Witam, opiszę jak zamontować Uniwersalny Komputer Pokładowy w Audi A4 B5, jest on według mnie dobrą alternatywą dla FISa. Po długich rozmowach z kolegą bombelm7 - dzięki wielkie za pomoc w podłączeniu, który ma u siebie zamontowany UKP. Również zdecydowałem się na zakup. Mam u siebie go od ponad miesiąca i spisuje się świetnie.
Lista funkcji urządzenia:
• prędkość pojazdu (jednostki km/h lub mph),
• chwilowe spalanie (chwilowe zużycie paliwa, jednostki w l/h i l/100km lub w gph i mpg lub l/h i km/l ),
• średnie spalanie (średnie zużycie paliwa, jednostki w l/100km lub w mpg lub w km/l),
• przejechany dystans (od tankowania/resetowania),
• ilość paliwa w zbiorniku,
• szacunkowy dystans do tankowania,
• niezależny licznik dzienny/podróży (czas podróży, prędkość średnia, prędkość maksymalna, dystans, średnie spalanie),
• funkcja tzw. taksometru w liczniku dziennym (koszty podróży),
• obsługa aut również z instalacją gazową (sygnalizacja kiedy auto pracuje na gazie, a kiedy na benzynie, ponadto niezależne pomiary spalania, dystansu itd.),
• data i czas,
• temperatura wewnątrz i na zewnątrz pojazdu,
• temperatura użytkownika - możliwość podłączenia analogowego czujnika temperatury (typowy motoryzacyjny wkręcany w blok silnika, głowicę lub miskę olejową),
• pomiary przyspieszeń (automatyczne) z możliwością ustawiania własnych przedziałów (np. 0-100 km/h, 60-120 km/h itd.),
• możliwość podłączenia do dwóch analogowych czujników (max 0-5V) i rysowania ich przebiegu na wyświetlaczu, np. sonda lambda, sonda szerokopasmowa, czujnik ciśnienia, TPS itd.
• współpraca z kontrolerem sondy szerokopasmowej (0-5V , możliwość skalowania charakterystyki) – odczyt AFR,
• obsługa czujnika ciśnienia doładowania vacuum/boost (0-5V , możliwość skalowania charakterystyki), jednostki BAR lub PSI,
• pomiar napięcia akumulatora,
• sygnalizacja stanu pracy wentylatora chłodnicy,
• przypominanie o niewłączonych światłach,
• przypominanie o zbliżających się inspekcjach - można skonfigurować do 4 niezależnych inspekcji,
• informacja o gołoledzi,
• ostrzeganie dźwiękowe po przekroczeniu zadanej temperatury użytkownika (np. temperatury silnika) – możliwość ustawiania własnego progu,
• rozbudowany system konfigurowalnych alertów na temperatury oraz napięcie akumulatora (możliwość ustawiania okoliczności występowania, progów załączania, histerezy, sposobu ostrzegania itd.)
• przebieg całkowity auta,
• możliwość ustawiania indywidualnego powitania,
• komunikacja z komputerem PC przy pomocy interfejsu USB (możliwość ustawiania parametrów komputerka z poziomu komputera PC, jak również możliwość odczytu bieżących parametrów),
Wszystko w instrukcji jest idealnie opisane dlatego ja napiszę najważniejsze rzeczy.
1. Wybieramy miejsce montażu wyświetlacza LCD komputerka. Ja u siebie postanowiłem zamontować wyświetlacz w środkowym nawiewie, inni robią to w miejscu małego schowka, a widziałem zamontowany nawet w liczniku.
2. Taśma z centralki do wyświetlacza ma długość 60cm, także miejsce centralki urządzenia można umiejscowić w innym miejscu niż wyświetlacz. W moim przypadku wybrałem miejsce za radiem, tuż obok silniczków które sterują przełączaniem nawiewów.
3. W zależności od umiejscowienia centralki planujemy podłączenie przewodów do niej. Przy centralce umieszczonej za radiem najlepiej wziąć sygnały z kostki ISO radia.
Do centralki będziemy potrzebować sygnałów:
- +12V - kostka ISO przy radiu
- +12V po włączeniu zapłonu - kostka ISO przy radiu
- masa - kostka ISO przy radiu
- sygnał włączonych świateł - kostka ISO przy radiu (plus który pojawia się po włączeniu pozycyjnych)
- sygnał prędkości pojazdu VSS - kostka ISO przy radiu (oznaczony jako GALA, jeżeli nie ma w kostce ISO, bierzemy go z kostki od licznika)
- sygnał spalania -dla diesla odpowiedni kabelek znajdziemy w kostce licznika często oznaczany jak TRIP COMPUTER, FUEL CONSUMPTION SIGNAL.
- dla benzyniaka – sygnał bezpośrednio z wtryskiwacza lub z kostki ECU
- dla benzyny + lpg – w celu dokładniejszego wskazywania spalania, sygnał bezpośrednio z wtryskiwacza PB oraz sygnał z wtryskiwacza LPG. Oba wtryskiwacze muszą być sterowane masą.
4. Planujemy umiejscowienie klawiaturki do sterowania UKP, umiejscowienie czujnika temperatury wewnętrznej i czujnika temperatury zewnętrznej. Buzzera nie ma obowiązku montażu, ja jednak podłączyłem i przykleiłem do modułu.
Urządzenie posiada 24-pinowe złącze typu MOLEX. W zestawie dołączony jest wtyk z
wyprowadzonymi przewodami do lutowania. Nie należy sugerować się kolorami przewodów we wtyku. Należy zwrócić szczególną uwagę na numeracje pinów w kostce. Należy stosować przewody dedykowane do instalacji samochodowych o przekroju 0,3-0,5mm2
Przewody należy polutować oraz skutecznie zaizolować (koszulki termokurczliwe).
Najpierw należy przylutować wszystkie potrzebne przewody do wtyku, a dopiero później podłączyć wtyk do gniazda urządzenia. Przed pierwszym podłączeniem wtyku do urządzenia należy upewnić się, że odpowiednie sygnały zostały przylutowane do odpowiednich wyprowadzeń wtyku. Wyświetlacz LCD/OLED podłączamy przed podłączeniem wtyku 24-pinowego.
5. W zależności od umiejscowienia tych elementów tworzymy wiązki kabli.
Pamiętamy aby wymierzyć odpowiednią długość przewodów.
Napiszę jak ja to zrobiłem.
- wiązka idąca do komory silnikowej – 5 przewodów – 3 przewody do czujnika temp. zewnętrznej, 1 przewód sygnał wtryskiwacza PB i 1 przewód sygnał wtryskiwacza LPG. Jeżeli mamy zamiar podłączać dodatkowe czujniki – analogowy czujnik temp np. oleju, sondy lambda lub kontrolera sondy szerokopasmowej lub ciśnienia doładowania lub TPS - maksymalnie dodatkowo 3 przewody
- wiązka do czujnika temperatury wewnętrznej – 3 przewody – ja umiejscowiłem czujnik w miejscu popielniczki w tunelu.
- wiązka do klawiaturki UKP, 4 przewody – klawiaturka umieszczona w manetce wycieraczek.
6. Z przeprowadzeniem wiązki do komory silnika nie ma większego problemu. Należy zdemontować osłonę obudowy ECU, zdemontować plastik który znajduje się nad nogami kierowcy. Bez problemu znajdujemy miejsce którym wpuszczamy kable do kabiny a następnie przeprowadzamy do konsoli środkowej. Przeprowadzenie pozostałych wiązek kabli jest banalne więc opis pominę.
7. Gdy wszystkie kable mamy podprowadzone na miejsce, należy je podłączyć do czujników, przewodów sygnałowych i dopiero potem przylutować i zaizolować do złącza 24-pinowego. Uczulam na to aby sprawdzić 2 razy wcześniej czy aby na pewno nie popełniliśmy błędu i nie pomyliliśmy kabelków. Ja dlatego rozpisywałem kolory przewodów w wiązce, do jakiego czujnika/sygnału podłączyłem i do jakiego PINU w kostce powinien być przylutowany. To znacznie pomaga aby nie popełnić błędu.
8. Montaż wyświetlacza w nawiewie jest nie lada wyzwaniem. Zanim go zamontowałem na próbach poległy 2 kratki. Dodam że płytka drukowana wyświetlacza jest szersza o ok. 3mm od szerokości całkowitej kratki nawiewu. Delikatnie należy spiłować.
Nacinamy piłką żeberka tyle ile damy radę, dalej musimy poradzić z tym sobie nożem, pozostałości usuwamy pilnikiem.
Kratkę aby dostosować do wyświetlacza należy potraktować lutownicą, tak jak na fotkach”
Żeby to ładnie wyglądało zamówiłem płytkę z plexy 3mm koloru czarny połysk. Najpierw ją wpasowałem w miejsce na wcisk, następnie włożyłem wyświetlacz w kratkę, ustawiłem równo wzdłuż krawędzi, a wyświetlacz przykleiłem klejem na gorąco do kratki. Aby nie było widać białej taśmy wyświetlacza, na dole kratki wkleiłem czarny plastik – pozostałość kratki co z niej wydłubałem wcześniej.
Czerwony silikon na bokach wyświetlacza ma zapobiec przebijaniu światła tak jak tu widać:
9. Jak doprowadzić taśmę do wyświetlacza? Niestety ale musimy rozciąć „tunel” którym leci powietrze do nawiewów. Najpierw przebijamy ten „tunel” nożem, dalej tniemy cienkim brzeszczotem na długości ok. 6cm. Wyciągamy cały środkowy nawiew – całość, nie pojedynczą kratkę. Wsadzamy jedną rękę tą stroną, a drugą od strony radia i przeciskamy tamtędy taśmę.
Montujemy z powrotem nawiew, podłączamy taśmę do wyświetlacza wciskamy kratkę na jej miejsce. Następnie musimy podłączyć taśmę do modułu, podłączyć złącze 24 pinowe.
10. Sprawdzamy poprawność działanie sprzętu, jeżeli jest OK to dobrze. Proponuje „wypuścić” kabel USB z urządzonka który będzie nam później pomagał bezproblemowo podłączyć się ze sprzętem do laptopa w celu zmiany ustawień. Ja kabel podprowadziłem do małego schowka.
Moduł wkładamy na swoje miejsce. Teraz należy wymierzyć odpowiednio ilość taśmy wyświetlacza aby można było bezproblemowo wyjąć kratkę z wyświetlaczem oraz rozłączyć kratkę z modułem. Klejem na gorąco kleimy miejsce gdzie taśma wchodzi do „tunelu” aby nie dmuchało tam powietrze.
11. A teraz parę fotek jak mi to wyszło, kolor wyświetlacza czarny, bursztynowe znaki
Pierwszy montaż (nie dopracowany):
I chyba wersja finalna – w środkowej kratce, zaślepka zmatowana papierem ściernym.
Tak to wygląda w nocy:
A tak wyglądają przyciski którymi steruje się UKP:
Część manetki do której montuje się klawiaturkę bez problemu wysuwa się małym śrubokrętem. Kable do manetki bez problemu idzie przeprowadzić, klawiaturka oryginalna po małej przeróbce pasuje w manetkę, należy delikatnie spiłować płytkę drukowaną. Dziurki w manetce na przyciski robiłem gorącym gwoździem, niestety wiertarką nie udało mi się bo ciągle na bok uciekała. Klawiaturkę do tego małego elementu przykleiłem klejem na gorąco. Aby to z powrotem włożyć na miejsce musimy usunąć trochę wnętrzności manetki, bez większego problemu zrobiłem to lutownicą.
Adres do strony producenta:
Uniwersalny Komputer Pokładowy (UKP) - Komputery Pokładowe
instrukcja montażu i obsługi w PDF (bezpłatnie do pobrania TUTAJ),
oprogramowanie UKP v2.5.7 (bezpłatnie do pobrania TUTAJ).
Zaślepkę kupiłem za 25zł z firmy Reklama, drukarnia Zielona Góra, Świebodzin - Rekart
Jak macie jakieś pytanka to śmiało spamujcie temat
Jak znajdę chwilę czasu to napiszę kolory kabli do których się podłącza
---------- Post dopisany at 20:54 ---------- Poprzedni post napisany at 20:53 ----------
Link do albumu ze zdjęciami z lepszą rozdzielczością:
https://picasaweb.google.com/103220776922184301415/UKP