Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe paliwo E10 na stacjach benzynowych od 2024r


ztiuszcz

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, NelsonPL napisał(a):

Czym nas jeszcze zaskoczą?:suicide_anim::piroman:

Obstawiam że jeszcze sporo tego może być😋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etanol zawarty w E10 ma inne właściwości niż benzyna, więc może on wpływać negatywnie na uszczelnienia. Dodatkowo alkohol zawiera pewną ilość wody, ponieważ jest higroskopijny, która z kolei może prowadzić do utleniania się aluminium. Nic dobrego.:cygaro:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja to wszystko wiem ale to dalej tylko 10%. Jak wprowadzali 5% to też był krzyk i auta śmigają elegancko.

Nikt tu raczej nie przedstawi żadnych badań na ten temat więc jak dla mnie to tylko spekulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, NelsonPL napisał(a):

Dodatkowo alkohol zawiera pewną ilość wody, ponieważ jest higroskopijny, która z kolei może prowadzić do utleniania się aluminium.

W baku i tak znajduje się jakaś ilość wody, przez skraplanie w wyniku różnicy temperatur. Poza tym baki w naszych Audi są z tworzywa sztucznego - "plastiku".

W latach około 2000 (+/- 10 lat) jaka była w Polsce jakość benzyny na stacjach paliw? Ile razy tankowaliśmy "chrzczone paliwo"  nawet o tym nie wiedząc i jakoś te silniki jeździły a nawet jeżdżą do dziś. 

Jak ktoś się boi o nadmierną ilość wody w baku, to są dodatki do paliwa wiążące wodę z paliwem a jak ktoś ma obawy, że paliwo będzie za suche (z tymi dziesięcioma procentami alkoholu - z czego wody w tym to może 0,2%) może dodać przed tankowaniem olejek, który stosuje się do silników dwusuwowych😅 

 

Tak na marginesie, najwięcej wody w baku jest wtedy jak w okresie zimowym w baku znajduje się mała ilość paliwa, - czyli ktoś jeździ na rezerwie i tankuje tylko za "stówkę".

Jak tankuje się do pełna, a wyjeżdża paliwo tylko do połowy stanu to skropliny nie mają za wiele miejsca, żeby się osadzać na ściankach zbiornika - dzięki czemu wody w paliwie jest znikoma ilość. 

 

Edytowane przez damiandp007
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Ja mam akurat 2.0 TFSI 200km i piszą na stronie że z fabrycznym ogrzewaniem postojowym nie można lać e10. No to teraz jak się upewnić że człowiek nie ma tego wbudowanego. Raczej mi się wydaje że nie mam ale wolę się upewnić :D

Edytowane przez Smalczyk92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich, 

mam pytanie co do paliwa E10 wprowadzonego na stacjach zamiast E5 95. Sprawdziłem na stronie rządowej i nie jestem do końca pewien czy mogę tankować paliwo E10 do swojego samochodu. Jest tam wymieniony silnik 1.6 R4 SOHC (coś mi świta że to ilość cylindrów i ilość wałków).

Moje auto to: Audi A4 B5 2000r 1.6 74KW (silnik ARM) VIN: WAUZZZ8DZYA172200

 

Na stacji powiedzieli, że jak nie jestem do końca pewien to można zatankować E5 98 więc kilka litrów zalałem.

Nie jestem specjalnie biegły w sprawach mechanicznych więc proszę się nie śmiać jak pytanie jest głupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ohoho, już widzę jak ten temat zaraz się rozwinie 😋

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie rządowej UK jest to samo co na PL więc dalej nie mam pewności czy można tankować E10. Zadzwonie do ASO to może powiedzą jak jest z tym paliwem E10:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Batszaman napisał(a):

Zadzwonie do ASO to może powiedzą jak jest z tym paliwem E10:)

ASO jest ostatnim miejscem gdzie bym zadzwonił 😁 Co jest nie jasne z tej listy dla Ciebie? 

 

Screenshot_20240102-232228.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie urzedędu Ministerstwa Klimatu i Środowiska PL jest to co zamieściłem w załączniku. Jest tam wymieniony silnik 1.6 R4 SOHC (możesz tankować E10) i nie ma napisanych dokładnych oznaczeń silnika dlatego do końca nie wiem. Czyli z tego co Ty zamieściłeś i z tego co jest na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że mogę tankować E10?

E10.jpg

 

Nie wiem czy w generacji B5 wszystkie silniki 1.6 były R4 SOHC i stąd moja niepewność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Też nie mam pewności czy mogę tankować E10

Mam ogrzewanie postojowe. Według rządowej strony wychodzi , że nie mogę tankować E10. W ASO nie potrafili udzielić odpowiedzi.

Przechodzę na 98 E5 :cygaro:

Edytowane przez NelsonPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzwoniłem do ASO i tak jak NelsonPL nie uzyskałem odpowiedzi czy mogę tankować E10. Podałem vin i mimo to nie byli w stanie odpowiedzieć. I teraz nie wiem czy wszystkie silniki w Audi A4 B5 1.6 z 2000r. maja rodzaj silnika: 1.6 R4 SOHC (do którego można tankować E10):( U Ciebie NelsonPL jest prościej bo na stronie rządowej jest mowa o ogrzewaniu postojowym wiec na 100% nie możesz tankować E10. Teraz sporo ludzi będzie zmuszonych lać E5 98, która jest prawie złotówke droższa. Nie wiadomo gdzie szukać odpowiedzi bo na stronie rządowej są niejasne informacje. Nawet mechanik z ASO nie wiedział to jak ma wiedzieć takie rzeczy zwykły Kowalski:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Batszaman napisał(a):
5 godzin temu, Batszaman napisał(a):

U Ciebie NelsonPL jest prościej bo na stronie rządowej jest mowa o ogrzewaniu postojowym wiec na 100% nie możesz tankować E10. Teraz sporo ludzi będzie zmuszonych lać E5 98,

 

 A właśnie, że może tankować 95 E10 i nic mu się z silnikiem nie stanie!

I nikt, nie jest zmuszony tankować 98 E5! A dlaczego? - odpowiedz i wyjaśnienie dlaczego, już dawno padło w tym właśnie wątku. Ale zamiast przeczytać cały temat ze zrozumieniem, wy dalej zadajecie jedno i to samo pytanie. Ludzie przeczytajcie temat od A do Z a wszystko stanie się jasne!

Pozdrawiam.👍

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i na stronie rządowej się mylą... :palacz:

Pisze wyraźnie, że nie mogę tankować E10 bo mam orzewanie OEM postojowe i tego się trzymam.:cygaro:

Zdecydowanie wolę zapłacić kilka zl więcej za tankowanie niż potem wydawać kasę na jakąś poważną naprawę.:cygaro:

Myślę, że 98-ka E5 wyjdzie ULTRA tylko na dobre.:)

Edytowane przez NelsonPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, NelsonPL napisał(a):

Tak i na stronie rządowej się mylą...

Tak właśnie dokładnie jest. "Rząd zawsze mówi Ci prawdę i rząd nigdy Cie nie oszuka, co nie?" 🤣 Ta rządowa strona, o E10 jest tyle warta, ile ten cały (wymyślony przez rząd) algorytm, co dopisywał nam ostatnio normy emisji spalin do CEPiKu. 🤣🤣

Ale jak chcesz tankować 98, to tankuj i nie płacz na forum, skoro tak ufasz naszemu rządowi.🤪

Na przykładzie samochodu mojej żony, żadne SUZUKI GRAND VITARA według strony rządowej nie może jeździć na paliwie E10 a w instrukcji jest napisane, że może. I komu lepiej zaufać, rządowej stronie zrobionej na odp***dziel czy producentowi? A mało tego ludzie, do tych samochodów tankują już 10 lat paliwo E10 w Norwegii i nic się z tymi silnikami nie dzieje. 

 

@NelsonPL a tak poza tym to kolega @Langista już miesiąc temu napisał Ci:

"W dniu 7.12.2023 o 08:39, Langista napisał(a): Pisałem wyżej ale już więcej nie będę bo widać nie słuchasz się nic."

 

Więc nie rozumiem, po co ty dalej drążysz temat. Nie chcesz tankować E10, to nie tankuj nikt Ci nie każe. 

Chcesz to sobie lej 98 i problem z głowy. 

 

 

Edytowane przez damiandp007
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rządowej stronie w B7 1.8T BFB piszą że nie można tankować E10. I w generacji B6/7 większość stosowanych silników począwszy od 1.6 aż do 3.0 piszę że nie można stosować tej benzyny. No to więc jak, a na wlepce od baku producent piszę tylko o paliwie min. 91 maks. 95, więc 98 też średnia alternatywa. 

Edytowane przez FabianB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh... @FabianB 

W dniu 3.01.2024 o 18:41, damiandp007 napisał(a):

Ludzie przeczytajcie temat od A do Z a wszystko stanie się jasne!

Pozdrawiam.👍

Na Twoje pytanie: 

5 godzin temu, FabianB napisał(a):

"No to więc jak, a na wlepce od baku producent piszę tylko o paliwie min. 91 maks. 95........."

Odpowiedź padła już 6.grudnia: 

 

"W dniu 6.12.2023 o 19:56, Langista napisał(a): 

Na nowszych autach masz już E5/E10. Kiedy produkowali chociażby B7 to nikomu do głowy nie przyszło aby wymyślać takie fanaberie. E5 weszło w 2008 a E10 w 2021." 

 

5 godzin temu, FabianB napisał(a):

Na rządowej stronie w B7 1.8T BFB piszą że nie można tankować E10. I w generacji B6/7 większość stosowanych silników począwszy od 1.6 aż do 3.0 piszę że nie można stosować tej benzyny

Odpowiedź masz dwa posty wyżej: 

 

W dniu 3.01.2024 o 18:55, damiandp007 napisał(a):

Ta rządowa strona, o E10 jest tyle warta, ile ten cały (wymyślony przez rząd) algorytm, co dopisywał nam ostatnio normy emisji spalin do CEPiKu.

Na resztę pytań padła Odpowiedź 8.12.2023.r.

 

"W dniu 8.12.2023 o 18:04, damiandp007 napisał(a):

 

Podsumowując temat,

do naszych benzyniaków AUDI można lać do baku "nowe paliwo" o oznaczeniu 95 - E10 (silnik ewentualnie będzie więcej palił). 

Można tankować też, 98 - E5 (sterownik silnika/silnik się dostosuje). 

 

Co do samochodów z zamontowanym Ogrzewaniem Postojowym, również można tankować paliwo, 95 - E10 i 98 - E5 ponieważ (z tego co napisał kolega @Langista) te webasto "przepalą wszystko". "

 

p.s.

Dzwoniąc do ASO, z pytaniem czy możesz tankować E10 - nie otrzymasz takiej informacji ponieważ, w latach, w których produkowali nasze samochody nie było jeszcze E5 a co dopiero E10... Więc chłopaczyna, który w komputerze, będzie przeglądał: "dane twojego samochodu po nr. VIN", nie znajdzie tam żadnych informacji odnośnie E5 czy E10.

Pozdrawiam👍

Edytowane przez damiandp007
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2024 o 18:47, NelsonPL napisał(a):

Tak i na stronie rządowej się mylą... :palacz:

Ty tak serio ??? :shock3:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wolę słuchać się rządowej strony. Skoro piszą, że do Webasto nie wolno to nie wolno. Nie wymyślili sobie tego tylko ktoś musiał to potwierdzić i sprawdzić.

Moja ULTRA  śmiga na 98-E5 :cygaro:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...