdym myciu przelecieć auto gdzieś w cieplejszym miejscu Ultimate Quik Detailerem - pomaga :good:

niestety nie mam takiej mozliwości, w garazu mam około 1 st. C :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myciu? Przy tej temp. bez garażu nie myłem już auta hohoho... Ciekawy jestem jak lakier to zniesie.

Są przecież myjnie ręczne gdzie w środku myją auto i osuszają.

Jak nie mam innej możliwości to biorę swój szampon i jadę na taką myjnię. Potem o ile jest sucho i mogę dojechać do garażu (mam blisko) to w środku przelatuję UQD (tylko trzeba najpierw zobaczyć czy podczas tej drogi nie ubrudził się lakier żeby czasem nie zrobić tego na brudnej powierzchni).

niestety nie mam takiej mozliwości, w garazu mam około 1 st. C :)

Trochę mało, ale warto spróbować od czasu do czasu UQD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie kto mi poleci coś z meguiarsa do usuwania rysek na lakierze no i odnowy jak to sie dokladnie nazywa

cos naprawde dobrego

i coś do skórzanej tapicerki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się. Również poszukuję czegoś do usuwania rys na lakierze. Najlepiej coś w kolorze auta.

Dodam, że niektóre rysy są do podkładu (sqrwysynki zazdrosne... :confused4:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie kto mi poleci coś z meguiarsa do usuwania rysek na lakierze no i odnowy jak to sie dokladnie nazywa

cos naprawde dobrego

i coś do skórzanej tapicerki

Adik na GG już chyba wszystko omówilismy :wink4:

Dołączę się. Również poszukuję czegoś do usuwania rys na lakierze. Najlepiej coś w kolorze auta.

Jak to w kolorze auta ?

Dodam, że niektóre rysy są do podkładu (sqrwysynki zazdrosne... :confused4:).

Z tym niestety nic nie zrobisz - możesz je lekko spolerować, a wtedy krawędzie rys zrobią się mniej ostre i zmieni się kąt padania światła przez co będą mniej widoczne. To jedyny sposób poza lakiernikiem.

Oczywiście trzeba to dobrze zabezpieczyć woskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz polecasz woskowanie NXT Generation Tech Wax 2.0 przedniej szyby? Bo tak się zastanawiam, ten wosk ma genialne właściwości hydrofobowe i może kropelki deszczu by się tak nie "czepiały" szyby? Coś w stylu niewidzialnej wycieraczki :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz polecasz woskowanie NXT Generation Tech Wax 2.0 przedniej szyby? Bo tak się zastanawiam, ten wosk ma genialne właściwości hydrofobowe i może kropelki deszczu by się tak nie "czepiały" szyby? Coś w stylu niewidzialnej wycieraczki :decayed:

Nie, wosku nie nakładaj. Lepiej kup sobie Ultimate Quik Detailer i ewentualnie Glass Cleaner. Ja używam i efekty są zwalające z nóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na pełny zestaw czynności troszkę lepiej jednak mieć jasny lakier:) Tyle,że bardziej podoba mi się czarny niż mój srebrny :> Ale do brzegu! Jaki wosk polecacie do srebrnego lakieru: Meguiar's NXT Generation Tech Wax 2.0 czy może Meguiar's Professional Paste Wax? Drugie pytanie: czy do odświeżenia lakieru wystarczy SwirlX czy przed nim użyć Compound? Lakier wydaje się być w miarę w dobrym stanie, mam tylko kilka rysek w różych miejscach, to kombinuję aby je przetrzeć jakąś g3, a później całość wyrównać Swirlem. Czy compound ma porównywalne właściwości ścierne jak G3 Farecli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na pełny zestaw czynności troszkę lepiej jednak mieć jasny lakier:) Tyle,że bardziej podoba mi się czarny niż mój srebrny :>

Eeeee tam - ciemny kolor to ciemny i na nim pięknie widać efekty dobrego przygotowania lakieru :wink4:

Jaki wosk polecacie do srebrnego lakieru: Meguiar's NXT Generation Tech Wax 2.0 czy może Meguiar's Professional Paste Wax?

Chyba wybrałbym NXT 2.0 - na ciemniejszym aucie da większą głębię koloru.

Drugie pytanie: czy do odświeżenia lakieru wystarczy SwirlX czy przed nim użyć Compound? Lakier wydaje się być w miarę w dobrym stanie, mam tylko kilka rysek w różych miejscach

Wszystko zależy od stanu lakieru. Pokusiłbym się o UC, a potem SwirlX.

to kombinuję aby je przetrzeć jakąś g3, a później całość wyrównać Swirlem. Czy compound ma porównywalne właściwości ścierne jak G3 Farecli?

Za tą G3 to powinieneś w nos dostać :naughty:

To nie ta klasa kosmetyków - G3 jest dla dziadków lakierników.

Zdecydowanie lepiej zrobić proces czyli: mycie, glinkowanie, UC, SwirlX i na to wosk NXT 2.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok, poza tym,że srebrny to tak średnio ciemny jest :wink4: Ze srebrnego to w żaden sposób głębi nie wyciągnę :(

Czy w razie czego Ultimate Quik Detailer nadaje się na wosk naturalny? Czy właśnie ze względu na UQD lepiej użyć syntetyka?

Skoro za G3 powinienem dostać w nos to całe szczęście, że nie wspomniałem o TEMPO :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok, poza tym,że srebrny to tak średnio ciemny jest :wink4: Ze srebrnego to w żaden sposób głębi nie wyciągnę :(

Ups przepraszam ... pomyliło mi się :wink4:

Czy w razie czego Ultimate Quik Detailer nadaje się na wosk naturalny? Czy właśnie ze względu na UQD lepiej użyć syntetyka?

Generalnie najlepiej pod UQD użyć NXT 2.0 - masz wtedy pewność, że nic się nie stanie.

Niedługo będę przeprowadzał testy UQD na PPW i zobaczymy jakie będą reakcje, ale nie przypuszczam żeby jego skład miał powodować popłynięcie PPW. W każdym bądź razie sprawdzę to.

Skoro za G3 powinienem dostać w nos to całe szczęście, że nie wspomniałem o TEMPO :gwizdanie:

Za Tempo to się powinno dostawać bana :naughty: :naughty: :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...