Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

czeka mnie remont łazienki.

w łazience umywalka i prysznic.

zastanawiam się co wybrać na ogrzewanie wody. w tej chwili jest taki "junkers gazowy" czy jak to się tam nazywa, ogólnie urządzenie ponoć nie jest stare ale nadaje sie na złom.

myślałem o przelewowym podgrzewaczu elektrycznym ale kable w ścianach nie pozwalają mi na podłączenie takiego urządzenia bo z reguły potrzebuja 3 fazy więc musiałbym pół chałpy skopać.

druga sprawa to chciałbym to urządzenie które będzie wsadzić nad drzwi w łazience o ile oczywiście się zmieści. miejsce nad drzwiami to wysokość nad drzwiami ok. 50cm i na szerokość 70cm, ile będzie "odstawać" od ściany to nieistotne.

Dodam że to dom a nie blok. Mieszkamy u teściów, teście na dole, my na piętrze.

w domu jest centralne ogrzewanie i moge podciągnąć rury z dołu i będę miał ciepłą wodę w zimie ale właśnie co w lecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czeka mnie remont łazienki.

w łazience umywalka i prysznic.

zastanawiam się co wybrać na ogrzewanie wody. w tej chwili jest taki "junkers gazowy" czy jak to się tam nazywa, ogólnie urządzenie ponoć nie jest stare ale nadaje sie na złom.

myślałem o przelewowym podgrzewaczu elektrycznym ale kable w ścianach nie pozwalają mi na podłączenie takiego urządzenia bo z reguły potrzebuja 3 fazy więc musiałbym pół chałpy skopać.

druga sprawa to chciałbym to urządzenie które będzie wsadzić nad drzwi w łazience o ile oczywiście się zmieści. miejsce nad drzwiami to wysokość nad drzwiami ok. 50cm i na szerokość 70cm, ile będzie "odstawać" od ściany to nieistotne.

Dodam że to dom a nie blok. Mieszkamy u teściów, teście na dole, my na piętrze.

w domu jest centralne ogrzewanie i moge podciągnąć rury z dołu i będę miał ciepłą wodę w zimie ale właśnie co w lecie.

Czy zimą chcesz podłączyć się do ciepłej wody teściów czy do ciepłej wody grzewczej do ogrzania wody na własny użytek? Nie wiem jaką masz sytuacje ale może najlepiej zrobic coś wspólnie. Np razem z tesciami powietrzna pompa ciepła do ogrzania wody z zasobnikiem umozliwiajacym ogrzewanie wody z pieca i doprowadzic juz ciepłą wodę do łazienki...? Skoro macie wspólne ogrzewanie to moze tez wspólna CWU. Jak się tak nie da to pozostaje pytanie czy masz miejsce żeby postawić u siebi zasobnik. Jeśli nie to pozostaje coś przepływowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U teściów jest teraz bojler elektryczny w łazience ale taki mały. teraz zmieniali piec do centralnego i bedzie bojlej czyli jak sie bedzie palic w piecu to bedzie ciepła woda - i to przeciągnę do siebie czyli powiedzmy że w zimie ciepłą wodę będę miał.

Jak zmienie układ łazienki (strace na miejscu, ale i tak nie mam chyba wyjścia więc powiedzmy że znajdę miejsce na bojler elektryczny lub piecyk gazowy do ogrzewania wody potocznie zwany junkersem. Pytanie co lepsze? czy wszystkie junkery muszą mieć rure do komina (taki mam teraz), jakby był taki to już byłbym zadowolony bo chyba mniej miejsca zajmie niż bojler elektryczny, na jakie parametry zwrócić uwwagę i jaką firme czy model wybrać.

Jeśli chodzi o bojler elektryczny to jaką pojemność potrzebuje do prysznica i umywalki bo nie mam pojęcia. i to samo: jaka firma/model godna uwagi.

czy obydwa te urządzenia mogę zabudować później czy muszą być "otwarte"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprosciej to bedzie junkers zostawic.rura musi byc i to sprawna , odprowadza przeciez spaliny którymi bardzo latwo sie zatruć.boiler tez da rade, chociaz w eksploatacji bedzie drozszy.dobor jego pojemnosci uzależniony jest od kilku czynników.ilo,sci użytkowników, tego czy biora prysznic, czy kąpiel w wannie, czy bezpośrednio po sobie. Przeplywowy ogrzewacz do samej ukywalki ok, ale do prysznica moze byc slabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie przepływowy podgrzewacz elektryczny odpada bo te mocniejsze czyli taki który nadązy grzac wode chociazby do prysznica musi być na 3fazy i tutaj mam problem bo musiałbym pół domu przekuć żeby kabel podciągnąć więc to nie wchodzi w grę.

U mnie w łazience jest tylko prysznic i umywalka. 2 osoby dorosłe, w przyszłości dziecko. Prysznic z reguły nie jedno po drugim tylko w jakichś odstępach. Zastanawiam się czy bojler elektryczny 50l to mało? ew. jaki +- brać pod uwagę?

Jeżeli bojler będzie gabarytowo zbyt duży to musze upchać gdzieś junkers tylko znow problem z rurą bo tam gdzie chciałem dać bojler/junkers bo komin jest na przeciwnej ścianie.

jakbym opuścił sufit i rure w nim schował? Czy długość rury ma też tutaj znaczenie?

Na miejscu cięzko jakiś dobry sklep żeby się cokolwiek dowiedzieć. wszedzie po 2 przypadkowe modele czy to gazowych, czy elektrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli mieszkasz w domu z piwnica a tak mniemam to możesz zabudować w piwnicy bojler gazowy , u mnie w lato to się sprawdza mam 120l zbiornik raz zagrzeje wodę potem co jakiś czas podgrzewa rachunek jakoś drastycznie za gaz nie wzrosl a sprawdza się gdy nie grzeje w centralnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej jaki to kocioł (gaz, węgiel, z podajnikiem czy zwykły) i jaki boiler (ile litrów) teraz jest u teściów ?

Najprościej będzie się podłączyć do ich boilera, a latem również ogrzewać CWU kotłem lub wpakować grzałkę elektryczną i grzać w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany pytanie dotyczy garażu.

Potrzebuje jaką dobrą farbę aby pomalować 50m2 podłogi w garaży. Ewentualnie coś w formie gumy czy coś takiego. Obecnie się strasznie syfi i denerwuje mnie to.

Sprawdź farby firmy Jotun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, orientuje się ktoś troszkę w grzejnikach? Dokładniej chodzi mi o producentów. Pomieszczenia, w których będę je montował mam już zwymiarowane, tylko kwestia jakiej marki kupić. Purmo, Kermi, Diamond czy jeszcze jakieś inne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany czy zrobienie wentylacji grawitacyjnej w domu jest jakaś czarna magia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie przepływowy podgrzewacz elektryczny odpada bo te mocniejsze czyli taki który nadązy grzac wode chociazby do prysznica musi być na 3fazy i tutaj mam problem bo musiałbym pół domu przekuć żeby kabel podciągnąć więc to nie wchodzi w grę.

U mnie w łazience jest tylko prysznic i umywalka. 2 osoby dorosłe, w przyszłości dziecko. Prysznic z reguły nie jedno po drugim tylko w jakichś odstępach. Zastanawiam się czy bojler elektryczny 50l to mało? ew. jaki +- brać pod uwagę?

Jeżeli bojler będzie gabarytowo zbyt duży to musze upchać gdzieś junkers tylko znow problem z rurą bo tam gdzie chciałem dać bojler/junkers bo komin jest na przeciwnej ścianie.

jakbym opuścił sufit i rure w nim schował? Czy długość rury ma też tutaj znaczenie?

Na miejscu cięzko jakiś dobry sklep żeby się cokolwiek dowiedzieć. wszedzie po 2 przypadkowe modele czy to gazowych, czy elektrycznych.

kabel siłowy możesz przeciągnąć kominem wentylacyjnym ,często tak się przeciąga rury od solarów ,użytkowałem piecyk przepływowy siemens 21Kw bdb polecam ,spokojnie ogarnia zlew ,umywalkę i prysznic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany czy zrobienie wentylacji grawitacyjnej w domu jest jakaś czarna magia ?

Dla niektórych działanie WG jest czarną magią, a co dopiero zrobienie...później zdziwienie jak grzyb na ścianie..., a na poważnie to nie ma nic prostszego jak budujesz dom, gorzej jak chcesz dołożyć kanał wentylacyjny w gotowym domu...Zasady są proste i znane od dawna ale nie znam Twojej sytuacji żeby coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do wyprowadzenia wentylacje do spiżarni,kuchni,łazienki,pralni i kotłowni wszystkie rury bedą szły strychem,główne zapytanie mam o wentylacje kuchni czy jeżeli mam w kuchni komin ten od wentylacje mogę bez pośrednio podłączyć do niego okap i czy rury które bedą wchodziły do komina opiankować zeby sie trzymały czy jest jakiś inny patent

Edytowane przez klysek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kuchnię gazową to powinieneś mieć oddzielne wejście na okap i oddzielnie kratkę wentylacyjną. Okap mozesz podłączyć nawet do dziury w ścianie, tam nie musi być "ciągu" wentylator wymusi. W kratce ciag byc powinien ale pamiętaj , że nie będzie jak nie dopucisz gdzieś (najlepiej w pokoju) świeżego powietrza z zewnątrz. Jak nie dopuścisz to ci moze gdzieś zaciągnąć przez inny szacht albo przez ten z kuchni zaciągnie do innego itd itp. Można złożyć na piance, a póżniej odciąć nadmiar i zagipsować.

Edytowane przez Wojto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wentylacją to jest różnie nawet w nowych domach spotkać można brak ciągu a nawet dmuchanie do środka, sąsiad zajmuje się rekuparetorami (w sumie sam u siebie będę zakładał to ustrojstwo) i nie wiem czyjego zdanie podparte jest tym czym się zajmuje czy faktycznie taka prawda ale twierdzi że grawitacyjna nigdy nie będzie do końca dobra i dobrze działająca z prostych zasad...prawa fizyki - różnicy temperatur - coś chyba w tym jest , nie rozwijam tematu bo się nie znam.

Panowie mam pytanie odnośnie ściany fundamentowej, właśnie skończyłem murować :) teraz chce zrobić izolację i pytanie z czego dysperbit, czy coś innego, czy na zewnątrz daje się inne a wewnątrz inne ? Oraz z czego zrobić trójkąt (ten żeby niby woda spływała) i czy ma on zanaczenie - zaprawa czy jakieś gotowe ze styroduru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem dysperbit od wenatrz i od zewnatrz a pózniej styropian

Chyba ze masz teren na dołku gdzie będziesz miał wilgoci duzo to jeszcze załóż folie paropszepuszczalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie przepływowy podgrzewacz elektryczny odpada bo te mocniejsze czyli taki który nadązy grzac wode chociazby do prysznica musi być na 3fazy i tutaj mam problem bo musiałbym pół domu przekuć żeby kabel podciągnąć więc to nie wchodzi w grę.

U mnie w łazience jest tylko prysznic i umywalka. 2 osoby dorosłe, w przyszłości dziecko. Prysznic z reguły nie jedno po drugim tylko w jakichś odstępach. Zastanawiam się czy bojler elektryczny 50l to mało? ew. jaki +- brać pod uwagę?

Jeżeli bojler będzie gabarytowo zbyt duży to musze upchać gdzieś junkers tylko znow problem z rurą bo tam gdzie chciałem dać bojler/junkers bo komin jest na przeciwnej ścianie.

jakbym opuścił sufit i rure w nim schował? Czy długość rury ma też tutaj znaczenie?

Na miejscu cięzko jakiś dobry sklep żeby się cokolwiek dowiedzieć. wszedzie po 2 przypadkowe modele czy to gazowych, czy elektrycznych.

kabel siłowy możesz przeciągnąć kominem wentylacyjnym ,często tak się przeciąga rury od solarów ,użytkowałem piecyk przepływowy siemens 21Kw bdb polecam ,spokojnie ogarnia zlew ,umywalkę i prysznic

wybór padł na bojler elektryczny jednak. z tym kablem siłowym to niestety większa rzeźba by była, dla mnie to nie problem no ale sam nie mieszkam wiec póki co bojler elektryczny.

dzięki wszystkim za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wentylacją to jest różnie nawet w nowych domach spotkać można brak ciągu a nawet dmuchanie do środka, sąsiad zajmuje się rekuparetorami (w sumie sam u siebie będę zakładał to ustrojstwo) i nie wiem czyjego zdanie podparte jest tym czym się zajmuje czy faktycznie taka prawda ale twierdzi że grawitacyjna nigdy nie będzie do końca dobra i dobrze działająca z prostych zasad...prawa fizyki - różnicy temperatur - coś chyba w tym jest , nie rozwijam tematu bo się nie znam.

Panowie mam pytanie odnośnie ściany fundamentowej, właśnie skończyłem murować :) teraz chce zrobić izolację i pytanie z czego dysperbit, czy coś innego, czy na zewnątrz daje się inne a wewnątrz inne ? Oraz z czego zrobić trójkąt (ten żeby niby woda spływała) i czy ma on zanaczenie - zaprawa czy jakieś gotowe ze styroduru?

Jesli dom jest szczelny to trzeba robic gdzieś dziury żeby WG "działała". Pytanie tylko jaki to ma sens? Z jednej strony każdy kto buduje to stara się mieć ciepłe ściany i stolarkę, a z drugiej do działanie WG trzeba robić dziurę...Większość ludzi nie zdaję sobie z tego sprawy i tak powstają hermetyczne puszki z kiepskim klimatem do mieszkania i często pleśnią na scianach. Dawniej nie było problemu bo szczeliny w starych oknach wystarczały jako źródła nawiewu świeżego powietrza. Dobrze jest zamontować WM. Mam to ustrojstwo i każdemu mogę polecić. W domu mam cały czas "świerzo" mimo że nie otwieram wogóle okien. Nie mam problemów z komarami i muchami, a i zapachy z kuchni ze smarzenia ryby szybko znikaja.

Odnośnie "trójkąta" to zrób z zaprawy i wygładź butelką po piwie. Będzie tam piwnica?

Edytowane przez Wojto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wentylacją to jest różnie nawet w nowych domach spotkać można brak ciągu a nawet dmuchanie do środka, sąsiad zajmuje się rekuparetorami (w sumie sam u siebie będę zakładał to ustrojstwo) i nie wiem czyjego zdanie podparte jest tym czym się zajmuje czy faktycznie taka prawda ale twierdzi że grawitacyjna nigdy nie będzie do końca dobra i dobrze działająca z prostych zasad...prawa fizyki - różnicy temperatur - coś chyba w tym jest , nie rozwijam tematu bo się nie znam.

Panowie mam pytanie odnośnie ściany fundamentowej, właśnie skończyłem murować :) teraz chce zrobić izolację i pytanie z czego dysperbit, czy coś innego, czy na zewnątrz daje się inne a wewnątrz inne ? Oraz z czego zrobić trójkąt (ten żeby niby woda spływała) i czy ma on zanaczenie - zaprawa czy jakieś gotowe ze styroduru?

Jesli dom jest szczelny to trzeba robic gdzieś dziury żeby WG "działała". Pytanie tylko jaki to ma sens? Z jednej strony każdy kto buduje to stara się mieć ciepłe ściany i stolarkę, a z drugiej do działanie WG trzeba robić dziurę...Większość ludzi nie zdaję sobie z tego sprawy i tak powstają hermetyczne puszki z kiepskim klimatem do mieszkania i często pleśnią na scianach. Dawniej nie było problemu bo szczeliny w starych oknach wystarczały jako źródła nawiewu świeżego powietrza. Dobrze jest zamontować WM. Mam to ustrojstwo i każdemu mogę polecić. W domu mam cały czas "świerzo" mimo że nie otwieram wogóle okien. Nie mam problemów z komarami i muchami, a i zapachy z kuchni ze smarzenia ryby szybko znikaja.

Odnośnie "trójkąta" to zrób z zaprawy i wygładź butelką po piwie. Będzie tam piwnica?

Nie nie ma podpiwniczenia (projekt ZX59). Fajnie że masz WM możesz coś w tej kwestii doradzić jaki producent itp czy nie ma to większego znaczenia. W sumiepodarowałem sobie jeden komin właśnie do WG kosztem Rekuperacji a teraz zastanawiam się nad pompą ciepła. Nie wiem jak długo używasz ale przy WM podobno nie ma mowy o skroplinach na oknie zwłaszcza porą zimową ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wentylacją to jest różnie nawet w nowych domach spotkać można brak ciągu a nawet dmuchanie do środka, sąsiad zajmuje się rekuparetorami (w sumie sam u siebie będę zakładał to ustrojstwo) i nie wiem czyjego zdanie podparte jest tym czym się zajmuje czy faktycznie taka prawda ale twierdzi że grawitacyjna nigdy nie będzie do końca dobra i dobrze działająca z prostych zasad...prawa fizyki - różnicy temperatur - coś chyba w tym jest , nie rozwijam tematu bo się nie znam.

Panowie mam pytanie odnośnie ściany fundamentowej, właśnie skończyłem murować :) teraz chce zrobić izolację i pytanie z czego dysperbit, czy coś innego, czy na zewnątrz daje się inne a wewnątrz inne ? Oraz z czego zrobić trójkąt (ten żeby niby woda spływała) i czy ma on zanaczenie - zaprawa czy jakieś gotowe ze styroduru?

Jesli dom jest szczelny to trzeba robic gdzieś dziury żeby WG "działała". Pytanie tylko jaki to ma sens? Z jednej strony każdy kto buduje to stara się mieć ciepłe ściany i stolarkę, a z drugiej do działanie WG trzeba robić dziurę...Większość ludzi nie zdaję sobie z tego sprawy i tak powstają hermetyczne puszki z kiepskim klimatem do mieszkania i często pleśnią na scianach. Dawniej nie było problemu bo szczeliny w starych oknach wystarczały jako źródła nawiewu świeżego powietrza. Dobrze jest zamontować WM. Mam to ustrojstwo i każdemu mogę polecić. W domu mam cały czas "świerzo" mimo że nie otwieram wogóle okien. Nie mam problemów z komarami i muchami, a i zapachy z kuchni ze smarzenia ryby szybko znikaja.

Odnośnie "trójkąta" to zrób z zaprawy i wygładź butelką po piwie. Będzie tam piwnica?

Nie nie ma podpiwniczenia (projekt ZX59). Fajnie że masz WM możesz coś w tej kwestii doradzić jaki producent itp czy nie ma to większego znaczenia. W sumiepodarowałem sobie jeden komin właśnie do WG kosztem Rekuperacji a teraz zastanawiam się nad pompą ciepła. Nie wiem jak długo używasz ale przy WM podobno nie ma mowy o skroplinach na oknie zwłaszcza porą zimową ?

Pozdrawiam

Z WM korzystam prawie dwa lata. Jeśli chodzi o producenta to mam polską centralę (Jan - Gaz) i mogę polecić. Centrala jest jak na razie bezawaryjna, dobrze wykonana, a filtry do niej są smiesznie tanie. Jeśli chodzi o skropliny to jest to wypadkowa wielu czynników. Skropliny pojawiają się zimą jak jest wlgoć i kiepskie okna. Każda sprawna wentylacja zimą + ogrzewanie (zwłaszcza gorące grzejniki) osuszają powietrze w domu. Dlatego WM ustawia się w zależności od pory roku, od tego co się w domu dzieje itd itp. Przy duzych mrozach pojawiały mi się delikatne skropliny na szybach (zwłaszcza na drzwiach wejściowych które mam niestety zimne) ale wynika to też z ustawienia WM. Nie chciałem żeby wilgoć spadła ponizej 40% więc jej wydatek odpowiednio zmniejszyłem. O pompie ciepła się nie wypowiem bo nie mem i nie brałem pod uwagę ze względu na koszty. Mam ogrzewanie gazowe. Jak nie masz podpiwniczenia to nie przejmuj się zbytnio tą izolacją fundamentów. Zaizoluj dobrze ściany izolacją poziomą, a jak masz mokry teren to dobrze zrobić drenaż przy fundamentach lup opaskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...