Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Honorowe krwiodawstwo


prezesik18

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. Będąc zasłużonym, otrzmujesz odznaczenie (coś jak przypinany medal) oraz legitymację.

Zasłużony 1,2 i 3 stopnia ma tylko inny obrazek w środku.

A jak byłeś 14 razy tzn masz oddane 6300ml. Należy Ci się:

Zasłużony Dawca krwi 1 stopnia

Zasłużony Dawca Krwi 2 stopnia

Zasłużony Dawca Krwi 1 stopnia

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi 3 stopnia (te odznaczenie nadawane jest tak jakby "Państwowo"), natomiast te 3 powyżej zazwyczaj nadaje klub o ile do takowego należysz :)

Niby jest tak że będąc Zasłużonym HDK przysługuje obsluga po za kolejka np w szpitalu, w aptece u lekarza itd, ale to akurat nie jest praktykowane, tzn ja tego nie praktykuję, bo jak widzę że w kolejce przede mną stoi kobieta w ciąży, młody chłopak o kulach i jakaś kobieta w podeszłym wieku to tylko kretyna bym z siebie zrobił, a w podobnym przyadku, takie zachowanie byłoby nieludzkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam zastanawiam się nad oddawaniem krwi tylko mam takie jedno ale czy po systematycznym oddawaniu krwi później nie będzie problemów z ciśnieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam zastanawiam się nad oddawaniem krwi tylko mam takie jedno ale czy po systematycznym oddawaniu krwi później nie będzie problemów z ciśnieniem

problem z ciśnieniem po oddaniu krwi to może będzie jedynie w gaciach przez jeden dzień, w końcu pół litra krwi mniej :grin: najlepiej znajdź kogoś kto też oddaje, chodzenie we dwóch znacznie bardziej motywuje, i przynajmniej jest do kogo gębę otworzyć jak się czeka godzinę w kolejce. Ja nawet nie pamiętam ile oddałem, ważne że 0Rh-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może być z gęstością krwi. Po systematycznym oddawaniu , i po nagłym przerwaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, jedyny problem jaki mnie kiedyś spotkał to to ze przy 7 czy 8 razie proby oddania pod rząd próby o 2 miesiące co do dnia , hemoglobina wyszła coś koło 11,5 :decayed:

I d*pa nie oddałem

Wazna jest dieta bogata w magnez i takie tam , mięsa dużo czerwonego

Actiglobin dużo mi pomógł i po kolejnych 3 miesiącach juz miałem prawie 16

jeszcze jedno dla nie których problem , ja tam mam to gdzieś

To to ze jak mój przełożony słyszy hdk to jakby słyszał coś pokroju Hitlera , zło konieczne , ze mnie w robicie nie będzie

Czekam tylko jak wywodzi kartkę ze ktoś z rodziny krwii potrzebuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dzięki muszę jeszcze pomyśleć bo już się nad tym zastanawiam i ktoś mi wcisnął bajer że za kilka lad będę miał problemy z ciśnieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam zastanawiam się nad oddawaniem krwi tylko mam takie jedno ale czy po systematycznym oddawaniu krwi później nie będzie problemów z ciśnieniem

problem z ciśnieniem po oddaniu krwi to może będzie jedynie w gaciach przez jeden dzień, w końcu pół litra krwi mniej :grin: najlepiej znajdź kogoś kto też oddaje, chodzenie we dwóch znacznie bardziej motywuje, i przynajmniej jest do kogo gębę otworzyć jak się czeka godzinę w kolejce. Ja nawet nie pamiętam ile oddałem, ważne że 0Rh-

nie potwierdzam, sprzęt dziala jak należy :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie miałem na myśli sprzętu ale dobrze wiedzieć że nic się nie dzieje chodziło mi o zwykłe jakieś problemy z ciśnieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym oddaniu będziesz musiał obczaic swoje zachowanie, widziałem ludzi którzy mdleli przy samej probce krwii, bo nie chciałbyś stracić przytomności w drodze powrotnej za kierownica

Zalewy jak organizm reaguje na utratę takiej ilości krwii, bywaja leciutkie zawroty głowy jak za szybko chcesz wstać z łóżka, ale to zawsze piguly hamują Cię jak najdłużej w leżeniu a później w siedzeniu żeby szoku nie dostać , później się przyzwyczaisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to widzę że spoko jakoś kilka razy miałem krew pobieraną do jakiś tam badań nie bałem się żadnego kucia czy coś w tym stylu ale to pobierali dużo mniej niż jak się oddaje honorowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie miałem na myśli sprzętu ale dobrze wiedzieć że nic się nie dzieje chodziło mi o zwykłe jakieś problemy z ciśnieniem

oddawanie krwi , nie ma nic wspólnego z nadciśnieniem , to mit . Prawdopodobieństwo zachorowania na nadciśnienie tętnicze wzrasta wraz z wiekiem, a honorowi dawcy krwi mają częściej okazję być badani przez lekarzy niż ich rówieśnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ciśnienie oraz o stereotyp, mówiący o tym, że jak oddasz kilkanaście lub kilkadziesiąt razy, to będziesz musiał już zawsze oddawać bo ciśnienie będzie wysokie - to pic na wode, pułapka umysłu itp.

Co do ciśnienia w gaciach:grin: tez nie ma problemu. Po oddaniu 450ml, ten ubytek krwi zostaje "wyprodukowany" w ciągu kilku godzin, natomiast termin oddawania min. co 8 tygodni, to dlatego aby krew nabrała wartości odżywczych - tak mi mówiono w RCKiK.

Natomiast mówiąc o hemoglobinie (która ma wpływ na gęstość krwi), wiadomo jeżeli HGB niskie to krew rozrzedzona, jeśli HGB wysokie to krew gęsta. Ma to wpływ na czas oddania - oczywiście wartość HGB musi mieścić się w normach ustalonych odgórnie.

Swojego czasu miałem podwyższoną wartość HGB, w RCKiK dowiedziałem się, że dawca, dzień przed oddaniem krwi, powinien spożywać duże ilości wody (nie wódy:grin:), aby nawodnić organizm, co wpływa na zmniejszenie wartości hemoglobiny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dramat.... ja tylko 3x450ml :facepalm:

ale gonię was Panowie :wink:

Zymek1989, nie liczy się ilość a gest :)

A po za tym pozdrawiam rówieśnika z 89r :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z tym że "sprzęt nie działa jak należy" czy też że "armatka jest popsuta" to ja tylko żartowałem :P także bez strachu :P po prostu jest takie stare przysłowie że pan Bóg dał nam dwa mózgi ale niestety tylko tyle krwi by zasilić na raz tylko jeden z nich :wink: a co dopiero po oddaniu krwi :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...