Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AFN] Wymiana oleju w skrzyni


DejwB5

Rekomendowane odpowiedzi

o ile pamiętam AFN ma skrzynie bez obsługową,oleju się raczej nie wymienia,jak są ubytki to się dolewa

a jak już,to olej 75W90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki dzieki tak też myślałem ale kazdy mechanik mówi co innego wiec wolałem sie upewnic.dzieki

Zastanów się auto ma 10 lat i jeśli poprzednicy również uważali, że skrzynia jest bezobsługowa to jakiej jakości olej może być w twojej skrzyni? Jeżeli planujesz autem jeździć to polecam wymianę oleju ale tylko i wyłącznie na oryginalny. Widziałem olej spuszczony ze skrzyni biegów przy przebiegu 200 tys. km był przepracowany a dodatkowo zawierał opiłki z synchronizatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rikardo a jak ubedzie Ci wody w akumlatoze to wyminiasz calosc czy dolewasz bylo duzo razy walkowane na forum czy wymieniac czy nie jesli nie musisz naprawiac skrzynie to nie wymienioaj oleju tylko go uzupelnij a najlepiej to wystarczy kliknac na szukaj i wszystkiego sie dowiesz :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rikardo a jak ubedzie Ci wody w akumlatoze to wyminiasz calosc czy dolewasz bylo duzo razy walkowane na forum czy wymieniac czy nie jesli nie musisz naprawiac skrzynie to nie wymienioaj oleju tylko go uzupelnij a najlepiej to wystarczy kliknac na szukaj i wszystkiego sie dowiesz :hi:

Gratuluje porównania ale masz rację opcja szukaj na pewno pomoże zainteresowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w serwisie glupoty mowia, a to dla tego ze jak sie sypnie skrzynia to jedziesz do nich po czesci, kazdy olej traci swoje wlasciwosci czy to z biegiem czasu czy z biegiem przebiegu, nawet nowy olej mozna przechowywac tylko 4 lata bo puzniej nie nadaje sie do uzytku, a co dopiero olej co jezdzi przez 10 lat w aucie. Dolewanie to tak jak wymiana bo cos ci ucieknie to dolewasz i tak w kolko, gdy by tak ten orginalny olej byl dozywotni to nawet przy naprawach skrzyni by go nie wymieniali a litra by kosztowala ze 300zl, wymieniaj i sie nie zastanawij wiem ze zdania sa podzielone ale na pewno tym nie zaszkodzisz a wrecz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za przeproszeniem pie.... glupoty lukaszek13ns to tak jak bys wymienial uszczelke misy olejowej i spowrotem wlewal bys ten sam olej :polew: wystarczy przeczytac co jest napisane w ksiazce sam naprawiam nie zaleca sie wymiany oleju w skrzyni biegow manualnej,widocznie jaki powod jest dla jajec tak sobie nie napisali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli by byla wogole nie zalecana wymiana to nawet przy robocie skrzyni by sie nie wymienialo, musisz wiedziec ze teoria rozni sie od praktyki, to dla czego w tej madrej ksiazce nic nie pisze o wymianie lancuszka walkow w silnikach 20V, gdy bys pracowal w ASO jak mechanik to bys sie mogl dowiedziec wiele wiecej rzeczy o jakich sie nie pisze lub nie zaleca sie wymieniaca a trzeba to wymienic to dla tego ze jak by wszystko opisali to wiadomo co by bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za przeproszeniem pie.... glupoty lukaszek13ns to tak jak bys wymienial uszczelke misy olejowej i spowrotem wlewal bys ten sam olej :polew: wystarczy przeczytac co jest napisane w ksiazce sam naprawiam nie zaleca sie wymiany oleju w skrzyni biegow manualnej,widocznie jaki powod jest dla jajec tak sobie nie napisali

Niedawno widziałem twojego posta w którym pytałeś się o wymianę oleju bo sam już nie byłeś pewny, teraz wydajesz kategoryczne opinie. Nie obraź się ale ja jak nie jestem czegoś pewien to nie klepię postów a tym bardziej nie staram się wprowadzać ludzi w błąd. Mam tą książkę którą cytujesz ale osoba która zwróciła mi uwagę na kwestię wymiany oleju w skrzyni pracowała w niemieckim serwisie VW i stwierdziła jak chcę użytkować skrzynie dalej bezawaryjnie to mam sobie wymienić olej ale tylko i wyłącznie na oryginalny. Gdy mu powiedziałem o tym magicznym zapisie to się roześmiał i powiedział, że jest to zapis dla pierwszego właściciela który autem jeździ do końca książki serwisowej i się go pozbywa a problemy pojawiają się u kolejnych użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje nie bylem pewny ale kiedy to bylo wtedy pracowalam w zwyklym warsztacie uczylem sie mechaniki i rzeczywiscie zdania byly podzielone wsrod mechanikow, ale jak zaczolem prace w ASO to sie wiele rzeczy dowiedzialem i teraz jestem pewny, co i jak sie robi,

dokladnie tak jak piszesz dla pierwszego wlasciciela wpisy w ksiazce serwisowej dokonuje sie tylko do 200 tys, i tak samo jest z olejem w skrzyni problem pojawia sie znacznie puzniej po okresie 200tys albo i dalej tu masz zupelna racje. Nie zamierzam sie tu klocic po prostu to co wiem wedlug not serwisowych i innych przepisow to pisze ale kazdy robi jak uwaza chce to wymienia niechce to nie wymienia, i nikt na sile nikogo nie zmusi, ale mozna zapytac czy komus kto zalal orginalny olej audi sae 75-W90 produkowany przez mobila tylko w butelce :audi: cos sie stalo ze skrzynia na pewno nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rikardo a jak ubedzie Ci wody w akumlatoze to wyminiasz calosc czy dolewasz bylo duzo razy walkowane na forum czy wymieniac czy nie jesli nie musisz naprawiac skrzynie to nie wymienioaj oleju tylko go uzupelnij a najlepiej to wystarczy kliknac na szukaj i wszystkiego sie dowiesz :hi:

Gratuluje porównania ale masz rację opcja szukaj na pewno pomoże zainteresowanym.

Szkoda że nie porównał z pojemnikiem do płynu do sprysków tam też się dolewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej ostatnio napisany post był 5 lat temu :) Archeolog ładny z Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już temat jest odkopany to mam pytanie. Jak jest z olejem w skrzyni w przypadku ADR 1.8?

Zacząłem o tym myśleć z racji tego że zmiana biegów zaczęła być strasznie głośna. Chciał bym wlać nowy olej ale teraz mam inne wydatki, więc jeżeli jego poziom będzie niski to tylko doleję a wymienię za jakiś czas. A jak ma się ogólnie sprawa oleju w skrzyni przy tym silniku? Jaki olej dolać? Na jaki wymienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już temat jest odkopany to mam pytanie. Jak jest z olejem w skrzyni w przypadku ADR 1.8?

Zacząłem o tym myśleć z racji tego że zmiana biegów zaczęła być strasznie głośna. Chciał bym wlać nowy olej ale teraz mam inne wydatki, więc jeżeli jego poziom będzie niski to tylko doleję a wymienię za jakiś czas. A jak ma się ogólnie sprawa oleju w skrzyni przy tym silniku? Jaki olej dolać? Na jaki wymienić?

Do manualmej 6 , 3L oleju 300 zł taki jak jest orginalnie stosowany [syntetyk 75W90]. Audi A4 B7 2.0 dti 140KM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już temat jest odkopany to mam pytanie. Jak jest z olejem w skrzyni w przypadku ADR 1.8?

Zacząłem o tym myśleć z racji tego że zmiana biegów zaczęła być strasznie głośna. Chciał bym wlać nowy olej ale teraz mam inne wydatki, więc jeżeli jego poziom będzie niski to tylko doleję a wymienię za jakiś czas. A jak ma się ogólnie sprawa oleju w skrzyni przy tym silniku? Jaki olej dolać? Na jaki wymienić?

Do manualmej 6 , 3L oleju 300 zł taki jak jest orginalnie stosowany [syntetyk 75W90]. Audi A4 B7 2.0 dti 140KM.

Kolega pyta o B5 1.8 ADR... :cool1:

Fenrir na wymianę wystarczy 2,5L (o ile pamiętam do manualnej piątki wchodzi 2,3L).

Możesz zalać skrzynię Castrol Syntrans Transaxle 75w90 GL4+ (dawny Castrol TAF-X).

Tymczasem na dolewkę możesz dać coś tańszego niż Castrol, coś klasy 75w90 GL4/5 lub GL4+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Mam taki olej w garażu do pilarki: Olej Orlen Hipol GL-5 75W90 1L przekładniowy (3229127024) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. nada się na dolewkę od biedy?

A powiedz mi, ciężko w manualu dostać się do skrzyni żeby sprawdzić i dolać oleju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dolewkę może być.

Dostęp do skrzyni jest prosty. Będąc pod autem, szukasz na lewym boku skrzyni korka wlewowego - jest podobny do korka spustowego pod skrzynią. Odkręcasz go. Może troszkę pocieknąć olej jeśli skrzynia jest pełna, Wkładasz palec w otwór po korku - lustro oleju powinno być wyczuwalne zaraz pod krawędzią otworu lub niewiele niżej. Jeśli nie możesz dosięgnąć go palcem to znaczy, że ubytek jest spory. Jeśli jest potrzeba to dolewasz olej do krawędzi otworu lub do chwili aż olej zacznie się przelewać.

Aha, wcześniej upewnij się, że auto stoi na płaskim. I sprawdź jaki klucz potrzebny jest u Ciebie do odkręcenia korka - u mnie potrzebna była nasadka SPLINE z otworem.

KLUCZ KORKA OLEJU SKRZYNI BIEGÓW VW SPLINE M16 (3212021515) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wymiany oleju w manualu, nie chce mi się powtarzać, więc zacytuje co już kiedyś napisałem:

"Coś z autopsji odnośnie wymiany oleum w manualu ......

W 92 roku ubiegłego stulecia nabyłem VW model Santana , rocznik 82' z przebiegiem ok 100 kkm.

Po paru latkach i przy przebiegu ok 200 kkm, mimo braku jakichkolwiek problemów ze skrzynią , postanowiłem wymienić w niej olej.

Żeby nie było nieporozumień, oleum marki bodajże Mobil kupiłem w ASO VW, dobrane odpowiednio do typu skrzyni biegów i za parę dni własnoręcznie wymieniłem.

I w tym momencie powinienem już tylko się cieszyć , ale nic z tych rzeczy

Dosłownie w oczach skrzynia zaczeła się kończyć , agonia trwała może max. 5 kkm, i trzeba było szukać następnej.

Od tamtego czasu zajeździłem parę sprzętów, różnych marek i z różnymi przebiegami, wszystkie w manualu , bo nie trawię automatów.

Żadnego nie oszczędzałem, w żadnym nie dotykałem się do wymian oleju w skrzyni, co najwyżej uzupełniałem ubytki i w żadnym ze skrzynią nie było problemów" :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...