Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B6 BFC] Multitronic - dlaczego szarpie ?


2008_jaca

Rekomendowane odpowiedzi

witam :hi:-panowie dlaczego szarpie przy ruszaniu potem juz idzie ładnie oczywiscie nie zawsze szarpie i jak zwalnia to słychac jakieś "chrupanie"coś takiego multitronik z 2002r skrzynia 01j mam ją od niedawna vag nie pokazuje niby zadnych błedów ma najechane 185000 olej mogł być wymieniany przy 117000 prosze o jakies porady szanownych forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem podobny problem, szarpał miedzy 20 a 30 km/h, okazało sie ze skrzynia do wymiany, koszt 6500 PLN. Nie znaczy o ze u ciebie też tak bedzie. Podjedz do jakiegoś dobrego zakładu i niech ci sprawdzą wszytko, błedy, ciśnienie w skrzyni itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno zacznij od wymiany oleju, ja miałem zasadę ze wymieniałem chociaż miałem tiptronika to co 30 tys km, a jak kupiłeś samochód i nie jesteś pewny kiedy była wymiana oleju to trzeba było od razu wymieniać, niestety w automatach trzeba pilnować oleju jak w silniku. Ale nie bój się nic, może po prostu za mały poziom oleju w skrzyni i szarpie, wymień olej (koszt około 550 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem tiptronika o koszt naprawy to mi powiedzieli od 3 tys zł do 5 moze 6 tys zł. Ale olkuszu robia automaty i to okazało sie ze koledzy wiec zrobili mi za 3 tys. Miałem do wymiany pompę oleju i sprzęgiełka w konwerterze plus jeszcze około 10 litrów oleju. Przy multitroniku zabawy jest o wiele wiecej, bo podobno tam jest jescze wiecej elektroniki i najczesceij przy ty, jeszcze siada komputer, koszt naprawa siega wtedy nawet 8-10 tys zł. Ale to juz nie weim czy tylko tak wyolbrzymiali czy to jednak prawda. Narazie mam reczna skrzynie biegów i co mysliscie ze sie zraziłem do automatów ? NIE. Tylko po prostu bede wnikliwiej ogladał taka skrzynie jak bede kupował. Marze o DSG :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zrób adaptację Multi...

"Multitronic przechodzi adaptację, czyli skrzynia musi być "nauczona" jak ma jeździć. W pewnych sytuacjach może się to zmienić, czyli komputer przekazuje niewłaściwe polecenia. Może się to wydarzyć ,np. po gwałtownym wyhamowaniu auta z dużej prędkości przed przeszkodą, np. "leżącym policjantem" i zaraz potem po raptownym wciśnięciu pedału gazu, kiedy nastąpi spore szarpnięcie, przeciążenie. Dzieje się to również po odłączeniu zasilania, czyli akumulatora. Komputer po jakimś czasie traci pamięć. Jak wygląda jazda multitronikiem z "wypadniętą" adaptacją? Po zatrzymaniu auta na wzniesieniu i po ponownym puszczeniu hamulca auto zamiast ruszyć od razu do przodu, potrafi cofnąć się do tyłu i to nawet sporo. Dopuszczalne jest przy stromym podjeździe cofniącie o kilkanaście do kikudziesięciu (20-30) cm. Przy braku adaptacji może to być nawet metr i więcej. Po za tym auto zaczyna wyraźnie szarpać przy ruszaniu.

Adaptację bez użycia VAG-a przeprowadza się w taki sposób:

- należy odłączyć minusową klemę z akumulatora na minimum 10 minut

- wcześniej zadbać o płaski odcinek drogi, gdzie będzie można spokojnie przejechać w przód i w tył

- po podłączeniu akumulatora ustawić auto na płaskim (koniecznie) odcinku drogi, załączyć N, odczekać chwilę i załączyć D, przytrzymać hamulec jakieś 20 sekund i wcisnąć gaz do około 50 % mocy. Przejechać odcinek około 50-100 metrów (wystarczy w zupełności). Zatrzymać auto, przełączyć na N, a następnie na R, przytrzymać hamulec około 20 s i przejechać do tyłu podobnie jak do przodu. Adaptacja zakończona. Aby być pewnym w 100% najlepiej podjechać pod spore wzniesienie i ruszyć. Auto startuje od razu do przodu. Podobnie podczas ruszania nie występuje efekt szarpnięcia.

Zalecane jest profilaktyczne przeprowadzanie adaptacji co około 15 tys. km oraz wtedy, kiedy skrzynka zaczyna zachowywać się inaczej."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazwyczaj daja gwarancje na wykonanie naprawy. A z ta adaptacja to nie wiedziałem ze cos takiego istnieje, a do tiprtonika tez mozna stosowac taka adaptacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego potrzebna taka adaptacja w tipie Kolego? To jest skrzynia o zupełnie innej zasadzie działania, więc taka procedura mija sie z celem, strata Twojego czasu :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem tylko z ciekawości, bo nie znam się na budowie obydwu skrzyń, myślałem po prostu ze taką adaptacje można tez zastosować przy tipie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli szarpie tylko przy ruszaniu to rzeczywiście wygląda to na "wypadnięcie" skrzyni z ustawień. Powyżej opis adaptacji z AKP powinien pomóc. Napisz jakie rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to będzie "skromny" wydatek... a przynajmniej zajrzeć trzeba...

jeśli jest trrrrrrr to stawiałbym raczej na te "taniutkie" kółka zębate... no ale ekspertem nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim kupiłem autko zadzwoniłem do jakiegoś warsztatu na południu i zacząłem rozmowę o skrzyni bo koniecznie chciałem Multitronic... ale jak Pan mi powiedział że wymieniają jakieś prowadnice, łańcuch i 2 koła zębate i za to biorą ok. 7.000zł to dałem sobie spokój... na koniec mnie rozbawił tekstem że na jedno z tych kółek trzeba aktualnie (maj 08) czekać aż sprowadzą bo nie można ich w Polsce znaleźć...

Multitronic bajka... jak się dba (a Niemcy nawet w serwisach nie wymieniają w nich oleju)... mnie jednak nie stać na takie prezenty. Sami nawet wiedzą o wadach skoro Multi w niezłym wypasie są tańsze od ręcznych golasów...

jak będziesz miał szczęście to zapłacisz parę złotych za regulację i wgranie najnowszego softu (a to drugie jest bardzo ważne wbrew pozorom) - użyj wyszukiwarki na AKP - znajdziesz rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:thumbdown:po wymianie oleju jest gorzej do 70 km/godz skrzynia chrupie,drży i słabo zbiera sie do jazdy po70 idzie jak pocisk co trzeba zrobic moze ktos jest mistrzem i wie jak to usunac

jezeli wymiana oleju zostala przeprowadzona prawidlowo. zostal wlana odpowiednia jego ilosc oraz rodzaj.

niestety czeka wizyta w dorbym sprawdzonym warsztacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...