Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie domu


DarekS4

Rekomendowane odpowiedzi

Fotowoltaika też jest jakimś wyjściem, zwłaszcza że są w końcu sensowne dopłaty na akumulatory energii. Kwestia w doborze mat grzewczych w domu i / lub doborze solarów dla ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja póki co jestem zadowolony z pelletu,co prawda cena teraz poszła w górę ,ale wszystkie paliwa poszły,także koszta podobne, przez 5 m-c 3,5t ,do zestawu zakupiłem ups-a na wypadek braku prądu,podtrzymuje kocioł,solary i bramę wjazdową

16501016370577961107475944661407.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaluje, ze nie poszedlem w fotowoltaike i pompe ciepla jak bylo mozna. Mam ogrzewanie na ekogroszek i jest dramat z weglem. Tona ekogroszku po 2.5-3k zl wiec taniej wychodzi przejsc na gaz. I tak chyba zrobie, ze wezme dofinansowanie na montaz ogrzewania gazowego, sprzedam ekogroszek, ktory mi zostal, sprobuje sprzedac piec na ekogroszek a w przyszlym roku zamontuje kominek z plaszczem wodnym i bede sobie dogrzewal dom drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trepek - nie sprzedawaj jeszcze tego pieca. Skorzystaj ze sklepu PGG:  sklep.pgg.pl

Każdy, kto posiada zarejestrowany piec może raz w roku kupić 5 ton węgla na własny użytek prosto z kopalni. Mój brat kupił ekogroszek po 810 zł za tonę a ja kupiłem kostkę po 860 zł za tonę. Za transport każdy z nas musi zapłacić po 2000 tysiące bo jest to ponad 180 km w jedną stronę. Czyli do każdej tony musisz doliczyć 400 zł, co w sumie daje 1250 za tonę. Ekogroszek nie było łatwo kupić, brat 3 tygodne dzień w dzień próbował o 18:00, a potem o 11:00 jeszcze chyba kupić. W końcu mu się udało. Mi z kostką to pierwszego dnia się udało. Dostałem potwierdzenie z kopalni i ustawiłem odbiór z kierowcą na 21 czerwca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliscie farta :) Obecnie wbicie sie na strone sklepu w czasie uzupelnienia stanow graniczy z cudem bo boty poluja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, trepek napisał:

Mieliscie farta :) Obecnie wbicie sie na strone sklepu w czasie uzupelnienia stanow graniczy z cudem bo boty poluja.

są jakieś sposoby, poszukaj chyba dodawanie do koszyka wcześniej i kupujesz z koszyka kolejnego dnia. Sorry nigdy mnie to nie interesowało i nie wgłębiałem się w temat :D  chyba na pepperze gdzieś opisywali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz nie da sie dodac do koszyka jak wegla nie ma na stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ta strona jest przeciążona kiedy bym nie wszedł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj luźny dzień w coraz cięższych czasach :kawa:

 

Mi się udało kupić 5 ton na PGG po pierwszej podwyżce cen czyli płaciłem 1100zł - Kupowałem tam w każdy wyznaczony dzień przez 4 mieisące. Porażka ... zamiast pracować stałem z telefonem i marnowałem czas.... finalnie znajomy Ojca kupował wszystkim do okoła .... jak nie wiem ale kupił to w 20min. 

I Panowie powiem wam z ręką na sercu kupiłem orzecha a był chyba wielkości kostki. Jak to przywieźli to myślałem że się pomylili. Palenie petarda. Najlepszy węgiel jaki miałem w życiu. Jeżeli to jest z polski to brawa dla tych baranów co to sprzedają za granice. Albo za granica doceniają że to dobry towar i dlatego chętnie biorą. 

Węgla mam teraz na dwie zimy więc zobaczymy co czas pokaże. Finalnie i tak chciałbym zmienić piec. 

 

Temat w który jeszcze pójdę to npewno rekuperacja z GWC. 

Kolega ma i spisuje się to bdb. teraz przy -16 u nas, byłem patrzyłem mierzyłem +7 stopni z GWC na wejściu do domu przy zasysaniu powietrza ok -14 stopni. 

W upały też spoko. u mnie się to sprawdzi. Najgorsze okresy przejściowe ... wtedy wydajność zerowa.  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brat znalazł sposób na to. Po pierwsze wchodzisz na kompie w trybie incognito (strona lepiej działa na pc), po drugie za każdym razem podajesz inny numer telefonu, za 2-3 razem pyknie i kupione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja też na razie mam to w... Tona kostki w lecie, tona po doplatach z taurona orzecha. Ponad 100 letnie drewno z rozbiórki chałupy sąsiada i będzie.Stary dom nieocieplony, parterowy z grubymi ścianami. Tylko moje 60 m2 do ogrzania.20-22 stopnie utrzymuje. Część po mamie robi teraz za spiżarnie. 5 stopni tam po tych mrozach. Wydzwaniają ci od pomp itd, ale nawet nie odbieram. Nie wiadomo w co iść na razie. Są inne wydatki na dom jeszcze. Fajnie, że są dotacje, ale i tak lwia część musisz wyłóż] na sam. Znajomi mają 150 m2 dom i pelet. Wiadomo, jakie teraz ceny tego. Tona na miesiąc mało. Nie wierzę, ze ogrzewanie takiego domu nawet tym drogim prądem nie wyjdzie i tak taniej. Jestem zarejestrowany na pgg. Ja będę palił w piecu maksymalnie długo, na ile będzie można w moim rejonie. Sąsiedzi ekologiczni już się zapowiedzieli, że jak będzie problem z prądem i gazem, to przyjdą do mnie się - grzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150m2 ,tona pelletu na miesiąc mało? Ja mam ok 180m2 i od września nie całe 2t poszły,temp w domu 23stopnie +woda,coś nie tak mają ustawione,albo piec uniwersalny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy macie garaż w bryle domu czy poza? Co jest praktyczniejsze pod kątem ogrzewania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, winer napisał(a):

Panowie a czy macie garaż w bryle domu czy poza? Co jest praktyczniejsze pod kątem ogrzewania? 

Ja mam w bryle i jest bajka. Grzejnik wisi ale nie używam. Dobrze odizolowane wejście do domu i strat nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się zastanawiać. Budując dom absolutnie trzeba mieć garaż w bryle budynku. W praktyce to jest jego największa zaleta. Proszę sobie wyobrazić padający śnieg, deszcz itp . ,, a tu po prostu automatycznie brama się otwiera, wjeżdża Pan do środka, sama się zamyka i jeszcze automatycznie włącza się wentylator aby wytworzyć niewielkie podciśnienie aby wszelkie zapachy od samochodowych spalin skierowane zostały do szachtu wentylacyjnego. Spokojnie wysiada Pan z samochodu bez względu na pogodę. Prosze pamiętać. Między garażem a głównym korytarzem domowym powinna być tzw. przestrzen buforowa z kratką wentylacyjną - wywiewną to ważne . Najlepiej jeżeli w suficie jest zamontowany anemostat. Takie rozwiązanie chroni Pana całkowicie przed przedostawaniem się zapachów z garażu.
Jeśli chodzi o ogrzewanie to wiele osób montuje sobie ogrzewanie podłogowe, dla mnie osobisćie wygodniejszy jest po prostu grzejnik olejowy energooszczędny. Garaż jest dobrze ocieplony i temperatura i tak w nim nie spada.

 

Edytowane przez Knapski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2022 o 14:57, winer napisał(a):

Panowie a czy macie garaż w bryle domu czy poza? Co jest praktyczniejsze pod kątem ogrzewania? 

Tylko w bryle. Jedna z najlepszych decyzji, które podjąłem przy budowie. 

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2022 o 00:52, greg2505 napisał(a):

150m2 ,tona pelletu na miesiąc mało? Ja mam ok 180m2 i od września nie całe 2t poszły,temp w domu 23stopnie +woda,coś nie tak mają ustawione,albo piec uniwersalny 

cześć, tak z ciekawości zapytam jakie masz ustawienia podawania pelletu? czas podawania i przerwy? Moc nadmuchu?

Mam od kilku lat kocioł pelletowy od Klimosza. na cały sezon grzewczy idą mi 4 tony pelletu. jak jest faktycznie zimno no to ta tona na miesiąc zejdzie. Temperatury trzymam ok. 21 stopni, do tego grzanie CWU. kocioł ma 25KW, ogrzewane jakieś 160m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napisz jeszcze, jaką kaloryczność ma twój pellet? Bo to dokładnie to samo co z węglem, każdy ma swoją kaloryczność i ustawienia pieca co sezon mogą dawać zupełnie inny efekt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas używam pelletu Lava ze Stelmetu, deklarują kaloryczność powyżej 4,6kWh z kilograma co daje ok 17MJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry ustawiał gość co montował kocioł ,jest ok więc nic nie ruszam,kocioł kostrzewa 15kw do 200m2,sterowany regulatorem pokojowym ecoSTER TOUCH (k30),histereza 0,5 stopnia,temperatura spada do 22,4st kocioł się rozpala i po osiągnięciu 23st wygasza,jak ogrzewa wodę to trochę oddaje na grzejniki ,w ten sposób temperatura w domu tak szybko nie spada, pellet" trak" z garbatki

Parametry pelletu:

Kaloryczność ≥ 17.5 MJ/kg
Wilgotność maksymalna ≤ 10%
Zawartość popiołu ≤ 0,7%
Wytrzymałość mechaniczna ≥ 98,0%

Co do pelletu jest b.dobry,zero spieków ,sam pył

Edytowane przez greg2505
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...