Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Oszczedna jazda z silnikem 1.6?


Gość elmo

Rekomendowane odpowiedzi

wydaje mi się, że moja technika oszczędnej jazdy nie jest wcale zła.

Ale zawsze może być lepsza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra generalnie niech kazdy jezdzi jak chce....... ale to co pisze Yelo jest sposobem na zwiekszenia spalania :cool: ..................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe pytanie czy prawdą jest, że w nowszych samochodach nie ma czegoś takiego jak hamowanie silnikiem? Byłem ostatnio u mechanika, który tak właśnie twierdzi, według niego samochód cały czas pobiera paliwo żeby nie zatkać katalizatora /?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosując sie do powyższych zasad z których realna do stosowania tylko jazda dynamiczna oscylująca przy 3 tys obrotów osiągnąłem spalanie w trasie 7,8 litra na 100km (może by sie dało zejść do 7,5 lub nawet do 7 ale poniżej raczej wątpię)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosując sie do powyższych zasad z których realna do stosowania tylko jazda dynamiczna oscylująca przy 3 tys obrotów osiągnąłem spalanie w trasie 7,8 litra na 100km (może by sie dało zejść do 7,5 lub nawet do 7 ale poniżej raczej wątpię)

Dałoby się, ojciec kiedyś na trasie Bochnia - Kraków uzyskał ok 7 spalanie, dojeżdżał głównie na obrzeża i na lotnisko, potem tankowanie pod korek i wyszło coś koło tego..

Tylko jak on jeździ.. kur.ica by mnie trazfiła z nim, minimum wyprzedzań, umiarkowane starty itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostra jazda musi kosztować

Wielu kierowców podczas jazdy wykorzystuje wysoki zakres obrotów silnika. Nie zawsze sprzyja to dynamicznej jeździe, ale powoduje znaczny, niepotrzebny wzrost zużycia paliwa. Co z tego, że "kręcimy" silnik do 6 tys. obr./min, skoro maksymalna moc uzyskiwana jest już przy 5 tys. obr./min? Z kolei podróżowanie na zbyt niskich obrotach nie jest korzystne dla jednostki napędowej. Wówczas silnik zostaje nadmiernie przeciążony. Aby jeździć ekonomicznie, w wielu autach (nie dot. diesli) warto przyspieszać dynamicznie, szybko zmieniając biegi na wyższe, zachowując umiar w kwestii prędkości jazdy.

Patrz i przewiduj

Obserwuj, co dzieje się daleko przed twoim autem. Dzięki temu można przewidzieć, co się będzie działo na drodze i uniknąć niepotrzebnego hamowania czy przyspieszania. Nie ma sensu gwałtownie ruszać spod sygnalizatora, jeżeli na kolejnym już się zapala czerwone światło. Oczywiście nie uprawnia to również do zbyt leniwego ruszania i tamowania ruchu. Jeżeli już trzeba zwolnić, wykorzystujmy hamowanie silnikiem. Podczas jazdy przy włączonym biegu, ale bez wciśniętego pedału gazu, wtrysk paliwa zostaje odcięty i silnik nic nie spala.

tekst z Auto Świat :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja napisze tak... mam silnik 1,6 jazda w stylu 80% miasto 20% trasa (do 3000 obr/min)

- w lecie na fabrycznych alumach 15'' 195/65/R15 spalanie 7,3

- w zimie (takiej jak była ostatnio czyli jak wcale) na stalówkach 15" 185/65/R15 spalanie 8,5 - 9,5

- obecnie na alumach 16" opony 205/55/R16 spalanie równe 9 litrów

wszystkie w.w wartości sprawdzane kilka razy, nie są to jednorazowe przypadki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi średnie trasa/miasto lekko powyżej 8l, przy dość dynamicznej jeździe, ostatnio staram się ćwiczyć siłę woli i jeżdżę czasem jak dziadek, wtedy spalanie poniżej 6l, będę musiał w końcu zmierzyć ile dokładnie :afro:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to skarby te wasze autka ze 6-7 palą.... mi bierze 9 litrów (2/3 trasa, 1/3 miasto) do 8-8,5 jestem w stanie zjeść.. :-( Auto sprawne w 95% jedyna usterka ejst wisko wentylatora cały czas kreci sie na maxa równo z silnikiem , ale przy ostatnich temp nie powinno to meic takiego wpływu ..a może sie mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to skarby te wasze autka ze 6-7 palą.... mi bierze 9 litrów (2/3 trasa, 1/3 miasto) do 8-8,5 jestem w stanie zjeść.. :-( Auto sprawne w 95% jedyna usterka ejst wisko wentylatora cały czas kreci sie na maxa równo z silnikiem , ale przy ostatnich temp nie powinno to meic takiego wpływu ..a może sie mylę?

No to Ci pali w normie :P

Zależy jak kto jeździ, tak 6,5-7 to jest dość realne, bez wielkiego zmulania w trasie lekko pofalowanej. W mieście od 9,5-10 litrów w zwyż raczej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mój po mieście jest bardziej oszczędny. Jeżdżąc bardzo agresywnie po mieście, od świateł do świateł, ciągle but głęboko, nigdy nie przekroczyłem 10. Zazwyczaj mam około 9-10, jak spokojnie jeżdżę, to 8,5 (miasto)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mój po mieście jest bardziej oszczędny. Jeżdżąc bardzo agresywnie po mieście, od świateł do świateł, ciągle but głęboko, nigdy nie przekroczyłem 10. Zazwyczaj mam około 9-10, jak spokojnie jeżdżę, to 8,5 (miasto)

Kurde, Ty to jakieś dziwne masz to autko :P:afro:

Nie zebym nie wierzył, czy podważał Twoje wypowiedzi, wierze w nie, ale autko ciekawe :)

Pali mało i nadzwyczaj zrywne, chciałbym sie przejechać :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pali mało i nadzwyczaj zrywne

I mi się to podoba :cool:

Co do przejażdżki, ostatnio jakoś rzadziej bywam w okolicy Krk, raczej na zlocie letnim, o ile będziesz. Ale kilka osób może potwierdzić wrażenia z jazdy :afro:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 l to super wynik, ja zszedłem do 7,2 z klima w trasie, w mieście teraz 8 do 9 zima kręci się około 10 l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na trasie poniżej 6.5l chyba nie zejde :P, realne 7-8; w mieście od 10.. ale miasto to większość korków przez remonty, zimny silnik no i po rozgrzaniu but, zeby nie tamować ruchu :D

Ale 1.6 wg mnie jest w miare ekonomiczne jak na tą moc i pojemność, tragedi nie ma ; ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widze ze nie potrzebujecie TDI,bo jak wam 1.6 pali 9l w miesice.

proszę uzupełnij profil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widze ze nie potrzebujecie TDI,bo jak wam 1.6 pali 9l w miesice.

Wiesz, jazda 1.6 a 19.TDI to jednak nie to samo. Ale to juz niewiele ma wspolnego z tematem, bo jest daleko OT.

Niestety ja w moim 1.8 ADR staram sie jezdzic oszczednie, lecz ponizej 9l/100 jest mi bardzo ciezko zejsc (krotkie trasy po 20 km. codziennie).

Co prawda nie jezdze tak, jak radzil Yelo :tongue:

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trasa Sanok - Rzeszów 90km x 2 , spalanie 9 litrów predkosci 70 - 110. a tak sie starałem zeby było mało :-(

To strasznie dużo... Możesz pomyśleć o lżejszych sandałach, albo zacząć szukać problemów w silniku, mi 9 pali przy około 140...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...