Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Odgrzybianie klimy by paweu


Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu próbach odgrzybiania klimy za pomocą pianki i ozonowania, odór powracał.

Pomyślałem, że przykry zapach może być powodowany przez stałe zamieczyszczenia typu kurz lub zawiesina z kurzu i wilgoci, którego żaden spray i ozonowanie nie usunie.

Wpadłem na pomysł żeby to usunąć, nie demontując przy okazji całej nagrzenicy

Do operacji potrzebne będą

- sprężarka,

- takie cóś

pist.jpg

czyli

PISTOLET DO ROPOWANIA ZE ZBIORNIKIEM

Chodzi o to, żeby pistolet był możliwie jak najdłuższy, aby włożyć go jak najgłębiej

- spirytus, wybielacz z chlorem, lub inny środek grzybobójczy, myślałem też o środkach do usuwania grzybów ze ścian domu

- plak do odgrzybiania klimy

Zaczynamy:

Zaczerpnąłem kilka fotek i fragment opisu z tematu kolegi zdenia

1. zdejmujemy boczna osłonę konsoli widoczną po otwarciu drzwi oraz otwieramy schowek po czym ujrzymy 5 śrub które odkręcamy np. nasadką 8

image.jpg

2. po odkręceniu i opuszczeniu schowka należy odłączyć wsuwki od podświetlenia schowka oraz opcjonalnie w niektórych autkach wtyczkę od podświetlenia nóg pasażera

3. teraz gdy mamy swobodny dostęp do obudowy i wentylatora nadmuchu, odkręcamy go (3 śrubki - klucz torks), następnie odpinamy wtyczkę elektryczną wentylatora oraz wiązkę zamocowaną do obudowy i wysuwamy go

image.jpg

4. naszym oczom ukazuje się taki widok

image.jpg

Teraz napełniamy zbiornik naszego pistloletu środkiem miotającym i myjemy parownik, cały syf powinien wypłynąć przez odpływ z klimy.

Ja zurzyłem do tego 100ml wody i później 100ml spirytusu. Im więcej % tym lepiej :)

Następnie na parownik aplikujemy plaka, przykręcamy wentylator włączamy największe obroty, operację powtarzamy kilka razy według uznania. Ja zużyłem 2/3 plaka.

Skręcamy wszystko do "kupy" i sprawdzamy efekty

Efekty:

- przez pierwszy tydzień czuć było aptekę i plaka,

- już około 2 miesięcy od odgrzybiania i smrodu nie ma, sukces :kox:

Podzielecie się efektami swojej pracy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekaw jestem ile tego syfu było na parowniku :gwizdanie:

Mam na stanie ozonator i 4 razy sobie robiłem odgrzybianie... czuję jednak że w końcu poświęcę trochę czasu i użyję siły :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend też bede tak robił tylko z uwagi, że mam jeszcze granat CRC i pianke CRC to tym też zrobie. Tylko podpowiedzcie mi czy najpierw zrobić granatem a później pianką czy na odwrót??

GRANAT- zamnkiete auto, zamknięty obieg wewnętrzny i rozpyla się w aucie przez 10 min póxniej wietrze

PIANKA- standard czyli psikam do kratek, do wentylatora i na prownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zrobiłbym czyszczenie miejscowe (rogownica, pianka ) a na końcu granat o działaniu ogólnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego jak to nazywasz granatu nie polecam, raz że nie działa, a dwa że brudzi tapicerkę i plastiki :thumbdown: pianką nie ma co psikać do kratek i wentylatora bo mozna więcej zaszkodzić niż pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam wszystkim robie tym "granatem" i nikomu jeszcze tapicerki nie zabtydzilem postawisz to na podlokietnik i bedzie git

a pianki crc moge polecic bo jest fajna gesta i nie scieka po kratkach, innych nie sprawdzonych nie polecam bo faktycznie moga naszkodzic w elektryce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pianką nie ma co psikać do kratek i wentylatora bo mozna więcej zaszkodzić niż pomóc.

Co przez to rozumiesz? Właśnie chcę się zabrać do odgrzybiania klimy z zamiaram wypiankowania całego układu. Zamierzam napuścić pianę na evaporator od strony filtra jak i od strony wentylatora, a na konieć wpuścić rurkę z dyszą do wszystkich nawiewów przez kratki wentylacyjne i te kanały też porzadnie spryskać. Niespotkałem się jeszcze z opinią iż taki zabieg może zaszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wypiankujesz sobie wszystkie kanały wentylacyjne, co zresztą nie ma sensu bo tam jest czysto, to ani się obejrzysz jak będzie się lało każdym łączeniem rur doprowadzających powietrze, wylotami powietrza na nogi itp., ta piana musi się zdezaktywować i spłynąć w dół a te pianki mocno plamią tapicerkę. Psikając od strony wentylatora tylko wszystko zakleisz, na pewno nie sięgniesz parownika jak należy :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweu jakich dokładnie środków używałeś i ile dokładnie ???

100 ml spirytusu, a później pół plaka, wszystko oczywiście prosto w "nagrzewnicę" klimy

Do tej pory nie śmierdzi z klimy, także warto się pobawić, efekt murowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę że podziałaliście z czymś o czym myślałem tylko brak mi środków do tego a mianowicie sprężarki.

Myślałem o umyciu za pomocą domestosa lub czymś innym do WC są to z reguły silnie bakteriobójcze i grzybobójcze środki a na koniec psiknąć Wurth'a.

W specjalistycznych sklepach są środki do klimy w zborczych 5 litrowych opakowaniach wówczas wychodzi to naprawdę korzystnie cenowo bo zużycie w przypadku zastosowania sprężarki jest niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...brak mi środków do tego a mianowicie sprężarki.

Myślałem o umyciu za pomocą domestosa

jakby dobrze się przygotować to myjką ciśnieniową też da rade i z lepszym efektem

co do środków na bazie chloru a potem dodanie czegoś z zapachem to myślę że cofka gwarantowana :sick3:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...brak mi środków do tego a mianowicie sprężarki.

Myślałem o umyciu za pomocą domestosa

jakby dobrze się przygotować to myjką ciśnieniową też da rade i z lepszym efektem

co do środków na bazie chloru a potem dodanie czegoś z zapachem to myślę że cofka gwarantowana :sick3:

Powodzenia!

Widziałeś co dzieje sie na chłodnicy jak przejedzie sie po niej taką myjką (dość blisko)?

nie robicie tego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...brak mi środków do tego a mianowicie sprężarki.

Myślałem o umyciu za pomocą domestosa

jakby dobrze się przygotować to myjką ciśnieniową też da rade i z lepszym efektem

co do środków na bazie chloru a potem dodanie czegoś z zapachem to myślę że cofka gwarantowana :sick3:

Powodzenia!

Widziałeś co dzieje sie na chłodnicy jak przejedzie sie po niej taką myjką (dość blisko)?

nie robicie tego!

przyznam że nie :no: jeśli wiesz to opisz to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie można zastosować maksymalnego ciśnienia myjki, bo rzeczywiście skończy się to wymianą nagrzewnicy.

Ale przy małym ciśnieniu, nic złego nie powinno się stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce znajdziesz bez problemu gdy pierwsza kropla padnie na podjazd.

zużyłem całą puchę płynu i nic nie wyleciało pod autem.

Chyba mam zatkany ten odpływ z parownika - ktoś powie gdzie dokładnie go szukać od spodu auta - muszę go jakoś udrożnić.

Możecie zrobić zdjęcie i pokazać skąd dokładnie kapie w A4 B5- będę b.wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było gdzies na forum takie foto - masz AJM to zdaje się że będzie pod wygłuszeniem na grodzi mniej więcej gdzieś na "wysokości" EGRa (od środka lekko na prawo). Najlepiej dostać się od spodu auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz AJM to zdaje się że będzie pod wygłuszeniem na grodzi mniej więcej gdzieś na "wysokości" EGRa (od środka lekko na prawo). Najlepiej dostać się od spodu auta.

AJM + TipTronic - wygłuszenia od dołu aktualnie nie mam i niestety nic nie kapie ;(. Muszę jechać na kanał i szukać, tylko gdzie i czego. Bo najgorzej jeśli nie posiadam rurki/wężyka odpływowego i jeszcze wyjście z parownika będzie zatkane - dlatego wskazane jeśli ktoś może pokazać jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zurzyłem do tego 100ml wody i później 100ml spirytusu. Im więcej % tym lepiej :)

i tu chcialem poprawic.. nie prawda ze wiecej procent to lepiej..najskuteczniejszy alkohol to 70 % pozniej czym wiecej tym mniej skuteczny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli na włączonej klimie nic nie śmierdzi, a na trybie ECON czuć ten przykry zapach to ta pianka poradzi sobie z tym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...