Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podgrzewane fotele rezanie


Hans47

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegos czasu obmyslalem jak zalozyc maty grzewcze w fotelu bez podgrzewania orginalne nie bardzo mnie interesuja bo to wiaze sie z rozbiorka calego fotela. Podobno rozebranie siedziska nie jest bardzo trudne ale oparcie to masakra. Narazie poki co zamontowalem maty pod koszulkami na fotele ( rodzaj pokrowca). Wszystko jest narazie w fazie testu wiec reszta zdjec i dalsze prace zwiazane z demontazem fotela dodam nieco pozniej.

Zaczynamy

Na sam poczatek musimy zorganizowac sobie pare gratow konkretnie

-2x mata grzewcza (zakupilem na allegro bez termostatu (termistoru potrzebnego do prawidlowej pracy maty)

dsc0815a.jpg

-2x potencjometr orginalny audi (nie potrzeba przekaznikow modulow wszystko jest w tym przelaczniku

dsc0817pr.jpg

-przewody

*4 metry kabla o barwie czerwonej 2,5 linka (zasilanie przelacznikow)

*4 metry kabla czarnego 2,5 (masa przelacznikow)

*6 metrow kabla 0,75 czerwony (do zasilania mat i sygnalu z zaplonu)

*6 metrow 0,75 czarny (masa mat i termistora)

*6 metrow obojetnie jakiego koloru (do sygnalu z czujnika)

*10 cm kabla np zoltego (do zasilania podswietlenia)

dsc0820n.jpg

-2 x termistory 6,7 kohm (nasz termostat)

-20x komplet konektorow meskich zenskich

-termokurcze

-dwa byle jakie przelaczniki na konsole srodkowa wcelu zaslepienia pustego miejsca po schowku.

-izolacja tkaninowa do wiazania wiazek

Tu daje super prosty schemat

dsc0823ti.jpg

Wiec tak zaczynamy od demotazu dolnej polki pod kierownica lokalizujemy sobie srube 10tke pod przekaznikami ze stalym zasilaniem 30A tam ciagniemy zasilanie z pinow nr 4. Nastepnie wyciagamy schowek radio i wysuwamy reszte przelacznikow (bedzie nam latwiej operowac wiazka. Potem demotujemy tunel srodkowy. Szukamy sobie kabel sygnalu zaplonu jest w przelaczniku awaryjnych swiatel kolor czarno zielony tam bedziemy podlaczac pin numer 5 lokalizujemy kabel podswietlenia przelacznikow jest w kazdym, kabelek koloru szaro niebieski tam podlaczamy pin nr 1 laczymy sobie to szeregowo mniej wiecej tak (bardziej obrazowo sie nieda sorka za rysunek ala 2 latek)

beztytuudvk.jpg

dsc0821pd.jpg

Mase z mat i przelacznikow i (mase termistora mozemy polaczyc odrazu z masa maty) dajemy sobie na srube zaraz pod lewarkiem zmiany biegow

Wszystkie kable skrecamy sobie szmaciana tasma i prowadzimy konsola srodkowa, tunelem a na wysokosci dzwigni recznego rozdzielamy na 2 do fotela kierowcy i pasazera. Po skreceniu calej rupieciarni zajmujemy sie termistorem.

dsc0814de.jpg

lutujemy sobie dwa kable jeden do masy drugi ciagniemy to do przelacznika na pin nr 3. Tak ma to wygladac po zlutowaniu

dsc0819y.jpg

Calosc wklejamy w material maty ten czujnik ma zadbac o to aby nie ugotowalo nam jaj lub nie zjaralo maty

Kable idace z przelacznikow do maty nalezy rozdzielic na kontektory poniewaz kiedy bedziemy mieli potrzebe wyciagniecia fotela nie bedziemy musieli ciac wiazki.

Termistor 6,7 idealnie sprawdza sie w polaczeniu z mata nie orginalna dziala to pulsacyjnie czyli grzeje do osiagniecia 25oC i termistor wylacza przekaznik im wiecej damy na skali potencjometru tym czesciej przelacznik bedzie puszczal 12v na mate.

To by bylo narazie tyle mate dalem pod koszulki (pokrowce) poniewaz braklo czasu na rozbieranie fotela dalsza czesc instruktazu i zdjec juz wkrotce

wrazie pytan sugestii prosze o kontakt i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra robota.. ostatnio zastanawialem sie czy mozna(i jak ) do foteli niegrzanych dorezac grzanie.. czekam na koniec prac.. napewno na wiosne skorzystam.. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa, też się zastanawiałem nad dołożeniem grzania pupek :) Co do rozbierania fotela to trudno nie jest. W skrócie... wyciągamy fotel, bo bokach ściągamy pokrętła od regulacji i osłonki plastikowe, ukazują się nam śruby które trzeba wykręcić. Jak już mamy oddzielone oparcie od siedziska to już jest z górki :) Tapicerka jest na drutach (bynajmniej u mnie skóra tak miała) które trzeba odkręcić. Co do oparcia to tył jest na zatrzaskach. Przy okazji jak ma się rozbebeszony fotel można dołożyć regulacje lędźwi, stelaż fotela jest uniwersalny także jak ktoś nie miał to może dodatkowo doposażyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bardzo ciekawe rezanko , też nad tym myślałem ,tylko nie mam koncepcji żeby rozebrać fotele . Kolego ile dałeś za te maty i za ten termistor ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosc na allegro sprzedawal 28zl za sztuke zeby miec full na 2 fotele musisz kupic 4 ja kupilem dwie bo na oparcie nie chce mi sie zakladac. I tu juz bardziej nie chodzi o koncepcje tylko strach przed rozebraniem fotele bo taki zemnie tapicer jak z koziej d*py rajzentasie. Boje sie ze nie zloze tego potem do kupy. Ale musze to zrobic bo jazda z tymi koszulkami pod d*pa to porazka slizka mi sie po fotelu i przesuwa mate na boki.

Acha termistor jest po jakies 4 zl za sztuke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czego się bać przy rozbieraniu, ja pierwszy raz rozbierałem i złożyłem bez problemu. Najgorzej było wsadzić fotel w prowadnice w samochodzie, a to ślizg wypadnie a to któraś strona zlezie... najlepiej żeby druga osoba pomogła, ja byłem sam i masakra pod tym względem. Fotek nie zrobiłem niestety ale jak latem pokompletuje części i bede rezać takie podgrzewanie to zrobie fotostory z rozkompletowania fotela.

A tego.... miałem jeszcze zapytać... ten termisor grzeje tylko do 25 stopni ? Nie za mało to ? Pytam bo nie wiem jak jest z grzaniem ori czy też nagrzewa do 25 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecej ciezko powiedziec nie mierzylem ale w dupe parzy. 25oC to wartosci termistora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa, też się zastanawiałem nad dołożeniem grzania pupek :) Co do rozbierania fotela to trudno nie jest. W skrócie... wyciągamy fotel, bo bokach ściągamy pokrętła od regulacji i osłonki plastikowe, ukazują się nam śruby które trzeba wykręcić. Jak już mamy oddzielone oparcie od siedziska to już jest z górki :) Tapicerka jest na drutach (bynajmniej u mnie skóra tak miała) które trzeba odkręcić. Co do oparcia to tył jest na zatrzaskach. Przy okazji jak ma się rozbebeszony fotel można dołożyć regulacje lędźwi, stelaż fotela jest uniwersalny także jak ktoś nie miał to może dodatkowo doposażyć.

i po dopiero wtedy zaczyna sie walka! zeby oddzielic szmate od gabki, zalozyc mate (jeszcze biorac pod uwage ze sa nie ori i trzeba bedzie dziury robic) a potem spowrotem przypiac szmate do gabki.....

---------- Post dopisany at 15:51 ---------- Poprzedni post napisany at 15:50 ----------

No to proponuje fotostory razem mozemy stworzyc naprawde pomocny instruktaz.

polecam zapoznanie sie taz z watkiem slepego o zakladaniu podrzewania i watku o naprawie podgrzewania w fotelach

---------- Post dopisany at 15:53 ---------- Poprzedni post napisany at 15:51 ----------

oczywiscie jak najbardziej trzymam kciuki zeby udalo sie zalozyc grzanie na nie orginalnych matach, bo ori sa dosc cieko dostepne.... no ale dla chcacego nic trudnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie to autor sie opieprza XD nie, nie ma zabardzo czasu i wazniejsze dla niego na dzien dzisiejszy ukonczenie 4 x szyby wiazka juz w aucie tylko pospinac i podlaczyc do przodu potem fotele. Dropsone ! co masz na mysli odczepienie gabki od szmaty ? Chodzi Ci o wypiecie tych haczykow zeby podniesc material do gory ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tych zwinietych drutow, przyklejenie maty a potem zkrecenia tego do kupy...... chyba ze pojdziesz na latwizne i uzyjesz tych plastikowych opsaek (trytytek czy jak tam kto zwie) ale i tak w matach trzeba dziury zrobic i oby nie trafilo na kabelek :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz juz efekt koncowy?? sam sie zastanawiam na kupnem mat i wsadzenia ich do foteli kubełkowych w korce tylko zastanawiam sie czy rozebranie jest na tyle proste i puzniej da sie je zlozyc jak nalerzy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowe dzis zrobilem fotel pasazera

Wnioski ? Nie jest to takie straszne i da sie zrobic poziom trudnosci to 8/10 potrzeba okolo 4 godzin

Oczywiscie zaczynamy od wyciagniecia fotela z samochodu ustawiamy sobie w jakims wygodnym miejscu np na stole.

Po pierwsze zaczynamy od sciagniecia bocznego plastiku ustawiamy tak fotel zeby bylo widac spodnia czesc wykrecamy dwie srubki krzyzak ciagniemy do siebie jednoczesni pchajac do gory fotela plastik w calosci XD zostaje w rece teraz z drugiej strony tu juz gorzej bo ten mniejszy ma wbite takie 3 koleczki jeden da sie wyciagnac 2 juz nie i niestety trzeba to zerwac i przykleic na super glu nie bedzie widac gwarantuje. Po sciagnieciu owych plastikow ukazuja sie wsumie 4 sruby torks nr 20 wykrecamy i dzieki temu mozemy zdemontowac oparcie jesli macie boczne poduszki trzeba wypiac wtyczke bo wychodzi razem znim

dsc0032fh.jpg

dsc0031jb.jpg

jesli wszystko sie powiedzie siedzisko zostaje na stole i tu zaczyna sie zabawa. Z tylu fotela material naciagniety jest takim drutem

dsc0020dx.jpg

trzeba go odplatac nastepnie po bokach material jest naciagniety chamsko takimi zebami trzeba odgiac i delikatnie sciagnac material na koniec z przodu fotela sa 2 metalowe kolka ktore szczypcami odginamy sciagamy z preta efekt mozemy podciagnac caly material do gory z 4 stron i nie ciagniemy na chama bo przed nami najgorsza i najtrudniejsza czesc zadania demotaz skory z gabki zaczepiona jest na metalowych koleczkach do precikow stelaza materialu

dsc0022ai.jpg

Potrzebne sa 2 pary szczypiec i dosc duzo sily aby odgiac je od siebie jest ich okolo 18 nie liczylem bo wszystkich nie trzeba sciagac tyl fotela mozna zostawic

Tak jak kolega Dropsone napisal mozna zastapic paskami samozaciskujacymi typu trytytka i tak wlasnie zrobilem zaoszczedzamy kupe czasu i zdrowia a zadanie spelnia te same co te gowniane kolka potem wrazie awarii maty mozemy szybko usunac usterke ucinajac je

dsc0028mm.jpg

tak wyglada fotel po uniesieniu materialu nastepnie ukadamy sobie mate tak zeby boczne preciki mialy miejsce uchwytu jak widac fotel sklada sie z segmentow i mate trzeba wciskac w te tunele aby potem mozna bylo dociagnac material trzeba zrobic w nich dziury zeby paskami dociagnac material

dsc0030jm.jpg

dsc0027wpq.jpg

dsc0029xl.jpg

Na koniec wyprowadzamy kabel na zewnatrz i sciagamy trytytki zaczynajac od tylnej czesci cofajac sie do przodu motujemy material w odwrotnej kolejnosci do demontazu

Efekt koncowy

dsc0032fh.jpg

dsc0033og.jpg

Pozdrawiam rezaczy i zycze powodzenia. :hi::thumbup1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...