Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem ze świecą.


tkamicki5

Rekomendowane odpowiedzi

przy jakim momencie sie urwie to zalezy od swiecy.

miałem kiedys przypadek z jedna swieca w swoim a4 ze dynamometrem ustawionym na 40 Nm nie chciała isc

ustawiłem na 45 i krece najwyzej sie urwie no i sie odkreciła momentem 45

nie pamietam jakiej firmy swieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się właśnie zastanawiam czy zaopatrzyć się w klucz dynamometryczny. W sumie 15Nm to około 7-8 kg na kluczu 20 cm, nie tak trudno ręcznie określić taki nacisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniałem świece wczoraj, w sumie aż się bałem podchodzić do tego po przeczytaniu waszych postów ale na szczęście poszło bez problemu, jedna to praktycznie nie była dokręcona nawet. Na rozgrzanym wykręcałem na zimnym wkręcałem:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super :) Mam nadzieję, że przed montażem świec nasmarowałeś je smarem, bo przy następnej wymianie będzie zonk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki smar stosuje sie na świece?bo ja nie smarowałem niczym kurde.

I wytłumaczy mi któryś z kolegów dlaczego jak kontrolka od grzania świec zgasnie to świece i tak dalej sobie grzeją? Ostatnio zrobilem test.mialem na wierzchu jedną swiece działającą i podłączylem ją po czym włączyłem zapłon i kontrolka grzania swiec palila sie z 3 sekundy po czym zgasla a swieca nawet czerwona sie nie zrobila tylko ciepła bo lekki dymek moze z niej poleciał ale grzala dalej i po chwili juz było widac ze czerwona sie robi ale kontrolka dawno zgasła...hmmm ciekawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nasmarowałem delikanie smarem Beru GKF, ale z tego co mi wiadomo dużo poducentów samochodów zabrania stosowania jakiegokolwiek smaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego typu celow stosuje sie smar ceramiczny. To ze kontrolka od swiec gasnie nie oznacza ze swiece przestaja grzac. Wszystko jest w jak najwiekszym porzadku. Strategia uruchamiania swiec i ich pracy jest nieco inna jak sie powszechnie ludziom wydaje. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zgasnie kontrolka to mozna chwilke poczekac jeszcze czy odrazu odpalac?

A odnosnie tego smaru to lepiej odkrecic je i dac go czy zostawic jak przykrecone odpowiednim momemtem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zgasnieciu kontrolki mozesz uruchomic silnik. Ta kontrolka to infoamcja dla kierowcy, ktory nie musi znac dokladnie wszystkich procesow jakie zawchodza w silniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zwracam uwagi na kontrolkę świec żarowych, tylko patrzę na wskazania woltomierza i dodatkowo słucham odgłosu przekaźnika, który wyłącza świece żarowe. Jak usłyszę cyknięcie to widzę, że napięcie od razu wzrasta - czyli świece przestały grzać i wówczas odpalam auto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra opcja widze, moze tez tak zaczne robic :-)

Zawsze lepszy start będzie jak swiece lepiej nagrzeją komore spalania :-) bynajmiej tak mysle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zwracam uwagi na kontrolkę świec żarowych, tylko patrzę na wskazania woltomierza i dodatkowo słucham odgłosu przekaźnika, który wyłącza świece żarowe. Jak usłyszę cyknięcie to widzę, że napięcie od razu wzrasta - czyli świece przestały grzać i wówczas odpalam auto :)

Potwierdzam.

Ja zawsze tak robie, silnik ma dużo łatwiej odpalić.

Edytowane przez Hezen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale z tego co mi wiadomo dużo poducentów samochodów zabrania stosowania jakiegokolwiek smaru.

zabraniają stosowania smarów bo bez smaru łatwiej urwać swiece i zawsze ktos potem przyjedzie do serwisu i zostawi kilka tysiecy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świece należy wykręcać nie na zimnym silniku lecz na ciepłym nie mylić z rozgrzanym do temp. pracy, gdyż wówczas można uszkodzić gwint. Jak świeca ciężko się odkręca to należy ją rozruszać i można zapuścić jakimś środkiem. Materiał świecy i głowica maja różną rozszerzalność więc to wykorzystujemy podczas ich odkręcania. Przy ciepłym silniku natomiast jak motorownia jest zimna to elementy te są ściśnięte i dlatego pojawiają się problemy i urwane świece. Silnik odpalamy po zgaśnięciu kontrolki, gdyż świece nadal grzeją a dodatkowo komora spalania dogrzeje się podczas pracy silnika. Czekanie na to aż cyknie przekaźnik tak jak dwukrotne grzanie świec mija się z celem ale jak ktoś chce tak robić to jego wola z tym, że przyspiesza zużycie świec żarowych. Silniki AFN oraz AVG im niższa temperatura tym lepiej palą oczywiście jak są sprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój AFN pali lepiej na zimnym, to prawda. W moim przypadku próba wykręcania świecy zakończyła się niepowodzeniem, mimo długotrwałego podlewania jej naftą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...