Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzedaż auta zaraz po jego zakupie


kicker

Rekomendowane odpowiedzi

Siostra kupiła 7 stycznia auto(Skode) a ja dziś znalazłem, nowsze, w lepszym stanie z bardzo dobrym wyposażeniem i co najważniejsze Audi A4 :decayed:

Jak teraz sprzedać tą Skode? nie była jeszcze w Urzędzie Skarbowym, ani w Wydziale Komunikacji ani u Ubezpieczyciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste.

w skarbówce opłaca się to co trzeba,czyli podatek za to że kupiłeś.

Auto sprzedajesz spisując kolejną umowę.

Czyli tak, pierwsza jest na ciebie i poprzedniego sprzedającego a druga na ciebie i przyszłego kupującego.

I tyle.

Ale coś mi się zdaje że również będziesz musiał zapłacić podatek od sprzedaży bo nie zachowałeś pół roku od kupna.

Dowiesz się tego w skarbówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste.

w skarbówce opłaca się to co trzeba,czyli podatek za to że kupiłeś.

Auto sprzedajesz spisując kolejną umowę.

Czyli tak, pierwsza jest na ciebie i poprzedniego sprzedającego a druga na ciebie i przyszłego kupującego.

I tyle.

Ale coś mi się zdaje że również będziesz musiał zapłacić podatek od sprzedaży bo nie zachowałeś pół roku od kupna.

Dowiesz się tego w skarbówce.

Nie będzie takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Wiem że coś tam się płaci jeśli przed upływem 6 miesięcy od zakupu sprzedaje się auto.

Trzeba popytać w skarbówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba teraz zapłacić podatek 2% wartości pojazdu wyliczonego z księgi Urzędu Skarbowego i spisać kolejną umowę i którą umowę daje nowemu nabywcy, tą ostatnią ?

Jak w tej sytuacji jest z Ubezpieczeniem, jeśli auto kupione 7 stycznia a w najgorszym przypadku sprzeda się np. 31 stycznia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą ostatnią najlepiej zrobić w 3-ech egzemplarzach i jeden oryginał zostaje u ciebie a drugi idzie do nowego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba teraz zapłacić podatek 2% wartości pojazdu wyliczonego z księgi Urzędu Skarbowego i spisać kolejną umowę i którą umowę daje nowemu nabywcy, tą ostatnią ?

Tak, i dajesz mu ori dokument wpłaty za ten podatek.

Jak w tej sytuacji jest z Ubezpieczeniem,

Tu już musisz zapytać tam, gdzie kupiłeś ubezpieczenie.

Ale jak kupujący nie zrezygnuje po 30 dniach z twojego to nie dostaniesz zwrotu.

I nic na to nie poradzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba teraz zapłacić podatek 2% wartości pojazdu wyliczonego z księgi Urzędu Skarbowego i spisać kolejną umowę i którą umowę daje nowemu nabywcy, tą ostatnią ?

Tak, i dajesz mu ori dokument wpłaty za ten podatek.

Jak w tej sytuacji jest z Ubezpieczeniem,

Tu już musisz zapytać tam, gdzie kupiłeś ubezpieczenie.

Ale jak kupujący nie zrezygnuje po 30 dniach z twojego to nie dostaniesz zwrotu.

I nic na to nie poradzisz.

Jak nie, idzie do ubezpieczyceila ,wypowiada umowe i tyle , kase mu zwracaja a ten co kupil musi od razu ubezpieczenie brac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie.

Jeśli kupujący nie wypowie ubezpieczenia to nie dostaniesz kasy.

Jedź do swojego agenta, zapytaj i napisz jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega pisze. Jak sprzedałem auto i kupujący przepisał oc na siebie to mogłem odzyskać kasę tylko za nnw i inne dodatki, z oc nic nie wrócili.

Wysłane z Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież kolega pisze że nie zawierał jeszcze nowej polisy tylko ma od zbywcy, więc jeśli sprzedaż auto z polisą którą dostałeś od zbywcy wystarczy powiadomić ubezpieczyciela o kolejnej sprzedaży nabyta polisa przechodzi na kolejnego właściciela :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podatek zapłaci kiedy sprzeda określoną ilość aut w danym okresie, przynajmniej kiedyś tak było, chyba 5 aut na rok to już handel,

to kupujący płaci podatek od wzbogacenia kupując auto, jest zwolniony z tej opłaty dopiero kiedy kupuje od handlarza bo to on się wzbogaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek płaci sie od kwoty która ewentualnie byś na tym zarobił , nie ma zarobki nie ma podatku z uwagi na szybsza sprzedaż niż pół roku po zakupie...trzeba tylko to wykazać przy rozliczeniu danego roku ...wypełnia sie inny PIT i wpisuje za ile kupiłeś auto i za ile sprzedałes....od tego sie wylicza kwota podatku jak jest zarobek dla ciebie...i tyle ...wiadomo ze jak będziesz przeginal i robił takie myli kilka razy w roku to sie doigrasz kontroli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz większy mętlik w głowie niż wcześniej :grin:

W poniedziałek udam się osobiście do WK i US, ile ludu tyle wersji, jak się dowiem co i jak to napiszę na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując.

Sprzedając auto którego nie przerejestrowałeś jeszcze na siebie to przekazujesz kupującemu komplet dokumentów, w tym twoją ori umowę kupna sprzedaży z poprzednim właścicielem+kwit wpłaty podatku z Urzędu Skarbowego.Sprządzasz drugą umowę między Tobą a kupującym i tyle.

Jeśli wykupiłeś na siebie OC to jak pisałem wcześniej.

Jak kupujący nie zrezygnuje z niej to nie będziesz miał zwrotu kasy.

Co do podatku od sprzedaży to myślę że płacić nie będziesz musiał.

Gdybyś handlował autami to by się czepili ale jedno auto.

Ja tak kiedyś zrobiłem i się nie doczepili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w ogóle jest sens mieszać w to skarbowy??jeśli się nie przyznasz że kupiłeś to skąd niby mają wiedzieć??Po co im płacić??Ja lata temu kupiłem primerkę która miała 7 właścicieli w krótkim czasie, nikt jej nie przerejestrował na siebie, nikt nie zapłacił od niej żadnego podatku, tylko były między kolejnymi właścicielami spisywane umowy i było wszystko git.

Ja ją sprzedałem drożej niż kupiłem, nabywca poszedł do skarbowego tylko z ostatnią umową (czyli podpisaną ze mną), zapłacił podatek i spokojnie auto zarejestrował.

Ja bym olał skarbówkę ale rób jak uważasz na własne ryzyko.

Napisz jak to załatwiłeś.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o WK to ich interesuje ciągłość w umowach, czyli nowemu nabywcy Skody daję moją umowę i piszę nową. Kwit z opłaty 2% US go nie interesuje. Dobrze mieć oryginalną umowę kupna sprzedaży (albo pisać 3 umowy, co w moim przypadku już jest nie realne, zrobić xero-choć lepiej mieć oryginał, lub dogadać się z nowym właścicielem by ten oddał umowę po rejestracji auta)

Jeśli chodzi o US to opłacić podatek 2% w ciągu 14 dni, kwota może być zaniżona niż wartość rynkowa (trzeba wpisać w uwagach, w umowie co jest powodem niższej wartości auta, lecz z głową by WK patrząc na umowę nie skierował nas na dodatkowe badanie techniczne).

Podczas rozliczania się za rok w którym wykonywało się taki manewr wypełnia się PIT-36, nawet jeśli kupiliśmy auto za 20tyś i sprzedaliśmy za 20 tyś.

Dziękuje za porady, w sumie jest już po sprawie, zamiana aut załatwiona :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...