Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Wybór anteny do CB-Radia


neever

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze jedno pytanie. :gwizdanie:

Antene dostraja się do określonego miejsca na karoserii samochodu czy pod radio?

Jeśli pod radio to po wymianie bata konieczne będzie dostrajanie... :mysli:

_________________________________________________

Dowiedziałem się trochę i sprawa wygląda tak. :naughty:

Bata absolutnie nie wolno zmieniac na większy ponieważ długość bata jest dobrana co do centymetra do długości zwoju na cewce. łączna długość najczęściej wynosi około 2,75 metra (antena na 1/4 fali) także jeżeli mamy promiennik (bata) o długosci metra to w takim wypadku długość druta tworzącego cewke powinna miec 1,75 m . Nie wolno tego zmieniać ponieważ antena zacznie pracowac w innym paśmie i stanie sie praktycznie bezużyteczna, :wallbash: ba... ponoć to nawet nielegalne ale wiadomo ze to akurat mało istotne :gwizdanie:

I druga sprawa gdyby komus przyszlo do glowy to sprawdzic. Poinformowano mnie ze takie przedłużenie moze spowodowac awarie radyjka.

Także podsumowując- gra nie warta świeczki. :hi:

:good:

Bardzo dobre informacje uzyskałeś, antenkę stroi się na SWR czyli tak na szybko jeżeli całą moc wyrzucimy poza karoserię autka wtedy mamy 1, jeżeli coś wróci wtedy SWQ się zwiększa.

Od czego to zależy?? Od masy antenki z karoserią, umiejscowienia anteny, jej długości (licząc z kablem do radia, co oznacza że nie wolno przycinać czy wydłużać fabrycznie dobranych kabli, przy czym skrócenie promiennika o 1 cm odpowiada wydłużeniu kabla o ok 15 cm, czyli teoretycznie te 15 cm możemy wydłużać i skracać, bo resztę możemy poprzez wyciąganie promiennika wyregulować).

Kiedy będzie najlepszy odbiór?? Antena i radio powinny mieć wspólną masę z blachą na której antena stoi, zaś blacha powinna mieć nie mniej niż 1m kwadratowy powierzchni, a antena powinna stać na środku tej blachy. Wniosek, montować anteny na środku dachu :)

Tylko kto się na to zgodzi jeździć jednorożcem :) trzeba znaleźć kompromis.[br]Dopisany: 09 Sierpień 2010, 11:35_________________________________________________Aha co do awarii radyjka, niepoprawny montaż (brak dostrojenia antenki, SWR jak najmniejszy ma być dla poprawnego działania) faktycznie powoduje przegrzewanie się końcówek a w rezultacie ich spalenie.

Często przyjeżdżają ludzie z antenami magnesowymi umiejscowionymi na kufrze, i przedłużonym kablem, bo nie sięgał do radia. SWR na poziomie 2-3. Twierdzą że na początku było ok a teraz nikt ich nie słyszy, nie podłączając sprzętu odrazu mówię, że radyjko do serwisu i zapraszam na montaż. W większości radio ma zamiast 4W to 2W, niektórzy gadają dość długo na radyjku mimo że i tak ich już nikt nie słyszy i palą kolejne końcówki i wtedy jest 0W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Wniosek, montować anteny na środku dachu :)

mily,powiedz szczerze ile tych anten zamocowałeś na srodku dachu,na przełomie powiedzmy 2 lat?

Kiedyś,owszem mocowało się je na dachu ale ze względu na to iż nie było anten magnesowych,watpię żeby ktoś wy***rdalał sobie teraz dziurę w dachu po to żeby mieć większy zasięg o 5 czy 10 km. :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz juz kwestia wyjasniona i fakt dla potomnych czego nie należy robić. Chłopski rozum w tym wypadku podpowiadał źle. :naughty:

Także drodzy koledzy!!! Najważniejsze to używanie takiego bata jaki mamy... bez sztucznego powiększania naszej antenki :polew: bo i tak nie zwiększymy skuteczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Wniosek, montować anteny na środku dachu :)

mily,powiedz szczerze ile tych anten zamocowałeś na srodku dachu,na przełomie powiedzmy 2 lat?

Kiedyś,owszem mocowało się je na dachu ale ze względu na to iż nie było anten magnesowych,watpię żeby ktoś wy***rdalał sobie teraz dziurę w dachu po to żeby mieć większy zasięg o 5 czy 10 km. :cool1:

Raz na polonezie się chłop uparł :)

Zresztą napisałem:

"Tylko kto się na to zgodzi jeździć jednorożcem trzeba znaleźć kompromis."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam anteny sirio , jakość president cena normalna , ja pomykam z sirio już 3 rok i polecam produkty tej firmy, ( z presidentem też ma do czynienia stąd porównanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba sprawdzić swr i jazda

ogólnie przyjmuje się że im dłuższa antena tym więcej zbiera.... w tym śmieci (szumu)

Co Ty gadasz za głupoty. Złe założenie, bardzo złe.

Im dłuższa antena tym lepszy odbiór. Szumy wyciszasz SQL. Na małej antenie SQL masz prawie na maks, żeby się cokolwiek dowiedzieć, skoro tak słyszysz więcej zakłóceń (bo SQL wycisza sumy), na dłuższej antenie masz SQL prawie na maks (skoro SQL mniejszy mniej szumów), a antenka ściąga z dużo większego obszaru.

Jeszcze trochę a usłyszę że krótkie antenki są najlepsze, co jest totalną bzdurą.

Czytając te posty widzę, że zdecydowana większość poleca anteny magnetyczne i małe i chwalą się że mają dobry odbiór. Bzdura, widocznie nie mieli anteny montowanej na stałę i długiej.

Chcesz miec super odbiór to zamontuj 2 metry anteny na stałę, zobaczysz jaki odbiór się uzyskuje, a wtedy będziesz uważał że każda magnesowa to złom. Ja uważam że optymalnym rozwiązaniem jest antenka na stałę i mająca ok 1 metra długości. Czysty zasięg jest wtedy ok 10-15 km. Takie zasięgi usyzkują dwumetrowe antenki na magnes (o ile uzyskają, mówię o czytym ładnym odbiorze).

Jak ktoś zamontuje 2 metrową antenkę na stałę to zasięg zwiększa się o następne 10 km.

Antenka Sirio Turbo 5000 uzyskuje odległość ok 35 km. Na ściszonym na maksa SQL (totalnie brak szumów), uzyskuje ona ok 15-20km czystego ładnego odbioru.

jak porównujesz szumienie na różnym SQ to gratuleje, jesteś fachowcem w każdym calu :good::naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba sprawdzić swr i jazda

ogólnie przyjmuje się że im dłuższa antena tym więcej zbiera.... w tym śmieci (szumu)

jak porównujesz szumienie na różnym SQ to gratuleje, jesteś fachowcem w każdym calu :good::naughty:

Nie pisz że im mniejsza antena tym mniej śmieci zbierzesz, bo normalny człowiek (nie mający pojęcia o falach) odbierze to że krótka antena jest lepsza. Napisz odwrotnie, czyli im krótsza antena tym mniejszy zasięg. Co kogo interesują szumy, które się niweluje SQL?? Jeżeli antena jest długa to można SQL zjechać na minimum, a im SQL bliżej minimum tym lepszy odbiór.

Także to ja Tobie gratuluje wprowadzania zamieszania na forum, trzeba myśleć co się pisze, bo nie każdy jest w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe zasada jest prosta :) anteny żeby zbierać muszą się widzieć , więc jak jest wysoka to widzi więcej anten , i tyle, szumy są emitowane np. przez drganie anteny, silnik , wszech obecny zbrojony beton itp, więc ważna jest jakość wykonania (sztywność bata), warto zapłacić więcej i kupić , na zaczepie jeśli nie chce się robić dziur, jest motylek zasze można położyć przed wjazdem do garażu, wysokość 120 cm jest wystarczająca, choś powinno się brać taką odpowiadającą długości fali, ale ja mam 120 i jest super,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba sprawdzić swr i jazda

ogólnie przyjmuje się że im dłuższa antena tym więcej zbiera.... w tym śmieci (szumu)

jak porównujesz szumienie na różnym SQ to gratuleje, jesteś fachowcem w każdym calu :good::naughty:

Nie pisz że im mniejsza antena tym mniej śmieci zbierzesz, bo normalny człowiek (nie mający pojęcia o falach) odbierze to że krótka antena jest lepsza. Napisz odwrotnie, czyli im krótsza antena tym mniejszy zasięg. Co kogo interesują szumy, które się niweluje SQL?? Jeżeli antena jest długa to można SQL zjechać na minimum, a im SQL bliżej minimum tym lepszy odbiór.

Także to ja Tobie gratuluje wprowadzania zamieszania na forum, trzeba myśleć co się pisze, bo nie każdy jest w temacie.

ok, w sumie masz rację, napisałem to dla ludzi którzy siedzą w temacie

ale

mała antena = mały zasięg :thumbdown: = mały szum

długa antena = większy zasięg = czym większy zaisęg tym większe mogą być szumy, a skręcanie SQL tak czy owak zmniejszy nam zasięg (wytnie rozmowę zasumioną)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe ale są radyjka z automatycznymi filtrami :) i problem z głowy :)

nie zupełnie, póki co nie istnieje idealny automatyczny filtr :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ziomki - rozumiem, ze antene z kablem - montowaną uchwytem do klapy - ale bez wtyku zarobionego musze dostroić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, w sumie masz rację, napisałem to dla ludzi którzy siedzą w temacie

ale

mała antena = mały zasięg :thumbdown: = mały szum

długa antena = większy zasięg = czym większy zaisęg tym większe mogą być szumy, a skręcanie SQL tak czy owak zmniejszy nam zasięg (wytnie rozmowę zasumioną)

No właśnie, ale SQL zmiejszy nam zasięg na małej antenie np do 5km i będziemy mieli czysty dźwięk, a na długiej SQL zmiejszy nam zasięg do 10 km i będziemy mieli tą samą jakość. To oczywiście są przykłady bo zaraz ktoś napiszę że na małej on łapie 10km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykłady bo zaraz ktoś napiszę że na małej on łapie 10km.

to jeszcze nic, znam jednego co złapał propagacje fal z włoch i stwierdził że ma zasięg taki że prawie zemdlał, pisał później wszędzie że dla niego kilkaset km łączność cb to pikuś, zesaw typu florida + jakiś midland :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a heh odpowiedzcie mi na takie pytanie, po jaką ... wam zasięg 5 czy 10 km???? to tylko utrudnia bo nigdy nie wiesz skąd dostajesz info ?? Ja rozumiem stacjonarnie zasięg ma znaczenie , ale w małych mobilach , po co?? pomykam z cb od kilku ładnych lat (małym) max zasięgu miałem może ze 4 km i to po za miastem, i to wystarcza w 110 % , nie dajcie się zwariować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też uważam że jesli nie jezdzisz autem 4x4 po dzikim terenie - 5km w zupelnosci wytarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a heh odpowiedzcie mi na takie pytanie, po jaką ... wam zasięg 5 czy 10 km???? to tylko utrudnia bo nigdy nie wiesz skąd dostajesz info ?? Ja rozumiem stacjonarnie zasięg ma znaczenie , ale w małych mobilach , po co?? pomykam z cb od kilku ładnych lat (małym) max zasięgu miałem może ze 4 km i to po za miastem, i to wystarcza w 110 % , nie dajcie się zwariować.

Wszytko zależy jakimi trasami jeździsz.

Ok zasięg 4 km starczy ale jak jest duży ruch, ale jak jeździsz trasami mało uczęszczanymi to spotkać kogoś z CB jest ciężko, wtedy przydaje się zasięg.

Często jadę i słyszę jak gość nawołuje "Jak ta ścieżka", oczywiście odpowiedź pada a ten dalej jak papuga to samo pytanie, bo nic nie słyszy co do niego mówią.

A najważniejszą zaletą jest to że spokojnie przy zasięgu 10km można jechać tylko na nasłuchu bo w obszarze 20 km zawsze ktoś zapyta się o trasę.

No i jakość odbioru. Jest dużo lepsza przy ściszonym SQL na minimum, a taki zabieg można właśnie uzyskać jak masz długą antenę i "normalny" zasięg w granicach tych 10-15 km, wtedy na SQL minimum łapiesz czystego ładnego dźwięku na te 5 km.

To pytanie co zadałeś jest typu po co komu solidna wieża czy kino domowe, przecież zwykły jamnik o ruskich też zagra, a TV ma przecież swoje głośniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja potrzebuję czasem dużych zaisęgów bo jeżdżę na kilka aut a uwierz że na trasie rzędu 500km, 15km zasięgu to czasem mało, tak się potrafią auta pogubić, a jak jadę normalnie sam to najczęściej florida na dachu i zasięg 3-5km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...