Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż LED zamiast postojówek


calt

Rekomendowane odpowiedzi

A jak z żywotnością ? Bo mi się zwykłe LEDy palą co jakiś czas i szukam czegoś na dłużej.

od 2 dni koledzy tego używają, także sam wiesz - jeszcze się pewnie świecą :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z żywotnością ? Bo mi się zwykłe LEDy palą co jakiś czas i szukam czegoś na dłużej.

od 2 dni koledzy tego używają, także sam wiesz - jeszcze się pewnie świecą :wink4:

To poczekam trochę aż będzie więcej wiadomo :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak ich zywotnosc tylko.. Bo swiatelko bardzo ladny kolorek ma.. :kox:

Pewnie i tak większa niż zwykłych H6W, które przeważnie spalają się po 3-5 miesiącach, a ich cena jest taka sama jak LED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja tak informacyjnie dodam że BlueVision Philipsa na razie dają radę u mnie pół roku prawie... a przetrwały wilgotną wiosnę...

niestety drogie jak cholera...ale już po wykonaniu widać różnicę... gdyby tylko jeszcze miały więcej tego Blue niż Yellow to byłoby super... a tak muszę śledzić ten temat :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozeznaję temat i się okazuje, że żadna dioda na 12V nie wytrzyma za długo tj. od miesiąca może do pięciu, w oświetleniu tablicy zmieniałem 3 razy po ok miesiącu pomimo zastosowania "rezystorów" w postaci żarówek, przednie w DRL zaczynają chyba padać, a jedna zaczyna "mrugać" i 2 z 18 diód nie świecą, rezystory oszukują tylko FIS.

Chyba jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora napięcia ponieważ na wyłączonym silniku LEd dostaje 11,7 V co wystarcza ale po włączeniu silnika dostaje już ok 13,5-13,8 V co po pewnym czasie zabija nawed najlepszy LED. Powiedzmy, że koszt regulatora z płynną regulacją to koszt ok 40 PLN to wychodzi: 1 na oświetlenie tablicy rejestracyjnej i 4 na DRL i postojowe to daje 200 PLN i jest pytanie czy to ma wogóle ekonomiczny sens :mysli: ale żywotność LEDów wzrasta przynajmniej 20to krotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak - piszcie i dzwońcie to napewno wystawi je po 11 pln za sztuke :polew:

Panowie spokojnie :hi: - będą to dam znać - wejdziecie na aukcje i kupicie. Telefonami budujecie popyt i facet zapierdzieli dużo wyższą cenę :wallbash:

Adaś to ja poproszę info na priv jakbym miał przegapić i obiecuję nie nękać sprzedającego, co by nam za żarówkę nie krzyknął po 110zł :wink4:[br]Dopisany: 22 Kwiecień 2009, 23:02_________________________________________________

Rozeznaję temat i się okazuje, że żadna dioda na 12V nie wytrzyma za długo tj. od miesiąca może do pięciu, w oświetleniu tablicy zmieniałem 3 razy po ok miesiącu pomimo zastosowania "rezystorów" w postaci żarówek, przednie w DRL zaczynają chyba padać, a jedna zaczyna "mrugać" i 2 z 18 diód nie świecą, rezystory oszukują tylko FIS.

Chyba jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora napięcia ponieważ na wyłączonym silniku LEd dostaje 11,7 V co wystarcza ale po włączeniu silnika dostaje już ok 13,5-13,8 V co po pewnym czasie zabija nawed najlepszy LED. Powiedzmy, że koszt regulatora z płynną regulacją to koszt ok 40 PLN to wychodzi: 1 na oświetlenie tablicy rejestracyjnej i 4 na DRL i postojowe to daje 200 PLN i jest pytanie czy to ma wogóle ekonomiczny sens :mysli: ale żywotność LEDów wzrasta przynajmniej 20to krotnie.

Vario bądź prekursorem, pionierem - rozkminisz temat jesteś wielki :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozeznaję temat i się okazuje, że żadna dioda na 12V nie wytrzyma za długo tj. od miesiąca może do pięciu, w oświetleniu tablicy zmieniałem 3 razy po ok miesiącu pomimo zastosowania "rezystorów" w postaci żarówek, przednie w DRL zaczynają chyba padać, a jedna zaczyna "mrugać" i 2 z 18 diód nie świecą, rezystory oszukują tylko FIS.

Chyba jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora napięcia ponieważ na wyłączonym silniku LEd dostaje 11,7 V co wystarcza ale po włączeniu silnika dostaje już ok 13,5-13,8 V co po pewnym czasie zabija nawed najlepszy LED. Powiedzmy, że koszt regulatora z płynną regulacją to koszt ok 40 PLN to wychodzi: 1 na oświetlenie tablicy rejestracyjnej i 4 na DRL i postojowe to daje 200 PLN i jest pytanie czy to ma wogóle ekonomiczny sens :mysli: ale żywotność LEDów wzrasta przynajmniej 20to krotnie.

nie można regulatora zastosować do więcej niż jednej diody? przecież to tylko napięcie :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii tak, na tył no problem bo 2 diody zasilane jednym + i jednym -, co do przodu to DRL i postoje przynajmniej w B7 mają wspólny - a + jest rozdzielany przełącznikiem świateł (przekaźnikiem) i nie wiem czy da radę to wszystko "zmostkować" żeby zawsze w odbiornikach czyli LEDach było 12 V a nie np. 13,5 ew. 14 z groszem. szczerze, im nowsze auto z nowszą technologią to zaczynają się schody. Postaram się coś w tym temacie znaleźć ekonomicznego, na allegro jest regulator za ok 30 PLN + wysyłka ale chyba można złożyć pojedynczy za ok 10-12 PLN więc koszt tańszego wyjdzie nie 200 PLN ale 60 PLN i to rozwiązanie miało by sens ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosz...

ledy3.jpg

Niestety Łukasz zapomniał włączyć swoich żółtych jak siuśki xenonów :polew:

pisalem do sprzedajacego i napisal ze te diody ktore ma Lukas maja pobor jakies 1,2 W a w5w 9led smd maja pobor 1.5w

http://www.allegro.pl/item592846531_diody_led_postojowki_w5w_t10_smd_9_bardzo_jasne.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim sklepie w Poznaniu z tego co mi facio powiedział mają LEDy z poborem ok 1-1,2 W, sprawdzę jutro i dam znać, może nie będzie trzeba czekać 3 tyg. na te z allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tych z poborem 1W jest sporo na allegro, ale niestety nie wiadomo co się będzie działo. Vario - testuj, obczaimy :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi dzisiaj znowu spaliła się żarówka STOPu ku...wa 1,5 miesiąca temu ją wymieniałem. CO JEST z tymi FURAMI ??? :evil:

są jakieś LEDY do świateł stop ?? ( ale nie chce zmieniać lamp na led'owe )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi dzisiaj znowu spaliła się żarówka STOPu ku...wa 1,5 miesiąca temu ją wymieniałem. CO JEST z tymi FURAMI ??? :evil:

są jakieś LEDY do świateł stop ?? ( ale nie chce zmieniać lamp na led'owe )

Może dotykasz palcami szkła żarówek, natłuszczasz je i po prostu się palą, ale światło stopu to trochę dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi dzisiaj znowu spaliła się żarówka STOPu ku...wa 1,5 miesiąca temu ją wymieniałem. CO JEST z tymi FURAMI ??? :evil:

są jakieś LEDY do świateł stop ?? ( ale nie chce zmieniać lamp na led'owe )

Może dotykasz palcami szkła żarówek, natłuszczasz je i po prostu się palą, ale światło stopu to trochę dziwne.

nie - wszystko przez papierek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem sie juz za temat stabilizatora do diodek.... jak cosik wykombinie to wrzuce fotki i ewentualne (małe) schematy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sprawa leży w przepięciach w instalacji, za duże wahania i peaki są podobnie jak w Skodzie gdzie zarowki i bezpieczniki padaly czesto, stabilizator raczej tu za duzo nie wniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nawet taki układzik byłby dobry - tylko zamiast potencjometru 10k należałoby wstawić rezystor o konkretnej wartości, żeby na wyjściu napięcie było 12V.

prostownik_6556.gif

Zawsze można też zastosować zwykły stabilizator napięcia z serii 7812 (12V 1A) tylko nie wiem jak by się zachowywał w instalacji samochodowej i czy się w ogóle nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item595038430_uklad_kdrn07_regulator_napiecia_stalego_pwm_12v.html

Ja znalazłem coś takiego ale pewnie można zrobić tańszą wersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można też zastosować zwykły stabilizator napięcia z serii 7812 (12V 1A) tylko nie wiem jak by się zachowywał w instalacji samochodowej i czy się w ogóle nadaje.

Chyba ze cos prostego na układzie LM337...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze jakis prosty układzik na ukłądzie LM337...

Z tego co pamiętam to LM337 można wykorzystać do zrobienia regulowanego i stabilizowanego napięcia ujemnego na wyjściu (nam chyba potrzebny byłby jak już to LM317). Tutaj raczej jest to nam niepotrzebne, bo napięcie będzie stałe 12V, a stabilizacja jego jest zbędna gdyż LEDY pobierają minimalny prąd więc nie będzie zbytnich spadków napięcia na wyjściu, ale z drugiej strony prostota w zastosowaniu tego układu jest pożądana (wystarczą dwa rezystory i dwa kondensatory):

LM317337.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...