Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

Sam właśnie zastanawiam się nad zainstalowaniem wentylacji mechanicznej/rekuperacji u siebie. Dom parterowy, poddasze to puki co strych, może kiedyś jak będzie potrzeba wydzielę kilka pomieszczeń "w razie W". I tutaj mam kilka pytań:

1) przez jaki czas działa taka WM/Rekuperacja ? W sensie nie trwałości tylko czasu pracy: w zależności od potrzeb czy przez cały czas kiedy w domu przebywają ludzie

2) jaki jest orientacyjny roczny koszt użytkowania (zużycia energii elektrycznej) dla domu o pow. ok 120m2

3) tradycyjnie czy to się psuje, czy wymaga jakichś okresowych przeglądów typu odgrzybianie i ile to kosztuje

Bo wiadomo - sprzedawca każdy pieje same peany jakie to cuda i w ogóle a potem zaczynają przychodzić rachunki i już tak fajnie nie jest. A pytam bo dom mamy na wsi, w sąsiedztwie gospodarstw rolnych i latem praktycnzie niemożliwością jest otwieranie okien bo w dzień muchy wynoszą lodówkę w całości a w nocy komary żyć nie dają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam właśnie zastanawiam się nad zainstalowaniem wentylacji mechanicznej/rekuperacji u siebie. Dom parterowy, poddasze to puki co strych, może kiedyś jak będzie potrzeba wydzielę kilka pomieszczeń "w razie W". I tutaj mam kilka pytań:

1) przez jaki czas działa taka WM/Rekuperacja ? W sensie nie trwałości tylko czasu pracy: w zależności od potrzeb czy przez cały czas kiedy w domu przebywają ludzie

2) jaki jest orientacyjny roczny koszt użytkowania (zużycia energii elektrycznej) dla domu o pow. ok 120m2

3) tradycyjnie czy to się psuje, czy wymaga jakichś okresowych przeglądów typu odgrzybianie i ile to kosztuje

Bo wiadomo - sprzedawca każdy pieje same peany jakie to cuda i w ogóle a potem zaczynają przychodzić rachunki i już tak fajnie nie jest. A pytam bo dom mamy na wsi, w sąsiedztwie gospodarstw rolnych i latem praktycnzie niemożliwością jest otwieranie okien bo w dzień muchy wynoszą lodówkę w całości a w nocy komary żyć nie dają.

1. Wentylacja u mnie działa cały czas ale ze zmiennym wydatkiem w ciągu dnia. Mam zaprogramowane kilka trybów pracy godzinowo zarówno z uwzględnieniem temperatury (jak jest automatyczny by-pass to omijany jest wymiennik żeby np. puścić chłodne powietrze nocą bezpośrednio bez ogrzewania). Oprócz tego można oczywiście sterownikiem zmieniać wszystko w zależnosci od sytuacji, np: Żona gotuje coś o intensywnym zapachu to włącza tryb ręczny, który zaprogramowałem jako maksymalną wydajność.

2. Koszt energii można teoretycznie wyliczyć na podstawie danych producenta centrali. Ja nie mierzyłem, za prąd płacę miesięcznie około 150 zł (nie oszczędzam) i nie wiem ile z tego kosztuje WM. Dobrze kupić centralę z wentylatorami na prąd stały. Są cichsze i oszczędniejsze. Można również podłączyć centralę pod alarm. Programuje się wtedy tryb pracy przy włączonym alarmie czyli jak nikogo nie ma w domu, np: minimalna wydajność lub wyłaczone.

3. Centrala mi na razie się nie zepsuła ale jak wiadomo wszystko może się zepsuć. Wymieniam filtry co 3 miesiące. koszt około 10 zł za komplet. Po ich zabrudzeniu stwierdzam, ze dobrze zrobiłem montując WM. Co do instalacji i jej przeglądów to z tego co wiem to instalacja powinna byc zrobiona tak, żeby w kanałach była odpowiednia prędkość przepływu powietrza. Ma to eliminować ewentualne osiadanie zanieczyszczeń w kanałach. Ogólnie sprawa wygląda tak że zabrudzić mogą się kanały wylotowe (wyciągasz kurz z domu, syf z kuchni wilgoc itp), ale jakie to ma znaczenie? Ciebie to nie dotyczy bo kierunek jest na zewnątrz. Kanały dolotowe powinny byc czyste bo przed centralą montujesz filtr. Tak na marginesie: nikt nie zastanawia się nad czystością kanałów wentylacji grawitacyjnej, a co jesli mamy w nich cofkę? Te kanały nie są gładkie jak wiemy więc w nich może być niezły syf.

Edytowane przez Wojto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, kto pracuje jako budowlaniec przy wykończeniówce domów jednorodzinnych ? Miałbym kilka pytań ( chodzi mi o stawki za mb/m2 itd) jakie wołają fachowcy. Byłbym wdzięczny za odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip daj luz, i się ogarnij, wiecej nie mam pytań, czy myślisz, że i ktoś powie Ci stawki nie wiedząc.,o co Ci chodzi i za co? Ogarnij się.Musil by być idiota.. [emoji27]

tąpniete z LG F60

IV

Edytowane przez skrab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrab, czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Czy może się trochę Tobie nudzi? Nigdzie tu nie napisałem, że ma mi ktoś konkrety podawać bo ja sam o nic konkretnego nie zapytałem póki co. Chciałbym pogadać przez tel lub na PW o średnich przybliżonych stawkach np za położenie 1m2 deski barlineckiej czy też 1m2 płyty GK. Jak nie masz nic do powiedzenia to się nie odzywaj bo przez takich spamerów jak Ty te forum traci urok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, kto pracuje jako budowlaniec przy wykończeniówce domów jednorodzinnych ? Miałbym kilka pytań ( chodzi mi o stawki za mb/m2 itd) jakie wołają fachowcy. Byłbym wdzięczny za odzew.

Pisz na PW do mnie

Panowie potrzebuje kupic mlot wyburzeniowy do 3/4tys zl. Na co zwrocic uwage? Na moc czy Jule?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, kto pracuje jako budowlaniec przy wykończeniówce domów jednorodzinnych ? Miałbym kilka pytań ( chodzi mi o stawki za mb/m2 itd) jakie wołają fachowcy. Byłbym wdzięczny za odzew.

Pisz na PW do mniePanowie potrzebuje kupic mlot wyburzeniowy do 3/4tys zl. Na co zwrocic uwage? Na moc czy Jule?

co do stawek to u mnie rozbieżność jest od 25 zł do 70 zł za położenie gresu dodam że kalibrowanego

druga sprawa że rozbieżność w jakości jest podobna

Damian ja kilka lat temu kupowałem młot to nie zwracałem uwagi na moc czy J

szukałem sprzętu wizualnie solidnego, wybrałem młot firmy Duss

ceny mają wysokie ale sprzęt super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka waga togo mlota?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip , ok, może źle przeczytałem, i źle zrozumiałem sorry.

tąpniete z LG F60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka waga togo mlota?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalk

Mam model P60 a waga 6.2 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy będzie wyburzeniowy ja miałem metabo 38j

tąpniete z LG F60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakiej firmy grzejniki aplikować ? Zastanawiam sie nad kermi i purmo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakiej firmy grzejniki aplikować ? Zastanawiam sie nad kermi i purmo

jestem na etapie montażu instalacji centralnego ogrzewania i mój fachowiec poleca mi grzejniki firmy radson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w materii blaszaków wszystko to ta sama liga. Co tam można innowacyjnego wykminić ??

Purmo to potentat i bardzo popularna marka i ku tym bym się skłaniał.

Wiele dotychczas marek grzejników było i było Purmo. Dzisiaj są kolejne, inne marki i dalej jest Purmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj właśnie z pomocą fachowca zamontowałem u siebie PURMO. Typowe grzejniki płytowe bez udziwnień. Zastanawiając się jakie wybrać, zasięgnąłem opinii kilku osób i usłyszałem właśnie takie komentarze: " kiedyś były PURMO, teraz są PURMO i mnóstwo innych". Tak jak koledzy piszą, większość będzie spełniała swoją rolę, ale jednak wspomniana firma ma swoją markę i tradycję. Więc może warto się zastanowić. Klysek, jak coś to odezwij się na PW, mam kontakt na firmę, gdzie ja kupowałem grzejniki. Mają potężną ofertę w super cenach.

BTW: Panowie, montował ktoś z Was opaskę wokół budynku? Z czego ją robiliście ? Zastanawiam się nad płytami betonowymi 50x50cm.

Edytowane przez filip1001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie cenowo wychodzi podobnie wiec chyba jednak sklonie sie w kierunku Purmo , a powiedzcie mam jeszcze grzejnik kanałowy 3,30m nie będę ukrywał ze tutaj szukam czegoś tańszego bo purmo wyszło by mnie ok 4500pln ktoś cos moze podpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałowe grzejniki są drogie (nie wiedzieć czemu) bo modne. Na takierzeczy trzebazwracać uwagę na etapie projekyu domu bo się później można srogo zdziwić (jak znajomi)gdzie w 4 pokojach kanałowe grzejniki przy wielkich suwanych oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, za niedługo kłaść będą u mnie pokrycie dachu. Bez deskowania, membrana i tyle. Pytanie do Was: co dobrego możecie polecić ?

Bo wiadomo, w budowlanym zawsze to co mają na stanie lub to na czym najwięcej przycinają marży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...