Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kto z was pamięta Stan Wojenny?


GILI

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę ważnych informacji na temat tego co stało się w 1981 roku:

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego - Nasz Dziennik

Zapalmy świece wolności - Nasz Dziennik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 22.00 to trzeba było się czaić milicja czekała na to zeby się tłumaczyć co sie robi o tej porze :kwasny:

A my z chłopakami czealiśmy na zbliżającą się milicyjną Nyskę (a było ją z daleka słychać , tak skrzypiała) i jak tylko nas zobaczyli to my dyla na podwórko ,a tam to szukaj wiatru w polu.Taką wtedy mieliśmy rozrywkę. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedziela. Zamiast teleranka cały czas jakiś facet w czarnych okularach coś w kolko pier....Mama szykowała nas do kościoła, ale przybiegła ciocia z płaczem ze wujka na wojnę zabierają...

Tym co próbują przemycić tutaj jakieś treści polityczne(jest to zabronione na forum) przypominam ze rządziły w Polsce już WSZYSTKIE opcje polityczne. Nie wiem co z nami nie tak, ale jak się dorwie Polak do władzy to z człowieka robi się swinia...Jak w "Folwarku zwierzęcym" Orwella... Pasuje tu jak ulał powiedzenie Pilsudzkiego:

"Naród wspaniały, tylko ludzie k**wy":(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutna to rocznica, smutny tamten czas.

Smutne jest też to, że sowiecki namiestnik wprowadzając stan wojenny przeciw własnym rodakom był pochowany z honorami, nazywany jest polskim Wallenrodem, człowiekiem honoru, wielkim patriotą...

"...Odpowiednie oddać rzeczy słowo" - jakże wciąż aktualne są słowa Norwida

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety Taktuś masz rację :(

Ja bym go odesłał w trumnie do moskwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam czołgi klekoczące po ulicy pod górkę koło mojego bloku, kotłowniki na przystanku MPK i punkty kontrolne przy wyjeździe z miasta (często jeździliśmy z mamą do jej siostry na wieś po wałówkę :wink: ) i strach gdy było już dawno po 22 a ojciec jeszcze nie dotarł do domu, jak się później okazało wrócił na bani od kolegi :grin: matka go klęła strasznie :D

Byłem w sumie gówniarz (miałem 7 lat) ale pamiętam ogólny strach że "wojna" i totalny brak czegokolwiek w sklepach. Proszek do prania sprzedawali w pudełkach 1KG po 1 opakowaniu na osobę, staliśmy całą rodziną po kilka razy w kolejce, a najśmieszniesze było to że w tej kolejce nie stało więcej niż 70 osób które po zakupie proszku wracały do kolejki żeby postać godzinę i dostać kolejne opakowanie :facepalm:

Komuna to jedna wielka ściema, wciskanie ludziom kitu na wszystkich możliwych frontach. :facepalm:

Mnie zastanawia tylko jedna rzecz, wszyscy kradli, niczego nie było, ruscy zabierali nasze statki za cebulę :facepalm: to jak ten kraj w ogóle funkcjonował pod względem ekonomicznym ?? Cud komunizmu chyba :facepalm: :facepalm: :facepalm:

A jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała, wszech obecny, rozchodzący się na kilometry zapach pędzonego bimbru, towaru jakże deficytowego i przydatnego jako środek płatniczy :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego, ze ekonomicznie nie funkcjonował ten system to dlatego zdechł. Nie czołgi rakiety czy wyczyny solidarności ale zapaść gospodarcza rozwalila w drzazgi PRL i caly związek radziecki. Generała truchło powinno być po ulicy rozwleczone bo tylko idiota może mu zasługi przypisywać czy honor. To bydle i spelrzedawczyk na ruskiej smyczy, polecam posłuchać ludzi co go znali i poczytać o jego "chwalebnej" przeszłości. Takie k**wy jak on pozwoliły aby nkwd wykonczyly resztki polskich patriotów i inteligencji. Tak tworzyli PRL. Dlatego śmiało stawiam tezę, ze PRL to nie była Polska tylko ruski twór gdzie żyli Polacy. I nie ma czego żałować. A jak komuś zal bo głupi, bo nic nie rozumie to jiexh czyta o Katyniu i działaniach UB w latach wczesno powojennych. Tak długo czyta aż zrozumie. Wszyscy ci towarzysze łącznie z ostatnimi sekretarzami, aparatczykami powinni w 89 trafić do pierdla na wieki. A żyli spokojnie, jedni dalej się udzielają w polityce inny cieszy się prezydencką emerytura. Takiego gowna krzywdy jak stan wojenny to Polakom nikt nie zgotował oprócz tego co było zaraz po wojnie. I tym su***synom powinno się ro na grobach wypisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w ogóle nie biorę pod uwagę wypowiedzi ludzi którzy z tamtymi czasami nie mieli nic wspólnego pamiętam stan wojenny trochę strachu było też z matką od ciotki miedzy uliczkami uciekaliśmy żeby sie dostać do domu ale nie zgodzę sie z tymi co twierdzą że ustrój komunistyczny jest zły macie dziś inny i powiedzcie gdzie jesteśmy teraz w głębokiej d*pie i nie wciskajcie że Gierek narobił długu,długu narobiły elity rządzące po roku 90 prywatyzacja to czysta kradzież Wałęsa tłuk za prezydenta to jak to państwo ma dziś wyglądać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki był, może dobry? Jak słucham teksty że przedszkole było za darmo i wyjazdy z pracy to mnie krew zalewa. Nie pisz takich rzeczy bo o a4 B6 byś mógł tylko pomarzyć. Wtedy niczego nie było, parę osób dobrze sobie żyło, po przemianie dalej Ci sami i ich rodziny żyją jeszcze lepiej ale pomimo tego zwykłym obywatelom teraz jest i tak za dobrze bo jak to Polak, w swoim zwyczaju ma, lubi narzekać i tyle. Jak ktoś teraz chce to przynajmniej są możliwości życia na wyższym pułapie, wcześniej nie było, chyba że zdradzało się Polskę i Polaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A4 B6 mam bo nie pracuje w tym rozpiz*ziaju ale nie tego temat dotyczy a mnie śmieszą patrioci którzy zapierda....ja na Niemca ,Angola itd ale na temat ustroju tamtych lat mają najwiecej do powiedzenia choć dnia nie przeżyli w tamtych latach wtedy były kolejki do sklepów a dziś są kolejki do lekarza ludzie pod szpitalem umierają w sklepach był przysłowiowy ocet a dziś jest wszystko tylko większość na to wszystko nie stać ja mam swoje zdanie na ten temat i go nie zmienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pies na łańcuchu też ma dobrze wg tej filozofii. PAN dal bude , daje miskę to pies siedzi. Wszystko podane. Ale spusc z łańcucha to nie wroci. Czlowiek to nie tylko brzuch so napełnienia. A jak komuś pasuje wiernopoddancza poza to niech lepiej siedzi cicho. Ruski dal co miskę a druga ręką dziadka i ojca mordował. PRL to było gowno na krwi Polaków stworzone i nikt nie ma prawa dobrego słowa o tym powiedziec. Z czystej ludzkiej przyzwoitości. A jak komuś było lepiej to albo aparatczyk albo prosty chłop co tylko bęben musi napchac nie wazne czym i z czyjej miski.

Na pewno wtedy żyło się inaczej i pewne sprawy z dzisiejszego punktu widzenia wydają się całkiem dobre. Tylko wtedy jakoś nikogo to nie cieszyło a i dzisiaj jakoś nie znajduje nikogo kto chciałby tam wrócić. Jedni maja lepiej drudzy gorzej ale ani jeden nie zamieniłby się.

Edytowane przez marekg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A4 B6 mam bo nie pracuje w tym rozpiz*ziaju ale nie tego temat dotyczy a mnie śmieszą patrioci którzy zapierda....ja na Niemca ,Angola itd ale na temat ustroju tamtych lat mają najwiecej do powiedzenia choć dnia nie przeżyli w tamtych latach wtedy były kolejki do sklepów a dziś są kolejki do lekarza ludzie pod szpitalem umierają w sklepach był przysłowiowy ocet a dziś jest wszystko tylko większość na to wszystko nie stać ja mam swoje zdanie na ten temat i go nie zmienie

Jeśli pijesz do mnie a Twój nick ma coś wspólnego z datą urodzenia to muszę Ci powiedzieć że żyłem znacznie dłużej w tamtych czasach niż Ty :wink: , jeśli nie, to przepraszam i zwracam honor. Po drugie jak ktoś teraz nie ma dwóch lewych rąk do pracy i łeb na karku to bez najmniejszego problemu może godziwie żyć w Polsce i nie musi nigdzie wyjeżdżać. Jeśli chodzi o służbę zdrowia to w każdym kraju są takie bądź inne problemy i nasza wcale nie jest najgorsza :decayed:

PS: Ja bym nigdy w życiu nie chciał wrócić do tamtych czasów i większość ludzi którzy wtedy żyli też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to tez nie do końca jest prawda z tymi lewymi rękami do roboty bo dla wielu ludzi w Polsce nie ma godnej pracy a powiedzmy sobie uczciwie nie każdy jest stworzony do kombinowana (w sensie pozytywnym), do robienia interesów itd. Większość ludzi to przecietnie uzdolnieni, do pracy na etacie itd. To jak w każdym kraju najwieksza masa i ci ludzie nie są ni gorsi ani lepsi, maja prawo do godnego życia. W Polsce żeby żyć na europejskim poziomie to trzeba sporo nagłóekowac. A to samo można mieć za granica nie myśląc w ogóle. A jak ktoś ma ręce i łeb do roboty to po co ma się męczyć w Polsce jak pracując za granica i wykorzystując swoje zdolności może mieć 4 razy więcej? Można by wiec powiedzieć, ze siedzi w Polsce i robi za frajer zamiast zarobić europie? Kwestia podejscia ale patriotyzmu w to nie mieszajmy bo można udowodnić wszystko zależnie od podejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczepiliście się tej zagranicy :facepalm:

Pracowałem 10 lat w PL i niczego się nie dorobiłem, po 10 latach w NL i wykonując tę sama pracę mogę żyć normalnie nie martwiąc się czy mi starczy do 1ego, i co więcej stać mnie na hobby zwane modzeniem :)

A temat jest o tym czy pamietacie coś z tamtych czasów a nie gdzie jest lepiej i czyje wydumki polityczne są lepsze.

Polityka i religia, przy tych dwóch tematach zawsze się znajdzie powód do kłótni :facepalm:

Edytowane przez andynl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie psioczycie na ustrój komunistyczny który według mnie nie jest zły mówię cały czas o ustroju a nie kto go realizował tu cytat co to ustrój komunistyczny

Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny[1]) – utopijna ideologia społeczno-polityczna, zakładająca całkowite zniesienie własności prywatnej, rodziny, różnic klasowych, religii i państwa, uznanych jako struktury społecznego zła i wyzysku oraz ustanowienie drogą rewolucji po etapie dyktatury proletariatu społeczeństwa bezklasowego z kolektywną własnością środków produkcji i równym podziałem dóbr według zasady od każdego według zdolności, każdemu według potrzeb[2].

Jako ideologia, komunizm ma charakter skrajnie lewicowy. Jako sposób stworzenia społeczeństwa komunistycznego marksistowski komunizm od początku wskazywał „obalenie przemocą całego dotychczasowego ustroju społecznego”[3]. Miało to się stać za sprawą rewolucji proletariatu. Ważnymi elementami ideologii komunizmu są internacjonalizm i ateizm, ponieważ komuniści uważają, że wszyscy ludzie są równi bez względu na narodowość, rasę czy religię, a podziały te są ich zdaniem szkodliwe i prowadzą do konfliktów

Nie czepiam się pracy zagranicą sam zapier......m w innym kraju moja wypowiedz nie miała na celu urażenia kogoś

Edytowane przez ivan1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz co to utopia? Poza tym żeby wprowadzić ustrój komunistyczny to trzeba najpierw zaprowadzić "nowy ład". Co to oznacza nie trzeba chyba tłumaczyć. Tak więc komunizm jest zwykłym skurwysynstwem i robieniem sobie dobrze klice ludzi kosztem całego narodu pod hasłami rzekomej równości i sprawiedliwości. Zawsze i wszędzie tak to wygląda. Widzis cos dobrego we wyciskaniu ludzi, z natury różnych do tego samego szeregu? Jeden naród jeden kolor jeden szablon, kolor itd? Równość społeczna, bezklasowosc to są największe dyrdymaly i zaprzeczenie ludzkiej naturze. Właśnie dlatego ten ustrój działa tylko na papierze.

" każdemu wg zdolności, każdemu wg potrzeb" taaaa dawno się tak nie ubawiłem. W praktyce każdemu gówno żeby było równo. A kto mądrzejszy to uciekał z PRL bo "rządy proletariatu" to jest dopiero bzdura. Chłopy i robole u władzy...tragedia.

Edytowane przez marekg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale każdy ma swój pogląd i interpretuje definicje ustroju jak mu się podoba ile ludzi tyle opini

przeczytaj ostatnie zdanie i wg mnie nie wygląda to tak jak ty napisałes

Edytowane przez ivan1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definicja jest definicją i nie ma tu miejsca na dyskusje. Poza tym nie o ustroju tu mowa a o stanie wojennym jako kryzysie antypolskiego tworu jakim był PRL. W zasadzie komunizm zawsze doprowadza do takich kryzysów i mamy to szczesxie , ze to się rozlecialo a władza nie miała na tyle siły żeby po komunistycznemu załatwić sprawę. To sa fakty a nie interpretacja wiec nie relatywizujmy już wszystkiego na siłe.

Nigdy cie nie zastanowilo dlaczego zawsze w takim ustroju bardzo silnie rozbudowany jest aparat represyjny? Dlaczego tak bardzo kontroluje i represjonuje się obywateli? Dlaczego ogranicza się możliwość wyjazdów zagranicznych ? Dlaczego tak bardzo kładzie się nacisk na obronność i zagrożenie z zewnątrz? Dlaczego tak straszy się ludzi? Co, ze niby inni tylko czyhają aby ten raj rozpierdzielic? Nie. Bo ten system jest wbrew ludziom, ich naturze i interesom. Wymaga od ludzi wyrzeczeń i poświęcenia dla państwa a dokładnie dla elity rzadzacej. Wymaga od ludzi tego co nie jest naturalne. Dlatego udaje się to utrzymywać tylko zamordyzmem.

A stan wojenny był tego doskonałym przykładem. Bo raczej nie w imię równości i sprawiedliwości społecznej władza proletariacka otworzyła ogień do ludzi.

Edytowane przez marekg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...