Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyszczenie układu klimatyzacji


Deamian

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Czy czyścił ktoś z was samodzielnie układ klimatyzacji? Niestety u mnie przy wyłączeniu klimatyzacji chwilowo zaczyna być czuć delikatnie jakiś nieprzyjemny zapach. Są jakieś sposoby na czyszczenie? Boje się używać jakiś głupich pianek. A może ozonowanie pomoże? 

Tutaj gość pokazuje jakiś otwór do czyszczenia. No ale z taką pianka nie chciał bym tego robić. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pianki potrafią zasyfić parownik, pojedź do kogoś na ozonowanie z kup filtr kabinowy z aktywnym węglem i powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pianka odpada. Czytałem że skuteczna jest jeszcze IPA. Tylko jaka jest możliwość użycia jej w B9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny skuteczny sposób, to czyszczenie parownika za pomocą lancy, którą pod ciśnieniem pryskasz alkoholem lub płynem do czyszczenia i dezynfekcjji klimatyzacji na parownik. 

https://mcpolska.pl/sektor-klimatyzacja/192-lanca-ac45-inox-6-dysz-mgla-cisnieniowa

Edytowane przez Muskel1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Muskel1 napisał(a):

Jedyny skuteczny sposób, to czyszczenie parownika za pomocą lancy, którą pod ciśnieniem pryskasz alkoholem lub płynem do czyszczenia i dezynfekcjji klimatyzacji na parownik. 

https://mcpolska.pl/sektor-klimatyzacja/192-lanca-ac45-inox-6-dysz-mgla-cisnieniowa

Dokładnie tak jak kolega wspomina, z tym że nie koniecznie potrzebna jest aż taka lanca, po prostu dobry środek oczywiście który w zestawie zawiera taką sondę... Nie chciałem się tu wtrącać bo po mimo że pracowałem, i wykształcenie techniczne o profilu chłodnictwo klimatyzacja to są mądrzejsi... Odpowiedni dobry środek, nie pierwszy lepszy z biedry i oprócz dawki w kratki to i na parownik bezpośrednio i też da radę... Ważny też jest sposób samej procedury aplikowania, po nałożeniu środka bo odczekaniu jakiegoś czasu (czytać instrukcję zastosowanego przez nas środka) włączyć wentylatory na średni zakres aby to się przewietrzyło... Jeżeli jednak ktoś w ogóle o to nie dbał i klima zawalona że hej to zabieg powtórzyć.. Tak robi się w firmach klimatyzacyjnych, ewentualnie nie mówię że nie można również ozonować jak komu wygodnie... ale uważam że odgrzybianie nie jest skomplikowanym procesem i wiadomo samemu zrobi się najlepiej... odrobina czasu i chęci...

Edytowane przez sahipp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o takim czymś myślałem bo myślę że w ten sposób zrobione to będzie najlepiej. Tylko którędy najlepiej będzie się dostać do parownika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Deamian napisał(a):

No właśnie o takim czymś myślałem bo myślę że w ten sposób zrobione to będzie najlepiej. Tylko którędy najlepiej będzie się dostać do parownika? 

Demontujesz filtr przeciwpyłkowy i wprowadzasz lancę w ten kanał. Dlatego musisz mieć lancę aby się tam dostać i zaaplikować środek czyszczący na parownik a nie obok czy pod nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Deamian napisał(a):

No właśnie o takim czymś myślałem bo myślę że w ten sposób zrobione to będzie najlepiej. Tylko którędy najlepiej będzie się dostać do parownika? 

akurat nie znam anatomii b9... w poprzednich modelach był elegancki dostęp do parownika poprzez zdjęcie schowka pasażera i zdjęcie wentylatora... elegancko wszystko na wierzchu co powinno być... tylko nie jestem pewny jak to w b9 wygląda... musisz poczytać

Edytowane przez sahipp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2023 o 18:27, Muskel1 napisał(a):

Demontujesz filtr przeciwpyłkowy i wprowadzasz lancę w ten kanał. Dlatego musisz mieć lancę aby się tam dostać i zaaplikować środek czyszczący na parownik a nie obok czy pod nim.

rozumiem po demontażu filtra przeciwpyłkowego lanca w lewo w stronę środkowego tunelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pryskasz w tył. 

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...