Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przekładka "pleców" tylnej kanapy pod roletę bagażnika (Avant)


shakal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W moim małym "warsztacie" chciałem zaprezentować jak przełożyć "plecy" tylnego oparcia z wersji Avant z uchwytami pod roletę bagażnika, do oparcia z wersji Sedan (dzielona), które jak wiadomo nie posiada takich uchwytów.

Długo szukałem jak to zrobić i do końca nie mogłem znaleźć nigdzie dokładnego opisu tego zabiegu. Pół roku temu pewien forumowicz (Bromchit) naprowadził mnie trochę jak się za to zabrać, a mianowicie trzeba było po pierwsze wymontować prowadnice zagłówków... i tutaj właśnie pojawił się problem.

Prowadnic za żadne skarby nie dałem rady wymontować, więc postanowiłem, że spróbuję podejść do tej operacji od innej strony. Zrobiłem kilka zdjęć, czasami brakowało trzeciej ręki więc postaram się to opisać słowami :wink:

Czas operacji: 3,5 godziny z demontażem i późniejszym zamontowaniem oparć w samochodzie. Myślę, że jakbym musiał to samo robić po raz drugi to max 1,5 godzinki na spokojnie :wink:

Do tej operacji potrzebujemy prócz narzędzi i cierpliwości, stelaż z mocowaniami pod roletę lub oparcie swoich starych siedzeń. Mowa tu o wersji avant, bez którego się nie obędzie.

Oczywiście jeśli uda się wyciągnąć jako pierwsze prowadnice zagłówków to tylko ich demontaż w tym poradniku zmienia się z ostatniego miejsca na pierwsze. Reszta myślę przebiega tak samo :wink:

Potrzebne narzędzia to:

DSC_0508x.jpg

Zestaw Torx, śrubokręt płaski i krzyżak, kombinerki, młotek i latarka :wink:

1. Demontaż podłokietnika

Rozkładamy podłokietnik aby ukazała nam się druga strona plastikowej zaślepki zawiasu

DSC_0499x.jpg

Łapiemy lekko od spodu palcami i naciskając śrubokrętem zaczep odciągamy zaślepkę

DSC_0507x.jpg

Odkręcamy torxem śrubkę która trzyma podłokietnik i w pozycji złożonej ciągniemy do góry odginając lekko tą blachę do której przykręcony był podłokietnik aby nie porysować go

DSC_0512x.jpg

2. Wyciągnięcie zamka

Teraz należy wyciągnąć zamek odkręcając dwie śruby, torx i krzyżak

DSC_0491x.jpg

DSC_0493x.jpg

3. Zdjęcie tapicerki ze stelaża

Na początek trzeba wyciągnąć plastikową prowadnicę podważając ją śrubokrętem, następnie kładziemy oparcie na podłodze (jesli skóra to proponuję podłożyc koc) i naciskając kolanem na "plecy" zaczynamy wyciągać z zatrzasków tapicerkę najlepiej od strony wyciągniętego wcześniej zamka

DSC_0500x.jpg

W szerszym oparciu tapicerka dodatkowo zaczepiona jest na metalowe pręty plastikowymi zaczepami które po użyciu troche siły (i głowy :wink: ) odczepią się bez problemu

DSC_0479x.jpg

I jeszcze pas a dokładnie plastik z którego pas wychodzi. Po odgięciu tapicerki ten plastik zaczepiony jest na dwóch zaczepach po bokach. trzeba je wysunąć najlepiej płaskim śrubokrętem. Ja nie wyciągałem go całkowicie, wysunąłem go na tyle by materiał i gąbka wyszła.

DSC_0487x.jpg

I tutaj jak jest zaczepiony

DSC_0482x.jpg

Po ściągnięciu tapicerki z gąbką powinny ukazać nam się prowadnice zagłówków

DSC_0480x.jpgDSC_0497x.jpg

Ja do ich wyciągnięcia użyłem kombinerek do ściśnięcia zaczepów i młotka do ich wybicia

U mnie prowadnica wygląda tak

DSC_0515x.jpg

Oto zdjęcie prowadnicy od Bromchita i prowizoryczne narzędzie do jej wyciągnięcia :decayed:

Bromchitx.jpg

Jak widać prowadnice się różnią i to może być przyczyną lepszego wyciągnięcia ich.

Po wypiciu jednego browara zabieramy sie za składanie w odwrotnej kolejności :wink4:

Mam nadzieje, że komuś przyda się moja mała fotorelacja :naughty:

Pozdrawiam :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda taki stelaż z mocowaniami pod roletę? Oraz jak to wygląda po złożeniu, cieżko jest dostać taki stelaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, wystarczy kupić (jesli nie posiadasz) oparcie tylnego siedzenia pod wersje avant, zdejmujesz tapicerkę w sposób jaki pokazałem i masz goły stelaż. Ja kupiłem siedzenia z sedana a że potrzebowałem mieć zamontowaną roletę to musiałem własnie przełożyć te "plecy" ze starego oparcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wystarczyło przełożyć same uchwyty dla rolety? Oczywiście po uprzednim wycięciu odpowiednich otworów... Może tak ktoś robił?

Kolego w ori oparciach są wgłębienia do zaczepów. Jeśli wyciął byś dziurę z tyłu na te właśnie zaczepy to byś ich nie przykręcił chyba że do gąbki, a przykręcając je do zwykłego oparcia nieprzystosowanego do zaczepów, roleta odstawała by i nie pasowała wtedy w plastiki boczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jednej osobie się przyda :thumbup1: zawsze jest łatwiej jak jest jakiś opis.

Też przekładałem stelaż i nie pomyślałem o zrobieniu foto story.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , ja nadal mecze sie z prowadnicami mozna tak super szczegółowo jak to zrobić jakie narzędzia i gdzie ( dodam ze u mnie fotele sie nie składają )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja u siebie prowadnice wyciągałem ostatnie ponieważ tez miałem z nimi problem aby wyszły jako pierwsze :wink: Jak Ci się uda ściągnąć jako pierwsze tapicerkę, następnie gąbkę to prowadnice od środka już łatwo wybić. Chociaż nie wiem jak to wygląda w nieskładanej kanapie. Bałem się że sobie z tym nie poradzę, ale jakoś dałem radę i to bez większych problemów. Nie jest to takie skomplikowane na jakie może wyglądać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym to bez ruszenia tapicerki mam skórę jeszcze cos pokrece i pózniej będzie lipa , Koreę w salonie muszą ta jakoś ściągać jakiś patent czy przyrząd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W serwisie mają do tego specjalny wyjmak. I tutaj zależy na kogo trafisz. Najlepiej podjedź na halę serwisową i zagadaj do jakiegos mechanika czy by Ci za parę złotych nie wyjął tych prowadnic. Jak trafisz na jakiegoś debila to Cie wyśle do biura i zabulisz więcej.

Ja dowiedziałem się o tym wyjmaku po fakcie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadnice z B6 dosyć łatwo się wyciąga, bo blokuje tylko ten ruchomy zaczep (zdjęcie Bromchita), niestety te nowsze z B7 dużo trudniej. Oprócz tego zaczepu trzymają też boki i bez specjalnego przyrządu od zewnątrz nie da rady zdemontować. Jedynie od środka, po odchyleniu gąbki można wybić. Ja użyłem końcówki klucza nasadowego 18 i przedłużki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zabieram się jutro za robotę ta instukcja napewno się przyda :thumbup1:

Napisz jak poszło :wink: ale myślę, że wszystko w miarę jasno opisałem i poradziłeś sobie z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli różnica pomiędzy siedzeniami avant/sedan to tylko mocowanie tylnej rolety? poza tym wszystko p&p? chodzi mi o przód, siedzisko tył itp :) Wiem że z opisu to wynika ale chcę mieć pewność bo planuje zmienić moje placki :D

I jeszcze jedno pytanko, jak to wygląda ze składanymi siedzeniami? Jeżeli sedan posiadał nieskładane siedzenia to chyba przerzucanie tego do avanta nie ma sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest tak jak napisales :wink:

Nastukane z Samsunga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam taki problem posiadam avanta b6 ze składaną kanapą, zakupiłem komplet siedzeń z sedana b7 więc muszę zamontować roletę, ale kanapa sedana posiada dodatkowo otwór na narty :/ Więc mam dokręcać mocowanie rolety czy przekładać plecy i wycinać otwór na narty? Pozdrawiam

Wysłane z mojego LT25i przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...