Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] CB Radio i antena - jakie?


tomaszu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2.1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

pozostala jeszcze kwestia umieszczenia nie wiem gdzie go schowac :kox: a jak sie sprawuje uniden z szumami?

Miałem juz 20 radii CB, w tym 3 Unideny (510 i 520) z czego 520 ciągle używa moja żonka...... nieoczekuj zbyt wiele po tym sprzęcie. Rozważ Stabo XM 3001 -> tanszy niz harry, duzo lepszy niz uniden. Tak samo mały i poręczny.

Ps. co do anteny ....wszyscy polecają Ci powszechnie znane modele, niekonicznie najlepsze. Rozważ antenę HELIKALNĄ, są niskoszumne, wyglądają super, no i zasięgi odbiorcze pierwsza liga.

każda antena zbiera szum ... to jest urok CB ...

Co do wyglądu to jest to rzecz gustu ... wg mnie wygląda :thumbdown:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy piszecie że stabo to harry ,a otwórzcie sobie presidenta to pojawi się napis uniden i różnica jest taka że uniden poszedł na rynek amerykański a president na europejski a co do szumów dużo zależy od anteny bo to zazwyczaj ona ściąga najwięcej śmieci i jeszcze jedna zależność to benzyna czy diesel w benzyniaku są zawsze dużo większe zakłócenia (sprawdzałem na kilku autach ten sam sprzęt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy piszecie że stabo to harry ,a otwórzcie sobie presidenta to pojawi się napis uniden i różnica jest taka że uniden poszedł na rynek amerykański a president na europejski a co do szumów dużo zależy od anteny bo to zazwyczaj ona ściąga najwięcej śmieci i jeszcze jedna zależność to benzyna czy diesel w benzyniaku są zawsze dużo większe zakłócenia (sprawdzałem na kilku autach ten sam sprzęt)

To mit powtarzany wielokrotnie - porozmawiaj z serwisantami sprzetu a ani juz Cie przekonają ze napis to nie wszystko :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego mam uni 520 ,miałem pres johnny, szwagier miał pres harry to są identyczne radia odbiór i wygląd taki sam różnica napis( tylko w harrym jest przełącznik fm/am )koledze potrzebne jest radio kilka razy w miesiącu (trasa) więc jak chce może sobie kupić presidenta za 450-500zł lecz za tą kwotę ma unidena z anteną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

520 i Johny , mają badziewny filtr ANL ... więc jak ma gdzieś przeskoki z instalacji (szyby,wycieraczki,przetwornice) to może nie być tak przyjemnie :thumbdown:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w benzyniaku miałem dodatkowy filtr bo rzeczywiście były przeskoki z instalacji ale w dieselku daje radę ja nie mam żadnych przeskoków ale to jest zależne także od anteny ,przeważnie dzieje się tak na magnesówkach ,przy montażowych jest o niebo lepiej mają lepszą masę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w benzyniaku miałem dodatkowy filtr bo rzeczywiście były przeskoki z instalacji ale w dieselku daje radę ja nie mam żadnych przeskoków ale to jest zależne także od anteny ,przeważnie dzieje się tak na magnesówkach ,przy montażowych jest o niebo lepiej mają lepszą masę

akurat te zakłócenia nie zebrała antena tylko radio ... głównie takie rzeczy robią sie jak ma sie radio pod zapalniczke , ale gdy ma dobry ANL to jest wszystko ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego akurat ja zrobiłem oddzielną instalację tylko do cb zamontowałem filtr zewnętrzny i odiór bdb dość dużo czasu poświęciłem żeby wszystko grało jak trzeba i uwierz mi dobrze dobrana i zamontowana antena ma dużo większe znaczenie niż samo radio(próby były na kilku antenach)dodam jeszcze że na jednej z anten nawet alan 100+ bez anl szumiał minmalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze mi powiedzcie jaki jest zasieg w zestawie uniden xl520 i sirio as100 i czy zasieg zalezy tez od radia czy samej anteny?

tutaj juz sie kłania czysta fizyka ... im dłuższy promiennik tym zasięg jest wiekszy , zreszta zaśieg zależy od wielu aspektów:

- gęstość budynków

- ukształtowanie terenu

a nawet głupie zaleśienie

na przeciętnej trasie powinno byc +/- 8km w miescie 4-5 km +/-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja,tam na radiach to może się nie znam,ale do mobila to jaj już koledzy piszą Uniden,President, starsze modele Midlanda,może być też Onwa,ale jeśli chodzi o modulację to nie tylko radio,ważny jest też mikrofon,już nie będe wspominał o modelach PAN DM432MT,czy Sadelta choćby ME3 bo to już górna półka mikrofonów,dzisiejsze radia mają mikrofony tandetne,to samo tyczy się modulatorów w samych radiach,dlatego warto zwracać uwagę i kupować mikrofony pojemnościowe,co do anten,nie długość bata sie liczy lecz długość falowa,i mamy dla przykładu 1/4,1/2.5/8 i kilka innych,kto rozumie matematykę będzie wiedział o co kaman,następną cechą ważna dla anteny jest zysk określany w dB,lepsze modele mają nawet 6dB,i jeśli mamy antenę o takim zysku i radio Dragona,to nie spodziewajcie się usłyszeć nic innego jak w zasadzie tylko szumów,antenę dobieramy do radia,a już najważnieszym czynnikiem jest zestrojenie,czyli wyrównanie pojemności kabla z promiennikiem,nazywa się to SWR,współczynnik fali stojącej,ideałem jest wynik 1.0 ,ale dopuszczalny jest 1,5 na 40 kanale,samo umiejscowienie anteny już ma wpływ na odbiór czy nadawanie,nie należy jej umieszczać w pobliżu szyby ogrzewanej,im większa powierzchnia odbicia tym lepiej,czyli dach,w sedanach jeszcze tylna klapa,bardzo popularne są "magnesówki" ale dla mnie to szajs,piszecie tu o łącznościach rzędu 8-15 km śmiech na sali,30-40 km to dobrze dobrany i zestrojony sprzęt.Tyle ode mnie,pytania kierować na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo popularne są "magnesówki" ale dla mnie to szajs,piszecie tu o łącznościach rzędu 8-15 km śmiech na sali

nastepny wielbiciel dziur w dachu :naughty: 8-10 km na długiej magnesówce osiaga się lekkim ch..jem :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to są teraz podstawy magnesowe żeby nie wiercić dziur w autach,montujac uchwyt też ingerujesz w blachę :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze stwierdzić ze temat traci sens .... są odpowiednie fora gdzie wypowiadają się doświadczeni użytkowicy CB :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...