Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Diagnostyka skrzyni Multitronic od A do Z


Bart-S

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie mam stuprocentowej pewności, że mój problem dotyczy skrzyni, ale raczej tak. Pacjent, to 1.8T BEX. Dopiero dzisiaj zauważyłem na forum co trzeba zmienić, żeby połączyć się VAGiem ze skrzynią i jutro sprawdzę jaki mam sterownik oraz porobię screeny bloków. Co do samej pracy skrzyni nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń, może poza tym, że rano, na zimnym oleju przy zwalnianiu do zera potrafi szarpnąć. Poza tym nic nie faluje, nic nie miga, wszystko ładnie zmienia itp. Problem stanowi natomiast to, co w nagraniu:

https://youtu.be/kFuP83l2rPc

Chodzi o dźwięk w 3 i 6 sekundzie. Z zewnątrz słychać go bardziej, ale nie pomyślałem żeby wystawić telefon za okno. W każdym razie nie występuje zawsze. Mam wrażenie że częściej przy większym obciążeniu (jazda pod górę itp). Tylko i wyłącznie w tym zakresie obrotów co na filmie, co w praktyce oznacza, że słyszę go przy delikatnym przyspieszaniu. Jak depnę tak, że obroty pójdę pod 2 tysiące, to już nic nie słychać. Tak jak mówię, nie ma to absolutnie żadnego wpływu na jazdę, ale drażni :P Jutro też postaram się nagrać z telefonem na zewnątrz żeby lepiej usłyszeć. Popatrzę też czy tak samo jest w trybie manualnym. Raz mojemu ojcu udało się ten dźwięk uzyskać na P, ale ja próbowałem i nigdy nie dało rady. Nie występuje on zawsze, ale bardzo często. Może ktoś się z tym spotkał? Nie dam sobie urwać głowy, że to na pewno skrzynia, ale na to wygląda. Z góry dzięki za odpowiedź.

Auto kupiłem 3 tygodnie temu. Nie wiem czy i kiedy był wymieniany olej w skrzyni, a z książki serwisowej to nie wynika. Przebieg, to potwierdzone 186 tysięcy kilometrów.

P.S. Check to inna historia (błąd ubogiej mieszanki od LPG).

Ok. Połączyłem się ze skrzynią. Błędów brak. Jeżeli chodzi o wersję to:

sHb9pki.jpg

No i bloki pomiarowe 10 i 11:

IK6kbqX.jpg

oraz 65:

m31ztKL.jpg

Zrobiłem screeny wszystkich dostępnych bloków, więc mogę wrzucić który tam jeszcze będziecie chcieli. Wydaje mi się, że w trybie manualnym tego nie słychać, ale popróbuję jeszcze. Nagrywanie z telefonem na zewnątrz nie jest najlepszym pomysłem, bo wiatr zagłusza wszystko. Jak znajdę kierowcę, to po prostu nagram stojąc na zewnątrz o co mi chodzi. Ale póki co czekam na opinię o blokach pomiarowych.

Chyba to jednak nie będzie skrzynia... Coś rezonuje jakby wydech. Z zewnątrz brzmi to zupełnie inaczej no i występuje także na P oraz N, co (jak mi się wydaje) eliminuje w tym momencie skrzynię jako źródło dźwięku. Czy może się mylę?

Edytowane przez mrkreska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blok 65 i te 4.0 a powinno być 0,ale to niech się bart wypowie, i adaptacje trzeba by było zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu bloków też to wychwyciłem, ale nie do końca wiem co z tym zrobić :P A Bart jakoś ostatnio nie zagląda chyba do tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrkreska - zaglądam tylko mam tyle pracy, że nie mam czasu odpisywać (któryś już raz trąbię, że lepiej mnie złapać na telefon). Opisany problem to moim zdaniem nie skrzynia ale więcej mógłbym powiedzieć po przejechaniu się autem. MVB kontroluj co jakiś czas czy rośnie.

Edytowane przez Bart-S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


mrkreska - zaglądam tylko mam tyle pracy, że nie mam czasu odpisywać (któryś już raz trąbię, że lepiej mnie złapać na telefon). Opisany problem to moim zdaniem nie skrzynia ale więcej mógłbym powiedzieć po przejechaniu się autem. MVB kontroluj co jakiś czas czy rośnie.

W pełni to rozumiem. Każdy ma swoje życie o zajęcia, więc nie mam absolutnie żadnych zarzutów z tego tytułu. I tak Twoją dobrą wolą jest to, że tak się tutaj udzielasz i pomagasz ;) Co do mojego problemu, to teraz jestem bardziej wyczulony i wychwyciłem, że dźwięk pojawia się też przy odpalaniu i chwilę po zgaszeniu. Coś gdzieś ewidentnie rezonuje i nie spocznę, póki nie znajdę źródła :) Co do MVB, pojeżdżę jeszcze trochę i podłącze znowu w celu weryfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam od niedawna stałem się posiadaczem audi a6 c6 z multitronic 7 biegów a problem polega na tym że jak auto jest zimnie np.po nocy skrzynia chodzi idealnie,wystarczy przejechać około 30 kilometrów skrzynia zaczyna szaleć,przy wciśnięciu pedału gazu do końca skrzynia zmienia biegu do 3 po chwili sama z rzuca do 1 i tak wkoło,powolne przyśpieszanie skrzynia chodzi normalnie,po skanowaniu skrzyni wywala 3 błędy,czujnik prędkości obrotowej skrzyni biegów lewa i prawa strona brak sygnału i trzeci nieprawidłowa zmiana biegów,bardzo proszę o podpowiedź bo nie chciał bym jej zmieniać na manuala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz do mnie żabi skok - wpadaj na diagnostykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich czy mogl by ktos podac kontakt do BARTKA?????

Witam jak wiekszosc posiadaczy multitronic maja jakis problem ja rownierz od dwuch lat bujam sie z problemem audi a4 b7 2005 rok wielokrotnie robiony sterownik firma ktora mi robila zdarla ze mnie kase ogromna liczac w tys....samochod dalej nie jezdzi dobrze wiecznie jakies wymowki maja w razie gwarancji albo nie robili albo nie podlaga gwarancji zmieniali olej czyscili skrzynie jakies slizgi zmienili no i wleli oleju tylko 4 litry okazuje sie ze chyba wiecej go powinno byc....zawsze faluja obroty szarpie nie zawsze ciezko ruszyc na zinnej skrzyni wkoncu podlapalem goscia z zielonej gory wyslalem mu sterownik to powiedzial ze tragedia co bylo narobione w nim no i zrobil ale mowil ze nie wie jak dlugo bedzie dzialac wkoncu go wymienilem na inny falowanie obrotow ustalo ale nie do konca no i szarpie troche jeszcze nie wiem gdzie sie udac z tym juz nawet....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjedź. Koncepcję mam - ale muszę się przejechać aby potwierdzić przyczynę problemów. Na pewno nie jest to sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile taka naprawa moze potrwac???to cos powaznego???sruba w ukladzie roznicowym nie byla nawet dokrecona i olej uciekal specjalnie zapewne tak zrobione bylo....daleko mam do Ciebie ale jakos chyba musze przyjechac boje sie tylko czy dojedzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzę jak przyjedziesz ale z reguły liczę 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, panowie da sie do multitronica zmienić lewarek z Trybem S i wprogramować tryb S , dodam że nie posiadam trybu S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, chialbym prosić o pomoc. Od roku jestem posiadaczem audi a4 b7 z multi. Od samego poczatku mam problemy ze skrzynia, ktora przechodzila w tryb awaryjny a samochod nie ruszal po puszczniu hamulca i w ogole rozpedzal sie tylko do 50km/h. W jednym z warsztatow zdiagnozowali blad elektrozaworow ktore zostaly wymienione, ale to nie naprawilo problemu. W koncu zdecydowalem sie sam na naprawe sterownika skrzyni biegow, poprosilem znajomego mechanika zeby rozebral mi skrzynie i wyjal ten komputer a ja zawiozlem go do jakiegos speca ktory podbno go naprawil. Po zmontowaniu wszystkiego do "kupy" ku mojemu zdziwieniu wszystko wydawalo sie juz byc dobrze az do wczoraj (2 tygodnie przyjemnej jazdy). Tym razem biegi nie pulsuja czerwonym swiatlem, tylko swieca ciagiem. Raz trwa to minute, raz 5 sekund a czasami w ogole sie nie zapala. Samochod jezdzi dobrze i wedlug mnie skrzynia tez pracuje OK. Teraz wlasnie wrocilem od znajomego ktory ma kompuer do audi i wyswitla blad 18201 nie stały. Czy macie jakies rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare bledy nie wracaja wiec nie do konca jestem przekonany ze to ponownie wina sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, panowie da sie do multitronica zmienić lewarek z Trybem S i wprogramować tryb S , dodam że nie posiadam trybu S

Da się ale ta modyfikacja jest trochę skomplikowana - jeśli chcesz mieć wszystko w zgodzie z myślą fabryczną... Inne zegary, sterownik silnika. Nowa wiązka do skrzyni no i nowa skrzynka. Wydatek mało opłacalny z uwagi na obecną wartość A4 B6 produkowanych przed MY2004.

Stare bledy nie wracaja wiec nie do konca jestem przekonany ze to ponownie wina sterownika.

Wygląda jednak na sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki

A jesli zdecydowalbym sie na wymiane sterownika na inny, bo ten juz byl naprawiany kilka razy to musze szukac konkretnie do skrzyni GYJ, czy da rade zamontowac od innej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie :hi:

Kolego Bartku, rad bym był gdybyś rzucił swoim fachowym okiem na logi jeżeli znajdziesz chwilę wolną od pracy.

Problem jest tego typu, że skrzynia czasami wpada w tryb awaryjny (migające PRNDS) na blacie. Po wrzuceniu R obroty spadaja do ~600 na chwilę, po czym wracają do normy. Po wrzuceniu P wskakują na ~1200 i powoli spadają do jałowych. To wszystko naturalnie tylko kiedy jest tryb awaryjny. Po zgaszeniu silnika i odpaleniu wszystko wraca do normy.

Screenshot_2.jpg
Screenshot_3.jpg
Screenshot_4.jpg
Screenshot_5.jpg
Screenshot_6.jpg
Screenshot_7.jpg
Screenshot_8.jpg
Screenshot_9.jpg
Screenshot_10.jpg
Screenshot_11.jpg
Screenshot_12.jpg
Screenshot_13.jpg
Screenshot_14.jpg
Screenshot_15.jpg
Screenshot_16.jpg
Screenshot_17.jpg
Screenshot_18.jpg
Screenshot_19.jpg
Screenshot_20.jpg
Screenshot_21.jpg
Jeżeli potrzebne są jeszcze jakieś logi to nie ma problemu. Mam kabelek na stanie.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie logi pokaż tylko błąd który zapisał się w sterowniku skrzyni biegów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...