Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Xenony w reflektorach zespolonych po II lifcie - montaż żarówek i przetwornic


endriuu

Rekomendowane odpowiedzi

orpheus - z tego co wiem to temperatura światła odpowiada za kolor, więc nie powinna wpływać na rażenie po oczach. im wyższa tym bardziej niebieskie i fioletowe światło.

Nie masz racji. Światło widzialne jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fal zawartych w przedziale od 380 do 780 nm (nanometrów). Oko ludzkie potrafi rozróżniać fale o różnej długości, zawartej w tym przedziale, odbierając to jako barwę światła. Najkrótszym falom odpowiada barwa fioletowa, najdłuższym barwa czerwona. Czułość oka jest różna dla różnych barw. Największa czułość występuje w dzień dla barwy zielonożółtej, natomiast w nocy dla zielonej.

Najlepsze właściwości dla ludzkiego wzroku mają źródła światła dające światło o widmie zbliżonym do światła słonecznego, czyli białe (ok 4500K). Wskaźnikiem barwy światła jest temperatura barwowa podawana w K (kelwinach). Jest to temperatura ciała doskonale czarnego, wysyłającego światło o danej barwie. Podczas mgły, deszczu, śniegu najkorzystniejsze do oświetlenia drogi przed samochodem jest światło żółte, ponieważ ulega najmniejszemu rozpraszaniu i poprawia kontrast widzenia. Natomiast ogólnie bardzo niekorzystne jest światło niebieskie. Ze względu na małą długość fal ulega znacznemu rozpraszaniu, powodując mniejszy kontrast widzenia. Daje ono więc wyraźnie gorsze oświetlenie drogi, niż światło białe oraz powoduje oślepianie kierowców jadących z przeciwka, gdyż czas adaptacji ludzkiego oka do światła niebieskiego jest znacznie dłuższy, niż np. do światła białego.

Największe natężenie światła kolego jest przy temp. 4300K. jest to ok 3200lm (lumenów). Zarówno poniżej tej wartości i powyżej natężenie słabnie, a pozostaje sam niebieski kolorek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna przydatna informacja, dzięki. jak pisałem - u mnie światło było pięknie białe z lekką niebieską poświatą. wyczytałem w prasie fachowej, że w miarę zużywania palniki zmieniają kolor w górę skali [czyli w stronę fioletu tak?], a u mnie zrobiły się zielonkawe. póki co widoczność spoko, ale za jakiś czas trzeba będzie wymienić. wtedy pomyślę nad 4500K :)

żarniki mrugają mi zza soczewek w angel eyes sonara i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony wbrew narzekaniom na te właśnie lampy. zarówno wygląd jak i światło mnie w pełni radują :>

dzięki endriuu za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas mgły, deszczu, śniegu najkorzystniejsze do oświetlenia drogi przed samochodem jest światło żółte, ponieważ ulega najmniejszemu rozpraszaniu i poprawia kontrast widzenia.

Zatem z tego wynika że nie ma sensu pchać HID-ów w halogeny jak robią niektórzy tylko wsadzić tam dobre H1? Kiedyś w dawnych czasach były w modzie halogeny o wybitnie żółtych kloszach, nie wiem czy bodajże we Francji do dziś nie instalują w autach takich halogenów? Mały OT - pamiętam jeszcze że ksiądz który uczył mnie religii w I klasie podstawówki, miał poldka borewicza w którym na halogenach miał takie plastikowe ochraniacze z napisem"halogen", jak była mgła należało się zatrzymać i je zdjąć. To była bryka! :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HID w halo jak najbardziej ale żółte. Są HIDy o barwie bodajże 3200K. Nota bene od 1 stycznia 2010 jest zakaz uzywania żółtych świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co zakładać takie HID-y skoro zwykła halogenówka daje też 3200K? Większe natężenie światła? Wczoraj jak szedłem z roboty, widziałem golfa II z zarąbiście żółtymi światłami mijania, zapewne oryginał. Ciekaw jestem co jego kierowca widzi nocą w takim oświetleniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co zakładać takie HID-y skoro zwykła halogenówka daje też 3200K? Większe natężenie światła?

roznica taka, ze żółty HID ma duzo wiecej lumenów niz halogen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany, zobaczcie. Za cholerę nie mogę znaleźć nigdzie tych plastikowych pierścieni dystansujących które Endriuu zakładał. W dodatku nie wiem czy ten pierścień będzie potrzebny. Sprawa wygląda następująco: gdy wkładam żarnik do góry tym plastikowym pręcikiem który trzyma szkiełko, wszystko siedzi ładnie, żarnik opiera się stabilnie na gnieździe H7 i mogę go oryginalnym drucikiem zamknąć (po podgięciu).

P1110128.jpg

Endriuu pisał jednak że pręcik musi być na dole - u mnie nie da się założyć w ten sposób, plastikowa obudowa żarnika nie mieści się wtedy u góry, ot tyle brakuje miejsca:

P1110131.jpg

albo skośnie będzie siedziało, ale nie o to chodzi, co nie?

Trzeba by rozginać blaszane gniazdo albo dłubać na dole szczelinę na tę plastikową laseczkę albo szlifować i to mocno plastikową obudowę żarnika. Co o tym wszystkim sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarniki to Philips XenEco D4S, plastik nie jest mimośrodowy, ale... po prostu nie pasuje, brakuje miejsca dla tego pręcika na dole, chyba że bym tam szczelinę pilnikiem wypiłował.

P1110133aaaa.jpg

Tak wygląda gniazdo, musiałbym na dole tę blaszkę wyrwać i jeszcze pilnikiem wypiłować kanalik żeby pręcik się zmieścił.

OK, pierścienie namierzyłem w końcu:

http://moto.allegro.pl/item963362405_adapter_h7_philips_osram_d2s_d2r_xenon_2_szt.html

tylko że u tego gościa na zdjęciach pierścień przyciska żarnik od góry zaś na pierwszej stronie u Endriuu widać że pierścień siedzi pomiędzy żarnikiem a blaszanym gniazdem

. Jak to w końcu jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierscien ma byc tak jak u gosciach na zdjeciach. u mnie byl błąd na pocztaku. zmienilem potem opis.

Jak nie chce ci sie rezac - zakladaj precikiem do góry. chodzi o to, ze precik bedzie minimalnie przyslaniaj strumien swiatla. Mysle jednak, ze bedzie to niezauwazalne dla jakosci swiecenia w koncowym efekcie.

adapter zaklada sie po to aby zarnik nie przekrecal sie. ale jesli - jak mowisz - drut dociska moco i nie ma szans na przekrecenie- nie musisz go zakladac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to minuta roboty, wytnę szczelinkę i będzie OK. A zamiast pierścienia kupię flaszkę żeby opić sprawę :) Tym bardziej że jak pręcik będzie siedział w szczelinie to i tak żarnik się nie przekręci.

To jeszcze jedno pytanie: przetwornica D4S Koito:

P1110135.jpg

P1110138.jpg

Który styk to plus a który minus? I czy to ma znaczenie przy podłączaniu? Chociaż sądząc po tym że to jest wejście na kostkę którą można podłączyć tylko jedną stroną, to chyba ma :)

No i sami sobie odpowiadamy: po lewej plus, po prawej minus. Czy u Was przetwornice też buczą? Na początku jest to dosyć głośne buczenie, po chwili nieco cichnie ale jednak pozostaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dział "Warsztat- zrób to sam" jest po to,aby pokazać jakiś nowy mod w aucie,a nie prowadzenie dyskusji -resztę informacji na PW proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Moderatorze. Uważam że nasza dyskusja jest twórcza i nie traktuje o pierdołach tylko o tym co jest w temacie - montażu xenonów w B5. Np. dzięki mojej ostatniej wypowiedzi inni już wiedzą jaką biegunowość ma przetwornica Koito i nie muszą sami tego sprawdzać, ryzykując ewentualne uszkodzenie tejże, a nigdzie w internecie nie znalazłem tego oznaczenia. Uważam że nasze forum służy właśnie do tego - dzielenia się z innymi współużytkownikami swoją wiedzą i spostrzeżeniami, a nie tylko do szeptania na priv-ie. Forum "nie jest do prowadzenia dyskusji"? A to ci dopiero! Piszesz "pokazać jakiś nowy mod w aucie" - OK, nakleję sobie na lusterka po pluszowym misiu dla ozdoby, czy mogę pokazać zdjęcia? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie stresujcie się Panowie-posty typu "fajna robota",czy "super"-będą bezwzględnie kasowane-inne zostają :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posty typu "fajna robota",czy "super"-będą bezwzględnie kasowane

Jeśli chodzi o mnie to lubię jak czasem ktoś mnie pochwali gdy na to zasłużę, ale cóż, każdy ma prawo mieć swoje zdanie, nawet Moderator...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posty typu "fajna robota",czy "super"-będą bezwzględnie kasowane

Jeśli chodzi o mnie to lubię jak czasem ktoś mnie pochwali gdy na to zasłużę, ale cóż, każdy ma prawo mieć swoje zdanie, nawet Moderator...

ja chwalę. która jak która ale akurat ta rozmowa była twórcza ja mało ktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

endriuu, zaraz nas wywalą z forum :)

napisałem tu posty,żeby mieć kontrolę :gwizdanie: do tematu powróćcie Panowie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...