Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana filtra paliwa 1.9tdi B5 2001


szymi100

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy,

Mam pytanie jak w temacie. Ponieważ wymieniałem go tylko raz w poprzednim aucie i był on innego typu wolę wcześniej spytać Was, co by nie narobić głupot. Poprzednie auto miało filtr nazijmy go całościowy - czyli była to puszka z fajkami wlotowymi i wylotowymi u góry, a wymiana polegała głównie na przepięciu przewodów paliwowych ze starego filtra do nowego. Tym razem filtr wyglada bardziej jak filtr olejowy starego typu model PP850/2 wg Filtron. Nie ma już tych górnych fajek - te fajki są w elemencie powyżej filtra.

No i teraz moje pytania:

- element powyżej mocowany jest na jedną śrubę bodajże imbus (dość spory), czy wykręcam tą śrubę, przekładam na nowy zalany paliwem filtr, skręcam znów tą srubą, mocuję w gnieździe i to wszystko?

- co ze śrubą odpowietrzającą (przy wymianie filtra jest nieużywana? )

- czy grozi zapowietrzenie układu paliwowego i jesli tak to jak ograniczyć je, lub na co zwrócić uwagę, żeby go uniknąć, a jeśli się nie da niezapowietrzyć, to jak odpowietrzyć potem cały układ?

z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi i sugestie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz moje pytania:

- element powyżej mocowany jest na jedną śrubę bodajże imbus (dość spory), czy wykręcam tą śrubę, przekładam na nowy zalany paliwem filtr, skręcam znów tą srubą, mocuję w gnieździe i to wszystko?

Dokladnie tak jak napisales...

Jesli filtr zalejesz dieslem to ukladu nie zapowietrzysz.

A jesli nawet (po zalaniu filtra) dostanie sie tam kropla powietrza to silnik to... no nie wiem jak to powiedziec. Ale chyba spali.

Mowie to z moich doswiadczen z wymiana filtra paliwa.

Generalnie operacja bezproblemowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest konieczne zalania ropą starczy przekręcić zapłon nie odpalać i ropa sama naleci do filtra. może jednak tak być że operacja się nie uda wówczas tylko zalania filtra pomoże, ja tak jak napisałem tak robię i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z napełnianiem filtra. Kilkakrotnie przekręć kluczyk w stacyjce,Po włączeniu bez uruchamiania silnika,na sekundę lub dwie włącza sie pompa w zbiorniku.ona napełni ci filtr i po kłopocie. Nie ma potrzeby dodatkowo odpowietrzać układu. Jeżeli zapali to już będzie żył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja za każdym razem w PD"eku zalewam filtr paliwem... kilka razy nie zalałem i pałowałem się żeby to scierwo zapaliło, mimo ze pompa w BQ furczala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak bendziesz wymieniał to zalej go paliwem nie ma dużo roboty a masz pewność że sie nie bendzie zapowieczał bo z tym przekręceniem kluczyka to :whistling: szczykawka do ręki i ogień:naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalej filtr ON jak odpalisz przytrzymaj troche na obrotach i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napełnij filtr paliwem. Później włącz kilkukrotnie stacyjkę bez uruchamiania rozrusznika. Dopiero wtedy uruchom silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr powinno się napełniać, gdyż nigdy nie ma pewności ile razy w danym aucie z silnikiem PD trzeba włączyć zapłon żeby pompa z baku napełniła cały nowy filtr. Gdy zabrakło mi paliwa i kompletnie zapowietrzyłem układ (awaria licznika) po zatankowaniu włączyłem zapłon ok 10 razy a i tak kręciłem kilka krotnie po 5 sec. zanim zapalił. Odpukać nic się nie stało. Także tak jak pisał Musashi; zalać filtr, uruchomić kilkakrotnie pompkę i cieszyć się z jazdy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z uszczelka w tym filtrze? Bo jak sie wymienia filtr oleju to trzeba uszczelke lekko zwilzyc przed zakreceniem go a jak to sie ma w filtrze paliwa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei napełniałem filtr paliwem, ale w konsekwencji układ i tak mi się zapowietrzył i kilka razy go później musiałem kręcić aby odpalił. Niemniej zalać warto - oszczędzić można nieco rozrusznik i pompę wtryskową. Uszczelkę też zwilżałem - mam złe doświadczenia przy wkręcaniu tego typu uszczelek "na sucho" - czasem uszczelka lubi wyskoczyć ze swojego miejsca i wyciek gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że przy ostatniej wymianie filtra paliwa nie zalałem go "pod korek", to pewnie wystarczyło żeby się zapowietrzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinno rozwiać wasze wątpliwości:

http://s16.postimage.org/6onpjzxfl/wymiana_filtra_paliwa.jpg

<br /><br />

Trochę małe wyszło ;)

- Niemniej uszczelkę w nowym filtrze należy posmarować czystą ropą

- Filtr można napełnić ręcznie, można też nie napełniać go wcale tylko włączyć zapłon i VAG-iem wejść w basic settings grupa 035 (spowoduje to uruchomienie pompy na ok. pół minuty i napełni filtr)

- Wykręcając stary filtr wylewa się trochę ropy, trzeba to potem zmyć lub podłożyć jakąś szmatę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... kolego Biszczan, zdjecie ciekawe, ale akurat w moim modelu było inaczej, bo wszystkie wężyki dopływowe / odpływowe są mocowane w osobnym pierścieniu górnym - nie w filtrze.

U mnie potrzeba było wykręcić imbusem 13mm śrubę, wymienić filtr i z powrotem przykręcić do nowego filtra pierścień z wężykami śrubę imbusową. W razie czego zalałem nowy filtr do pełna olejem... i żeby zabezpieczyć się podwójnie, zapłonem uzupełniłem gdyby jeszcze czegoś brakowało. Filtr wymieniony, nie zapowietrzyło się. Tak więc, dzieki kolejny raz za pomoc...

pozdrawiam i zamykam wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...