Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki aparat - lustrzanka cyfrowa


Rekomendowane odpowiedzi

Dysponuje ktos obiektywami 50mm/35mm/24mm? Chciałbym zobaczyć jak rysuje sie klatka robiąc jednakowe foty z tych 3 obiektywów, nie mam na myśli konkretnych obietywów, tylko sama róznice w zdjeciach, stojac w jednym miejscu i fotografujac to samo ujecie:wink:

mogę to zrobić dla CIebie. tylko jutro jakoś

:thumbup1:

:eusathink:

zapomniało mi się :)

24mm / 35mm / 50mm

TQSVe.jpg

rnX7I.jpg

GrGxd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d7000 poza zasiegiem samo body ponad 3 klocki , wiec pewnie bedzie 5100

Że też ja tu wcześniej nie wlazłem, a Ty się nie pytałeś... :wink: W piątek pokazałbym Ci moje D7000 + Tamronka 17-50mm f/2.8 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam juz d5100 sporo czytam teraz na temat fotografii , powiedzmy ze sie "rozwijam" , troche pstrykam . W zwiazku z tym ze sprzedaje auto mam niepowatarzalna okazje uzyc nowego sprzetu do obfotografowania autka. Macie jakie sugestie , w jakiej porze dnia czyli przy jakim swietle najlepiej takie zdjecia wychodza no i czy sa moze jakies preferowane ustawienia przeslony i czasu do takich zdjec ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie maja byc to sesje zdjeciowe samochodu do magazynu motoryzacyjnego a do zwyklego ogloszenia, porob narazie normalne fotki. Nie probuj uczyc sie fotografii w oparciu o to co teraz pytasz czyli regulke badz sciage co trzeba ustawic. Tak naprawde nie ma uniwersalnych ustawien, mozna je zmieniac dowolnie w zaleznosci od koniecznosci uzyskania dowolnego efektu. Do ogarniecia sa oczywiscie podstawy fotografii jak ekspozycja i kompozycja. Poki co, spokojnie rozgrys swoj sprzet, stopniowo przyswajaj ta wiedze i nie skacz od razu na gleboka wode bo bez umiejetnosci, talentu i wiedzy jak to wszystko dziala do mistrzostwa nie dojdziesz. Mozesz za to podpatrzec zdjecia innych, jak oni to robia, jakie stosuja kadry i sprobowac osiagnac cos podobnego. A kadry to nie jest kwestia ustawien. Ogladanie i podpatrywanie innych prac tez pomaga w samonauce i samoocenie. Wiem ze chcesz osiagnac jak najlepszy efekt ale wiem tez ze kazda osoba ktora nabyla pierwsze lustro od razu wymaga od sprzetu i od siebie arcydziela. A tak latwo to nie bedzie...

Co do swiatla - to jest w fotografii najwazniejsze. Rob wtedy kiedy swiatla jest najwiecej. Rozwaz tez uwage ze kupujacy nie bedzie sie patrzyl na walory artystyczne zdjecia tylko szczegoly detali wiec nie widze sensu by tu cos fotografowac noca badz w cieniach (poza mozliwoscia pokazania oswietlenia zewnetrznego i wewnatrz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam juz d5100 sporo czytam teraz na temat fotografii , powiedzmy ze sie "rozwijam" , troche pstrykam . W zwiazku z tym ze sprzedaje auto mam niepowatarzalna okazje uzyc nowego sprzetu do obfotografowania autka. Macie jakie sugestie , w jakiej porze dnia czyli przy jakim swietle najlepiej takie zdjecia wychodza no i czy sa moze jakies preferowane ustawienia przeslony i czasu do takich zdjec ??

Jeśli chcesz aby uwaga była skupiona na konkretnej rzeczy a tego chcesz, spróbuj róbić zdjęcia z małą głębią ostrości-wtedy tło będzie ładne rozmyte tzw. bokeh. Dla Ciebie chyba najprościej będzie przestawić w aparacie na tryb preselekcji przysłony (A) i ustawić ją na wartość jak najmniejszą.

Jeszcze kwestia jaki masz obiektyw do tego nikona. Jeśli kupiłeś tego Nikkora 18-105 to spróbuj robić te zdjęcia z ogniskową w przedziale 80 i wyższej i wtedy w połączeniu z niską wartością przysłony powinieneś uzyskać taki efekt rozmytego tła. Oczywiście jeszcze najważniejsza kwestia kadrowanie, ale to już zostawiam twojej wyobraźni:)

ps. jestem absolutnym amatorem także przepraszam za mało profesjonalne sformułowania, jeśli napisałem coś nie tak proszę mnie poprawić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie mozna tych dwoch aparatow postawic obok siebie i tak po prostu walnac pytaniem "co lepsze?" bo nic z tego nie wynika.

Roznia sie dwoma podstawowymi kwestiami:

1. 5D to pelna klatka czyli niby model wyzej i lepszy (pelna klatka to tez pewien "luksus" w fotografii czy to dla szpanu czy tez rzeczywiscie mozliwosci). Ale... ten aparat wymaga podpiecia do niego obiektywow pelnoklatkowych a wiec duzo drozszych niz standardowe, zwlaszcza systemowe canona. 7D to przedstawiciel aparatu z matryca aps-c czyli troche mniejsza niz FF i obecnie jest to chyba najlepszy aparat canona z ow matryca, chociaz krytyka nie oszczedzila mu tych 18MPix.

2. 7D to aparat bardzo szybki - autofocus jak i zdjecia seryjne. W sam raz do fotoreportazu, sportu, dynamicznych akcji. 5D to przyslowiony muł, z niecalymi 4kl/sek (vs 8kl/sek dla 7D). 5D wybierany najczesciej do fotografii studyjnej, reklamowej, slubnej.

Mysle ze wstepnie Ci zarysowalem jak sytuacja wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już zgłupiałem od opinii na forach..czytałem też od 7d dużo na optycznych i średnio ocenili tą lustrzankę..jedyny duży plus to super szybki AF i dobra obudowa..

obiektywy do 7 są w zestawie 28-135 oraz 70-300 oba USM..w cenie tego kompletu mogę zakupić 5dmk2 ale samo używane body..i się zastanawiam, w którą stronę uderzyć..

czy iść nikona d300s.. :/ czy w hybryde panasonica g5..

---------- Post dopisany at 17:06 ---------- Poprzedni post napisany at 17:05 ----------

docelowo chciałbym też doposażyć w obiektyw 17-50/f2.8

---------- Post dopisany at 17:08 ---------- Poprzedni post napisany at 17:06 ----------

zdjęcia mają być robione dziecku, pisakowi, jakieś może auta, wyścigi, bieganie, kobiecie, rodzinne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak bierzesz pod uwage bezlusterkowca w ostatecznosći to ja polecam NEX5N, albo NEX6:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia mają być robione dziecku, pisakowi, jakieś może auta, wyścigi, bieganie, kobiecie, rodzinne..

Adamooo,

to zdecydowanie 7D z tych dwoch. Na optyczne.pl oceniane jest wiele waznych parametrow ale trzeba wiedziec ze tam wymagania sa dosc rygorystyczne. Przecietny amator nie ma takich wymagan co oni, dla wielu poczatkujacych 7D jest szczytem marzen bo jedyne co moga nabyc to 1100d lub max 600d. Takze nie ma sie co zastanawiac w tym przypadku. 5D do takich zdjec jak twoje potrzeby to przerost formy nad trescia.

Obiektyw typu 17-50 to jest do kupienia od razu, to PODSTAWA z tym aparatem. 28-135 to przy tej matrycy juz praktycznie wraz z cropem 1.6 teleobiektyw. Nawet nie bierz tego obiektywu. Od razu wez 17-50 albo cos innego zaczynajacego sie od 18mm (standard kit)

Bezlusterkowce jak panasonic to tez swietna alternatywa ale nie dorownuja we wszystkim lustrzankom. Przez zapalonych fotografow wybierane najczesciej jako drugi sprzet na wycieczki i wyjazdy. W tej kategorii zdecydowanie przoduje sony NEX a najciekawiej zapowiada sie wlasnie Nex6. Minusem tych tzw bezlusterkowcow sa jak narazie wysokie ceny sprzetu i znikomy wybor obiektywow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w panasonicu jest od groma obiektywów i cały czas wychodzą..jednak cena ich jest mocno zawyżona tj. od5 tys w górę..ten zestaw co mam kupić jest już z obiektywem takim i nic na to nie poradzę :) kupuje w miare dobrej cenie cały komplet więc jak się zdecyduje to będzie 28-135 oraz 7-300 + CF16GB..a 17-50 to będzie w planach..tylko zastanawiam się czy kupić sigmy czy ori canona bo tamron jakoś mi nie pasje pod względem wykoniania..ale jak będzie to zobaczymy może i zakupie tamrona bo cena jest w miarę ok..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nexów, maja jeszcze sporą przewage nad resztą hybryd, a jak widac konkurencja sie nasila.

Panasonic DMC-G5 vs Sony NEX-5N - Our Analysis

POd system sony juz jest spora liczba adapterów na inne systemy, wiec mając lustro z niezłą bazą obiektywów, mozna przełożyć na hybrydke, ja obecnie używam SMC 50mm, jedyne czego brak to automatycznego wykrywania ostrosci:whistling: ale da sie z tym zyć

2012-11-06-648.jpg

Ale jesli ma być wybór miedzy 7D a bezlusterkowcem, to ja jestem za tym pierwszym:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mowie i dobrze Ci radze, jak nie 17-50 od razu to chociaz kit 18-55 czy 18-135. Zameczysz sie z tym 28-135, a zeby zrobic nim zdjecie grupowe rodzinki w srednio wielkim pokoju chyba bedziesz musial wyjsc za okno i z poza domu zrobic taka fote ;) Moze i troche ironicznie napisalem ale tak to wyglada.

Obiektywy ori canona czyli mowiac slangiem fotograficznym szklo systemowe, to najlepsza ale i najdrozsza opcja. W przypadku wyboru sigmy i tamrona o jakosc wykonania to ty sie martw w ostatniej kolejnosci. Pierwszym problemem tych szkiel jest bledny AF czyli tzw back i front focus. Zalezne to jest od wybranego egzemplarza a szansa na to ze cos takiego bedziesz mial jest duza - jak nie od razu, to AF sie "rozjedzie" po jakims czasie. Nie jest to koniec swiata, bo takie obiektywy wraz z aparatem wysyla sie do kalibracji w sigmie lub tamronie. I oni to reguluja. Ale wiesz... zawsze jest to jakis klopot i brak sprzetu nawet na pare tygodni. Dopiero teraz mozna popatrzec na pozostale cechy tamrona i sigmy. I generalnie jest tak: to co w obiektywach najwazniejsze to jakosc obrazu czyli ostrosc wlacznie z maks otwarta przyslona. To jest slaby punkt sigmy. Takze w tej najwazniejszej kwestii tamrony bija sigmy na glowe i to mowimy o przedziale cenowym 1500-2500zl. Owszem, sa juz nowe sigmy ale taka 17-50/2.8 kosztuje duze pieniadze jak na zamiennik - ok 3tys zl. Na plus dla wiekszosci sigm jest z kolei szybkosc AF i ich naped HSM - tu nie ma sie co czepiac a o czym w tamronie mozna sobie pomazyci dopiero ich pierwsze obiektywy ktorych jest chyba 2 teraz z napedem USD daja jakas nadzieje, ale do nich nie nalezy poki co 17-50. Jakosc wykonania - tamron niestety gorzej od sigmy. I co teraz? Ja mimo wszystko wybralem tamrona. Mam 17-50 i lepszym od niego jak dla mnie jest tylko szklo systemowe na ktore moze niedlugo sie szarpne. Na sigme go nie zmienie.

Kowi87, adaptery, zwlaszcza pod manuale to juz zostaw zapelencom. Znam tego zalety ale zadnego amatorowi czy chocby osobie chcacej pstrykac foty rodzinne i pamiatkowe bym tego nie polecal. A adaptery na szkla AF to owszem jakas forma posrednia ale nie wiem czy to jest poreczne i nie mija sie z celem. Jednak lepiej miec szkla dedykowane. Tych nie jest duzo ale tak sobie patrze, taki nex6 z trzema ob. nowy sony e 10-18 OSS, sony e 35/1.8 OSS i tamron 18-200 VC do nex i nic wiecej do szczescia nie trzeba :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myslisz nad 7 + CANON EF 24-105mm f/4.0 L IS USM? czy zostać przy tym 7 + 17-55 canona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...