Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AEB] Wymiana łożyska koła tylnego Quattro Fotostory


zbyszek512

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie klubowiczów :hi:

Wraz z końcem zimy pojawiło się w moim aucie głośne huczenie dobiegające z tyłu auta. Postanowiłem coś z tym zrobić , podejrzewałem łożysko lewego koła i trafiłem, sprawdziłem to bardzo prosto poprzez energiczne szarpanie kołem nawet bez podnoszenia na lewarku odczuwałem luz na łożysku. Za łożysko Optimala zapłaciłem 80 zł.

Zabieramy się do pracy, pierwszą czynnością jaką robimy jeszcze przed podniesieniem auta jest odkręcenie śruby przegubu , która jest ukryta pod deklem felgi, należy się spodziewać znacznego oporu przy odkręcaniu.

20413601.jpg

Następnie podnosimy autko, pamiętając o swoim bezpieczeństwie podkładamy blokady pod koła ponieważ auto nie może stać na zaciągniętym ręcznym gdyż nie będziemy wtedy w stanie zdjąć szczęk hamulcowych z tarczy. Dla własnego spokoju podsadziłem jeszcze jeden lewarek, żeby mieć pewność że auto nie opuści mi się na głowę.

64274195.jpg

Rysujemy na piaście i na tarczy hamulcowej korektorem kreskę, dzięki której nie pomylimy się przy składaniu .

10755642.jpg

Odkręcamy zacisk hamulcowy a element , w którym znajduję się tłoczek podwieszamy czymś tak aby nie wisiał na przewodach hamulcowych.

98538850.jpg

Podstawiamy pod wahacz dolny, lewarek tak aby był sparty w miejscu mocowania amortyzatora . Letko napinamy nim sprężynę , ma to na celu zapowiedz wyciągnięciu się sprężyny

45613371.jpg

Odkręcamy końcówkę wahacza od mak persona .

46218199.jpg

Odkręcamy górne mocowanie mak persona od wahacza górnego.

67522000.jpg

Odkręcamy łącznik stabilizatora

38386606.jpg

Przed odkręceniem dolnego mocowania mak persona w wahaczu dolnym zaznaczamy korektorem kreskę na śrubie i na wahaczu w celu wyeliminowania wielkich zmian w zbieżności kół.

32035005.jpg

Wykręcamy śrubę z przegubu

10839267.jpg

Następnie wyciągamy całego mak persona .

99201957.jpg

Pamiętamy , że mamy jeszcze podłączony czujnik ABS, aby go rozłączyć należy podnieść kanapę i rozłączyć wtyczkę, żeby ułatwić sobie pracę przy składaniu przywiązałem do kabla sznurek , który przeciągnę na druga stronę podłogi.

37045609.jpg

Mak persona zawiozłem do znajomego , który ma prasę hydrauliczna gdzie wycisnęliśmy najpierw łożysko z piastą z mak persona a potem zbiliśmy łożysko z piasty po czym wprasowaliśmy nowe łożysko. Mak persona i osłonę oczyściłem i zakonserwowałem przed korozja.

73648512.jpg

Po wyschnięci zabieramy się za montaż mak persona z nowym łożyskiem. Najpierw wkładamy go do dolnego wahacza starając się jednocześnie włożyć przegub do piasty.

52119103.jpg

Skręcamy poszczególne elementy mocowania takie jak wahacz górny, łącznik stabilizatora, wahacz długi z prawej strony i nie możemy zapominać o ustawieniu śruby wahacza dolnego w położeniu takim jak zaznaczyliśmy korektorem.

28438104.jpg

Wkręcamy nową śrubę , którą dostaliśmy w raz z nowym łożyskiem.

37192453.jpg

Przykręcamy osłonę

75476103.jpg

Zakładamy tarcze hamulcową i przykręcamy zacisk hamulcowy. Pamiętamy o znakach, które zrobiliśmy na tarczy i na pieście .

71293640.jpg

Podłączamy przewód od ABS , przykręcamy koło i opuszczamy autko po czym dokręcamy śrubę przegubu. Po tych wszystkich czynnościach możemy się cieszyć cisza w naszym autku.

Dziękuję za uwagę i mam nadzieję, komuś przydadzą się moje spostrzeżenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra robota, i opis ja wymieniałem już w kilku autach, chciałem zwrócić uwagę jeszcze na jedno kilka, razy zdążyło mi się ze śruba się zapiekła na dolnym mocowaniu mac-persona z wahaczem i trzeba było ciąć śrubę, wiec i zniszczeniu uległy tulejki. Dobrze jest się zaopatrzyć w taka śrubę, koszt w 34 zł I tulejki dolne 2szt koszt 96zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze u mnie też coś huczy, ale nie mam znajomego z prasą :( nie wiecie ile to mogłoby kosztować w warsztacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wymieniełem lożyko i klocki ale przód i zawołali 150 zł :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wymieniełem lożyko i klocki ale przód i zawołali 150 zł :blink:

za jedno łożysko?[br]Dopisany: 07 Luty 2011, 16:57_________________________________________________panowie u mnie coś huczy bardziej jak skręcam w prawo, czy to będzie łożysko od strony pasażera? jaki koszt takiego łożyska?[br]Dopisany: 08 Luty 2011, 17:16_________________________________________________http://www.audiworld.com/tech/wheel45.shtml

dobry opis, a co do rozpinki czujki ABS pod kanapa to głupota, wyciągasz czujkę normalnie obok piasty i masz wszystko na wierzchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wymieniełem lożyko i klocki ale przód i zawołali 150 zł :blink:

za jedno łożysko?[br]Dopisany: 07 Luty 2011, 16:57_________________________________________________panowie u mnie coś huczy bardziej jak skręcam w prawo, czy to będzie łożysko od strony pasażera? jaki koszt takiego łożyska?[br]Dopisany: 08 Luty 2011, 17:16_________________________________________________http://www.audiworld.com/tech/wheel45.shtml

dobry opis, a co do rozpinki czujki ABS pod kanapa to głupota, wyciągasz czujkę normalnie obok piasty i masz wszystko na wierzchu

Paput poszukaj stacji gdzie mają urządzenie które pojedyńcze koło rozpędza ... eliminuje to szum opon itp. podnoszą ci auto i rozpędzają każde koło z osobna... jak sie okazało mi ze cos huczalo przy skrecaniu w prawo to okazało sie walnięte łożysko kierowcy z przodu

teraz mi sie okazalo ze mam walnięte znów kierowcy i tylne prawe.. wiec w tym miesiacu czeka mnie wymiana tego plus tulejek wahacza górnego z tyłu ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wymieniełem lożyko i klocki ale przód i zawołali 150 zł :blink:

za jedno łożysko?[br]Dopisany: 07 Luty 2011, 16:57_________________________________________________panowie u mnie coś huczy bardziej jak skręcam w prawo, czy to będzie łożysko od strony pasażera? jaki koszt takiego łożyska?[br]Dopisany: 08 Luty 2011, 17:16_________________________________________________http://www.audiworld.com/tech/wheel45.shtml

dobry opis, a co do rozpinki czujki ABS pod kanapa to głupota, wyciągasz czujkę normalnie obok piasty i masz wszystko na wierzchu

Paput poszukaj stacji gdzie mają urządzenie które pojedyńcze koło rozpędza ... eliminuje to szum opon itp. podnoszą ci auto i rozpędzają każde koło z osobna... jak sie okazało mi ze cos huczalo przy skrecaniu w prawo to okazało sie walnięte łożysko kierowcy z przodu

teraz mi sie okazalo ze mam walnięte znów kierowcy i tylne prawe.. wiec w tym miesiacu czeka mnie wymiana tego plus tulejek wahacza górnego z tyłu ..

spoko już zrobiłem dziada :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło u mnie łożysko w prawym tylnim kole, zastanawiam się czy dam rade wycisnąć i wprasować łożysko bez użycia prasy np. przy pomocy imadła i sciągacza (w B4 się udało, tylko że to nie było quattro :tongue4:). Ma ktoś takie doświadczenie czy raczej bez prasy ani rusz?? A może się da tylko trzeba trochę pomyśleć :) hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra robota, i opis ja wymieniałem już w kilku autach, chciałem zwrócić uwagę jeszcze na jedno kilka, razy zdążyło mi się ze śruba się zapiekła na dolnym mocowaniu mac-persona z wahaczem i trzeba było ciąć śrubę, wiec i zniszczeniu uległy tulejki. Dobrze jest się zaopatrzyć w taka śrubę, koszt w 34 zł I tulejki dolne 2szt koszt 96zl.

Mi też ta śruba nie chciała wyjsc wiec ja uciąłem gdzie ją można kupić bo nigdzie takiej nie moge dostać ?! prosze o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo bardzo dobry opis wiec jutro zabiorę się za to bo przy 120 czuje się jak w samolocie z tym hukiem ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydal by sie symbol tej sruby to by sie czlowiek zaopatrzyl wczesniej no i gdzie ja kupic w ASO czy w jakim zelazniaku :naughty: Super opis :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaki jest moment dokręcania piasty koła z tyłu ? A4 99 1.8T Q

chodzi Ci o dokręcenie półosi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wystarczy wycaignac czujke kolo piasty od abs

nei trzeba wyciagac z kompa ani rozlanczac klem ? czy dobrze zrozumialem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalezy jaka masz czujke bo jesli taka przykrecana na srube to z doswiadczenia wiem ze lepiej ja wypiac pod kanapa z tylu bo wyciagniecie jej z zwrotnicy bez uszkodzenia graniczy z cudem.

nie trzeba sciagac klem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sruba.png

jeśli kogoś interesuje śruba znajdująca się w tym miejscu na załączonym wyżej foto

To jest to Śruba Mimośrodowa AUDI/VW

o symbolu 8A051387C

koszt u mnie to 42PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wystarczy wycaignac czujke kolo piasty od abs

nei trzeba wyciagac z kompa ani rozlanczac klem ? czy dobrze zrozumialem?

ja tak zrobiłem i jest ok, jeżdże od 1,5 msc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja jednak odpiolem ja i wyciaglem z makiem ale dolna śrubą nie chciała wyjść wiec porostu szlifierka i ogień

a teraz muszę czekać do środy bo nie maja musiałem zamówić stad mam dane tej śruby. wyżej napisałem ;]

możne komuś się przyda jej oznaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja jednak odpiolem ja i wyciaglem z makiem ale dolna śrubą nie chciała wyjść wiec porostu szlifierka i ogień

a teraz muszę czekać do środy bo nie maja musiałem zamówić stad mam dane tej śruby. wyżej napisałem ;]

możne komuś się przyda jej oznaczenie

a u mnie kurcze wszystko eleganco poszło, wszystkie śruby lekko się odkręciły
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...