Skocz do zawartości
Wyświetl w aplikacji

Lepszy sposób przeglądania. Dowiedz się więcej.

Forum Audi A4 Klub Polska

Aplikacja działająca w trybie pełnoekranowym na ekranie głównym, z powiadomieniami push, odznakami i wieloma innymi funkcjami.

Aby zainstalować tę aplikację na iOS i iPadOS
  1. Stuknij ikonę Udostępnij w Safari
  2. Przewiń menu i stuknij Dodaj do ekranu głównego.
  3. Stuknij Dodaj w prawym górnym rogu.
Aby zainstalować tę aplikację na urządzeniu z systemem Android
  1. Kliknij menu z trzema kropkami (⋮) w prawym górnym rogu przeglądarki.
  2. Kliknij Dodaj do ekranu głównego lub Zainstaluj aplikację.
  3. Potwierdź, klikając Zainstaluj.

[B6 AVF] GJA multitronik naprawa sterownika - VAG błąd 17090

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

w poście tym opiszę naprawę sterownika skrzyni multironik GJA

Wszystko zaczeło się od wejścia skrzyni w tryb awaryjny. objawia się to miganiem linijki wyświetlacza biegów: PRNDS

po podłączeniu do VAGA wyskakuje błąd:

Control Module Part Number: 8E0 910 155 C

Component and/or Version: V30 01J 1.9l PD RdW 3120

Software Coding: 0000001

Work Shop Code: WSC 63351

1 Fault Found:

17090 - Transmission Range Sensor (F125): Implausible Signal

P0706 - 000 -

Readiness: N/A

Po dłuższej analizie forum oraz przedewszystkim po konsultacji z "wojtek11066" uznałem że awarie mogę usunąć samemu.

Przyczyną awarii są pęknięte połączenia wewnątrz sterownika skrzyni.

Niestety producent sterownika nie popisał się tu i sterowniki te posiadają wady technologiczne.

Połączenie pomiędzy płytką drukowaną a wyjściami czujników wykonane jest za pomocą cienkich drucików. Połączenia wykonane są metodą zgrzewu co samo w sobie jest pozbawione wad jednak w miejscu gdzie kończy się zgrzew sam drucik pod wpływem zmiażdżenia jest osłabiony, w dalszej kolejności pod wpływem drgań drucik w tym miejscu pęka.

fa3cc185ab0a1346m.jpg

OPIS NAPRAWY

Należy ustawić auto nad kanałem lub na podnośniku

Należy się wyposarzyć w:

Dobre światło

klucz do korka oleju SPLINE M16 z otworem

kompletkluczy Ampolowych oraz gwiazdek (torksów) 6 kontnych

klucz nasadowy 18 mm - pożądny

klucz nasadowy 13 mm, 17mm

klej STEEL WELD

7c67997560c8f6c6m.jpg

Uszczelki (aluminiowa do obudowy skrzyni i gumowa - zakładana na wtyczkę sterownika)

sprzęt do nalewania oleju. Ja użyłem strzykawkę 0,5L z wklejoną zakrzywioną rurką stalową 6mm

min 1l oleju (ale zalecamprzy okazji pełną wymianę oleju)

naczynie na zlanie ok 5L oleju

podnośnik

kawałki np deseczek - do podparcia skrzyni

benzyna ekstrakcyjna

lutownica cyna kalafonia (w kwas )

1. należy zdemontować osłonę skrzyni

2. zlać olej

3. podeprzeć skrzynie

4. zdemontować belkę podpierającą skrzynię (po odkręceniu śrub należy przesunąć ją ok 50cm do tyłu auta, trzeba pamiętać o podparciu podpory silnika.

5. odkręcić wtyczkę sterownika

6. odkręcić element mocujący linkę zmiany biegu

7.odkręcić obudowę skrzyni ( UWAGA nie wykręcać śrub od razu - najpierw poluzować stopniowo każdą ze śrub)

4601d5a44a1abaa2m.jpg

8. odkręcić 3 śruby mocujące sterownik i go wyjąć

9. dokładnie umyć - odtłuścić sterownik za pomocą benzyny ekstrakcyjnej

10. wyciąć okienko w sterowniku (można śmiało użyć szlifierkę kontową z cienką tarczą - od ciętej obudowy do płytki drukowanej jest ok 10mm)

a79dc869dfae4b58m.jpg

11. sprawdzić które z drucików są pęknięte

12. dokładnie oskrobać miejsca zgrzewu - należy zeskrobać srebrną warstewkę aż do odkrycia warstwy o kolorze miedzianym

13. delikatnie oskrobać końcówkę drucika

14. polutować urwane połączenia

15. za pomocą kleju skleić obudowę ( klej każdorazowo schnie ok 4 godzin ) ja położyłem 2 warstwy kleju. klej w pełni się utwardza po min 6-8 godzinach, przed położeniem kleju należy ponownie odtłuścić powierzchnię klejoną.

34c57bcd763fb2b0m.jpg

16. zamontować sterownik

zamontować osłonę (oczywiście z nowymi uszczelkami.) podłączyś sterownik i zamocować wspornik linki

17. założyć belkę (UWAGA nie odkręcać środkowej śruby poduszki)

18.zalać skrzynie olejem - wg procedury: http://www.a4-klub.pl/smf/empty-t25514.0.html;highlight=multitronic

19. jeśli to jest potrzebne doknać adaptacji sterownika.

Zdjęcia które pomogą wam zrozumieć opis znajdziecie pod adresem

http://lechwik.fotosik.pl/albumy/541027.html

jeśli wszystko zostało wykonane precyzyjnie całość powinna działać prawidłowo.

Uwaga:

opisana przez zemnie naprawa jest czynnością niezwykle precyzyjną i może być wykonana tylko przez osobę mającą doświadczenie i wysoką kulturę techniczną.

Wykonując ją nie należy się spieszyć-wszystko co się wykonuje należy wcześniej przemyśleć.

Wszystkim przeprowadzającym tę naprawę życzę powodzenia

Pragnę nadmienić iż nie wykonał bym jej u siebie gdyby nie informacje zebrane na tym form i wsparcie ze strony Wojtka z 3miasta "wojtek11066"

:thumbdown:

Po 2 miesiącach od naprawy sterownik ponownie zaczoł pracować nie prawidłowo !!!

Uwaga !!! teraz wiem to napewno Druciki nie daje się dobrze polutować i trzeba je wymienić (druciki są aluminiowe a AL się nie daje lutować )

Własnie odebrałem sterownik z naprawy - gość wymienił wszystkie połączenia i jeśli tym razem wszystko bedzie OK opiszę to w tym wątku

Po założeniu sterownika i przejejechaniu 150km skrzynia pracuje prawidłowo.

Poniżej namiary do gościa który mi to naprawiał

Zbigniew Mikołajczyk

ul. Zachodnia 5/19

95-035 Ozorków

TEL 608 837 602

Cena za usługę (naprawe wymontowanego sterownika ) to 500PLN

jeśli bedziecie mu to zlecać to powołajcie się na mnie albo na forum bo normalnie bierze 600PLN

Na naprawe udziela gwarancję 1 Rok

po przejechaniu kolejnych 4 tys km nadal wszystko CACY

Opublikowano

no Panie inżynierze... piękna robota...

Opublikowano

Witam

w poście tym opiszę naprawę sterownika skrzyni multironik GJA

Wszystko zaczeło się od wejścia skrzyni w tryb awaryjny. objawia się to miganiem linijki wyświetlacza biegów: PRNDS

po podłączeniu do VAGA wyskakuje błąd:

Control Module Part Number: 8E0 910 155 C

Component and/or Version: V30 01J 1.9l PD RdW 3120

Software Coding: 0000001

Work Shop Code: WSC 63351

1 Fault Found:

17090 - Transmission Range Sensor (F125): Implausible Signal

P0706 - 000 -

Readiness: N/A

Po dłuższej analizie forum oraz przedewszystkim po konsultacji z "wojtek11066" uznałem że awarie mogę usunąć samemu.

Przyczyną awarii są pęknięte połączenia wewnątrz sterownika skrzyni.

Niestety producent sterownika nie popisał się tu i sterowniki te posiadają wady technologiczne.

Połączenie pomiędzy płytką drukowaną a wyjściami czujników wykonane jest za pomocą cienkich drucików. Połączenia wykonane są metodą zgrzewu co samo w sobie jest pozbawione wad jednak w miejscu gdzie kończy się zgrzew sam drucik pod wpływem zmiażdżenia jest osłabiony, w dalszej kolejności pod wpływem drgań drucik w tym miejscu pęka.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fa3cc185ab0a1346.html

OPIS NAPRAWY

Należy ustawić auto nad kanałem lub na podnośniku

Należy się wyposarzyć w:

Dobre światło

klucz do korka oleju SPLINE M16 z otworem

kompletkluczy Ampolowych oraz gwiazdek (torksów) 6 kontnych

klucz nasadowy 18 mm - pożądny

klucz nasadowy 13 mm, 17mm

klej STEEL WELD http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7c67997560c8f6c6.html

Uszczelki (aluminiowa do obudowy skrzyni i gumowa - zakładana na wtyczkę sterownika)

sprzęt do nalewania oleju. Ja użyłem strzykawkę 0,5L z wklejoną zakrzywioną rurką stalową 6mm

min 1l oleju (ale zalecamprzy okazji pełną wymianę oleju)

naczynie na zlanie ok 5L oleju

podnośnik

kawałki np deseczek - do podparcia skrzyni

benzyna ekstrakcyjna

lutownica cyna kalafonia (w kwas )

1. należy zdemontować osłonę skrzyni

2. zlać olej

3. podeprzeć skrzynie

4. zdemontować belkę podpierającą skrzynię (po odkręceniu śrub należy przesunąć ją ok 50cm do tyłu auta, trzeba pamiętać o podparciu podpory silnika.

5. odkręcić wtyczkę sterownika

6. odkręcić element mocujący linkę zmiany biegu

7.odkręcić obudowę skrzyni ( UWAGA nie wykręcać śrub od razu - najpierw poluzować stopniowo każdą ze śrub)

8. odkręcić 3 śruby mocujące sterownik i go wyjąć

9. dokładnie umyć - odtłuścić sterownik za pomocą benzyny ekstrakcyjnej

10. wyciąć okienko w sterowniku (można śmiało użyć szlifierkę kontową z cienką tarczą - od ciętej obudowy do płytki drukowanej jest ok 10mm)

11. sprawdzić które z drucików są pęknięte

12. dokładnie oskrobać miejsca zgrzewu - należy zeskrobać srebrną warstewkę aż do odkrycia warstwy o kolorze miedzianym

13. delikatnie oskrobać końcówkę drucika

14. polutować urwane połączenia

15. za pomocą kleju skleić obudowę ( klej każdorazowo schnie ok 4 godzin ) ja położyłem 2 warstwy kleju. klej w pełni się utwardza po min 6-8 godzinach, przed położeniem kleju należy ponownie odtłuścić powierzchnię klejoną.

16. zamontować sterownik

zamontować osłonę (oczywiście z nowymi uszczelkami.) podłączyś sterownik i zamocować wspornik linki

17. założyć belkę (UWAGA nie odkręcać środkowej śruby poduszki)

18.zalać skrzynie olejem - wg procedury: http://www.a4-klub.pl/smf/empty-t25514.0.html;highlight=multitronic

19. jeśli to jest potrzebne doknać adaptacji sterownika.

Zdjęcia które pomogą wam zrozumieć opis znajdziecie pod adresem

http://lechwik.fotosik.pl/albumy/541027.html

jeśli wszystko zostało wykonane precyzyjnie całość powinna działać prawidłowo.

Uwaga:

opisana przez zemnie naprawa jest czynnością niezwykle precyzyjną i może być wykonana tylko przez osobę mającą doświadczenie i wysoką kulturę techniczną.

Wykonując ją nie należy się spieszyć-wszystko co się wykonuje należy wcześniej przemyśleć.

Wszystkim przeprowadzającym tę naprawę życzę powodzenia

Pragnę nadmienić iż nie wykonał bym jej u siebie gdyby nie informacje zebrane na tym form i wsparcie ze strony Wojtka z 3miasta "wojtek11066"

inż Wiktor Biernacki

gratuluje naprawy ale dziwne ze Pan inżynier nie potrafi wkleic fotek na forum.Po to pisalem do ciebie na pv zeby pomoc ci z tymi fotkami ale widze ze to byl moj blad.

Opublikowano
  • Autor

do fotek masz przygotowane linki - jeśli chcesz je wkleić do postu ściągnij je sobie i wklej.

nie jestem informatykiem - dużo lepiej sobie radzę w warszatacie niż przed komputerem.

Więc sory za forme tego postu.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano
  • Autor

Wojtku bez Twojego wsparcia nie dał bym rady !!!!! :hi:

jedna uwaga co do opisu - aby dobrze polutować połączenia trzeba zeszlifować wierzchnią warstwe powierzchni na której wykonane są zgrzewy. do tego celu dobrze jest się wyposażyć w miniaturową szlifiereczkę - z takim narzędziem całość pójdzie dużo łatwiej.

Powodzenia

zachęcam wszystkich którym uda się naprawić swój sterownik aby wpisali się w tym wątku i podzielili się uwagami.

Wiktor

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Super opisana naprawa. Gratuluję dobrej roboty

Opublikowano

Napewno wielu osobom się przyda, niezła robota. A tak na marginesie to zastanawiam się jakie są różnice między multitronikami o różnych kodach a np. z tych samych okresów produkcji. Mój w benzynie ma np. kod: FSF. W 2,5 TDI jest jeszcze inny kod.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano
  • Autor

Witam

Mam pytanie do osób które to naprawaiły.

Jaki macie sposób na lutowanie tych połączeń bo generalnie ani druciki ani powierzchnie nie chcą przyjmować cyny - samo zeskrobanie tych powierzchni pomaga ale połączenia nie są na 100% pewne.

Może ktoś z was znalazła jakiś 100 % sposób na te luty.

Pozdrawiam

Wiktor

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

czy ta usterka jest jedyna przyczyną bładu 17090???? czy może byc cos jeszcze bo mój kolega ma taki błąd i zastanawiam sie od czego zacząć?

Opublikowano
  • Autor

Z mojego doswiadczenia wynika że opisane przez zemnie błędy najczęściej wyskakują przy tej awarii

oczywiście "teoretycznie" mogą wynikać z innej przyczyny.

Ale generalnie sensor (F125) znajduje się w sterowniku i nie jesteś w stanie wymienic go odzielnie.

Opublikowano

Koledzy.Też miałem kontakt z kolega z Ozorkowa .Po naprawie sterownika przejechałem 3000 km.i wszystko działa ok.Większość przypadków trybu awaryjnego to wina sterownika.który ma wadę konstrukcyjna.Dodam.ze kilka firm,które naprawiają mulit....proponowało remont skrzyni .

Opublikowano

Miałem to też z moim sterownikiem. Straszny bubel, ale generalnie często naprawialny. Mój naprawiał w podobny sposób p. Soba z Sserwis - trochę inna metoda, ale i też polegająca na poprawieniu fabryki oraz uszczelnieniu. Koszt nieporównywalnie niski przy cenie nowego.

pozdr.

Opublikowano
  • Autor

Witam

"paw1972"

Mój naprawiał w podobny sposób p. Soba z Sserwis - trochę inna metoda,

A zdradź jak dokładnie naprawia to Sopa?

Ostatnio kolega się pytał u sopy - bierze teraz za naprawdę 800PLN ale nie wiem czy to cena samej naprawy czy kompletnej usługi - naprawa + demontaż sterownika.

Pozdrawiam

Opublikowano

Witam

"paw1972"

Mój naprawiał w podobny sposób p. Soba z Sserwis - trochę inna metoda,

A zdradź jak dokładnie naprawia to Sopa?

Ostatnio kolega się pytał u sopy - bierze teraz za naprawdę 800PLN ale nie wiem czy to cena samej naprawy czy kompletnej usługi - naprawa + demontaż sterownika.

Pozdrawiam

Witam.

Płaciłem 600 zł - cena za całą usługę - uważam, że to koszt niewspółmiernie niski do usługi - bardzo uczciwe podejście do tematu - przecież można postawić użytkownika przed faktem: " ma pan zepsuty sterownik (elektryczny). Koszt nowego 3500-4700 PLN". A wystarczy "tylko" otworzyć własny sterownik, poprawić fabrykę (połączenia elektryczne) i co bardzo ważne - zamknąć używając odpowieniej metody, aby był szczelny (wodoszczelny - bardzo często po prostu zamakają). Będzie działac jak ten nowy. Nie widziałem jak robi to P. Sopa, ale to z mojej winy (strasznie mało czasu na wszystko w tym życiu :wink4:), ale za kilka dni będę miał kolejną okazję zobaczyć się z nim i pozrozmawiam. Sterowniki przygotowuje osobiście.

pozdr. :)

Opublikowano
  • Autor

600 A kiedy to było ???

Ja jak byłem u niego w październiku 2008 to zaśpiewał 1200 zł

Dlatego robiłem to w ozorkowie

Opublikowano

600 A kiedy to było ???

Ja jak byłem u niego w październiku 2008 to zaśpiewał 1200 zł

Dlatego robiłem to w ozorkowie

W 2008 r. w kwietniu, ale jestem stałym klientem i mam niemałe upusty :wink4: Już zostawiłem tam sporo kasy :wink4:

pozdr.

Opublikowano

Witam.Tez mam ten problem,chcialbym to sam naprawic,bo nie ufam tutejszym "mechanikom".Chcialbym ponowic pytanie:

Jaki macie sposób na lutowanie tych połączeń bo generalnie ani druciki ani powierzchnie nie chcą przyjmować cyny - samo zeskrobanie tych powierzchni pomaga ale połączenia nie są na 100% pewne.

Może ktoś z was znalazła jakiś 100 % sposób na te luty.

Pozdrawiam

Wiktor

Troche sie cykam,chociaz opis wyglada calkiem obiecujaco.I chcialbym jeszcze sie dowiedziec czym zastapic te aluminiowe preciki.Z gory dzieki.

Opublikowano

Wszystko fajnie koledzy - dawajcie robić takie rzeczy jakimś nie znającym sie na skrzyniach elektryka to zobaczycie jakie to koszty za snoba pociągnie :4:

Szczególnie jeśli chodzi o który jest najgorszym wynalazkiem ze strony audi.

Polecam zlecać takie rzeczy specjalistycznym warsztatom. Jak kots chce to podesle na priva kontakt do sprawdzonego serwisu w nadarzynie. Jedyny ktory bym polecil.

  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

a ma ktos moze schemat tego sterownika tak przypadkiem??

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.