Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom pasywny, szkieletowy...Ktoś ma? widział? opinie!!


aregus

Rekomendowane odpowiedzi

Kazik123 ma 1000000% racji

Nie ma sensu pchac sie w drewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że trochę siedzę w tej branży (charakterystyki i audyty energetyczne budynków) pozwolę sobie dodać kilka groszy. Od kilku lat Unia naciska Polskę na wprowadzenie przepisów dotyczących ograniczenia zużycia energii i całej otoczki z nią związanej, stąd poniekąd też w tej branży siedzę. Jest ogólny trend na ekologię i energooszczędność, alternatywne źródła energii i domy pasywne.

Teraz pojawiła się oferta na dofinansowanie 50 tys na budowę domów energooszczędnych. Sam w ub roku rozpocząłem budowę domu i nawet nie zastanawiałem się nad tą ofertą. Dlaczego? Z prostej przyczyny, pieniędzy. Koszt wybudowania domu spełniającego warunki pasywnego są dużo wyższe, o wiele większe niż te oferowane 50 tys zł, poza tym załatwienie formalności w uzyskaniu dofinansowania są drogą przez mękę. Polska musi w końcu pokazać Brukseli, że coś robi w tej kwestii i stąd taka "promocja", żeby kolejnych kar nie dostawać.

Żeby nie zanudzać napiszę tak: energooszczędność i ekologia nie jest równoznaczna w naszym pięknym kraju z tym, że raptem będziemy mniej płacić za energię. To niezbyt ma wiele ze sobą wspólnego, gdyż koszt kWh/m2*rok będzie inny przy ogrzewaniu i c.w.u elektrycznie, inny gazem ziemnym a jeszcze innym węglem kamiennym. Metodologia obliczania np. świadectw energetycznych budynków jest tak opracowania, że budynek ogrzewany gazem będzie oszczędniejszy od tego ogrzewanego węglem a jeszcze oszczędniejsze będzie ogrzewanie elektryczne. Mniejsza ilość energii rzeczywiście zostanie zużyta ale w wyższej cenie.

Druga sprawa to stopa zwrotu urządzeń alternatywnych źródeł energii oraz ich rzeczywistych kosztach eksploatacji, nie mówiąc już o wymaganych przeglądach.

Bardzo fajną rzeczą są pompy ciepła. Kosztują wiele, nawet 40-50 tys zł ale ciepło jest za darmo, niby za darmo. Pompa do pracy potrzebuje energii elektrycznej i to nie mało, bo rachunki za prąd mogą nam lekko podskoczyć do 1,5-2,0 tys zł za 2 miesiące. Poza tym, pompy wymagają corocznego przeglądu i serwisu, powiedzmy 1,0-1,5 tys zł co roku. I gdzie tu ciepło za free?

Solary (panele słoneczne) - ich zakup jest opłacalny jedynie w przypadku dofinansowania, u nas w mieście jest akurat realizowany taki program, wkład własny inwestora wynosi 1,0 do 1,5 tys zł i również załapałem się na to. Gdybym miał pokryć z własnej kieszeni całość inwestycji (ok 8-10 tys zł) to w życiu bym się na to nie zdecydował. Przeznaczone są jedynie do przygotowania c.w.u w okresie od wiosny do jesieni a koszt przygotowania c.w.u nawet gazem ziemnym w domku jest relatywnie niedrogi, więc nim te zainwestowane 8-10 tys by mi się zwróciło minęło by kilka lat i nie wiadomo jaki byłby już wtedy stan instalacji solarnej i jaka byłaby jej sprawność.

Co do domów szkieletowych, pracowałem kiedyś w USA przy budowaniu takich domów, tam jest to standard. Co mogę powiedzieć, szybko się je buduje (piętro postawiliśmy we trzech w 2 dni :) ), łatwo i niewielkim kosztem można zmienić ustawienie ścianek. Na ich klimat są OK, na Polski nie wiem. Dla mnie słaba akustyka takich domów, słychać jak ktoś lub nawet coś chodzi po wyższej kondygnacji, jaja i problemy zaczynają się gdy gryzonie dostaną się do wnętrza ścianek i sobie swobodnie w nich hasają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajną rzeczą są pompy ciepła. Kosztują wiele, nawet 40-50 tys zł ale ciepło jest za darmo, niby za darmo. Pompa do pracy potrzebuje energii elektrycznej i to nie mało, bo rachunki za prąd mogą nam lekko podskoczyć do 1,5-2,0 tys zł za 2 miesiące. Poza tym, pompy wymagają corocznego przeglądu i serwisu, powiedzmy 1,0-1,5 tys zł co roku. I gdzie tu ciepło za free?

Dowiedz sie wiecej na temat zanim zaczniesz pisac glupoty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie inwestycja w solary jak najbardziej zdaje egzamin.. w lecie wody jest tyle że można kranu nie zakręcać a w zimie nawet jak masz trochę słońca to piec nie musi grzać wody od 0 tylko dogrzewa.. a jak jest taka zima jak teraz to normalnie grzeją wodę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedz sie wiecej na temat zanim zaczniesz pisac glupoty....

To skoro wiesz więcej to nas oświeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar jako dodatkowe dogrzanie wody jest ok,ale to nie wszedzie sie sprawdza.

Ogolnie chyba najtanszym czystym zrodlem ciepla jest gaz ziemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest prawda najlepiej sprawdza się instalacja w kierunku południowym na górkach itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedz sie wiecej na temat zanim zaczniesz pisac glupoty....

To skoro wiesz więcej to nas oświeć.

Gdy masz poprawnie dobrana pompe ciepla i instalacje nie ma prawa zuzywac tyle pradu.

W przeciwnym wypadku bedzie dogrzewala sie grzalkami elektrycznymi i stad takie rachunki.

U rodzicow dom 400m2, pompa powietrzna Daikin.

Lato klima,zima grzanie.

Z ostatnich 10 miesiecy na ogrzewanie i przygotowanie cieplej wody i chlodzenie latem wyszlo srednio 500zl miesiecznie za prad.

CO do przegladow. Podzwon po serwisac i zapytaj ile przeglad kosztuje.

500zl to jest max co mozna zaplacic nawet w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylić domu energooszczednego z pasywnym bo to dwie rożne kategorie i inne dopłaty. Po drugie przepisy jakie maja wejść nie będą dawały swobody, dom będzie musiał być energooszczedny w jakiejś tam klasie, nie będą wydawane pozwolenia na domy nie spełniające norm oszczędności.

Wysłane z mojego Trooper_X55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedz sie wiecej na temat zanim zaczniesz pisac glupoty....

To skoro wiesz więcej to nas oświeć.

Gdy masz poprawnie dobrana pompe ciepla i instalacje nie ma prawa zuzywac tyle pradu.

W przeciwnym wypadku bedzie dogrzewala sie grzalkami elektrycznymi i stad takie rachunki.

U rodzicow dom 400m2, pompa powietrzna Daikin.

Lato klima,zima grzanie.

Z ostatnich 10 miesiecy na ogrzewanie i przygotowanie cieplej wody i chlodzenie latem wyszlo srednio 500zl miesiecznie za prad.

CO do przegladow. Podzwon po serwisac i zapytaj ile przeglad kosztuje.

500zl to jest max co mozna zaplacic nawet w Warszawie.

Swoją wypowiedź opierałem o informacje sprzed 2 lat i dotyczyło pomp ciepła z wymiennikami znajdującymi się pod ziemią lub zbiornikach wodnych, nie powietrznych, stąd mogłyby być różnice cenowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te o ktorych piszesz maja lepsze DZC,a zatem COP co prowadzi do nizszych kosztow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki bez kłótni, wystarczy że mariuszśmietana na mnie wjechał z ceną drewna ...

powiem tak i Bieniek i Tomash77 ma racje

mój klient ma pompę ciepła i rachunki za prąd w granicach 2tys. zł

podobny dom u innego klienta i rachunek za gaz również w granicach 2 tys.

ostatni przykład klientka ( mąż 14-16h w pracy) kobieta robi wszystko

dom opalany olejem opałowym i rachunek za msc. 3200zł za olej

w każdym przypadku błąd fachowca, pompa źle wyregulowana , drugi rachunek za gaz ciepła woda doprowadzona nawet do spłuczki, wszędzie straty ciepła a piec chodził na full

w Gebercie zamarzła woda bo był wkuty w ścianę zew. na 2cm a na zewnątrz miejscami 3-4 cm styropianu bo na elewacji sporo gzymsów, półek

ostatni przykład to oszustwo handlarza, naciągnął kobietę na olej

proponuje wrócić do tematu budowy, bo jeszcze fundamentów nie ma a mu już o rachunki sie kłócimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie tu wina urzadzenia,ze placi sie takie rachunki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki bez kłótni, wystarczy że mariuszśmietana na mnie wjechał z ceną drewna ...

powiem tak i Bieniek i Tomash77 ma racje

mój klient ma...

nie rób sie na takiego eksperta kolego,bo jak na razie swoją wiedzę opierasz na "u klienta","mam klienta" itd,czyli na ZASLYSZANYCH informacjach,a jak wiadomo,Polak to taki typ,ze jak wyda tysiaka,to innemu powie ze wydał trzy:decayed:

...więc wypowiadaj sie na temat desek,a nie ogrzewania,bo akurat Bieniek w tym siedzi i to grubo:whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dofinansowanie za Pasywny kusi do czasu policzenia wszystkich kosztów i sprawdzeniu ograniczeń. Nie jest to takie kolorowe jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Po pierwsze dom musi mieć bryłę pudełka, bez żadnych ładniejszych elementów co nie wszystkim musi się podobać. Drugie to odpowiednie usytuowanie na działce. Nie zawsze się da tak jak trzeba, Kolejna sprawa to brak piwnicy - jak dla mnie konieczna itd itp. Wszystkie elementy do domu muszą mieć certyfikaty i spełniać wymagania określone w ustawie, Czyli okna, drzwi itd itp. Wymagana wentylacja mechaniczna też musi być zrobiona w sposób określony w "chorych" przepisach. Pozostaje kwestia kilku trudnych elementów budowlanych jak np izolacja termiczna styku fundament - ściana - podłoga. Żeby to rozwiązać tak jak należy konieczne są specjalne rozwiązania systemowe, które tanie nie są. Podsumowując lepiej zrobić solidnie dom według tradycyjnej technologii, zwracając uwagę na szczegóły i jakość wykonania zarówno w stanie surowym jak i późniejszego ocieplenia. Na przykład dokładność przy klejeniu elewacji, układaniu styropianu pod wylewki, montaż okien, prawidłowa izolacja i wentylacja dachu...

Właśnie na tych szczegółach można najwięcej zyskać i mieć później ciepły i ładny dom.

Odnośnie solarów...jak będziemy mieć tak słoneczne zimy jak przez ostatni tydzień to biorąc pod uwagę dofinansowanie, inwestycja zwróci się szybko. Nie dogrzewałem wody piecem od kilku dni. Jeśli zimy będą takie jak rok temu to z solarów lipa. W lecie z kolei ciepłej wody jest pod dostatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki bez kłótni, wystarczy że mariuszśmietana na mnie wjechał z ceną drewna ...

powiem tak i Bieniek i Tomash77 ma racje

mój klient ma pompę ciepła i rachunki za prąd w granicach 2tys. zł

podobny dom u innego klienta i rachunek za gaz również w granicach 2 tys.

ostatni przykład klientka ( mąż 14-16h w pracy) kobieta robi wszystko

dom opalany olejem opałowym i rachunek za msc. 3200zł za olej

w każdym przypadku błąd fachowca, pompa źle wyregulowana , drugi rachunek za gaz ciepła woda doprowadzona nawet do spłuczki, wszędzie straty ciepła a piec chodził na full

w Gebercie zamarzła woda bo był wkuty w ścianę zew. na 2cm a na zewnątrz miejscami 3-4 cm styropianu bo na elewacji sporo gzymsów, półek

ostatni przykład to oszustwo handlarza, naciągnął kobietę na olej

proponuje wrócić do tematu budowy, bo jeszcze fundamentów nie ma a mu już o rachunki sie kłócimy

Na nikogo nie wjechalem. Poprostu nie potrafisz uzasadnic tego co piszesz.

Przeczytalem kilkadziesiat artykulow na temat budowy domow murowanych oraz domow szkieletowych. Obdzwonilem kilkadziesiat firm budowlanych oferujacych domy szkieletowe jak i murowane.... Roznice byly miedzy 5 a 15% na korzysc szkieletowych. I nie spieram sie ktory lepszy. Lecz ktory tanszy. I dalej upieram sie przy swoim. Ze dom szkieletowy jest tanszym rozwiazaniem.

Koszt budowy domu. Domy murowane i drewniane - Prawo - Muratordom.pl

"Jednym z tańszych i szybszych rozwiązań jest technologia szkieletowa (różnica w cenie w stosunku do murowanego wyniesie średnio 5% na korzyść szkieletowego), jednak cieszy się mniejszą popularnością, gdyż uchodzi za mniej trwałą."

Dom z bali, z drewna, czy murowany - forum.o2.pl

Koszty budowy domów w różnych technologiach - Tooba.pl

"Dla porównania kosztów budowy domów w poszczególnych technologiach przygotowaliśmy szacunkową wycenę realizacji trzech projektów o zbliżonym kształcie bryły, podobnej funkcjonalności oraz powierzchni użytkowej. Z analizy wynika, że koszt budowy domu o powierzchni użytkowej około 150 m2 wynosi:

  • w technologii murowanej: 334 tys. zł netto,
  • w technologii szkieletowej: 323 tys. zł netto,
  • w technologii z bala: 391 tys. zł netto.

Zatem budowa domu w technologii szkieletowej jest tańsza od murowanej o 3,4%, zaś za wykonanie domu z bali jest zapłacimy o 17% więcej niż domu tradycyjnego."

Z czego wybudować dom | rp.pl

"Ile kosztuje – średnio – stan surowy zamknięty przykładowego domu w szkielecie drewnianym (tzw. kanadyjczyk), a ile w technologii tradycyjnej, mającej porównywalne parametry cieplne ścian?

Ściany prefabrykowane zawierają więcej elementów niż w ogólnie przyjętym stanie surowym. Porównywanie domów szkieletowych z tradycyjnymi, murowanymi, sprawia kłopot, ponieważ mają całkiem odmienne parametry. Budynki oparte na konstrukcji drewnianej wykonane w tej samej cenie co murowane są cieplejsze, cichsze i gwarantują zdrowy mikroklimat.

Cena domu murowanego wzrasta wraz z jakością użytych materiałów. Średnia cena domu murowanego wykonanego z materiałów średniej jakości to koszt około 3 tys. zł za mkw. Cena domu szkieletowego, wykonanego z użyciem najlepszych surowców, dzięki optymalizacji procesu budowy związanego z prefabrykacją modułów wynosi około 2,3 tys. zł za mkw."

Wiec prosze nie pier....ol puki nie dasz twardych argumentow :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Cena domu murowanego wzrasta wraz z jakością użytych materiałów ''

przecierz przy budowie domu z drewna jest dokładnie tak samo?

''Cena domu szkieletowego, wykonanego z użyciem najlepszych surowców ''

o jakich surowcach mowa?moze kosstrukcja z bambusa?:grin:

''cichsze''

pod jakim wzgledem dom z drzewa jest cichszy?:grin:

w tych muratorach pisza jak jest w teorii.a niestety w praktyce bywa inaczej,:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...