Skocz do zawartości
IGNOROWANY

podobno toczenie się na "luzie" szkodzi autku?


Flaha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio pewien znajomek, z którym przy browarkach gadałem o naszych autkach uparcie twierdził, że toczenie się na tzw. luzie, np. z górki, szkodzi skrzyni biegów. Nigdy podobnej opinii nie słyszałem, ale facet twierdził kategorycznie, że tak jest. Sprawa jest dla mnie istotna bo mam na trasie do pracy kilka fajnych górek, z których zawsze korzystałem żeby oszczędzić troszkę paliwa. Co Wy na to, rzeczywiście nie taczać się na luzie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest dla mnie istotna bo mam na trasie do pracy kilka fajnych górek, z których zawsze korzystałem żeby oszczędzić troszkę paliwa. Co Wy na to, rzeczywiście nie taczać się na luzie???

Aod kiedy to jak jedziesz na luzie z górki , to oszczędzasz paliwo ???? :shock: Pragnę Cię poinformować , że jak chcesz oszczędzić paliwko jadąc z górki , albo dojeźdzając do swiateł , to wrzucasz na bieg i puszczasz całkowicie gaz.Wtedy silnik nic nie pali.Dziwne ale prawdziwe :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym, zawsze bezpieczniej jest jechac nie na luzie...

A moze cos postanowi wyskoaczyc na droge ? wrzucic bieg i "przygazowac"

jest znacznie wolniej niz nacisnac na pedal gazu ;)

I pali podczas jazdy z górki wtedy '0'

:twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ostatnio pewien znajomek, z którym przy browarkach gadałem o naszych autkach uparcie twierdził, że toczenie się na tzw. luzie, np. z górki, szkodzi skrzyni biegów. Nigdy podobnej opinii nie słyszałem, ale facet twierdził kategorycznie, że tak jest. Sprawa jest dla mnie istotna bo mam na trasie do pracy kilka fajnych górek, z których zawsze korzystałem żeby oszczędzić troszkę paliwa. Co Wy na to, rzeczywiście nie taczać się na luzie???

ten twoj kolega to chyba za duzo w tedy miał chmielu juz w zyłach ze tak powiem :razz: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że miał na myśli automat. Bo automatem nie jeździ się na luzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na luzie skrzynia się nie niszczy gdzyż poprostu jest odłączona! od silnika - jedynie hamulce szybciej sie skończą przy hamowaniach z górki. Co do jazdy na luzie jest ona kompletnie bez sensu bo kiedy puscisz noge z gazu auto ma zerowe spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy hamowaniu silnikiem np. jadąć z góry odcinany jest dopływ paliwa i wtedy auto faktycznie niezużywa paliwa , a jeżeli silnik chodzi na luzie to logiczne że musi coś palić bo najnormalniej w świecie by zgasł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jeżdżeniu na luzie nie ma żadnej oszczędności, są tylko straty w paliwie, bo zawsze jakieś tam ilości silnik pobiera, dodatkowo zużywa się sprzęgło przy wyrzucaniu na luz i ponownnym wbijaniu biegu. Owszem dało się oszczędzać jeźdżąc na luzie, ale to były starsze dieslowskie technologie praktykowane często przez kierowców PKS, przy nowszych silnikach nawet oni nie wyrzucają na luz. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytlumaczcie mi jak pracujacy silnik moze spalac 0 paliwa ?

Nie wiem jak w benzynie ale w dieslu jest podobno tak, ze jesli hamujesz silnikiem to komputer zamiast podawac paliwo na wtryski podaje je na powrot do baku.

Dzisiaj prawdopodobnie bede robil Logi wiec jak starczy czasu i bedzie opcja wyswietlania z predkoscia to Ci udowodnie. Mam nadzieje, ze u mnie nic nie bedzie palil. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytlumaczcie mi jak pracujacy silnik moze spalac

na luzie do podtrzymania obrotów biegu jałowego potrzebne jest paliwo,

hamując silnikiem nie, wystarczą do tego koła

W tdi z tego co wiem, następuje całkowite odcięcie paliwa, w innym silnikach

minimalizowana jest tylko dawka paliwa (ale zawsze oszczedza się coś ;) )

EDIT: ale pytanie było o skrzynię...

chyba chodzi o to, ze pewno kolega myslal, ze jak hamujemy silnikiem, to moze

skrzynia dostaje po d*pie, bo "też hamuje"

wystarczy hamujac silnikiem wcisnac sprzeglo, i nie wyrzucac biegu

co sie stanie ? :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez tak słyszalem ze jazda na luzie nie zmniejsza zuzycia paliwa a zwieksza :smile: Ale słyszalem tez ze Dieslem nie powinno sie redukowac za mocno,bo zmniejsza to potwornie zywotnosc silnika :?: :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie powinno sie redukowac za mocno,bo zmniejsza to potwornie zywotnosc silnika

co masz na mysli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja tak słyszałem ze redukcja biegami w dieslu nie wpływa dobrze na zywotnosc silnika,wiadomo ze diesle nie lubia bardzo wysokich obrotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tdi uwielbiaja wysokie obroty

Yhy Przez 200 tysięcy a pozniej szukasz nowego silnika :wink: Dobra bo robimy OT,uciekam z tej głupiej dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...