Skocz do zawartości
IGNOROWANY

TK: koniec bezterminowych praw jazdy


Skyliner89

Rekomendowane odpowiedzi

TK: koniec bezterminowych praw jazdy

Koniec bezterminowych praw jazdy. Przepisy zaskarżone przez grupę posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego są zgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Część posłów argumentowała, że wymiana bezterminowych dokumentów na nowe, ważne przez 15 lat, jest niezgodna z konstytucją. Ich zdaniem, narusza zasady ochrony praw nabytych. Wnioskodawcy akcentowali fakt, że nowe przepisy wymuszają na kierowcach konieczność poddania się badaniom lekarskim na własny koszt.

Prawa jazdy wydane po 18 stycznia tego roku, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami, są ważne przez 15 lat. Wcześniej były wydawane bezterminowo. Ale okazuje się, że również dokumenty wydane przed tą datą stracą swój bezterminowy charakter, a ich posiadacze będą musieli wymienić je na nowe w latach 2028-2033.

Źródło: IAR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POJE&^%$I ! Nie chca dac bezterminowo ? TO NIECH PLACA ZA NOWY DOKUMENT, MOJ CZAS, PALIWO I LEKARZA !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to dopiero za 20 lat, kto tego w tym pojebanym kraju dożyje :suicide_anim:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestię pieniędzy to za resztą jestem ZA.

Odsieją trochę starych dziadów.

Przez jednego takiego w szpitalu wylądowałem.

Co do kasy ?

Normalne złodziejstwo.:facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POJE&^%$I ! Nie chca dac bezterminowo ? TO NIECH PLACA ZA NOWY DOKUMENT, MOJ CZAS, PALIWO I LEKARZA !

Nie przesadzaj. To dla twojego i innych bezpieczeństwa .. zweryfikuje komu predyspozycje sie stracily

.... a przy okazji sprawdzisz sam swoj refleks i stan zdrowia. Ja jako zawodowy robie takie badania czesciej... a wszyscy jezdzimy po tych samych drogach :)

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku jak mam B i ,C a nie jeżdżę zawodowo ? Co ile lat robię badania , co 15 czy co 5 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 jesli chcesz miec tylko niezawodowe prawko

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam bezterminowe i mam wyjeb.. na te ich ustawy. bo nie maja się czego czepnac banda debili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie to jedno. Chociaż jeśli miałbym decydować to prawko byłoby dostępne od 21 lat to po pierwsze a po drugie obowiązkowe byłyby solidne badania psychologiczne i psychomotoryczne. Patrząc na jeden z wątków na naszym forum i niektóre wypowiedzi to widzę, że takowe badania byłyby jak najbardziej zasadne.

Badanie raz na 15 lat to jest absolutnie żaden problem i żadne utrudnienie żeby to zrobić. Jakieś czepianie się tego rozwiązania wynika chyba tylko z lenistwa i przekory niż konkretnych argumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za tylko powinno to inaczej wyglądać np.po 50/60 roku życia co 5 lat badania.Znajomy 65 latek sprzedał auto ponieważ jak twierdził nie odróżnia już świateł sygnalizacji świetlnej od oświetlenia ulicznego.Tak żartował ale naprawdę sprzedał auto bo sam stwierdził że się nie nadaje do jazdy w tym wieku( w sumie nie aż taki stary).Tylko ten znajomek jest rozsądnym człowiekiem a ilu jest baranów?Z drugiej strony wiadomo jak jest w Polsce za kasę wszystko załatwi, ale jak całkiem sié nie nadaje to nawet za kasę jest problem więc mam nadzieję że jakiś odsetek tych ledwie żywych kierowców odpadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie wy musicie raz na 15lat wymieniać i płaczecie a raptem 2stówki to was wyjdzie,ja mam co 5lat ten problem:decayed:i w uj większe koszty tej wymiany:facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na prawo jazdy stówy nie mają ale rezanie co miesiąc za 200 to nie boli?

ma rację @fidotp, będzie odsiew.... będzie bezpieczniej. popatrzcie na resztę Europy mają również na 10-15 lat.

...cóż i mnie przyjdzie wymienić w Hiszpanii, do tej pory nie robiłem (chociaż powinienem) bo tutaj tylko na 10 lat a nie chciałem latać po lekarzach, teraz nie mam już na co czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to i dobrze ale z 2 strony kto wie czy przez te 15 lat się nie pozmienia jeszcze , nie ma co płakać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zawodowe prawko i co 5 lat leci 1000 i wolalbym dac ta 100 co 15 lat niz tyle co teraz. Jak dla mnie to dobrze ze co 15 lat beda odslylac na badania bo juz nie raz bym sie rozp..... przez jakiegos dziadka co zmienia pas nawet nie patrzac w lusterko, albo wyjezdzajacego przed maske.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na prawo jazdy stówy nie mają ale rezanie co miesiąc za 200 to nie boli?

ma rację @fidotp, będzie odsiew.... będzie bezpieczniej. popatrzcie na resztę Europy mają również na 10-15 lat.

...cóż i mnie przyjdzie wymienić w Hiszpanii, do tej pory nie robiłem (chociaż powinienem) bo tutaj tylko na 10 lat a nie chciałem latać po lekarzach, teraz nie mam już na co czekać.

200zł na rezanie? Chyba lampek oświetlenia wnętrza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana co 15 lat nie wielu dzisiejszych kierowców tak naprawde odsieje. Ja robię co pięć lat bo mam zawodowe prawko i wiem, jak na takich badaniach teraz jest. Narobiło się teraz dużo pracowni psychotechnicznych i prawda jest taka, że będzie jeszcze więcej a co za tym idzie będzie walka o klienta i prawda jest taka, że większość i tak przejdzie badania nawet jeśli nie nadają się do jazdy. Bo lepiej zgarnąć kase i puścić klienta niż zyskać opinie że w tej pracowni połowa nie zdaje, a w tamtej wszyscy. A są nawet i takie pracownie, że tylko płacisz i już papier masz, bez badań. Jak myślicie, gdzie ludzie pójdą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana co 15 lat nie wielu dzisiejszych kierowców tak naprawde odsieje. Ja robię co pięć lat bo mam zawodowe prawko i wiem, jak na takich badaniach teraz jest. Narobiło się teraz dużo pracowni psychotechnicznych i prawda jest taka, że będzie jeszcze więcej a co za tym idzie będzie walka o klienta i prawda jest taka, że większość i tak przejdzie badania nawet jeśli nie nadają się do jazdy. Bo lepiej zgarnąć kase i puścić klienta niż zyskać opinie że w tej pracowni połowa nie zdaje, a w tamtej wszyscy. A są nawet i takie pracownie, że tylko płacisz i już papier masz, bez badań. Jak myślicie, gdzie ludzie pójdą?

psychotechniczne tylko do zawodowego trzeba robić,do "B" tylko zwykły lekarz z uprawnieniami do badania kierowców :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana co 15 lat nie wielu dzisiejszych kierowców tak naprawde odsieje. Ja robię co pięć lat bo mam zawodowe prawko i wiem, jak na takich badaniach teraz jest. Narobiło się teraz dużo pracowni psychotechnicznych i prawda jest taka, że będzie jeszcze więcej a co za tym idzie będzie walka o klienta i prawda jest taka, że większość i tak przejdzie badania nawet jeśli nie nadają się do jazdy. Bo lepiej zgarnąć kase i puścić klienta niż zyskać opinie że w tej pracowni połowa nie zdaje, a w tamtej wszyscy. A są nawet i takie pracownie, że tylko płacisz i już papier masz, bez badań. Jak myślicie, gdzie ludzie pójdą?

psychotechniczne tylko do zawodowego trzeba robić,do "B" tylko zwykły lekarz z uprawnieniami do badania kierowców :wink:

"mniejsza o większość", martin ma racje, tam gdzie bez problemu będą stawiać pieczątki tam ludzie pójdą.

Jedno jest pewne, chodzi tylko o kase.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam ,ze to jest jak z fotoradarami nie służa poprawie bezpieczeństwa tylko do łupienia kierowców ,pomyślcie ze w polsce jest np 3mln kierowców i kazdy z nich co 15 lat bedzie musiał zrobić badania i wymieniać prawko oczywiście nie za free ile to dodatkowej kasy dla złodzieji???To jak z podatkiem drogowym w paliwie ,miał służyć na budowe i utrzymanie dróg i co??po tylu latach sie okazało ze 30%poszło na budowe i utrzymanie dróg 25%na pkp a z 45% nie wiadomo co sie stało .A na domiar tego jest wiele maszyn którymi nigdy nie wyjadę na drogę ale podatek w paliwie musze zapłacic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...