Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] CB - przedłużenie przewodu antenowego


Ja4rek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy przedłużając przewód antenowy poprzez dołożenie przedłużacza, np. 2 metrowego + beczka, wymaga ponownego zestrojenia anteny (pomiaru SWR)?

Mam antenę magnesówkę z 3m przewodem i stawiam ją na środek dachu, a kabel puszczam przez lewe tylne drzwi. Teraz chcę wrzucić bacik na klapę sedana. Radio mam umieszczone w półce pod kierownicą po lewej stronie i przewód już ciut za krótki, żeby spokojnie sięgnąć klapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zestroił jeszcze raz, szczególnie że drogie to nie jest, są dwie szkoły jedni mówią że się stroi inni że nie. Poza tym jeśli zmieniasz na klapę to i tak musisz ją stroić bo będzie to inna powierzchnia niż dach... :> to tak profesjonalnie podchodząć do tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wszystko rozbija się o te dwie szkoły.

Kupując antenę, człowiek w serwisie powiedział mi, że nie muszę konkretnie tej anteny stroić do mojego auta, jednak poprosiłem o pomiar i wskazania wyszły tak jak być powinno. Facet z dużym doświadczeniem, dla rozwiania moich wątpliwości pokazał kilka modeli anten, które należy zestroić i kilka, których nie trzeba.

Kupuję przedłużkę, przeciągnę przewód do bagażnika i dla pewności zrobię pomiar, chociażby dla własnego dobrego samopoczucia :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdą antenkę się stroi. Ta druga szoła to chyba po zaocznych, co nie chodzili na zajęcia.

Jeżeli się kupuje nową antenke to producent robi testy na powierzchni 1m x 1m i sprawdza SWR, dobierając w ten sposób długość promiennika i długość kabla (kiedyś tego nie było i trzeba było samemu się męczyć i docinać). Reszta anten idzie taśmowo. W większości przypadków nowych anten jest tak że SWR jest prawie idealny i można tak zostawić,ale po co jak można dostroić tak jak być powinno (nie zestrojenie nie spowoduje uszkodzenie radia).

W Twoim przypadku zmieniasz całkowicie mocowanie (bo rozumiem, że będzie ta antenka teraz przez uchwyt), zmieniasz też i miejsce montażu. W takim przypadku powinieneś zestroić i to najlepiej podjechać już do człowieka który się na tym zna, bo możliwe że będą problemy i trzeba będzie ją ciut przyciąć.

Ale zanim tam podjedziesz to zrób masę na beczce (wg zasady przezorny zawsze ubezpieczony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku zmieniasz całkowicie mocowanie (bo rozumiem, że będzie ta antenka teraz przez uchwyt), zmieniasz też i miejsce montażu.

Witam ponownie

zmieniam miejsce, w którym będzie stała antena, natomiast sama antena nadal pozostanie na podstawie magnesowej - myślałem o uchwycie stałym, jednak na obecną chwilę zostaje mages.

Wertuję forum elektroda.pl i dochodzę do wniosku, że czas kupić reflektometr i samemu dokonać pomiarów i założyć nowy długi przewód, wyliczyć długość a potem trochę pociąć w dążeniu do ideału - wszak człowiek z wykształcenia elektronik (technikum) i elektryk (studia) więc damy radę :>

gdyby ktoś szukał:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=554488&highlight=

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic820008-0.html - ciut o antenach

i jeszcze pewnie milion innych znajdziemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie przedłużał kabla w ten sposób. Tracisz dużo na jakości sygnału. Polecam Ci zamontować do podstawy magnesowej nowy, wystarczająco długi kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na antenie magnesowej i długim kablu stracisz jakość, bo podstawa magnetyczna nie ma masy, ale jak chcesz tak rób.[br]Dopisany: 05 Sierpień 2009, 15:52_________________________________________________Dlatego jak ktoś ma magnesówkę to również i krótki kabel. Im dalej od masy radia tym mniejsza skuteczność ekranu, dlatego też należy go z drugiej strony zmasować, przy podstawie (na magnesie tego nie zrobisz) a przez uchwyt tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki,

efekt końcowy jest następujący: antena obecnie jest zakładada na klapę bagażnika, długość przewodu antenowego została bez zmian, a radio umieściłem między siedzeniem kierowcy a tunelem środkowym, na wysokości dźwigni zmiany biegów. Sygnał czysty i obsługa radia bardzo wygodna - w weekend przetestowałem po trasie poznańskiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd Ty wytrzasnąłeś te 4,5 metra??[br]Dopisany: 13 Sierpień 2009, 09:57_________________________________________________Jeżeli już to 3,64m (połowa długości fali z uwzględnieniem współczynnika skrócenia). Jednak to nie jest do końca prawda. Kabel może mieć dowolną długość, resztę da się zestroić promiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...