Skocz do zawartości
Wyświetl w aplikacji

Lepszy sposób przeglądania. Dowiedz się więcej.

Forum Audi A4 Klub Polska

Aplikacja działająca w trybie pełnoekranowym na ekranie głównym, z powiadomieniami push, odznakami i wieloma innymi funkcjami.

Aby zainstalować tę aplikację na iOS i iPadOS
  1. Stuknij ikonę Udostępnij w Safari
  2. Przewiń menu i stuknij Dodaj do ekranu głównego.
  3. Stuknij Dodaj w prawym górnym rogu.
Aby zainstalować tę aplikację na urządzeniu z systemem Android
  1. Kliknij menu z trzema kropkami (⋮) w prawym górnym rogu przeglądarki.
  2. Kliknij Dodaj do ekranu głównego lub Zainstaluj aplikację.
  3. Potwierdź, klikając Zainstaluj.

Ładowarka do akumulatora AGM w Audi A4 B9

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Chciałbym się was poradzić, kupiłem na allegro oryginalną ładowarkę bo chciałem mieć oryginał, w opisie aukcji było napisane że laduje też akumulatory AGM,

Jednak po otwarciu mam dołączoną naklejkę do tej ładowarki że jest to ładowarka do akumulatorów kwasowych.

Mam akumulator Varty 75Ah AGM - czy mogę tą ładowarką ładować AGM czy mam ją oddać ?

Chciałbym przy okazji zapytać o taką rzecz - chciałbym sobie wymienić ten akumulator na większy bo jeżdzę głównie na krótkie trasy i już w zimie 2 razy odpalałem auto z powerbanka, jaki największy akumulator mi wejdzie ? Gdzieś czytałem że chyba 105Ah

Mam Audi A4 B9 Avant'a

ladowarka.png

Opublikowano

Nie, nie możesz ładować akumulatora AGM skoro nie jest do tego przeznaczona. Było kupić sobie Noco albo Victron Energy 😉

Akumulator ma być o parametrach z jakimi opuścił fabrykę.

Opublikowano
Teraz, Hugo napisał(a):

Nie, nie możesz ładować akumulatora AGM skoro nie jest do tego przeznaczona.

Akumulator ma być o parametrach z jakimi opuścił fabrykę.

Dokładnie. Jeżeli już ma to być ładowarka tej firmy, to musi być np. taka jak tutaj.

Dołożenie złącza do ładowania akumulatora - Audi A4 B9 - Forum Audi A4 Klub Polska

Poza tym, skoro ze względu na profil jazdy nie jesteś w stanie naładować akumulatora o pojemności 75 Ah, to jak chcesz tego dokonać z akumulatorem 105 Ah? Potrzeba do tego więcej czasu.
Przy takim profilu jazdy konieczne jest regularne doładowywanie akumulatora prostownikiem.
Z resztą powinieneś zamontować, tak jak już wyżej napisane, taki jaki wyjechał z fabryki.

Edytowane przez Muskel1

Opublikowano

Ta "Audi" to CTEK MXS 5.0, i obsłuży AGM.

Wejdź na stronę CTEK:

CTEK

i pobierz ulotkę z opisem.

Opublikowano
  • Autor

Panowie, dzięki za odpowiedź.

Miałem takie podejrzenia odnośnie tego prostownika, bo mam kolegę który jeździ tylko tymi Audi już od lat i u niego widziałem jakieś 15 lat temu taki prostownik. Wtedy miał A3.

Problem polega na tym że to jest nie za bardzo ze strony samego Audi ASO, bo jest wyraźnie napisane w aukcji że prostownik nadaje się do AGM.

Gdyby nie ta naklejka to myślałbym że jest poprawny. Jak zobaczyłem naklejkę to napisałem do nich z pytaniem czy ten prostownik aby napewno jest też do AGM - bez odpowiedzi

Jeżeli chodzi o akumulator, poprawcie mnie jeśli się mylę - ale ja to sobie wymyśliłem tak że jak jeżdzę w krótkie trasy to taki akumulator 105Ah na dłużej mi wystarczy.

Ja mam taki problem że mieszkam na osiedlu i nie mam możliwości podłączyć kabla, więc wywlekam ten akumulator z samochodu. Potem jak nie mam akumulatora to żeby w ogóle otworzyć bagażnik - mam powerbanka którego podłączam pod maską i wtedy mogę otworzyć bagażnik i zamontować akumulator.

Ze swojej stronu znalazłem takiego CTEK'a:
https://allegro.pl/oferta/ctek-ct5-time-to-go-mxs-5-0-12v-40-161-16371291239

No i wyraźnie ma opcję AGM.

Opublikowano
37 minut temu, dominbdg napisał(a):

Jeżeli chodzi o akumulator, poprawcie mnie jeśli się mylę - ale ja to sobie wymyśliłem tak że jak jeżdzę w krótkie trasy to taki akumulator 105Ah na dłużej mi wystarczy.

Czytałeś w ogóle to co pisałem ja i @Muskel1 ? 😁

Opublikowano

co znaczy krótkie trasy? nie kombinuj z żadnymi ładowarkami, auto da rade naładować akumulator (a on musi być o fabrycznej pojemności, dopasowany do systemu ładowania - większy akumulator będzie non stop niedoładowany i szybko się zużyje, a sam system ładowania który w b9 nie jest tylko alternatorem - będzie wciąż mocno obciążony).

po prostu masz już stare, słabe aku i dlatego musiales odpalac z powerbanka. wymień na nowy.

Opublikowano
  • Autor
26 minut temu, Hugo napisał(a):

Czytałeś w ogóle to co pisałem ja i @Muskel1 ? 😁

czytałem, jednak nie wiem czy by to się sprawdziło bo wymyśliłem sobie że jak bym miał akumulator większy np 105 to wtedy rzadziej będę go ładował bo na dłużej wystarczy.
w zimie już 2 razy odpalałem auto z powerbanka, dodatkowo ten akumulator jest nieźle ciężki i to dla mnie trochę problem wyciągać go z bagażnika.

Mieszkam w blokach i nawet nie wiem czy u mnie jest wogóle opcja ładować auto bo jakiś emeryt oskarży mnie o to że jak idzie przedłużacz po chodniku to jest niebezpieczeństwo porażenia prądem.

Jak narazie chciałem się Was poradzić, zostawiam oryginalny akumulator no ale raz na 3 miesiące będę go wyciągał i ładował, dodatkowo dzięki @Muskel1 za link, kupię sobie do bagażnika taki moduł CTEK'a i będę wiedział kiedy mam ten akumulator wyciągać. Latem nie mialem przypadku żebym musiał ładować akumulator, tylko zimą miałem ten problem.

Jest też opcja taka że mam swoje Audi z 2018 roku a akumulator jest od nowości (ma jeszcze wypalone VW AG) może ten akumulator jest wogóle do sprawdzenia bo już nie trzyma parametrów.

Edytowane przez dominbdg

Opublikowano

Problemem z ładowaniem aku poza autem jest to, że system zarządzania energię (BEM) nie zarejestruje procesu ładowania. BEM działa właśnie w ten sposób, że rejestruje sumy pobieranej i dostarczanej energii. Jest to inteligentny system i takie ładowanie poza autem, przyczynia się do wyprowadzenia go z równowagi. Nie powinno się tak robić w tych autach.

Opublikowano
  • Autor
1 godzinę temu, Muskel1 napisał(a):

Problemem z ładowaniem aku poza autem jest to, że system zarządzania energię (BEM) nie zarejestruje procesu ładowania. BEM działa właśnie w ten sposób, że rejestruje sumy pobieranej i dostarczanej energii. Jest to inteligentny system i takie ładowanie poza autem, przyczynia się do wyprowadzenia go z równowagi. Nie powinno się tak robić w tych autach.

@Muskel1 ja bardzo dobrze wiem że tak nie wolno robić, bo tu już nie chodzi o BEM, ale w tym Audi jest od cholery komputerów i elektroniki które odrazu są rozłączone, gdzieś w którymś Twoim poście czytalem że po wyjęciu akumulatora trzeba przyuczyć czujniki skrętu.

Moje zdanie jest takie że specjalnie po to ten akumulator jest umieszczony głęboko w bagażniku jeszcze za subem żeby go po prostu nie ruszać.

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem czy nie lepiej dogadać się z jakimś warsztatem samchodowym i powiedzieć im że dam im z 30 czy 50 zł i zostawię u nich na noc auto żeby się naładowało w normalny sposób - no i oczywiście zainstalować moduł CTEK'a który mi pokaże kiedy ten akumulator jest do ładowania.

Mam też pytanie - może ktoś się orientuje jeśli chodzi o te ładowarki CTEK'a :

Czym różni się taki CTEK "Time To Go" od zwykłego CTEK'a. Nie wiem też czy kupić takiego CTEK'a MXS10 czy np. MXS5 - bo na moje jak jest 10 czy 20 Amperowy to szybciej akumulator naładuje.

Opublikowano
17 minut temu, dominbdg napisał(a):

Nie wiem też czy kupić takiego CTEK'a MXS10 czy np. MXS5

Masz jeszcze do wyboru NOCO i Victron Energy, żeby nie było za łatwo 😂

Opublikowano
  • Autor
5 godzin temu, wuPiotrek napisał(a):

co znaczy krótkie trasy? nie kombinuj z żadnymi ładowarkami, auto da rade naładować akumulator (a on musi być o fabrycznej pojemności, dopasowany do systemu ładowania - większy akumulator będzie non stop niedoładowany i szybko się zużyje, a sam system ładowania który w b9 nie jest tylko alternatorem - będzie wciąż mocno obciążony).

po prostu masz już stare, słabe aku i dlatego musiales odpalac z powerbanka. wymień na nowy.

no widzisz problem u mnie polega na tym że kilka osób już mi mówiło że nie powinienem jeździć TDI tylko raczej TFSI, bo moja jazda na codzień to jest 2km do marketu, potem 3 km do innego po zakupy i auto stoi 3 dni. Miałem już auto w warsztacie z uszkodzonymi dwoma EGR'ami i grubym nagarem przez to że nie jeżdzę dieslem w długie trasy ale bardzo lubię swoje TDI bo jest bardziej przyjemny i łagodniejszy niż benzyna.

 

Godzinę temu, Hugo napisał(a):

Masz jeszcze do wyboru NOCO i Victron Energy, żeby nie było za łatwo 😂

Patrzyłem na Victon Energy i powiem że jestem pod wrażeniem - normalnie kosmos te ładowarki - nawet z telefonem się łączą

Opublikowano

A wiesz, że zamiast kupić ładowarkę, wystarczy autem przejechać godzinną trasę, i aku będzie naładowane? Wystarczy raz w miesiącu taka trasa, ewentualnie co weekend przejechać się na zakupy do większego miasta, oddalonego o 15-20 km.

Edytowane przez Langista

Opublikowano

akumulator z 2018 roku jest juz do wymiany. tez jezdze duzo krotkich tras, tez sie zdziwilem ze 5-letni (wtedy) akumulator jest do wymiany, tez odpalalem z kabli. wymienilem aku i od 2-3 lat nie ma problemu.

wystarczylo by zebys raz na 2 tygodnie przejechal sie gdzies zeby silnik pochodzil z godzine bez przerwy, mysle z reszta ze zdarzaja Ci sie takie wyjazdy. roznica miedzy dieslem a benzyna w krotkich trasach kiedys byla znaczaca jak wiekszosc benzyn bylo wolnossacych, teraz to dla mnie roznicy nie robi. diesel wiecej prądu pobierze przy odpalaniu, ale tez mocniej laduje. no ale jesli naprawde masz miesiace w ktorych nie przejezdzasz wiecej niz 2km bez gaszenia to mocno dostanie chociazby dpf

Edytowane przez wuPiotrek

Opublikowano
  • Autor
W dniu 4.04.2026 o 17:56, wuPiotrek napisał(a):

akumulator z 2018 roku jest juz do wymiany. tez jezdze duzo krotkich tras, tez sie zdziwilem ze 5-letni (wtedy) akumulator jest do wymiany, tez odpalalem z kabli. wymienilem aku i od 2-3 lat nie ma problemu.

wystarczylo by zebys raz na 2 tygodnie przejechal sie gdzies zeby silnik pochodzil z godzine bez przerwy, mysle z reszta ze zdarzaja Ci sie takie wyjazdy. roznica miedzy dieslem a benzyna w krotkich trasach kiedys byla znaczaca jak wiekszosc benzyn bylo wolnossacych, teraz to dla mnie roznicy nie robi. diesel wiecej prądu pobierze przy odpalaniu, ale tez mocniej laduje. no ale jesli naprawde masz miesiace w ktorych nie przejezdzasz wiecej niz 2km bez gaszenia to mocno dostanie chociazby dpf

dzięki za podpowiedź,
Nie mam pewności czy jest oryginalny no ale jak ma wybite VW AG na akumulatorze to chyba jest od nowości.

Nie wiem czy kupować taką Vartę jak mam teraz czy może coś innego. W poprzednim aucie miałem akumulator kwasowy Banner'a - był bardzo chwalony jako jeden z najlepszych.

Generalnie ta Varta mi działa no tyle tylko że po miesiącu auto zaczyna zgłaszać niski poziom akumulatora.

Jednak muszę powiedzieć że te mechanizmy w Audi są takie sobie. Auto zgłasza niski poziom akumulatora jak już praktycznie nie da się auta odpalić. Ostatnio wjechałem gdzieś kołem w śrubę to auto mi zgłosiło niski poziom powietrza jak już miałem kompletnego flaka. Aktualnie rozglądam się za jakimiś oryginalnymi czujnikami ciśnienia powietrza - takimi z wentylem.

@Muskel1 czy Ty orientujesz się czy jest możliwość wprogramować czujnik ciśnienia taki z wentylem w oponie

do A4 ? Z tego co widziałem są do kupienia ale tylko do Audi R8 albo RS

Edytowane przez dominbdg

Opublikowano

Możesz sobie doposażyć oryginale czujniki ciśnienia wraz ze sterownikiem, które montowane były w RS4 B9. Trzeba tylko dołożyć wiązkę i zakodować odpowiednioo.

Będziesz miał wskazanie na VC.

Odnośnie aku, ja w listopadzie '25 kupiłem do siebie AGM Exide EK 1060, tyle że ja fabrycznie miałem 105 Ah.

Tutaj relacja z wymiany:

https://a4-klub.pl/topic/506238-jakiej-firmy-polecacie-akumulator-agm-do-audi-a4-b9/#findComment-5826598

Screenshot_20260406_084759_Opera.jpg

Screenshot_20260406_092341_Gallery.jpg

Screenshot_20260406_092348_Gallery.jpg

Edytowane przez Muskel1

Opublikowano
  • Autor

@Muskel1 mam gorącą prośbę bardzo proszę o pomoc - kupiłem nowty aku 75ah Banner'a - ustawiłem jego parametry i mam bląd jak poniżej.

Nie wiem o jaką chodzi kolejność

kolejnosc.png

Opublikowano

Skoro producentem akumulatora jest Banner, to musisz w tamtym polu wpisać BA2, gdyż producenta należy podać w 3 znakowym kodzie producenta, który jest zdefiniowaną wartością w sterowniku Gateway. Na podstawie tej wartości sterownik rozróżnia producenta. Wpisując Banner tak jak Ty to zrobiłeś, nic mu to nie mówi.

Opublikowano
  • Autor

aha,
nie wiedziałem o tym - myślałem że to jest tylko pole tekstowe z wartością producenta a ważny jest tylko serial

Opublikowano
26 minut temu, dominbdg napisał(a):

- myślałem że to jest tylko pole tekstowe z wartością producenta a ważny jest tylko serial

Numer seryjny, a dokładniej mówiąc zmiana numeru seryjnego, informuje sterownik o dokonanej wymianie akumulatora. Pozostałe pola to informacja dla sterownika o rodzaju, pojemności i poducencie aku, na podstawie których sterownik wie jak i kiedy go ładowanć.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.