Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wyjechać za granicę czy zostać w Polsce???


wero2087

Rekomendowane odpowiedzi

Jak jestes specjalista w jakies dziedzinie to oplaca sie wyjechac :good:. Ja wyemigrowalem na 2 lata i powiem tak ... te 2 lata za granica zmienily moje patrzenie na swiat i na Nasz kraj. Nie ma co narzekac, ale... mimo ze jestesmy bardziej zaradni , bardziej rozgarnieci to mamy cholerne zacofanie. Mowia ze zyjemy(my jako Polacy) ponad stan .. ja mysle ze klasa srednia u Nas zyje gorzej niz za zachodzie klasa nizsza . Stosunek zarobkow do kosztow jest wrecz absurdalny.

Przyklad : Przez 2 lata pobytu w Irlandi doswiadczylem 5-6 obnizek gazu i to nie o symbolicznego eurocenta ... Wrocilem do kraju i w ciagu roku spotkalo mnie chyba 4-5 podwyzek . Gaz mamy drozszy (po przeliczeniu) niz w IE , a podobno tak dobrze negocjujemy z Rosjanami :naughty: :naughty: ... o cenach paliwa , bardzo wysokich VAT wspominac juz nie trzeba.

Mniejsza ztym narzekac mozna duzo.

Coraz trudniej zrobic cos "inowacyjnego" - lata 90 przeminely . Teraz jak nie masz dobrego pomyslu i ...kupy szczescia/znajomosci to w nowym interesie konkurencja Cie szybko wykonczy.

Ja mimo ze stosunkowo dobrze tu zarabiam wciaz mysle o ponownym wyjezdzie, naprawde jestesmy daleko z tylu... Irlandia moze tonie w dlugach, ale kwestia czasu ostre ciecia i oni sobie ztym poradza (maja 4-5mln a nie 40 mieszkancow).

W 7k E w FIN nie wierze i darujcie sobie takie opowiesci. Oczywiscie idzie tyle zarobic i w IE i w UK i w CH , ale nie jako pracownik fizyczny .

Jedyny problem z wyjazdem jest taki ze ..ja np nie czulem sie tam jak u siebie . Zreszta z zamierzenia wyjechalem na 2-3 lata wrocilem po 2och i przyznam szczerze ze troche zaluje ... :decayed: - chociaz juz tam wysiedziec nie moglem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem z wyjazdem jest taki ze ..ja np nie czulem sie tam jak u siebie . Zreszta z zamierzenia wyjechalem na 2-3 lata wrocilem po 2och i przyznam szczerze ze troche zaluje ... :decayed: - chociaz juz tam wysiedziec nie moglem :)

tak to jest, niestety jestes tam tesknisz za PL jestes w PL chcialo by sie wrocic do tego lzejszego zycia tam. Ciezko jest sie przestawic. Ja mieszkalem rok w UK to bylem homesick teraz mieszkam w PL i jednak tesknie za tym co bylo i tak w kolo wojtek :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano cos z cos ;), ale trzeba brac to pod uwage. Ja 4 lata mieszkalem w UK i tez juz mialem dosc, zjechalem do Polski, 10 miesiecy i znowu wyjechalem za granice.

Zawsze mozna sprobowac uderzyc gdzies blizej Austria, Niemcy, Dania, to nie tak daleko, i czesciej mozna wpadac do Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozna sprobowac uderzyc gdzies blizej Austria, Niemcy, Dania, to nie tak daleko, i czesciej mozna wpadac do Polski.

wlasnie o tym mysle glownie teraz albo dojcze albo CH, chyba ze mi przejdzie :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem,ze w Austalii potrzebuja gornikow z Polski :decayed::tongue4:

Rocznie cos na PLN okolo 350 tys :kox:

:decayed: hehe grubo , Dobra kasa ale w OZ az tak dobrze nie placa(znam mniej wiecej stawki) chyba ze to brutto :decayed: albo rzeczywiscie jest takie zapotrzebowanie :mysli:. Tyle ze tak dalekie wycieczki to juz ... inna sprawa - zazwyczaj sie nie wraca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbys mial uderzac do szwecji to sprobuj troche dalej do norwegi....mysle ze tutaj najszybciej bylo by o jakas prace(i zarobki sa na normalnym poziomie)oczywiscie wszystko zalezy gdzie sie pracuje i co sie umie....

a to ze niemcy do pracy nie wyjezdzaja to tez nie prawda bo bardzo duzo niemcow i szwedow pracuje w norwegi.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Krzysiek napisał Norwegia jest krajem jako takiego dobrobytu i Niemcy jak i Szwedzi też tu ciągną. Ale musisz dobrze to przemyśleć!

Po pierwsze w ciemno nie warto bo miesiąc życia tutaj to minimum 12tys nok tym bardziej że zamierzasz wyjechać z Żonką.

Po drugie życie na emigracji nie każdemu służy więc wydaje mi się że dobrą opcją jest wzięcie dziekanki i roczna próba.

Tak czy inaczej ja po trzech latach nie zamierzam wracać wręcz przeciwnie ZOSTAJE, wiec życzę powodzenia. :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wie ktos moze ile zarabia dobry grafik w NO ? :decayed:

niemam pojecia, ale mam kumpla co pracuje w autocadzie(nanosi jakies tam wymiary,rysuje projekty) grafikiem nie jest tylko jakies tam przeszkolenie to ma jakies 40tys nok na miecha czyli na czysto 30-32tys kr....a teraz korona wysoko stoi.....

powiem szczerze ze granica miedzy pl a no sie zaciera jesli chodzi o ceny...paliwo po nowym roku bedzie w podobnej cenie, zakupy zywnosci sa troche drozsze(produkty dla dzieci tansze niz w pl)ale mozna zawsze do szwecji podjechac lub cos z pl sciagnac bo przewoznikow jest tu w uj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kończ studia, bo szkoda je zostawić przez włożone w nie pieniądze :cool1: , rób praktyki w swoim kierunku(dobrze by było za granicą bo są opłacone zazwyczaj, musiałbyś trochę o nich poczytać), ucz się angielskiego plus jakiś jeszcze język który uważasz, że może Ci się przydać, potem możesz szukać jakiejś pracy za granicą podczas pobytu w PL (tak żebyś nie został bez niczego) no chyba, że po studiach znajdziesz prace w swoim zawodzie i będą Ci dobrze płacić u nas :tongue4: i uwierz mi na razie sumując waszą wypłatę nie macie źle wiadomo chciałoby się więcej ale trzeba się cieszyć z tego co się ma, ogólnie zarobki w PL nie pozwalają na spokojne życie bez spinki :wallbash: ja osobiście na razie nie wiąże przyszłości z naszym krajem :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce jest coraz gorzej... i coraz więcej osób o tym wie... Dzisiaj w wiadomościach mówili, że mają podwyższyć akcyzę na diesla i cena za litr ma wzrosnąć od 18 gr do 20 gr. Żeby mieć dobrą pracę w swoim fachu za dobre pieniądze trzeba mieć tzw. "kontakty". Wszędzie wymagane jest doświadczenie, ale jak ma się zdobyć doświadczenie jak nie chcą przyjąć do pracy...? :wallbash:.

Może trafisz na jakąś dobrą prace w Austrii czy Niemczech. Życie w Norwegii jest drogie i jechać tak w ciemno to nie bardzo... :no:.

Jak masz możliwość to wyjedź. Zawsze to we dwoje raźniej :good:.

Powodzenia :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...