Treść opublikowana przez Tomnik
-
Podświetlenie tablicy rejestracyjnej LED C5W CAN BUS
Witam ! Kilka słów wyjaśnienia. Zacznijmy od tego, jak działa system diagnozy. Użyję tu pewnych uproszczeń dla zrozumienia zagadnienia. W sterowniku auta, pod którym pracuje dany obwód (w tym przypadku tabllicy rej.) "zapisany" jest (uproszczenie) próg natężenia prądu, który musi zostać osiągnięty, aby informacja, podkreślam-informacja, nie błąd, bo błędem to nie jest (wiem, termin ten się utarł, wszyscy go używają) o uszkodzonej żarówce, nie została wyświetlona. Elementy led mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, niż ma to miejsce w przypadku żarówki, którą zastępują. Zastosowanie zastępnika nie przystosowanego do systemu diagnozy spowoduje to, iż w obwodzie popłynie mniejsze natężenie prądu, niż to "zapisane" w sterowniku, co prowadzi do wyświetlenia info o uszkodzonej żarówce. Co zatem trzeba zrobić, aby zastępnik led nie powodował tego ? Trzeba zwiększyć natężenie prądu w obwodzie. W jaki sposób ? Poprzez dołożenie dodatkowego odbiornika prądu. Odbiornikiem tym jest rezystancja. Ilość miejsca w lampce wymusza niejako, zastosowanie tych elementów o dość małej (do potrzeb) mocy. Wynikiem przepływu prądu przez tą rezystancję jest emisja energii cieplnej. Emitowanego ciepła jest dużo.... Po za tym lampka ma konstrukcję zamkniętą z małymi otworami. Wspominane ciepło kumuluje się się w lampce. W przypadku modeli A4 B6, A4 B8 i innych Audi (np. A6 C6) + dalsze auta grupy VAG, zastępnik ten pracuje, dotykając granicy awaryjności - zależne od : -temperatury otoczenia -wyposażenia auta w światła do jazdy dziennej -długości pokonywanych odcinków z włączonym oświetleniem tablicy rej. w wyższych (lato) temperaturach otoczenia . Proponowane przeze mnie moduły ośw. tablicy rej. do aut o mniejszym progu natężenia (typu A4 B6/B8) działają znacznie dłużej (ze względu na emisję cieplną elementów dopasowujących) niż ich chińskie odpowiedniki - inna konstrukcja zamiennika, innego typu elementy rezystancyjne- niestety ich bezawaryjna praca zależna jest od aspektów wymienionych wyżej. Sterownik A4 B7 w porównaniu do aut wymienionych wyżej, wymaga wyższego progu natężenia prądu. Nieznacznie ale jednak. To skutkuje koniecznością zastosowania mniejszej rezystancji, to z kolei zwiększoną emisją cieplną. A ta już niestety nie jest do przyjęcia i powoduje uszkodzenie samego zastępnika, a w niektórych przypadkach uszkodzenia lampki. Nie mam już w ofercie tych modułów do modelu A4 B7 z przyczyn, które opisałem powyżej. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest tylko i wyłącznie zastosowanie zastępnika nieprzystosowanego (pozbawionego rezystancji dopasowującej) do systemu diagnozy i montażu dodatkowych rezystorów. Dwie sztuki rezystorów (obudowa typu radiator), o odpowiedniej wartości rezystancji i odpowiedniej mocy (co najmniej 15W), powinny być wpięte do każdego z dwóch obwodów lampek i zamontowane pod tapicerką pokrywy bagażnika, do jej metalowej konstrukcji, która odbierze od nich wydzielane ciepło. Oczywiście ciepła tego jest mniej niż w przypadku małych tego typu elementów zastosowanych w zastępnikach "plug&play", jednak ze względów bezpieczeństwa, montaż ich powinien być tak właśnie przeprowadzony. Koniecznie unikać sytuacji "wiszących" na przewodach, dotykających do plastikowych elementów. Żaden zamiennik "plug&play" w lampkach A4 B7 nie będzie pracował zbyt długo, nie ma sensu ich poszukiwań na obszernym rynku tego typu produktów. Moduły do oświetlenia wnętrza, które mam w ofercie są wieczne, nie ma z nimi żadnych problemów - piszę to z całą świadomością i odpowiedzialnością. Pozdrawiam.
-
Kodowania w Audi A4 B8 za pomocą VCDS
Zła kolejność. Wejść w 09 znaleźć wischer, wejść w sterownik wischer, kodowanie, zmiana kodowania.
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Moduły do A4 B8 dostępne są od kilku lat.... "Kilku" Forumowiczów, właścicieli B8, użytkuje je w swoich autach. Pozdrawiam
-
3.0tdi 239km zgasł w czasie jazdy
Stopiony tłok/tłoki. Przyczyna lejący/lejące wtrysk/wtryski.
-
A6 C6 2.7 TDI
Rzuć okiem np. tu :
-
Audi A6 C6 Tylne Lampa
W tym materiale pokazane są miejsca, ulegające uszkodzeniom w lampach tylnych
-
Audi a6 ustawienie świateł .
Nie znam tego sprzętu, używam tylko VCDS-a. Być może moja podpowiedź będzie pomocna- Ustawienie, o które pytasz w VCDS-ie wykonuje się nie przez "Adaptacja" , a przez funkcję "Nastawy Podstawowe" (Basic Settings)
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Zmieniłem szybkość odtwarzania filmu, wyodrębniłem interesująca nas scenę. Teraz efekt mrugnięcia widoczny wyraźniej. Link do materiału https://drive.google.com/file/d/0B23mIculLaSAY3U3andva0trTW8/view?usp=sharing
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Poprawione.
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Witajcie Opisywane mrugnięcie nie jest kwestią modułów. Jak każdy odbiornik energii elektrycznej nie działają same z siebie, a tylko po przyłożeniu do nich napięcia. Przesyłam link do materiału filmowego, na którym można zaobserwować opisywane zjawisko. https://drive.google.com/file/d/0B23mIculLaSAWTV4N2V1amlGSlU/view?usp=sharing Po jednej stronie lampki zainstalowany moduł led, po drugiej zwykła żarówka. Na filmie zaobserwować można, że ten impuls(mrugnięcie) jest również widoczny na żarówce. Oczywiście nie tak wyraźnie, jak na module - związane jest to z różnicą czasu reakcji na przyłożone napięcie do tych dwóch różnych odbiorników. Elementy led reagują natychmiastowo, pełną jasnością świecenia. Żarówka natomiast potrzebuje czasu na osiągnięcie pełnej mocy świecenia. Oczywiście mówimy tu o milisekundach. Na marginesie- ta właśnie właściwość elementów led (brak zwłoki czasowej) skłoniło producentów aut do zastosowania ich do świateł stopu (w pierwszych wersjach były to wyłącznie te światła) lamp tylnych. Przykład wyjaśniający przydatność tego rozwiązania - światła stopu w technologii led auta nas poprzedzającego, są przez nas zauważone szybciej, niż ma to miejsce w przypadku auta ze stopami na konwencjonalnych żarówkach. Różnica ta jest rzędu milisekund, a to przy prędkości powiedzmy 130 km/h przekłada się na kilka metrów drogi hamowania. A to już jest naprawdę dużo. Wracamy do filmu - Z powodu krótkotrwałości impulsu żarówka zwykła "nie ma czasu" osiągnąć pełnej mocy świecenia. Widać to wyraźnie "klatkując" film(pauzą), zatrzymajcie film tuż przed ósmą sekundą, naciśnijcie szybko pauzę, play, pauzę, play.... Dojdziecie do momentu tego pierwszego impulsu. Widać pełne zaświecenie modułu led i "ileś tam" procentowe zaświecenie żarówki. Świadczy to o tym, że sterownik auta (zarządzający oświetleniem wewnętrznym) po otwarciu zamka (i zamknięciu) podaje krótki impuls "pełnego" napięcia, a następnie stopniuje je od zera, do "pełnego" napięcia instalacji elektr. Reasumując - przyczyną opisywanego przez Was mrugnięcia jest działanie sterownika auta, a nie działanie modułów. Mrugnięcie to, można byłoby wyeliminować w sposób elektroniczny na płytkach modułów, niestety zmiana ta przyniosłaby niepożądany efekt w postaci zlikwidowania funkcji przygaszania i rozjaśniania oświetlenia wnętrza - oświetlenie na modułach z taką modyfikacją działałoby w sposób zero-jedynkowy. A takiej funkcji nikt z właścicieli aut nie chciałby się pozbyć. Dlatego też, wspomnianej modyfikacji nie wprowadzam do projektu. Impuls ten widoczny jest w A4 B6. i niektórych A4 B7. W pozostałych B7 i wszystkich B8 sterownik nie wysyła już opisywanego przeze mnie piku napięcia. Edit : Zmieniłem szybkość odtwarzania filmu, wyodrębniłem interesująca nas scenę. Teraz efekt mrugnięcia widoczny wyraźniej. Link do materiału https://drive.google.com/file/d/0B23mIculLaSAY3U3andva0trTW8/view?usp=sharing
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Nie miałem żadnych wieści, co do ewentualnych kłopotów z władzą.Jeden z użytkowników po wizycie na corocznym badaniu technicznym auta, zamówił ośw. tablicy rej. i moduły postojówek dla Pana diagnosty, któremu owe się spodobały
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Przypominam. Zapytania w sprawie modułów kierujcie na [email protected] Tak, mam też dedykowane moduły do innych modeli/marek aut.
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Bartek ma we wnętrzu moduły o temp. barwowej 4500K. Jego zdjęcia wiernie oddają ten właśnie odcień bieli. Oryginalne lampki led oświetlenia przestrzeni dywaników A4 B8, to dla mnie małe "nieporozumienie". Oparte są na jednym jedno-chipowym elemencie led... Ich efekt oświetleniowy nie jest większy(moim zdaniem mniejszy) od tych zwykłych żarówkowych. Lampki te przerabiam na życzenie. Przeróbka nie jest bardzo "inwazyjna", nic w lampce nie zostaje konstrukcyjnie zmienione, polega tylko na dołożeniu płytki oświetleniowej modułu UP6 i dolutowaniu jej do złącz zasilających. Nie usuwam oryginalnej płytki, zostaje ona w lampce. W każdej chwili można powrócić do oryginału, usuwając wstawioną przeze mnie płytkę. Oryginalna lampka LED : Po przeróbce :
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Pozwólcie, kilka słów ode mnie. Chcąc dać opcje wyboru, moduły wykonywane są w dwóch odcieniach bieli : zimny biały 6000K i biały neutralny 4500K. Zdaję sobie sprawę, że wybór ten, dla niektórych z Was nie jest łatwy. Dobór odcienia bieli(temperatury barwowej) jest sprawą indywidualną. Jedni z Was preferują biel zimną, drudzy wybierają biały neutral 4500K. Porównywanie dwóch świecących modułów o różnej temp. barwowej (w tym wypadku 4500K i 6000K) daje zafałszowany wynik- wydaje się, tak, jak Kol.Gibons, że jeden świeci z domieszką żółtego, a drugi błękitnego. Właśnie wydaje się.... Gdybyśmy mieli do porównania dwa źródła światła(moduły) o temp. 6000K i 8000K nasze "wydawanie się" byłoby podobne - 6000K "żółtawy", 8000K "niebieskawy". Przypominam, że w pierwszym teście 6000K określiliśmy, jako biały "błękitnawy".... Gdybyśmy zapytali się użytkowników modułów o temp. barwowej 4500K, czy światło w ich aucie ma żółtawy odcień, zdecydowanie odpowiedzą nam, że tak nie jest. Czy palniki ksenon, o temp. barw. 4300K świecą z żółtawym odcieniem ? Nie . Zwłaszcza, gdy obok stanie auto na zwykłych żarówkach(nawet, jeśli żarówki te będą typu Osram Cool Blue Intense). A co powiemy, jeśli obok będzie auto na ksenonach o temp. b. powyżej 5000K ? No tak... wtedy wydaje nam się, że te 4300K są "żółtawe"..... Mnie osobiście bardziej podoba się 4500K. Światło emitowane z modułów zainstalowanych w aucie jest czyste, pozbawione błękitnego, czy żółtego dodatku. Ten odcień bieli nigdy Wam się nie znudzi. Absolutnie nie neguję wyboru 6000K. Jest to jeden z tych najmniej zimnych . Jest skierowany do osób, które jeszcze nie nacieszyły się właśnie zimnym odcieniem bieli. Jest to dla mnie zrozumiałe.
-
Żarówka led T4W BA9S nie świeca
W lampce przedniej B5 na korpus trzonka żarówki podany jest potencjał "+" . Zamiennik led, który posiadasz wymaga podania w to miejsce "-" . Jest niekompatybilny z lampką w Twoim aucie.
-
Wymiana żarówki w podsufitce z tyłu auta -Audi A4 Avant 2003 r.
Jeśli to ta lampka, to trzeba pociągnąć jej krawędź zaznaczoną na zdjęciu na żółto : Właśnie po tej stronie znajdują się metalowe zaczepy :
-
Dorabianie klucza w serwisie . CENA
Nie znam cen ASO Audi. W VW około 550zł . Po za serwisem około 250-300zł.
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Bardzo słusznie, bo układy te działają na podobnej zasadzie. Układ diagnozy wywodzi się w prostej linii od układu "rozpoznającego"(opisanego wyżej) .
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Tu nie tyle chodzi o kontrolę spalonej żarówki(nie ma jej dla żarówek wnętrza), a o nazwijmy to, "czułość" części sterownika odpowiadającej za oświetlenie wewnętrze. Sterownik ośw. ma, jak wiecie kilka "funkcji" : -tzw. czasówka -rozjaśnianie podczas włączenia -przyciemnianie podczas wyłączenia -samo włączenie -i wyłączenie oświetlenia po jakimś tam czasie(tu jeszcze można wyróżnić dwa rodzaje wyłączenia ale nie mieszajmy w głowie... ) Sterownik odbiera info CAN-em z mikroswitcha zamka(właściwie ze sterownika w drzwiach) o otwarciu drzwi i załącza oświetlenie. I tu - nie tylko podaje potencjał "-" ale również "+ 12V" . Przed otwarciem drzwi, bohater nasz jest w tzw. stanie uśpienia, a w punktach zasilania żarówek nie ma żadnego z wymienionych potencjałów. Właściwie jest ale b.mały bodajże około 2V , potrzebny układowi "rozpoznawczemu", którego funkcja opisana jest poniżej- stąd właśnie żarzenie się chińszczyzny przy napięciu tych 2V. Załóżmy, że sterownik wyłączył światełka, a my jesteśmy w aucie i próbujemy włączyć punkt oświetleniowy ręcznie, przyciskiem. Skąd sterownik "wie", że mamy taki zamiar ? "Rozpoznaje" to, po rezystancji(powiedzmy rezystancji żarówki) zamykanego przez nas obwodu przyciskiem/włącznikiem. Właśnie.... Jeśli ta rezystancja będzie za duża (większość chińskich zamienników led) od przewidzianej przez projektanta elektroniki, to do podania pełnego napięcia, załączenia żądanego oświetlenia, nie dojdzie. U Kolegi Tomka w A4 B7 zamontowany jest sterownik, który aby załączyć zasilanie lampek musi "rozpoznać" mniejszą rezystancję, od innych znanych mi do tej pory, pracujących w autach grupy VAG. Wot parahod, jak mówią Rosjanie
-
Oświetlenie na podsufitówce .
Sterownik wyłączy oświetlenie(po kilku minutach), nawet gdy lampka/lampki załączone zostały włącznikiem.
-
Moduły oświetlenie LED can bus do naszych Audi A4
Witam ! Na wstępie dziękuje Kol. Kerczi za rozpoczęcie tematu. Dziękuje też tym wszystkim, którzy zaopiniowali tu mój produkt. Jako że na PW dostałem kilka powtarzających się pytań w temacie porównania produktu do istniejących na rynku żarówek led uniwersalnych zamienników, pozwolę sobie na zamieszczenie "kilku" linijek tekstu, który tą kwestię wyjaśni. Prawdę mówiąc jest mi trochę niezręcznie zachwalać swoje. Niestety aby odpowiedź zawierała rzeczowe podejście do sprawy, nie da się tego uniknąć. Zasadniczych różnic miedzy zastępnikami - żarówkami led, a moim podejściem do tematu w wydaniu modułowym jest kilka . 1. Mój produkt, to moduły led dedykowane do lampek. Prawie każdy moduł składa się z dwóch płytek - oświetleniowej z naniesionymi elementami led i adaptora zastępującego żarówkę. Dedykacja, to przede wszystkim to, iż moduł ma zamierzony kształt płytki oświetleniowej i jest odpowiednio umiejscowiony w komorze oświetleniowej lampki. Uniwersalne zastępniki led, żarówek mają zasadnicza wadę, różniącą je w tej właśnie kwestii od modułów. Weźmy za przykład uniwersalną żarówkę led zastępnik T4W Ba9s, składającą się z pięciu led, umieszczony w komorze oświetleniowej lampki tylnej A4 B8 : Jej elementy led umieszczone są w kilku płaszczyznach. Okazuje się, że tylko jeden led z zastępnika będzie świecił w szkiełko lampki, reszta (cztery) emitować będzie światło w ścianki komory lampki, które odbiją go w baaardzo małym, nieznaczącym stopniu. Tak na prawdę tylko jeden led będzie w 100% wykorzystany. Efekt świecenia uniwersalnego zastępnika led , nie będzie większy od zwykłej żarówki. Zmieni się tylko barwa światła. Zdjęcie przedstawia lampkę tylną A4 B8 z zamontowanymi dedykowanymi modułami mojej produkcji : Moduł led umieszczony w mniejszej okrągłej komorze oświetleniowej lampki przedniej A4 B8 : Ledy umiejscowione na okrągłych płytkach oświetleniowych, emitują światło wprost w szkiełko lampki. Ich strumień świetlny jest w 100% wykorzystany. Pomijając fakt, że led, którego używam w produkcji emituje 23lm(więcej od ledów owego zastępnika 15-18lm), to jasność świecenia komory oświetleniowej na moim module jest czterokrotnie większa . Opisany tu aspekt, dotyczy większości uniwersalnych zastępników. Są lampki, w których nawet nie da się ich zainstalować. 2. Uniwersalny zastępnik żarówka led , zastępująca żarówkę rurkową i montowana w większych komorach oświetleniowych lampki przedniej, oparta jest na sześciu led : Mój moduł dedykowany w to miejsce posiada dziewięć tych elementów (1.5-2 razy więcej światła) : Lampki Audi A4 B8 mają "szkiełka" z "mlecznego" plastiku, absorbującego część strumienia świetlnego. Montując uniwersalne żarówki led nie uzyskamy zadowalającego efektu. Jestem pewien, że będziecie w pełni usatysfakcjonowani z mojego produktu tak, jak wszyscy którzy go użytkują. A tu przykład modułów dedykowanych i zainstalowanych w lampce Passata B5 i B6 : 3. Moduły są całkowicie kompatybilne ze sterownikiem oświetlenia, co w przypadku "uniwersałek" jest często problematyczne - próba ich zaświecenia przełącznikiem kończy się miganiem . Zdarza się też, że po wyłączeniu oświetlenia, żarzą się . 4. Zagęszczenie elementów led na małej powierzchni płytek(patrz np.zastępnik żarówki rurkowej C10W), nie jest dla tych elementów korzystne. Elementy znajdujące się na płytce(rezystory, jak i same ledy) wytwarzają ciepło, które z racji niewielkiej powierzchni płytki nie jest należycie odprowadzane, a to niestety może skutkować uszkodzeniami led. Jak widać na zdjęciach powyżej, moduły, to większej powierzchni płytki, dobrze radzące sobie z opisanym aspektem . Dowodem na to jest absolutny brak awarii, jakiegokolwiek pojedynczego led w przeciągu ponad dwóch lat. 5. Led, które wykorzystuję do produkcji, to pełnowartościowe elementy. W chińskich produktach najczęściej nie są to elementy spełniające normy, kupowane raczej "na kilogramy", nie na sztuki. 6. W przypadku modułów do wyboru dwa odcienie bieli - zimny biały o rzeczywistej o temp. barwowej 6000K i biały neutralny 4500K. Piszę "rzeczywistej", bo często zdarza się, ze podawana przez sprzedawców "chińszczyzny" informacja o temp. barwowej w Kelwinach jest niezgodna z prawdą i żarówki led świecą tzw. trupim białym światłem . Nie jest to zimny biały, tylko blue white- biały niebieski. 7. Moduły objęte są dwuletnia gwarancją(prawdziwą gwarancją), której raczej brakuje produktom konkurencji. No i na koniec - moduły są Made in Poland (pomysł, projekt, wykonanie). Zdjęcie przedstawia różnicę świecenia pomiędzy modułami, a zwykłymi żarówkami -w lampce A6 C6 : w lampce A4 B8 : Kilka przykładowych modułów, które produkuję : W razie ewentualnych pytań kontaktujcie się ze mną mailowo [email protected] lub telefonicznie 510 719 221 Moja skrzynka PW na Forum jest zwykle przepełniona i przez to mam utrudnioną możliwość prowadzenia korespondencji. Opinie na temat produktu znajdziecie na Forum Passata i Golfa Polska Polecam Użytkownika Tomnik (moduły led) Dedykowane Moduły LED Oświetlenia Wnętrza : Oferty specjalne - Najwieksze forum uzytkownikow aut Volkswagen Golf - Moje moduły nie mają nic wspólnego z tymi pokazanymi na zdjęciach w poście nr 57 Pozdrawiam, Tomek
-
Nowicjusz - wątek powitalny
Witam wszystkich na nowym dla mnie Forum Mam na imię Tomek .